dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 57
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jak pisałam - wszytsko jest możliwe, tylko nieopłacalne.
    jak np. fotowoltaika.

    O legalett na forum było już całkiem sporo, niekoniecznie w superlatywach.

  2. #22
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar cyber_human
    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Poznań West Side
    Posty
    21
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Czy możesz w skrócie napisać, dlaczego niekoniecznie pozytywnie?
    MARS1 - habitat kontenerowy

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    koszty - tak w skrócie. Płacisz głownie za know-how. To samo mozna mieć taniej na zwykłej płycie z ogrzewaniem wodnym.

    Agregat szumi, ale w domu jest więcej szumiących urządzeń, więc pewnie nie robi to problemu.

    W sumie i tak każdy wybiera system pod siebie i swój dom. Może mieć np. fobię wodną przy klasycznej podłogówce. Różne są kryteria, którymi się ludzie kierują.
    Sporo siedze na forum i naczytałam o najbardziej kuriozalnych pomysłach na dom spowodowanych fobiami, przestarzałymi informacjami, czy zachlyśnięciem się nowoczesnymi technologiami.

    Nie chce cie odwodzić od Legalettu, jeśli to wybór spowodowany konkretnymi przemysleniami. Moja uwaga służyła tylko do ostrzeżenia przed agresywnym marketingiem firmy, która sugeruje że jest posiadaczem jedynie słusznej technologii, a wszytskie inne to strata energii.
    Chociaż to nie tylko system grzewczy (nie mówiąc już o nosniku energii) o tym decyduje ale także grubośc ocieplenia i mądry projekt.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 13-08-2014 o 22:35

  4. #24
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar cyber_human
    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Poznań West Side
    Posty
    21
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Dziękuję!
    Widzisz, fobii wodnej może nie mam, ale, mimo, że składamy się w znaczącej części z wody, to woda nie jest nam obojętna... Więc podłogówka oparta na wodzie niekoniecznie musi być dobrym rozwiązaniem... Powietrze jest zdecydowanie bardziej neutralne... Stąd mój pomysł na takie ogrzewanie...

    Przede wszystkim, chcę oszczędne ogrzewanie... W moim miejscu jest jedynie prąd, na kanalizację i gaz nie ma co na razie szans... Gdy będę znał zapotrzebowanie budynku na ciepło, pomyślę konkretniej, ale może pompa powietrze-powietrze w ziemiance zagadać...

    Jeśli nie, to w inną pompę raczej nie pójdę, bo jest to jeszcze nieekonomiczne... Czas zwrotu dłuższy niż żywotność urządzeń...

    Tanio się opala drewnem, peletem itp., zatem jeśli nie pompa powietrze-powietrze, to zostanie pewnie piec na pelet, ale tu znów będzie pył przy spalaniu dookoła i konieczność magazynowania samego paliwa, bo wiadomo, taniej kupić latem i składować...
    MARS1 - habitat kontenerowy

  5. #25
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Jeśli budynek będzie połowie w gruncie to w połowie będziesz miał mniej do grzania Pod tym względem będzie ok.

    Pompa ciepła pw jest dobrym rozwiązaniem jeśli sie ma małe zapotrzebowanie, a jest na to szansa. Ma swoje wady ale to sobie doczytasz.

    Dla mnie najtrudniejszym elementem będzie właśnie te zanurzenie budynku w ziemi. Musisz znaleźć bardzo dobrego wykonawce z doświadczeniem.
    Od razu powiem, tanie to nie będzie. Bo musi być zrobione lux. To skopiesz będziesz miał problem do końca życia. Nie warto.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Powietrze ma mniejszą pojemnośc cieplną od wody. Dlatego woda (lub glikol) jest taka powszechna jako nośnik ciepła w systemach grzewczych i chłodniczych.

    Piec na paliwo stałe - nie żartuj, kto ci będzie dokładał, jak wyjedziesz z dziecmi na narty?

  7. #27
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    A ja bym chciał zauważyć trafne uwagi Elfir

    Jeśli chodzi o pyskówki na forum to moim zdaniem się nie sprawdzasz ( za dobra jesteś) ale jeśli chodzi o porady to po prostu kobieta genialna
    Pisze to z własnej nieprzymuszonej woli
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  8. #28
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar cyber_human
    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Poznań West Side
    Posty
    21
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    @Autorus... ależ tu nikt pyskówek nie uprawia...

    @Elfir - z dokładaniem do pieca nie ma problemu, bo rodzina blisko, może wpaść i zarzucić... Choć oczywiście, jest to najmniej atrakcyjna opcja... Zbiornik z gazem, z racji kosztów, chyba odpada... Z drugiej strony, póki nie mam wyliczeń zapotrzebowania, trudno cokolwiek ferować...

    Dlaczego o ogrzewaniu powietrzem w zamkniętym obiegu? Bo kolegi (sąsiad na tej działce i geodeta, żywo zainteresowany tematem ogrzewania jak i ja) ma kuzynkę, która ma dom - nie znam szczegółów, ale mam zamiar tam się udać - posiadającą taki system ogrzewania. Co ciekawe, całe powietrze grzane jest z dwóch grzałek elektrycznych - system zbiega się do dwóch agregatów, w każdym po jednej grzałce. I ponoć nie jest drogo... Jedak, mam świadomość, że to pojęcie bardzo względne oraz że ciotka wujka babi, która nie istniała, może wszystko powiedzieć...

    Dlatego:
    1. czekam na wyliczenia
    2. wybieram się do tego domu na "wizję lokalną" i przepytanie "świadków" na okoliczności i pod przysięgą...
    MARS1 - habitat kontenerowy

  9. #29
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    przepraszam że się "wtrancam" w te jakże sympatyczne marzenia ale sprawdzałeś w gminie czy dostaniesz pozwolenie na taki dom?

    Elfir - monitorowanie ilości wody w zbiorniku i odpowiednie sterowanie układem pompowym można zrealizować za kilkaset złotych. Np. na takich sterownikach:
    http://www.fif.com.pl/lista_produktow/56
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  10. #30
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Faktycznie w gminie się popytać trzeba. Nie zwróciłem na to uwagi bo w mojej gminie nawet iglo bez pytania przeszedł.

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    wpadnij do mnie to ci pokaże dom z wodnym ogrzewaniem.
    Jak zobaczysz ile zapłacilam za sezon grzewczy (w tym wygrzewanie mokrego budynku) myślę, że będziesz zaskoczony.

    To nie nośnik ciepła (woda/powietrze) decyduje o tym czy opłaty za ogrzewanie będą małe czy duże. Powietrze co najwyżej wolniej podgrzewa beton z racji małej pojemności cieplnej. Lepiej sprawdza się jako ogrzewanie nadmuchowe (tak ogrzewa się budynki wielkokubaturowe lub o niskiej pojemności cieplnej - szkieletowce). Powietrze najlepiej współdziała z grzałkami elektrycznymi.
    Dlatego Legalett wprowadził też ogrzewanie wodne - dla pieców na paliwo stałe czy gaz. Przy tym rodzaju spalania następują straty (częśc ciepła ucieka kominem), stad potrzebny jest nośnik, który jak najszybciej odbierze wytworzone ciepło. Więc powietrze się nie nadaje.

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał coulignon Zobacz post
    przepraszam że się "wtrancam" w te jakże sympatyczne marzenia ale sprawdzałeś w gminie czy dostaniesz pozwolenie na taki dom?

    Elfir - monitorowanie ilości wody w zbiorniku i odpowiednie sterowanie układem pompowym można zrealizować za kilkaset złotych. Np. na takich sterownikach:
    http://www.fif.com.pl/lista_produktow/56
    Wiem jak to wygląda, w końcu mój wykonawca to robi.
    Koszt wody w Poznaniu to ok. 5 zł/m3. Kiedy zwróci się nakład kilkustet złotych za elektronikę, kilkuset za zbiornik z fundamentem (bo tam jest glina).
    Tym bardziej, że skoro woda jest prawdpodobnie stosunkowo wysoko, starczy za 300 zł wykopać studnię?
    Dlatego nie pisze, że niewykonalne, tylko, że nieekonomiczne.

    Gdybym to ja się budowała, wodę z pochyłości odbierałabym suchym strumieniem i rozlewała w obniżenie terenu obsadzone wilgociolubną roślinnoscią (nie byłby to staw, tylko naturalna studnia chłonna). Podobne rozwiązanie zastosowano na dachu biblioteki uniwersystetu w Warszawie.

    Autor chce zebraną deszczówką myć samochody - a co z wodą po myciu? Na samochodach jest smar, olej, jest pył z opon - wszytsko toksyczne dla środowiska. Chce to odprowadzać do gleby?
    Myjnie samochodowe musza mieć specjalne zbiorniki do zużytej wody.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 14-08-2014 o 16:13

  13. #33
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar cyber_human
    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Poznań West Side
    Posty
    21
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Dziękuję za uwagi i info...
    Przyznam, że sądziłem, iż brudną wodę z mycia aut wystarczy doprowadzić do szamba...

    Co do opłacalności zbiornika na deszczówkę - działka ma 1600 m2. Opłacalność znów wynika z zapotrzebowania na tę powierzchnię... Niech zbiornik z elektroniką kosztuje 1k PLN. Przy 5 zł za m3 mamy 200 m3 i zbiornik wychodzi na zero. 1 cysterna z paliwem, wielka beka, to 35m3. Zatem mamy 6 cystern...
    Jeśli wodą będzie z własnego ujęcia, wychodzi koszt prądu na wypompowanie tego... Być może faktycznie nieopłacalne...

    Co do roślinności hydrofilowej - chciałbym na działce mieć tylko trawę, kilka drzew podobnych jak te w lesie, skrzynki z jakąś zieleniną na stół... Takie na europaletach...

    Znów, trzeba by policzyć, ile tej specjalnej roślinności potrzeba...

    A suchy strumień?: odbierze, jak rozumiem, wodę z pochyłości, choć to też nie bardzo, bo trzeba by ją znów w górę wypompować... A co z ewentualną wilgocią/wodą z gruntu?
    Ostatnio edytowane przez cyber_human ; 17-08-2014 o 09:53
    MARS1 - habitat kontenerowy

  14. #34
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Nie ma kanalizacji?

  15. #35

    Domyślnie

    na wizualizacjach widać jakieś domy z dachami dwuspadowymi , one tam rzeczywiście są ?

  16. #36
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar cyber_human
    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Poznań West Side
    Posty
    21
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    nie. jest jeden, ale dalej. Ale w zasięgu wzroku są budynki z dachami płaskimi. Z pozwoleniem nie powinno być problemu. Projekt jest zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego.
    Kanalizacji brak...
    MARS1 - habitat kontenerowy

  17. #37
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    To masz nad czym myśleć. Z kanalizacją. Zbiornik ma 10m3. Trzeba go odpowiednio zakopać. W normalnym budynku problemu nie ma ale jak budynek jest pod ziemią ,hm.
    Albo iść w głębokość albo specjalna pompa.

    Mycie samochodu to tez kłopot , wszystko idzie do szamba. Chcesz je odróżniać raz na tydzień? To kupa kasy 500zl za jedno opróżnienie.

    Masz nad czym myśleć powodzenia.

  18. #38

    Domyślnie

    nie chodzi mi o pozwolenie , architekci zaprojektowali taką bryłę żeby nie psuć krajobrazu , budowa prawdopodobnie będzie kosztowna ... powstaną*tam też inne budynki których właściciele będą mieli w nosie krajobraz i koniec końców zotanie on i tak popsuty ...

    a dom mi się bardzo podoba , na tej ścianie szklanej od garażu można zainstalować wielką*kotarę , albo taką szybę która pod wływem napięcia robi się mleczna , pomysł fajny

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    Witam się w dzienniku i bedę zaglądał i kibicował. Projekt, przyznam odważny i tak naprawdę po części taki jaki widziałbym u siebie jako kolejny dom. Marzy mi się earthship Może jak skończę ten i zostanie cokolwiek chęci i grosza
    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Wiem jak to wygląda, w końcu mój wykonawca to robi.
    Koszt wody w Poznaniu to ok. 5 zł/m3. Kiedy zwróci się nakład kilkustet złotych za elektronikę, kilkuset za zbiornik z fundamentem (bo tam jest glina).
    Tym bardziej, że skoro woda jest prawdpodobnie stosunkowo wysoko, starczy za 300 zł wykopać studnię?
    Dlatego nie pisze, że niewykonalne, tylko, że nieekonomiczne.
    To masz wykonawcę który kosi klientów jak za mokre zboże. Ja takich instalacji mam na koncie już kilka i żadna nie kosztowała kokosów.

    Orientacyjne koszty dla powiedzmy 1000 m2 które autorowi wątku zostanie po wybudowaniu domu i podjazdu:
    system nawadniania - ok 11000 zł - ze sterownikiem modułowym i monitorem pogodowym

    zbiornik ok 20 m3 bo mniejszy nie ma sensu - ok.6000zł
    pompa głębinowa + zbiornik 300l + automatyka - 4000 zł - są już pompy z zabezpieczeniem przed suchobiegiem
    pompa pływakowa jako zabezpieczenie przelewowe - 180zł
    zawór pływakowy z wyższej półki do uzupełniania wody do poziomu minimum - 190 zł

    Razem z systemem to nie małe koszty ale jak ktoś i tak chce mieć system nawadniania to uważam że to nie jest jakaś straszna kwota. Jeśli zaś wodę z deszczówki będzie używał tylko do mycia samochodu i podlewania warzyw itp. to z ponad 20 tys. zostaje nieco ponad 10tys. A coś z tą deszczówką musiałby i tak robić.
    Pamiętaj że rośliny hydrofilne to wylęgarnia komarów a działka w pobliżu lasu więc zapomnij o grillu czy wieczornym drinku na tarasie bez ryzyka malarii
    ECO House <--- link do dziennika budowy

    Dom: 207 m2 - 167 m2 + garaż: 40 m2 w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fund. Izodom 25cm PERIPOR, kubatura 601,1 m3, ściany pustak styro. Izodom 45cm U=0,10 W/m2K, stropy monolit. 14cm-16cm, Dach 30cm EPS, Okna alu. 3 szyby LowE, pakiet 6 szyb bez ramy U=0,28 W/m2K, kable grzejne ELEKTRA 6KW, rurowe GWC+WM, solary do WM, CO i CWU, demonstracyjny system nawadniania, POŚ, n50=0,48, OZC= tu zdania są podzielone

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    MAG - na jakiej podstawie stwierdziłeś, że robi drogo? Zadnych cen nie podawałam.
    Instalacja jest droga (co z resztą potwierdziłeś swoimi wyliczeniami), jeśli wodę mozna czerpać ze studni.
    Niestety, ale twoja cena jest bardzo wysoka

    Rośliny wilgociolubne nie są wylęgarnią komarów. Komary do rozmnażania potrzebują stojącej wody a nie roślinności. Nie proponuję robienia stawku ale skupiska olch i wierzb z języczką, tarczownicą, paprociami.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 17-08-2014 o 14:08

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony