dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    qb.

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    4

    Domyślnie Ozdobny słupek 2 cegły na warstwę

    Drodzy doświadczeni forumowicze,
    chcę zbudować w kuchni ozdobny słupek z cegły. Słupek ma być nieduży, czyli 2 cegły na warstwę. Pierwsza koncepcja zakładała konstrukcję z g-k i na to przyklejone płytki ręcznie formowane. Jedak płytki docinane nie pasują do siebie na rogach i wygląda to nieciekawie.
    Kolejną koncepcją jest postawienie słupka z cegły. Podobają mi się cegły z rozbiórki. Słupek jednak trzeba uzbroić. Wymyśliłem, że co 2. warstwę będę przewiercał się przez cegłę, żeby wsadzić jakiś drut. 6mm?
    Czy ktoś ma jakiś lepszy pomysł? Czy dam radę przewiercić tyle cegieł? Nie będą pękać? Proszę o opinię, bo nie znalazłem nigdzie informacji o podobnych projektach.
    Każda dobra rada na wagę złota.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Jak możesz to daj 4 cegły na warstwę. Zwiększy się tylko o jakieś 13 cm a zazbroić będzie łatwiej środkiem.
    Z dwóch to tylko przychodzi mi do głowy pręt #8 w samym środku.
    Jaki wysoki ma być ten słupek- od podłogi do sufitu czy tylko do wysokości blatu?


    ps. doświadczony to ja nie jestem.
    to wyżej to tylko moja wyobraźnia niczym nie podparta.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Piotr Kniaziuk
    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Zgorzelec
    Kod pocztowy
    59-900
    Posty
    160

    Domyślnie

    Do czego ma służyć ten słupek?

    Bo jeżeli nie ma być mocno obciążony (jak np. słupek bramowy w ogrodzeniu) to nie trzeba go zbroić.

    Stary murarski sposób (stosuje się go przy budowaniu ścianek działowych) to murowanie od stropu do prawie samego sufitu i zabijanie klina dębowego między mur a sufit. Dzięki temu się nie przewróci jak się można tego czasem obawiać.

    Kiedyś murowali bez zbrojenia i jakoś się trzymało
    Piotr Kniaziuk
    Specjalista ds. Badań i Analiz w Laboratorium Budowlanym

  4. #4

    Domyślnie

    To "jakoś się trzymało" chyba nie do końca jest pocieszające

    Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale słupek z 2 cegieł na warstwę będzie co warstwę szerszy raz - powiedzmy do przodu i do tyłu, piętro wyżej na boki. Przecież jakąś fugę trzeba dać. Jeśli będzie miała standardowo 1 cm, w środku słupa będzie przestrzeń ok. 1x1 cm. Wystarczająca, żeby wstawić pręt zbrojeniowy. Dodatkowo, zakotwiłbym górą do sufitu. Obciążeń przenosić nie będzie, ale pomyśl co się może stać, kiedy ktoś się o taki słupek oprze. Przy braku zakotwienia może go przewrócić, przy zakotwieniu bez zbrojenia niestety może się złamać w połowie. Trudno osądzić co "lepsze". Zabezpieczenie chyba niewielkim kosztem, a spokój bezcenny.

    Jak wyżej - nie fachowiec, a (mam nadzieję) zdrowy rozsądek.

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    qb.

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    4

    Domyślnie

    No właśnie 4 to się zrobi kloc. Słupek ma być do sufitu, czyli 270cm, ale na 110 chyba będzie się o niego opierał blat barku, więc musi być solidny. No w samym środku to i tak trzeba wiercić co drugi poziom. Jak mam wiercić to chyba lepiej już dać ze dwa te druty. Pytanie, czy przedwojenna (czy inna z rozbiórki) cegła wytrzyma takie zabiegi i czy nie spędzę przy tym wierceniu całego tygodnia.

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    qb.

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    4

    Domyślnie

    Wrzuciłem wizualizację, żeby nie tłumaczyć zbyt długo. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	k2.jpg
Wyświetleń:	59
Rozmiar:	17,8 KB
ID:	240947
    Jeśli zbrojenie ma być proste to tylko wiercenie. Mogę jeszcze giąć go w "S" przy każdej warstwie, ale czy to wytrzyma? Albo dać jakąś siatkę do zbrojenia cegieł i też gięta co poziom.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    a to ścianka jest nie słupek.
    Całkiem inne wyobrażenie miałem o tym.

  8. #8

    Domyślnie

    Drugi który się pomylił to ja Byłem przekonany, że owszem, dwie cegły, ale dłuższymi bokami do siebie. Taką ściankę moim zdaniem nie powinieneś, a musisz wzmocnić zbrojeniem. Z wierceniem nie powinno chyba być jakiegoś większego problemu, mam starą rozbiórkową cegłę do łazienki pociętą na plastry, więc skoro można pociąć, to i przewiercić się będzie dało. Choć w domowych warunkach trochę Ci to pewnie zajmie. Wierć dwoma wiertłami, najpierw mniejszym, potem docelowym, powoli i bez udaru.

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    qb.

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    4

    Domyślnie

    Fakt, nieprecyzyjnie to opisałem.
    Może warto zainwestować w coś takiego:
    http://sklep.worldstone.pl/pl/wiertl...e-20-25mm.html ?

  10. #10

    Domyślnie

    Znacznie większym (większą) wierciłem w różnych materiałach z dobrym skutkiem. Ale nie w cegle, więc nie wiem jak z jej kruchością. Jeśli możesz, weź na próbę jedną cegłę, zwykłe przyzwoite wiertla i popróbuj, to niewiele kosztuje a będziesz miał pewność. Albo pomyśl, czy jednak nie zrobić tego słupka z dwóch warstw, między cegły zmieścisz nawet płaskownik.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    wierciłem w cegle ręcznie formowanej (a więc dość kruchej) wiertłem "do ceramiki" (wygląda, jak zwykłe widiowe, ale płytka widii jakaś specjalna), bez udaru, wierci się bezproblemowo, ważne tylko żeby się nie śpieszyć i nie cisnąć za mocno.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony