dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kurczak917

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Chełm
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    27

    Domyślnie Wentylacja grawitacyjna w domu(kratki wentylacyjne) problem z zimnym powietrzem OKAPU

    Witam. Mam w domu wentylacje grawitacyjna i mam pewien problem. Kiedy włączam okap w kuchni to automatycznie w kuchni,WC i Łazience gdzie są kratki wentylacyjne wdmuchuje mi do pomieszczenia zimne powietrze z nadworu i po kilku minutach jest tam jak w lodowce.Na poczatku myslalem ze jest jakis zwiazek z tym ze okap miałem podłaczony do tego samego kanału went. w kuchni i to miesza cos,wiec teraz wyjołem rure z komina od wentylatora i bez zmian.Oczywiście jak przy wł.wentylatorze uchyle okno w kuchni to jest ok i nie wdmuchuje powietrza w kratki.Oczywiście wiem o co chodzi że jest to powod tego ze jest za szczelnie w domu ale co moge zrobic aby to zmienic bo co mi z kratek,jak caly czas sa zamkniete bo nie bede latal i otwieral za kazdym razem jak wył. okap. Wiem ze są nawietrzniki do okien które się montuje ale nie wiem czy to coś warte.Może ktoś cos takiego posiada albo mi coś doradzi.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Ściągnij kratki. Weź jakiś worek foliowy o fi kratki. Zrób z niego rękaw - przetnij dół. I jedną stronę tego rękawa przyklej do ramy kratki.
    To spowoduje, że powietrze z kuchni będzie uciekać, ale jak będzie chciało się dostać z zewnątrz to ten worek dociśnie do kratki i zdusi przepływ powietrza.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    inne droższe rozwiązanie - zamienić okap wyciąg na pochłaniacz
    inne jeszcze droższe rozwiązanie - zamienić wentylację grawitacyjną na mechaniczna z możliwością podpięcia wyciągu

    można też oczywiście te prowizorkę co kolega Barth3z proponuje - też działa, nie u wszystkich, ale działa

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kurczak917

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Chełm
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    27

    Domyślnie

    aha,nooo to moze i tak spróbuje z tym workiem i zobaczymy jakie beda rezultaty

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    AnkaI

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-742
    Posty
    2

    Domyślnie

    Obawiam się, że worek to rozwiązanie na krótką metę i jak zobaczy to jakiś kominiarz to raczej nie przejdzie . Tanim rozwiązaniem jest zastosowanie wentylatora z zaworem zwrotnym, lub wentylatora z żaluzją automatyczną (troche droższe). Ostatnio sam mialem taki problem i zdecydowałem sie na wentylator koszt nie przekroczył 100zł , ale mialem do wyboru prosty wentylator za około 35zł i zawór zwrotny KO za kilka złotych.
    Zwróć uwage na to, żeby wentylator miał czujnik wilgotności, bo jak dłuższy czas nie będziesz go używał wówczas w razie potrzeby sam się odpali. U mnie tak jest i działa elegancko.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 06-01-2014 o 15:23

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Rodmano

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Trójmiasto
    Posty
    323

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    inne droższe rozwiązanie - zamienić okap wyciąg na pochłaniacz
    inne jeszcze droższe rozwiązanie - zamienić wentylację grawitacyjną na mechaniczna z możliwością podpięcia wyciągu

    można też oczywiście te prowizorkę co kolega Barth3z proponuje - też działa, nie u wszystkich, ale działa
    Witam,

    Powiedz mi proszę kolego, czy wpinanie okapu do systemu wentylacji mechanicznej z rekuperacją to dobre rozwiązanie ? Jak temat zapodałem projektantowi to niezbyt dobrze się do tego nastawiał,tylko teraz nie pamiętam o co mu chodziło..

    pozdrawiam

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    "Mam w domu wentylacje grawitacyjna i mam pewien problem...."

    1. Obejrzyj DOKŁADNIE ten swój okap. Sprawdź jaką ma wydajność (w m3/godz)
    2. Policz kubaturę CAŁEGO swojego domu i porównaj z wydajnością okapu.
    3. Policz KROTNOŚĆ WYMIANY kubatury pomieszczeń, w których masz kratki, z których pizga, jak załączysz okap.
    Pytasz:
    "ale co moge zrobic aby to zmienic bo co mi z kratek,jak caly czas sa zamkniete bo nie bede latal i otwieral za kazdym razem jak wył. okap."
    Przepisy wskazują, że powinieneś w oknie/ ścianie kuchennej zrobić otwór o powierzchni CO NAJMNIEJ 200cm2.
    Wtedy kratki wentylacyjne będą wywiewały, tak, jak powinny.
    A że w kuchni będzie lodownia?
    No cóż....
    TY TAK CHCIAŁEŚ!!!
    Bo?
    Bo TAKI system sobie zbudowałeś!

    Poczytałbyś o okapie - czym jest i jak działa - to zabudowałbyś go DOBRZE lub z niego zrezygnował.
    (powinien działać "z kuchni do kuchni")

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kurczak917

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Chełm
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    27

    Domyślnie

    Tanim rozwiązaniem jest zastosowanie wentylatora z zaworem zwrotnym, lub wentylatora z żaluzją automatyczną (troche droższe).
    zgadza sie ale musi byc gniazdo blisko kratki a tu jest problem,ze nie podłącze.Chyba ze te went.z zaworem zwrotnym nie jest zasilany energia elekt.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rodmano Zobacz post
    Witam,

    Powiedz mi proszę kolego, czy wpinanie okapu do systemu wentylacji mechanicznej z rekuperacją to dobre rozwiązanie ? Jak temat zapodałem projektantowi to niezbyt dobrze się do tego nastawiał,tylko teraz nie pamiętam o co mu chodziło..

    pozdrawiam
    różne rozwiązania są, kolego

    podpinanie pod rurociągi wywiewu WM jest niewskazane, ale są centrale z osobnym piątym króćcem do podpięcia okapu jak kto musi - było o tym na forum - poszukaj w tym dziale

    skoro projektant niezbyt dobrze - znaczy nie oblatany, ale sztance zrobi OK

    pozdr

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony