dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 36
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Ksosik

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Gniezno
    Posty
    210

    Domyślnie Prośba o radę - podłogówka czy grzejniki

    Witam wszystkich, mam dylemat co do ogrzewania. Od samego początku byłem zdecydowany na podłogówkę, ale im więcej czytam na ten temat, tym mam więcej wątpliwości, a do tego żona po radach kochanego teścia upiera się na grzejniki.

    Dom wg projektu Z500, a dokładnie zx53 +, wersja powiększona, zmieniliśmy układ pomieszczeń, planuję kocioł dwufunkcyjny, do tego kominek z DGP, ale kanały będą rozprowadzone tylko do salonu, kuchni i łazienki...w pokojach, salonie i łazience planowałem podłogówkę. Żonie bardzo podobają się panele, a wiadomo, że podłogówka niekoniecznie "się lubi" z panelami no i mam problem, co w tych pokojach i salonie? Na pewno będą panele, ale robić grzejniki czy ogrzew. podłogowe? A może salon, korytarz, kuchnia, łazienka - podłogowe, a reszta grzejniki? No mam niemały problem, co byście Drodzy Forumowicze doradzili?

    http://z500.pl/projekt/626/Zx53_PLUS...wiekszona.html

    Wiem, że sporo było takich dylematów, ale zerknijcie proszę na rzut i coś dorzućcie od siebie. Pozdrawiam

    ps. jaki jest mniej więcej koszt wykonania podłogówki do domu 100 m2 - ale chodzi mi o całość robocizna + materiały?
    Ostatnio edytowane przez Ksosik ; 23-02-2016 o 14:18 Powód: dodanie informacji

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Czym będziesz ogrzewał?
    Koszt za m2 podłogówki 80-85zł może i trochę mniej.
    Ja zapłaciłem 85 zł. Jeśli chodzi o panele to są na rynku takie dostosowane do OP. U mnie w salonie mam deskę warstwową i jest ok.
    Odpowiednio zagęścisz pętle i będzie ok. Musisz pamiętać o dobrym podkładzie pod panele, o niskim oporze cieplnym.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  3. #3

    Domyślnie

    Montuj podłogówkę wszędzie na pewno nie będziesz żałował jak bardzo żałuje ze mam podłogówkę tylko na dole a na poddaszu mam grzejniki. Czeka mnie niebawem remont poddasza kucie wylewek i montaż podłogówki. Pamiętaj budujesz dom na lata ogrzewanie podłogowe daje większe możliwości zmiany ogrzewania w przyszłości, podłogówkę zasilasz niższa temp. a to jest najwyższa zaleta tego sytemu. Piece gazowe kondensacyjne maja przy takim ogrzewaniu większa sprawność, gdyby gaz znacznie podrozdział a prąd staniał możesz zamontować pompę ciepła która również najlepiej współpracuje z ogrzewaniem podłogowym. Moim zdaniem podłogówka ma same zalety, dodatkowo warto mieć grzejniki w łazienkach.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Zgadzam się z przedmówcą, wciąź ciekawi mnie jakie źródł ciepła zostanie w domu zamontowane? Mam nadzieję, że nie piec na paliwo stałe.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ksosik Zobacz post
    Witam wszystkich, mam dylemat co do ogrzewania. Od samego początku byłem zdecydowany na podłogówkę, ale im więcej czytam na ten temat, tym mam więcej wątpliwości, a do tego żona po radach kochanego teścia upiera się na grzejniki.

    Dom wg projektu Z500, a dokładnie zx53 +, wersja powiększona, zmieniliśmy układ pomieszczeń, planuję kocioł dwufunkcyjny, do tego kominek z DGP, ale kanały będą rozprowadzone tylko do salonu, kuchni i łazienki...w pokojach, salonie i łazience planowałem podłogówkę. Żonie bardzo podobają się panele, a wiadomo, że podłogówka niekoniecznie "się lubi" z panelami no i mam problem, co w tych pokojach i salonie? Na pewno będą panele, ale robić grzejniki czy ogrzew. podłogowe? A może salon, korytarz, kuchnia, łazienka - podłogowe, a reszta grzejniki? No mam niemały problem, co byście Drodzy Forumowicze doradzili?

    http://z500.pl/projekt/626/Zx53_PLUS...wiekszona.html

    Wiem, że sporo było takich dylematów, ale zerknijcie proszę na rzut i coś dorzućcie od siebie. Pozdrawiam

    ps. jaki jest mniej więcej koszt wykonania podłogówki do domu 100 m2 - ale chodzi mi o całość robocizna + materiały?

    Nie bierz grzejników !!! Tylko podłogówka, ale dobrze wykonana. Nie jako meandry, ale jako ślimak. Do tego rozstaw rurek też ma znaczenie. Tzn muszą być gęściej przy oknach, drzwiach. Przydałby CI się projekt podłogówki. Jeśli ma być bezpiecznie, to wystarczy, że rurki sasiadujące będą co 10cm. W łazienkach gęściej. Tutaj zapytaj się dokładnie jednak specjalistów. I dawaj podłogówkę wszędzie. Również pod wanną, przysznicem. Ja nie mam podłogówki jedynie w schowanku przy kuchni (nie mam piwnicy a miejsce na przetwory gdzieś musi być).
    Dalej...
    Temperatura zasilania podłogówki będziesz miał w zakresie 30-40 stopni w podłogę (przy temp 22 stopni powietrza w domu). Co spowoduje, że na powierzchni podłogi będziesz miał przyjemne 24-25 stopni. Możesz zastosować kocioł gazowy, polecam mimo wszystko jednofunkcyjny Vitodens 300-W lub 200-W + zasobnik.
    Albo zamiast takiego pakietu to centralę grzewczą Vitodens 2XX lub 3XX. Wtedy masz w jednek obudowie kocioł z zasobnikiem. Jedyna dysfunkcja to brak możliwości zrobienia cyrkulacji CWU, ale dla domku 100m2 cyrkulacja nie wydaje się jakoś bardzo potrzebna.
    Możesz też przy 100% podłogówce wejść w pompę ciepła np. Panasonic 9KW - powietrzną.
    Decydując się na grzejniki tracisz możliwość w przyszłosći jakiegokolwiek montażu pompy ciepła a dwa tracisz oszczędność na kondensacji z gazu.
    Zatem nie nie nie i jeszcze raz nie grzejnikom w nowych domach!!!
    Odnośnie paneli.
    Ja mam panele na parterze i na piętrze. Ogólnie opór cieplny panela + podkładu nie może przekaczać 0,15.
    Wystarczy, że zastosujesz dobry podkład typu Arbitron PE MAX / Optima MAx (opór podkładu 0,033) albo Witex Sound Protect Eco Plus (0,01) i do tego dobry panel (Witex ma opór około 0,06 i będziesz w normie. Ja polecam Ci właśnie panele firmy Wineo Witex. Mam na podłogówce z podkładem sound protect i jestem w 100% zadowolony. Może nie są tanie, ale dom się buduje na lata.
    Nie stosuj na podłogówkę żadnego XPSa, nawet z dziurkami!!! Sprzedawcy CI będą wciskać kit, że to super podkład, ale im nie wierz. Mają z tego dobry deal!
    Nie bierz grzejników bo bedziesz żałował! W tym przypadku nie słuchaj dobrych rad teścia, bo nie ma racji.

    Do tego jeszcze jedna uwaga. Nie patrz na ceny kotłów w internecie. Bo ja u swojego dobrego dostawcy dostałem rabat 28% na Viessmanna, a sądzę, że to nie był jeszcze super rabat. Gdybym kupował w necie to bym stracił. Podobnie miałem z panelami, kupiłem dużo taniej niż w najtańszym sklepie w internecie. Powodzenia i wszystkiego dobrego!
    Ostatnio edytowane przez saturnv ; 23-02-2016 o 17:27

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Bierz rozwód i rób podłogówkę .jak skończysz budowę to żona wróci

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.139
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    "Przyjemna" temperatura 24-25 oC? Non stop? Przyjemna jak dla kogo.. Dla wielu byłby to koszmar.

    Traci się na kondensacji? Bzdura. A niby dlaczego?
    Kondensacja następuje gdy temperatura POWROTU!!! czynnika grzewczego jest niższa niż 56 oC.
    Kto na co dzień grzeje takimi temperaturami na zasilaniu o temperaturze na powrocie już nie mówiąc?

    Ogrzewanie podłogowe jest niemodyfikowalne tzn. ma swoją gigantyczną bezwładność cieplną i swoją maksymalną temperaturę pracy i już.
    Nic z tym nie zrobisz.
    Masa 100 m2 podłogówki wynosi od 15 do 30 ton. Jak taką masę betonu precyzyjnie wysterować np. w okresach przejściowych...?

    Pojawienie się nowej generacji elektroniki sterującej pracą różnego typu urządzeń domowych , niewiele w przypadku składnika o tak dużej bezwładności cieplnej nie pomoże, przy próbach podwyższania komfortu cieplnego z jednoczesnym ograniczaniem kosztów na ogrzewanie.
    ===

    Ktoś, kto podjął już decyzję, nigdy w życiu nie przyznałby się do pomyłki, gdyż nikt nie będzie atakować samego siebie. To byłoby sprzeczne z naturą.

    Wystarczy ustalić w punktach preferencje swoje i swojej rodziny.
    To ustali wybór takiej czy innej opcji. To jest recepta na dobrą decyzję, jakakolwiek by ona nie była.
    Nie ma co wchodzić w cudze buty i w czyjeś wybory, choć doświadczenia w uzyskaniu taniej określonego, już wybranego produktu są zawsze cenne....

    Pozdrawiam
    Bogusław
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    "Przyjemna" temperatura 24-25 oC? Non stop?
    dobrze wiesz, że w nowym domu taka temperatura podłogi występuje raz na 5 lat [rzez trzy dni przy siarczystych mrozach...

    koszt wykonania podłogówki bez kiwnięcia palcem to od około 65 zł/m2 brutto (materiały + robocizna). więcej niż 85 zł/m2 bym nie dał.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar schizo85
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-213
    Posty
    424

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    "Przyjemna" temperatura 24-25 oC? Non stop? Przyjemna jak dla kogo.. Dla wielu byłby to koszmar.

    Traci się na kondensacji? Bzdura. A niby dlaczego?
    Kondensacja następuje gdy temperatura POWROTU!!! czynnika grzewczego jest niższa niż 56 oC.
    Kto na co dzień grzeje takimi temperaturami na zasilaniu o temperaturze na powrocie już nie mówiąc?

    Ogrzewanie podłogowe jest niemodyfikowalne tzn. ma swoją gigantyczną bezwładność cieplną i swoją maksymalną temperaturę pracy i już.
    Nic z tym nie zrobisz.
    Masa 100 m2 podłogówki wynosi od 15 do 30 ton. Jak taką masę betonu precyzyjnie wysterować np. w okresach przejściowych...?

    Pojawienie się nowej generacji elektroniki sterującej pracą różnego typu urządzeń domowych , niewiele w przypadku składnika o tak dużej bezwładności cieplnej nie pomoże, przy próbach podwyższania komfortu cieplnego z jednoczesnym ograniczaniem kosztów na ogrzewanie.
    ===

    Ktoś, kto podjął już decyzję, nigdy w życiu nie przyznałby się do pomyłki, gdyż nikt nie będzie atakować samego siebie. To byłoby sprzeczne z naturą.

    Wystarczy ustalić w punktach preferencje swoje i swojej rodziny.
    To ustali wybór takiej czy innej opcji. To jest recepta na dobrą decyzję, jakakolwiek by ona nie była.
    Nie ma co wchodzić w cudze buty i w czyjeś wybory, choć doświadczenia w uzyskaniu taniej określonego, już wybranego produktu są zawsze cenne....

    Pozdrawiam
    Bogusław
    Nie pchaj się wszędzie z tymi złotymi radami bo od tego głowa boli. Jesteś idiotą i tyle. Pokaż mi jedną osobę która mając mieszane ogrzewanie tj. grzejniki i podłogówkę drugi raz robiło by jakiekolwiek grzejniki. Ja Ci za to pokaże dziesiątki osób które grzejniki wywaliły by w diabły i zrobiły samą podłogówkę.

    Do autora wątku, nie daj się nikomu zbałamucić, zrób samą podłogówkę wszędzie, do tego drabinka w łazience wpięta jako osobna pętla do rozdzielacza. Koniec. Żadnych grzejników, żadnego mieszania dwóch systemów. Podłogówka sprawdzi się idealnie. Walory estetyczne też niczego sobie, nie widać ogrzewania, czego nie możesz powiedzieć o grzejnikach. Zastanów się gdzie byś dał grzejniki w tej kuchni połączonej z salonem? Ja tam miejsca nie widzę. Podłogówkę można dać pod każdy panel bez żadnego wyjątku. Jak ktoś chce to i pod parkietem będzie działać.
    Z241 104,77 m2 parterowy, OZC: 3.8kW, 53kWh/m2/rok dla -20/22. WM Onyx Dream, PC PW Panasonic 7kW, 100% podłogówka.
    Dziennik budowy z komentarzami

    2015/16 - 2058kWh CO+CWU+Chłodzenie - 631zł; CO - 1386kWh/424zł
    2016/17 - 2726kWh CO+CWU+Chłodzenie - 800zł; CO - 1927kWh/573zł

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Bogusława mijasz się delikatnie mówiąc z prawdą twierdząc, że nikt nie przyznał się do błędu wybierając takie a nie inne górne żródło. Inwestorów plujących sobie w brodę tylko dlatego, że nie wybrali OP jest cała masa i to na FM. Nie słyszałem by było odwrotnie. Jeśli się nie mylę to klient Twojej firmy też żałuje wyboru.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ksosik Zobacz post
    Witam wszystkich, mam dylemat co do ogrzewania. Od samego początku byłem zdecydowany na podłogówkę, ale im więcej czytam na ten temat, tym mam więcej wątpliwości, a do tego żona po radach kochanego teścia upiera się na grzejniki.

    Dom wg projektu Z500, a dokładnie zx53 +, wersja powiększona, zmieniliśmy układ pomieszczeń, planuję kocioł dwufunkcyjny, do tego kominek z DGP, ale kanały będą rozprowadzone tylko do salonu, kuchni i łazienki...w pokojach, salonie i łazience planowałem podłogówkę. Żonie bardzo podobają się panele, a wiadomo, że podłogówka niekoniecznie "się lubi" z panelami no i mam problem, co w tych pokojach i salonie? Na pewno będą panele, ale robić grzejniki czy ogrzew. podłogowe? A może salon, korytarz, kuchnia, łazienka - podłogowe, a reszta grzejniki? No mam niemały problem, co byście Drodzy Forumowicze doradzili?

    http://z500.pl/projekt/626/Zx53_PLUS,zx53-wersja-powiekszona.html

    Wiem, że sporo było takich dylematów, ale zerknijcie proszę na rzut i coś dorzućcie od siebie. Pozdrawiam

    ps. jaki jest mniej więcej koszt wykonania podłogówki do domu 100 m2 - ale chodzi mi o całość robocizna + materiały?

    Nie słuchaj producenta i sprzedawcy grzejników (wiadomo dlaczego), nie słuchaj teścia i żonyi kładź wszędzie podłogówkę. Od siedmiu lat mam ogrzewanie podłogowe i wiem, że już nigdy w życiu nie spojrzę na grzejniki. Na całej górze (oprócz łazienki oczywiście) mam na podłogówce wykładzinę dywanową. Podłogówka sprawdza się rewelacyjnie.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Ktoś, kto podjął już decyzję, nigdy w życiu nie przyznałby się do pomyłki, gdyż nikt nie będzie atakować samego siebie. To byłoby sprzeczne z naturą.
    a to poniżej to co?

    Cytat Napisał bladyy78 Zobacz post
    Montuj podłogówkę wszędzie na pewno nie będziesz żałował jak bardzo żałuje ze mam podłogówkę tylko na dole a na poddaszu mam grzejniki. Czeka mnie niebawem remont poddasza kucie wylewek i montaż podłogówki. Pamiętaj budujesz dom na lata ogrzewanie podłogowe daje większe możliwości zmiany ogrzewania w przyszłości, podłogówkę zasilasz niższa temp. a to jest najwyższa zaleta tego sytemu. Piece gazowe kondensacyjne maja przy takim ogrzewaniu większa sprawność, gdyby gaz znacznie podrozdział a prąd staniał możesz zamontować pompę ciepła która również najlepiej współpracuje z ogrzewaniem podłogowym. Moim zdaniem podłogówka ma same zalety, dodatkowo warto mieć grzejniki w łazienkach.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Tak właśnie się dzieje gdy wątek czyta się wybiórczo , a przez to stara podporządkować go do własnych celów.
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 23-02-2016 o 19:52
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.139
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Nie słuchaj teścia i nie słuchaj żony..... Zbuntuj się...
    Zamieszkaj z "doradcami" ze swojego wątku. Super porada...
    ===

    Ogrzewanie typu: na parterze tylko podłogówka na pietrze tylko grzejniki jest rozwiązaniem najgorszym z możliwych.
    I to właśnie takie rozwiązanie jest kontestowane przez użytkowników.

    Jeśli już, to na dole ewentualnie hybrydowa dystrybucja ciepła, na górze tylko grzejniki.
    Gaz jest medium, który daje ciepło niezwłocznie i praktycznie bez żadnych ograniczeń co do mocy grzewczej.
    Ładowanie szybko wytwarzanego ciepła w układ dystrybucji ciepła ograniczeniach co do temperatury zasilania oraz o dużej bezwładności cieplnej to absurd.

    Najkorzystniej jest, gdy cwu oraz ciepło do ogrzewania wytwarzane są przez odrębne urządzenie.
    Wówczas kociołek do produkcji ciepła będzie niewielki i nie będzie mieć nadwyżki mocy, szkodliwej dla jego pracy przy niewielkich potrzebach grzewczych okresów przejściowych..
    Większa część mocy w urządzeniach kompaktowych potrzebna jest do szybkiego odtworzenia temperatury zużywanej cwu (80% mocy).

    Powtarzam. Najczęściej popełniany błąd to parter sama podłogówka, natomiast góra same grzejniki.

    Układ hybrydowy dystrybucji ciepła skalę tego błędu w znacznym stopniu niweluje.
    Ktoś, kto zdecyduje się na takie właśnie rozwiązanie będzie mieć "dwa w jednym".

    Pozdrawiam
    Bogusław
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  15. #15

    Domyślnie

    Wspominałem o tym w innej dyskusji...

    Efekt estetyczny i higieniczny oraz odczuwalny komfort cieplny, w przypadku instalacji podłogowej czy ściennej jest niewspółmiernie większy niż w przypadku instalacji grzejnikowej - głównie z uwagi na nieco inny sposób oddawania ciepła do otoczenia. Najlepszym rozwiązaniem jest rozejrzenie się za możliwością spędzenia kliku chwil w budynku ogrzewanym takim sposobem oraz rozmowy z jego bezpośrednimi użytkownikami - może ktoś z obecnych lub przyszłych sąsiadów, może ktoś z forumowiczów mieszkających okolicy, warto poszukać i się przekonać na własnej skórze, bo o zaletach jak i wadach (o ile takie są) przeczytać można bardzo sporo w necie.
    http://pl.kan-therm.com/

  16. #16

    Domyślnie

    Jestem właśnie tym inwestorem który popełnił ten błąd i cierpi do dziś, przez zasrane grzejniki nie mam zamieszkałego poddasza i nie wiem kiedy będzie zamieszkałe właśnie ze względu na grzejniki które nie spełniają swojego zadania. Jak ja robiłem podłogówkę to była nowość nikt z moich znajomych jej nie miał i każdy mi ja odradzał, wmawiali mi jakieś mity a ja byłem miedzy młotem a kowadłem wiec zrobiłem pół na pół i pół mi wyszło a drugie nie. U mnie grzejniki się w ogóle nie sprawdziły właśnie przez tą wadę co Bogusław uważna za wadę. Duża bezwładność jest ogromną zaletą której nie można uzyskać mając grzejniki. Właśnie przez brak tej bezwładności grzejniki u mnie nie spełniają swojego zadania. Brak możliwości podciągnięcia gazu sprawił że ogrzewanie mam kominkiem z pw. Kto ma kominek wie że drewno w nim wypala się dość szybko a ciepło w domu trzeba mieć cały czas. Nie mam czasu na palenie całodzienne na szczęscie dom mam na na tyle ciepły ze w kominku przepalam raz dziennie wieczorem ładuje do pełna odpalam i zapominam. W domu temp nie spada poniżej 23*C na poddaszu zaś gdy przestaje się palić w komiku kaloryfery szybko stygną i jest odczucie zimna. Bez podłogówki nie byłbym w stanie ogrzać domu paląc raz dziennie. Za kilka lat jak pompy jeszcze trochę stanieją zamontuje pompę ciepła i grzanie w taniej taryfie również będzie opłacalne. Dlatego ksosik nie słuchaj oszołomów montuj wszędzie podłogówkę + grzejniki w łazienkach żeby było gdzie suszyć ręczniki a zobaczysz że będzie to najlepsze co zrobiłeś w swoim domu. Pamiętaj że za kilka lat jak już dojrzejesz do podłogówki będzie za późno no chyba ze lubisz demolować podłogi.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.139
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Pomylenie przyczyny ze skutkami.
    Gdy ma się krótko pracujące, niestabilne źródło ciepła, lub kilka źródeł ciepła, w instalacji należy zastosować bufor.

    Grzejnik bezpośrednio emitujący całe wyprodukowane ciepło na pomieszczenie, czy trzeba czy nie trzeba i bez kontroli ile tego ciepła trzeba?
    Gdzie sens, gdzie logika..
    Rzucanie całego wyprodukowanego w krótkim czasie ciepła bezpośrednio na odbiór (na element jego dystrybucji) to totalny błąd i najzwyklejsze marnowanie energii.

    Pozdrawiam
    Bogusław
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Nie słuchaj "boguslawa" - PRODUCENTA GRZEJNIKÓW - bo on przecież inaczej Ci nie odpowie. Trafił na dobry wiatr to się rozpędza i korzysta. Na niekorzyść nieświadomego czytelnika...

    Inwestorze - grzejniki nie dość że zajmują miejsce, szpecą, ograniczają, to jeszcze najważniejsze wady zdrowotne: są SIEDLISKIEM I ROZSIEWACZEM KURZU!
    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Gdy ma się krótko pracujące, niestabilne źródło ciepła, lub kilka źródeł ciepła, w instalacji należy zastosować bufor.
    Tak - zgadzam się. Buforem najlepszym są metry sześcienne betonu - nie zajmują żadnej przestrzeni w kotłowni, garażu czy gdziekolwiek indziej.

    Podsumowując - korzystaj z rad osób które już zbudowały i mają doświadczenia - czytaj ze zrozumieniem.
    Nie słuchaj (w temacie podłogówki):
    -żony (wytłumacz i pokaż dyskusje na forum)
    -teścia (nic nie tłumacz - olej - to Ty będziesz mieszkał)
    -producenta grzejników!
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  19. #19

    Domyślnie

    Jak byś chciał wiedzieć to chciałem mieć bufor i przez pewien okres z niego korzystałem, nie spełniał on bynajmniej w moim wypadku swojego zadania. To właśnie bufor i grzejniki powodują największe straty energii. Po drugie chciałbym to widzieć jak 10 kg drewna grzejesz bufor który przez przez następne 22 godziny grzeje twój dom. Kaloryfer jest grzejnikiem który emituje ciepło tylko wtedy gdy dostarczymy mu energię w postaci ciepłej wody, podłogówka zaś na początku podbiera ciepło a gdy przestaje się u mnie palić powoli je uwalania. Za kilkanaście lat grzejniki przejdą do lamusa kto raz miał w domu ogrzewanie podłogowe nigdy nie wróci do grzejnikowego.

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał bladyy78 Zobacz post
    ...kto raz miał w domu ogrzewanie podłogowe nigdy nie wróci do grzejnikowego.
    Amen.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony