dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Czym zasypać fundamenty?

    Pytanie niby banalnie proste, a jednak... Musiałem wyciągnąc fundamenty gdzieś na 1,20 m nad poziom, który jest teraz na działce. W środku nic nie było zbierane (wiem, wiem, trochę błąd może) bo wg wykonawcy ziemia jest piaskowa( nie sam piasek, ziemia piaskowa, czyli przepuszczalna, nie gliniasta), a na wierzchu praktycznie nie było humusu (chociaż ja nie jestem pewny, czy na III klasie gleby może nie być humusu - może to wszystko był humus???).

    Do rzeczy - mam w różnych miejscach do zasypania od 60 cm do 1 m gdzieś. Czym to zasypać - ziemią, a dopiero górne 30 cm piaskiem, czy wszystko piaskiem? Zasypka prawdopodobnie poleży w ziemi do wiosny, a w czasie jej kładzenia będzie ubijana, ale czy to pozwoli ziemi się dobrze osiąść? Większośc "doradców" puka się w głowę, gdy mówię, że ma być piasek... Może rzeczywiście mają rację??? Ziemię mam za darmo, piasek nie... Jak zrobić, żeby było optymalnie (bez ekscentryzmów ale i bez tandety?)
    Dziennik budowy wariacji "Heliosa" - zapraszam wszystkich udzielający dobrych rad

    Dom piętrowy 220 m2 (w tym nieogrzewany garaż 32 m2), ściany silikat drążony, EPS 20 cm 0,031, strop nad piętrem 25 cm EPS 0,40, podłoga 15 cm EPS 0,38, PC PPC C10 inverterowa, Dz spiralne 720 mb rury na obszarze ok 500m2, okna 3szybowe Avante, Rekuperator Thessla Green 400, PV 5,08 kWp grunt, wystawa prawie południowa

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pieknyromek

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    ok. Legionowa
    Posty
    690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    "Ziemia piaskowa" i III klasa?!? Chciałbym to zobaczyć na własne oczy - jakieś dziwy

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    jedrek244

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Posty
    313

    Domyślnie

    Witaj,
    Zasyp resztę piaskiem, nie ma co oszczedzać
    co prawda ja od razu zalewałem chudziaka
    tez mialem wysoka podmurowke i piasko poszlo ze 300 ton

    Pozdr

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał pieknyromek Zobacz post
    "Ziemia piaskowa" i III klasa?!? Chciałbym to zobaczyć na własne oczy - jakieś dziwy
    III klasa jest w papierach... Nie jest to piasek, nie jest tym bardziej glina. Nie jest czarna. Wykopana z fundamentów i wrzucona do środka przy wyrzucaniu w dniu wczorajszym jednej kupki rozsypywała się luźno na drobniutkie bryłki. Ale piasku nie przypomina, niemniej on tam jest... Kierownik mówi ziemia piaskowa.

    Tej ziemi nie mam na tyle, żeby ja wrzycić do wykopu, szła by tam inna ziemia, jeśli już... Akurat ziemi mam pod dostatkiem. Chodzi tylko o to, czy mozna tak zrobić, że na dno ziemia, a na górę piasek. Niby tak mam w projekcie, ale tam jest napisane "grunt rodzimy", a przecież ziemia będzie z innego miejsca, zruszona i juz rodzimy to on nie będzie...

    Jędrek, własnie tych 300 ton się trochę boję... powierzchnia zabudowy 156 m2, średnio wydaje mi się, że wejdzie 0,85 m3 na m2...
    Dziennik budowy wariacji "Heliosa" - zapraszam wszystkich udzielający dobrych rad

    Dom piętrowy 220 m2 (w tym nieogrzewany garaż 32 m2), ściany silikat drążony, EPS 20 cm 0,031, strop nad piętrem 25 cm EPS 0,40, podłoga 15 cm EPS 0,38, PC PPC C10 inverterowa, Dz spiralne 720 mb rury na obszarze ok 500m2, okna 3szybowe Avante, Rekuperator Thessla Green 400, PV 5,08 kWp grunt, wystawa prawie południowa

  5. #5

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o humus przy fundamentach to na pewno powinien być całkowicie usunięty. "Jeśli tego nie zrobimy to resztki humusu pozostawionego przy fundamentach mogą stać się idealnym środowiskiem do rozwoju grzybów i mikroorganizmów. Organizmy te kumulują dużo wilgoci i mogą w dość krótkim czasie zaatakować izolację fundamentów, podłogi i ściany domu."

    Jeśli chodzi o twoje pytanie dotyczące zasypania miejsc, gdzie wybraliśmy humus to "powinno się dokładnie usunąć humus, w szczególności przy fundamentach i zastąpić go czystym piaskiem, żwirkiem, lub ubitym gruzem" - zatem nie tylko piasek masz masz do wyboru.
    Ostatnio edytowane przez Redakcja ; 31-01-2014 o 19:26

  6. #6

    Domyślnie

    Ja bym zasypał całość proszkiem poliuretanowym (odpad poprodukcyjny jednego z forumowiczów).
    Gala z Archetonu bez wykuszu i garażu (140 m^2 po podłodze z poddaszem użytkowym)+15m^2 piwniczki. Fundament lany w gruncie, ceramika, dach dwuspadowy kryty blachą. Ocieplenie 20+30+40. Ocieplenie fundamentu: opaska 0.5 m x 1m z proszku poliuretanowego. WM (podwójny wymiennik Siwickiego +dwa EBMy 175). Okna z szybami potrójnymi+5 "pasywnych" dachowych. CO+CWU+kuchenka: gaz (Immergas EOLO STAR 24KW+grzejniki 7kw)+koza ESPO II Flamingo.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ifarrg Zobacz post
    Czym to zasypać - ziemią, a dopiero górne 30 cm piaskiem, czy wszystko piaskiem?
    Ja podniosłem całość 80cm - i tyle piasku wsypałem w parter - pow 200m2....weszło 38 wywrotek 18t piachu potem przed samym chudziakiem jeszcze 3x24t

    Spróbuj poszukać dostawcy piasku takiego jaki jest na podsypki pod chodnik/drogę jest tańszy od tego do murowania, a lepszy niż "ziemia piaskowa"
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    r.zielas

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Mrowino
    Kod pocztowy
    62-090
    Posty
    24

    Domyślnie

    Witam Ifarrg

    Moim zdaniem, powinieneś to zasypać piaskiem, zdecydowanie. Ale jeśli chcesz ryzykować, bo masz ziemię za darmo to już twoje ryzyko... Ja rozmawiałem już z wieloma osobami budującymi dom i fachowcami (zbierałem trochę porad i opinii, bo sam marzę o postawieniu sobie domu) i wszyscy zasypywali piaskiem, a potem go zagęszczali/ubijali. Ja polecam piasek.

    Pozdrawiam.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kubaar
    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    106

    Domyślnie

    Robi sie piaskiem - jest to najpewniejsze rozwiazanie powszechnie stosowane. Piasek zageszcza sie po zasypaniu. Tona piasku nie jest strasznie droga, nie przesadzajmy, choc przy duzych ilosciach mocno odczuwalna. Ale popatrz na domy 30-40 letnie ktore stoja do dzis i sa w dobrym stanie - czy te fudamenty byly w calosci zasypywane piaskiem?

    Pozdrawiam,
    Kuba

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Gawor5

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    132

    Domyślnie

    Zdecydowanie użyj piasku, nie uda Ci się tak zageścić ziemi jak piasek. Frakcje (wielkość ziaren) piasku są mniejsze i dzięki temu lepiej się zagęszcza... to tak jak wrzucisz do słoika małe i duże kulki, to między małymi zostanie mniej pustej przestrzeni jak potrząśniesz. Rozważyłbym w przypadku Twojej głebokości posadowienia zasypanie do połowy i wstepne zagęszczenie a potem do końca i zagęścić.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gawor5 Zobacz post
    Zdecydowanie użyj piasku, nie uda Ci się tak zageścić ziemi jak piasek. Frakcje (wielkość ziaren) piasku są mniejsze i dzięki temu lepiej się zagęszcza... to tak jak wrzucisz do słoika małe i duże kulki, to między małymi zostanie mniej pustej przestrzeni jak potrząśniesz. Rozważyłbym w przypadku Twojej głebokości posadowienia zasypanie do połowy i wstepne zagęszczenie a potem do końca i zagęścić.
    Niestety - kolega już zasypał - życzę mu, aby nie miał problemów
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pieknyromek

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    ok. Legionowa
    Posty
    690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gawor5 Zobacz post
    Zdecydowanie użyj piasku, nie uda Ci się tak zageścić ziemi jak piasek. Frakcje (wielkość ziaren) piasku są mniejsze i dzięki temu lepiej się zagęszcza... to tak jak wrzucisz do słoika małe i duże kulki, to między małymi zostanie mniej pustej przestrzeni jak potrząśniesz. Rozważyłbym w przypadku Twojej głebokości posadowienia zasypanie do połowy i wstepne zagęszczenie a potem do końca i zagęścić.
    Wyjaśnijmy kilka rzeczy. Ja też zasypałbym piaskiem ale nie z tego powodu o którym pisze Gawor5 tylko m.in. ze względu na mały podciąg kapilarny piasku. Mniejszy niż w przypadku "ziemi". Jeśli za tajemniczą "ziemię" uznajemy grunt rodzimy czyli mieszaninę różnych frakcji i części organicznych to na 99% da się ją lepiej zagęścić(czyli zmniejszyć wyjściową objętość) niż piasek. Z tego właśnie powodu że to mieszanina a nie grunt monofrakcyjny. Abstrahuję tu od właściwości fizycznych takich gruntów.

    Gawor - jak wrzucisz do słoika ziarenka jeszcze mniejszej frakcji np. pyłowej lub iłowej to między nimi będzie jeszcze mniej pustej przestrzeni a jednak nie używa się takiego materiału przez jego podsiąkanie kapilarne właśnie o właściwościach fizycznych nie wspomnę. Jeśli ziarenka piasku będą podobnej frakcji np. drobnopiaszczystej to nie da się tego już za bardzo zagęścić. Najlepiej uda się zagęścić mieszaninę ziaren różnych frakcji, bo większa jest możliwość lepszego upakowania tych ziaren a więc i zagęszczenia gruntu.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ifarrg Zobacz post
    Pytanie niby banalnie proste, a jednak... Musiałem wyciągnąc fundamenty gdzieś na 1,20 m nad poziom, który jest teraz na działce. W środku nic nie było zbierane (wiem, wiem, trochę błąd może) bo wg wykonawcy ziemia jest piaskowa( nie sam piasek, ziemia piaskowa, czyli przepuszczalna, nie gliniasta), a na wierzchu praktycznie nie było humusu (chociaż ja nie jestem pewny, czy na III klasie gleby może nie być humusu - może to wszystko był humus???).

    Do rzeczy - mam w różnych miejscach do zasypania od 60 cm do 1 m gdzieś. Czym to zasypać - ziemią, a dopiero górne 30 cm piaskiem, czy wszystko piaskiem? Zasypka prawdopodobnie poleży w ziemi do wiosny, a w czasie jej kładzenia będzie ubijana, ale czy to pozwoli ziemi się dobrze osiąść? Większośc "doradców" puka się w głowę, gdy mówię, że ma być piasek... Może rzeczywiście mają rację??? Ziemię mam za darmo, piasek nie... Jak zrobić, żeby było optymalnie (bez ekscentryzmów ale i bez tandety?)
    W sumie to tez bym sypal paiskiem. Ten ma na 100% duzo lepsza przepuszczlnosc a ziemia nawet jesli z piachem zmieszana moze nie miec tych parametrow co czysty piasek
    pozdrawiam

    Andrzej

    Zapraszam na moja budowe na http://z500.pl/plac-budowy/Z216/355/...ony-garaz.html

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony