dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 67
  1. #21

    Domyślnie

    Radzę sprawdzić czy warunkiem gwarancji płyty jest montaż przez elektryka. Raczej na 100% tak będzie. W przypadku instalacji samemu tracisz gwarancję, no chyba, że mąż/brat/ktoś z rodziny ma papiery SEPowskie, no ale wtedy nie byłoby tego tematu

  2. #22
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    krzcel

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    śląsk górny/małopolska
    Posty
    517

    Domyślnie

    Cytat Napisał siempre Zobacz post
    czy mogłabym prosić o radę którym schematem należy podłączyć ową płytę?
    Wszystkie trzy schematy są poprawne. Podłącz tak, jak ci pozwala twoja instalacja. Najlepszy jest wariant 2, potem 3 a na końcu 1.
    Ostatnio edytowane przez krzcel ; 13-01-2016 o 08:54
    trolla nie należy karmić – czyli że nie należy z nim w ogóle wchodzić w jakąkolwiek polemikę.

  3. #23

    Domyślnie

    Uprawniony elektryk będzie wiedział.
    Bez tego gwarancja prawidłowego podłączenia jest nieważna.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  4. #24

    Domyślnie

    A czy może mi ktoś wyjaśnić o co chodzi w wariancie drugim ? Czym się różni od trzeciego ? Czy N1 i N2 to są jakieś różne od siebie N-y ?

  5. #25
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał waski78 Zobacz post
    A czy może mi ktoś wyjaśnić o co chodzi w wariancie drugim ? Czym się różni od trzeciego ? Czy N1 i N2 to są jakieś różne od siebie N-y ?
    N może i ten sam ale żyły dwie, zapytaj lepiej czy instalacja pod płytę odpowiednia.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    zapytaj lepiej czy instalacja pod płytę odpowiednia.
    Czy instalacja pod płytę odpowiednia?
    Autor/ka pytała
    Cytat Napisał siempre Zobacz post
    którym schematem należy podłączyć ową płytę?
    a wtedy
    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Uprawniony elektryk będzie wiedział.
    I to była chyba najlepsza odpowiedź.

    Ja ponieważ nie mam doświadczenia zapytałem o te dwa N-y. W jakim celu robi się takie instalacje ( z dwoma oddzielnymi N-ami ) skoro to ten sam N? Przecież prąd w jednym N-ie jest co najwyżej taki jaki największy z jednej z faz L1, L2 lub L3.

  7. #27
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał waski78 Zobacz post

    Ja ponieważ nie mam doświadczenia zapytałem o te dwa N-y. W jakim celu robi się takie instalacje ( z dwoma oddzielnymi N-ami ) skoro to ten sam N? Przecież prąd w jednym N-ie jest co najwyżej taki jaki największy z jednej z faz L1, L2 lub L3.
    Pewny jesteś że prąd w pojedynczym N-ie i zasilaniu dwufazowym jest najwyżej taki jak w jednej z faz.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Pewny jesteś że prąd w pojedynczym N-ie i zasilaniu dwufazowym jest najwyżej taki jak w jednej z faz.
    Przy zasilaniu dwufazowym -nie, tylko że ja napisałem o trzech:
    Cytat Napisał waski78 Zobacz post
    jednej z faz L1, L2 lub L3.
    Moje pytanie wzięło się stąd, iż nie widziałem wcześniej obwodów z poprowadzonymi tylko dwoma fazami - zakładam, że są one dedykowane tylko do określonych zastosowań tj. np tylko do płyty indukcyjnej z założeniem, że będzie ona zasilana dwu a nie trój fazowo. Czy tak ?
    Tylko czasami pod płytą jest piekarnik i wtedy braknie nam tej jednej fazy. Stąd były moje wątpliwosci.

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Jakoś nie doczytałem pytania o instalację, oczywiście nikt do kuchenki nie robi specjalnie dwu fazowego - to obciążenie jest dwufazowe. Jeśli chodzi o prąd w N-ie to nawet w przypadku piekarnika na 3 fazie nie możemy przyjąć jako obciążenia symetrycznego ani asymetrycznego często będzie tak że to dwie fazy będą obciążone z przerwą w trzeciej. Co do tego jak i po co i kiedy te dwa N-y to elektryk będzie wiedział.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Co do tego jak i po co i kiedy te dwa N-y to elektryk będzie wiedział.
    Ja jestem elektryk, ale się uczę bo akurat w tej dziedzinie doświadczenia nie mam (pisałem). Możesz mi to wyjasnić ? (to nie roszczenie lecz prośba).
    Przecież jeśli mamy trzy fazy i np. I1=5A, I2=10A a I3=0A to wydaje mi się, że prąd w N-ie i tak nie będzie większy niż 10A (ok. 8,66A przy przesunięciach o 120st). Tak ? Więc po co dwa N-y?
    Ostatnio edytowane przez waski78 ; 14-01-2016 o 20:20

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał waski78 Zobacz post
    Ja jestem elektryk, ale się uczę bo akurat w tej dziedzinie doświadczenia nie mam (pisałem). Możesz mi to wyjasnić ? (to nie roszczenie lecz prośba).
    Przecież jeśli mamy trzy fazy i np. I1=5A, I2=10A a I3=0A to wydaje mi się, że prąd w N-ie i tak nie będzie większy niż 10A (ok. 8,66A przy przesunięciach o 120st). Tak ? Więc po co dwa N-y?
    Masz rację co do liczenia książkowego i tego że może i elektryk nie będzie wiedział. Skoro instrukcja takie połączenie przewiduje to producent coś miał na myśli. Trzeba by się przyjrzeć zalecanym przekrojom by coś wywnioskować. W kuchence należy rozpatrywać układ zasilania 3 fazowy z przerwaną jedną fazą do tego charakter obciążenia i harmoniczne a i te 120 stopni niekoniecznie może się jednak okazać że prąd w N będzie większy niż w fazowym, zauważ że rozwiązanie 2 i 3 przewiduje dwa N tylko inaczej połączone. Przy obecnych obciążeniach to już nie takie proste liczenie prądów

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Skoro instrukcja takie połączenie przewiduje to producent coś miał na myśli. (..)
    Stąd wzięły się moje wątpliwości i pytania. A co miał producent na myśli chętnie bym się dowiedział

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    W kuchence należy rozpatrywać układ zasilania 3 fazowy z przerwaną jedną fazą do tego charakter obciążenia i harmoniczne a i te 120 stopni niekoniecznie może się jednak okazać że prąd w N będzie większy niż w fazowym...
    Tylko gdyby tak miało być to chyba nie za bardzo rację bytu miałoby połączenie z trzeciego rysunku - z jednym N-em.

  13. #33
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał waski78 Zobacz post
    Stąd wzięły się moje wątpliwości i pytania. A co miał producent na myśli chętnie bym się dowiedział
    To pytaj producenta

    Cytat Napisał waski78 Zobacz post
    Tylko gdyby tak miało być to chyba nie za bardzo rację bytu miałoby połączenie z trzeciego rysunku - z jednym N-em.
    Na trzecim rysunku też są dwie żyły wpięte razem. Należało by przeczytać instrukcję w części dotyczącej montażu, przekrojów i zabezpieczeń.
    Zalecenia montażowe producenta są po to by je stosować bo on wie najwięcej o swoim produkcie.

  14. #34
    Konto usunięte_1*
    Guest
    Konto usunięte_1*

    Domyślnie

    kupiłaś płytę na 400v i tak ją też połącz bo na 1 fazę nie wytrzyma ci żaden korek bo zabezpieczenie główne musiało by być 3x35 amper a na 100% takiego nie masz , pewnie 3x20 A lub 3x25 A , dlatego jedynym rozsądnym podłaczeniem jest na 400 v i jest to bardzo proste bo pod L1 oraz L2 podłączasz 2 fazy trzeciej się nie łaczy a pod N dajesz po starej nazwie uziemienie a pod PE żyłę ochronną i po zawodach proste jak drut
    pamiętajcie miedzy 1 oraz 2 fazą jest 400v tak samo i 3-cią ale między 1 fazą a N to już 230v
    i jeszcze jedno im wyższe napięcie tym niższy prąd i o to chodzi
    aby indukcję podłaczyć pod 1 fazę zabezpieczenie główne musi być 35 amper
    w mieszkaniu raczej nigdy nie ma tak dużych zabezpieczeń na 3 fazach dlatego 3 fazy są o wiele lepsze nie wiem jak to jeszcze uprościć
    ale skoro możesz to wszystko dawaj na 400 v same korzyści , korki nie polecą druty nie bedą się smażyć

  15. #35
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał berthold61 Zobacz post
    kupiłaś płytę na 400v i tak ją też połącz bo na 1 fazę nie wytrzyma ci żaden korek bo zabezpieczenie główne musiało by być 3x35 amper a na 100% takiego nie masz , pewnie 3x20 A lub 3x25 A , dlatego jedynym rozsądnym podłaczeniem jest na 400 v i jest to bardzo proste bo pod L1 oraz L2 podłączasz 2 fazy trzeciej się nie łaczy a pod N dajesz po starej nazwie uziemienie a pod PE żyłę ochronną i po zawodach proste jak drut
    pamiętajcie miedzy 1 oraz 2 fazą jest 400v tak samo i 3-cią ale między 1 fazą a N to już 230v
    i jeszcze jedno im wyższe napięcie tym niższy prąd i o to chodzi
    aby indukcję podłaczyć pod 1 fazę zabezpieczenie główne musi być 35 amper
    w mieszkaniu raczej nigdy nie ma tak dużych zabezpieczeń na 3 fazach dlatego 3 fazy są o wiele lepsze nie wiem jak to jeszcze uprościć
    ale skoro możesz to wszystko dawaj na 400 v same korzyści , korki nie polecą druty nie bedą się smażyć
    To nie jest płyta na 400V ma pewnie rozdzielone po dwa palniki i dla ograniczenia prądu właśnie na dwie fazy.

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał berthold61 Zobacz post
    i jest to bardzo proste bo pod L1 oraz L2 podłączasz 2 fazy trzeciej się nie łaczy a pod N dajesz po starej nazwie uziemienie a pod PE żyłę ochronną
    uziemienie i żyła ochronna hmmm

    Cytat Napisał berthold61 Zobacz post
    i jeszcze jedno im wyższe napięcie tym niższy prąd i o to chodzi
    Poszczególne moduły płyty są zasilane 230V a nie żadnym 400V. Po to są dwie fazy żeby obciążenie prądem było mniejsze, 400V międzyfazowego nie ma tu nic do rzeczy.

    Cytat Napisał berthold61 Zobacz post
    korki nie polecą druty nie bedą się smażyć
    Autorka nie pisała jakie ma zabezpieczenie ani ilu fazową instalację więc nie bądź taki pewny.
    Szkoda, że sie do tej pory nie odezwała, bo może rozwiałaby wątpliwości.
    Ostatnio edytowane przez waski78 ; 15-01-2016 o 12:42

  17. #37
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    siempre

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    2

    Domyślnie

    Dziś przyjechał elektryk, płytę zainstalował według schematu nr.3 (L1, L2, N, uziemienie)

  18. #38
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    krzcel

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    śląsk górny/małopolska
    Posty
    517

    Domyślnie

    Cytat Napisał waski78 Zobacz post
    Przecież jeśli mamy trzy fazy i np. I1=5A, I2=10A a I3=0A to wydaje mi się, że prąd w N-ie i tak nie będzie większy niż 10A (ok. 8,66A przy przesunięciach o 120st).
    Elektrotechnika na 50Hz skończyła się ładnych kilkanaście lat temu. Dziś w przewodzie N musisz się spodziewać wyższych obciążeń niż w przewodach fazowych.
    trolla nie należy karmić – czyli że nie należy z nim w ogóle wchodzić w jakąkolwiek polemikę.

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzcel Zobacz post
    Elektrotechnika na 50Hz skończyła się ładnych kilkanaście lat temu. Dziś w przewodzie N musisz się spodziewać wyższych obciążeń niż w przewodach fazowych.
    Proszę wskazać "sprawcę" tego większego obciążenia, kolego krzcel
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  20. #40
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Oj pewnie taki lapsus językowy'

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony