dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 30
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 597
  1. #61
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotrektorun

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Torun
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrektorun Zobacz post
    Panowie ale mój powrót nie jest podgrzewany ża sprzeglem.powrot przed sprzęgłem jak i za sprzęgłem ma jednakowo temperaturę....może jest problem z modelowaniem palnika?mam ustawiona tem maksymalna na 45 a on podgrzewa do 53....i się wyłącza....może palnik nie moduluje ?już nie mam siły z tym piecem....infolinia mówi że to niby norma....przegląd miesiąc temu i serwisant mówi że wszystko ok....myślę jednak że 250 to zdecydowanie za dużo.....
    Szkoda że nie można tu ustawić histerezy.....

  2. #62
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrektorun Zobacz post
    Panowie ale mój powrót nie jest podgrzewany ża sprzeglem.powrot przed sprzęgłem jak i za sprzęgłem ma jednakowo temperaturę....może jest problem z modelowaniem palnika?mam ustawiona tem maksymalna na 45 a on podgrzewa do 53....i się wyłącza....może palnik nie moduluje ?już nie mam siły z tym piecem....infolinia mówi że to niby norma....przegląd miesiąc temu i serwisant mówi że wszystko ok....myślę jednak że 250 to zdecydowanie za dużo.....
    Nikt nie przeczy że powroty przed i za sprzęgłem mają jednakową temperaturę ale różnica pomiedzy zasilaniem i powrotem widocznie jest za mała, lub temperatura czynnika w instalacji nie spadła na tyle aby odebrać nadmiar ciepła..
    Z modulacją palnika także nie ma problemów ale urok tego kotła jest taki iż zanim zacznie on modulować i schodzić z wysterowaniem palnika do wartości wystarczających startuje on z pełną mocą.
    Taki jest ustawiony algorytm aby zapewnić 100% zapłon.
    Właśnie ta chwila ze 100% wysterowaniem powoduje że jak masz ustawione 45*C to temperatura skacze gwałtownie do 53*C bo instalacja nie nadąża tego odebrać, więc kocioł sądzi że już temperatura w domu jest taka jak zakładał i wyłącza się.
    To co gwałtownie narosło spada po wyłączeniu kotła bo pompa chodząca cały czas odbiera ciepło.
    Dopóki temperatura w instalacji nie spadnie do wartości pozwalających na odebranie tego gwałtownego przyrostu kociołek może jeszcze kilka razy wystartować.
    Serwisanta interesują tylko wskaźniki CO2 w kominie i ewentualne czyszczenie wymiennika, a już klaszcze w dłonie gdy szykuje się pogwarancyjna wymiana części.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 20-11-2016 o 09:04
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #63
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotrektorun

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Torun
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    20

    Domyślnie

    Panowie cos w końcu się poprawiło.....wyskoczył błąd eb.zrobilem reset i piec hula normalnie czyli po chwili od startu się nie wyłącza moduluje moc....

  4. #64

    Domyślnie

    Poczekaj aż Ci się zagrzeją pomieszczenie i woda w całym układzie. Będzie taktował ponownie.
    POZDRAWIAM
    CIEPŁO

  5. #65
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    Eb to odbiór ciepła podczas kalibracji zbyt mały. Czyli innymi słowy po zapłonie następuje zbyt szybki przyrost temperatury w czasie co dla automatyki nie jest normalne.
    Prawdopodobnie będzie tak jak mówi poprzednik.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 20-11-2016 o 20:37
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #66
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotrektorun

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Torun
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    20

    Domyślnie

    Witam Panów.faktycznie pięc nadal traktuje ale startów jest 160na dobę a nie 250 ale i tak dużo.... krzywa grzewcza 04 przesunięcie 10 w domu 23 stopnie.....na zewnątrz 10....jutro opuszczam przesunięcie o 2....spisze też licznik gazu ile zuzuywa....może jak przesunięcie opuszczę to coś poprawi....mam jeszcze pomysł aby 2tempertury ustawiać np 23 i Zredukowana na 21co powinno obniżyć liczbę startów....bo jak bedzie 23 to jak będzie schodzić do 21 to pięć bedzie nie startował.....potem jak z 21 będzie wchodIl na 23 to wtedy będzie grzał dłużej abyblodgrzac do 23 i tak w koło....co myślicie o tym sposobie????to moim skromnym zdaniem powinno obniżyć zarówno starty jak użycie gazu bo mniej startów z duzO mocą a dłuższą praca modulowana niższa moca

  7. #67
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotrektorun

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Torun
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    20

    Domyślnie

    Aby musz sprawdzić ile czasu mija wystudzenie wody w układzie dla temperatury 21 w domku oraz ile potrzeba na podgrzanie wody w ukladIe na 23.....powinno pomóc.....co myślicie

  8. #68
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotrektorun

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Torun
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    20

    Domyślnie

    Jeszcze przychodzi mi na myśl ustawić przesunięcie i krzywa aby zasilenie było np 33stopnie to może szybko będzie się woda wychladzala i powrót bedIe na tyle zimny aby pięć chodził ciągle lub prawie ciagle...myślę że jak zasilenie będzie małe to woda szybciej się wychodzi niż przy zasilaniu 41 wtedy nie zdąży obieg wychodzić wody.....jestem dobrej myśli że 1 lub 2 sposób sprawi że problem taktowania zniknie...dzis rano ustawiłem tryb czasowy 3 godziny pracyv3 przerwy zasilenie 36 stopni.....jutro obnizam krzywa i przesunięcie aby zasilenie miało 33 w trybie standardowym bez przerwy....czuję że jestem bliski rozwiązania....wolałbym aby pięć grzał ciągle np 33 ponieważ komfort cieplny byłby lepszy....

  9. #69
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    Problem jest w tym że szybsze wychładzanie nie powoduje niska temperatura zasilania ale wysoka różnica temperatur pomiędzy obiegami na sprzęgle, i duża różnica pomiędzy wodą w podłodze a temperaturą w pomieszczeniu .
    Wystaw kubek z wrzątkiem na mróz to schłodzi się on bardzo szybko, natomiast ten sam wrzątek w domu w temperaturze pokojowej 20*C schładza się znacznie wolniej.
    Tak więc o ile niższa krzywa grzewcza może powodować dłuższą pracę kotła, bo dla utrzymania np: 20*C w pomieszczeniu kociołek z zasilaniem 40*C pracował 20 minut, a z temperaturą 33*C może pracować np: 30 minut to jednak napisałeś że posiadasz u siebie regulator pogodowy bez regulatora pokojowego.

    Jeśli zatem ów regulator jest umieszczony w kotle to kociołek i regulator nie ma danych o aktualnej temperaturze pokojowej i nadal w celu regulacji posługuje się różnicą temperatur pomiędzy zasilaniem a powrotem która u ciebie jest głównym problemem i powodem taktowania.
    Tak więc zmniejszenie KG spowoduje iż w domu nie będziesz osiągał zakładanej temperatury, natomiast jeśli wprowadzisz dodatkowo przesunięcie to owszem uzyskasz temperaturę ale spowoduje to jedynie lekkie spłaszczenie KG i nie przyniesie to zbytniej zmiany temperatur zasilania.
    Zmiana ta przyniesie poprawę w mroźne dni gdyż spłaszczona KG spowoduje niskie zasilanie a zwiększony ubytek ciepła spowodowany różnicą temperatury zewnętrznej i wewnętrznej spowoduje iż kociołek będzie pracował prawie non-stop.
    Nie wpłynie to jednak na wyeliminowanie tzw. fałszywych startów kotła spowodowanych niską różnicą pomiędzy zasilaniem a powrotem połączoną z szybkim wzrostem temperatury spowodowanym nadmiernym wysterowaniem palnika podczas startu.

    Może lepiej w weekend wygospodaruj sobie parę godzin i zrób faktyczny wykres temperaturowy pracy kotła który obejmie przynajmniej 5 lub 10 startów i przerw, wraz z przeregulowaniami spowodowanymi startem..
    Wtedy zobaczymy w czym tak naprawdę jest problem.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 22-11-2016 o 13:38
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  10. #70
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    Cytat Napisał pegaziatko Zobacz post
    człowieku zanim zaczniesz doradzać sam musisz posiadać jakąś wiedzę.
    To że w vaillancie (i chyba tylko u nich) jest czujnik na zasilaniu i powrocie nie oznacza, że tak jest w innych kotłach. Kotły Viessmann'a posiadają jedynie czujnik na zasilaniu.
    Ten szczegół niczego nie zmienia bo jeśli regulacja nie odbywa się na podstawie temperatury zadanej i wspomnianej różnicy to odbywa się na podstawie histerezy zapisanej na stałe.
    Tak też dzieje się w Junkersie w którym temperatura może oscylować wokół zadanej
    Pozostały opis jest nadal aktualny.
    Tak czy inaczej poprzez start kotła który następuje z 80% lub większym wysterowaniem palnika oraz przez ograniczony odbiór temperatury którą wygenerował palnik w opisanej chwili pewnikiem zaraz po starcie temperatura zadana wraz z histerezą zostaje przekroczona;
    Tak więc zanim kocioł zacznie modulować i zejdzie z wysterowaniem do poziomu zadanego przez automatykę, zarejestruje on iż temperatura zadana została przekroczona.
    Nie dzieje się to w czasie tych dwóch lub więcej sekund kiedy palnik wystawia swój stan ale dłużej gdyż instalacja za sprzęgłem nie odbiera ciepła na takim poziomie aby schłodzić mały obieg i tym samym aby kocioł uznał żeby grzać nadal.

    W starych junkersach z otwartą komorą spalania bez żadnej pogodówki temperatura w instalacji cały czas oscyluje na poziomie 45 - 55*C.
    W dolnej temperaturze następuje załączenie kotła a w górnej jego wyłączenie,
    Czas grzania oraz czas spadania temperatury zależy od nastawy grzejników termostatycznych na kaloryferach oraz od ocieplenia domu i temperatury zewnętrznej.
    Taki stan rzeczy powoduje iż starty kotła można także liczyć w setkach na dobę ale o ile dla mnie taka praca taktowaniem nie jest to podobne zachowanie w Viessmanie które jest wynikiem anomalii i wariowania automatyki kotła taktowaniem już jest.

    Vaillant jeśli nie ma czujnika temperatury pokojowej lub zadane aby tej temperatury nie uwzględniał temperaturę zadaną wystawia na podstawie pogodówki, natomiast pracuje taki czas aby uzyskać określoną temperaturę powrotu.
    Następnie wyłącza się, aby po pewnym czasie załączyć tylko pompę obiegową która przemiesza wodę w instalacji i zapewni dane na temat aktualnej temperaturę wody w obiegu grzejników.
    Na podstawie różnicy temperatury zadanej / powrotu oraz odczytanej po załączeniu pompy regulator obliczy ubytek ciepła który będzie większy gdy w pomieszczeniu temperatura spadnie, lub mniejszy gdy temperatura ta się utrzyma.na zadanym poziomie.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 22-11-2016 o 18:21
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  11. #71

    Domyślnie

    Cytat Napisał pegaziatko Zobacz post
    człowieku zanim zaczniesz doradzać sam musisz posiadać jakąś wiedzę.
    To że w vaillancie (i chyba tylko u nich) jest czujnik na zasilaniu i powrocie nie oznacza, że tak jest w innych kotłach. Kotły Viessmann'a posiadają jedynie czujnik na zasilaniu.
    Człowieku, nie tylko u nich, w berettcie też
    POZDRAWIAM
    CIEPŁO

  12. #72
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotrektorun

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Torun
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    20

    Domyślnie

    Panowie jak pisałem rano ustawiłem tryb czasowy....3 godziny 23 i 3 godziny 21 .wróciłem do domu teraz i spalanie z 12 godzin to 3 m3.liczba startów 80 z 12 h....dziś obnizylem Krzywcza na 03 i przesunięcie 2 i na ciągłą pracę.....sprawdze dobę.....wcześniej krzywa 4 na 7.....zobaczymy.....jak się nie poprawi to będę się bawił z tymi czasami pracy

  13. #73
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrektorun Zobacz post
    Panowie jak pisałem rano ustawiłem tryb czasowy....3 godziny 23 i 3 godziny 21 .wróciłem do domu teraz i spalanie z 12 godzin to 3 m3.liczba startów 80 z 12 h....dziś obnizylem Krzywcza na 03 i przesunięcie 2 i na ciągłą pracę.....sprawdze dobę.....wcześniej krzywa 4 na 7.....zobaczymy.....jak się nie poprawi to będę się bawił z tymi czasami pracy
    Kombinuj z trybem czasowym. To spowoduje iż układ zdąży się na tyle wychłodzić iż odbiera nadmiar energii.
    O ile rozumiem logikę z obniżaniem KG to nie pojmuję doboru przesunięcia.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  14. #74
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotrektorun

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Torun
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    20

    Domyślnie

    Panowie obniżenie krzywej nic nie dało...temperatura w obiegu spadła do 25 i piec znowu zalacza na chwilę i gaśnie....mam przewymiarowany pięć....nerwy już mam...jedyne co mi jeszcze przychodzi na myśl to mam pralnie i graciarni ok40m2 której nie odgrzewalem.... odkręce te 2 pętle też na te pomieszczenia...wtedy będzie więcej wody w obiegu... I wtedy pobawię się czasami pracy i obniżeniem temperatury zasilenia...aby grzał na małej mocy a dłużej...mam nadzieję że coś pomoże...a jak nie to chyba pójdę do sprzedawcy który mi wcisnął pięć niech wymienia na mniejszy....

  15. #75
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    Do niskiej krzywej grzewczej a tym samym niskiej temperatury zasilania możesz mieć za wysoką minimalną moc kotła.
    Z tego też powodu gdy nie może on zejść z modulacją palnika aby uzyskać wymagane parametry wspomaga się modulacją poprzez załączanie i wyłączanie pracy kotła.
    Zeszedłeś poprzez ustawienie trybów czasowych do przyzwoitych warunków pracy bo 80 startów kotła na dobę oznacza pracę razem z przerwą przez czas 18 minut.
    Zauważ jaka ciepła jest pogoda na zewnątrz, więc jeśli teraz uzyskujesz takie parametry pracy to gdy przyjdzie prawdziwa zima to okaże się że kociołek zacznie załączać się do 3 razy na dobę z długimi okresami pracy i krótkimi postoju.

    Więc wróć do poprzednich ustawień KG i jeśli już musisz kombinować to tak jak pisałem ustawiaj raczej grzanie w oknach czasowych.
    Okno poranne pomiędzy 5:00 - 7:00 zapewni Ci komfort ciepłej podłogi podczas wstawania a następnie poszukaj jeszcze jednego lub dwóch stref czasowych w których domownicy są obecni.
    Gdybyś posiadał regulator pokojowy to poprzez obniżenie wymaganej temperatury zadanej w okresach kiedy nie ma w domu nikogo mógłbyć obniżać temperaturę wymaganą w domu o 1,5 - 2*C i tym samym spowodować iż kocioł w tym czasie był wyłączony.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 24-11-2016 o 18:41
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  16. #76

    Domyślnie

    No akurat Beretta to chyba jedyny kocioł składany w Polsce... ))

    ZTCW nawet wieśki są made in china...
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  17. #77

    Domyślnie

    Ale tylko chińskie pegazy nadają się do latania ...
    POZDRAWIAM
    CIEPŁO

  18. #78

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post

    ZTCW nawet wieśki są made in china...
    A które konkretnie?

  19. #79

    Domyślnie

    Cześć!
    U mnie pomogła następująca zmiana:
    Kodowanie 2 => 9F zmieniić wartość z 8 (standard) na 0,
    Kodowanie 1 (o ile dobrze pamiętam) - krzywa grzewcza, ustawienie indywidualne, u mnie zmiana nastąpiła w zakresie jak niżej;
    - D3 np z wartości 3 na 4
    - D4 np z wartości 0 na 2

    Taką zmianę zaproponował serwisant Viessmana, czy u Ciebie pomoże nie wiem, ale zawsze możesz sprawdzić...(u mnie 100% podłogówki, sprzęgło i mieszacz).
    Dziennik Budowy

    Dom: 200m2 + garaż: 37m2, kubatura 455m3, projekt indywidualny; stropy mon. 18cm; płaski dach w ukł. odwróconym 20cm XPS U=0,17 W/m2K; podłoga 30cm styr. U=0,1W/m2K; ściany: Porotherm 25 P+W + 25cm styropianu Organika Platinium (grafit) λ=0,032, U= 0,11W/m2K; okna alu.Reynaers HS-CP155 & CS-86 HI, 3 szyby; piec kond. Viessmann Vitodens 200-W 19 kW, zas.120 l, podłogówka po całości; GWC glikolowe+WM Aeris 350, Zapotrzebowanie na ciepło OZC=39,17kWh/m2/rok, Fotowoltaika 5,1kW.

  20. #80
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar innabajka
    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Warszawa okolice
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    205

    Domyślnie

    Cześć,
    borykam się z dużą ilością startów na dobę, ostatniej doby piec startował 113 razy gdzie czas pracy kotła wynosił 10h,
    przy temperaturach w granicach 0*C nie pomagają żadne ustawienia wymienione wcześniej.
    Obecnie moc kotła mam ustawioną na 5% wartości co teoretycznie odpowiada około 1kW mocy jest to chyba ściema ponieważ kocioł przy tych parametrach pożera 0,45m3 gazu co odpowiada mocy 4,5kW
    Czy u Was jest podobnie u mnie wykonane testy pokazały że moc ustawiona w zakresie od 5% do 15% nie zmienia ilości spalonego gazu.

    Czy jest na to jakieś rozsądne wytłumaczenie, może specjalista z Viessmanna mi pomoże znaleźć odpowiedź bo już nie wiem co jest nie tak.
    Pow ogrzewana 236m2 (100m2 podłogowo + 100m2 grzejniki niskotemperaturowe + 36m2 garaż ogrzewany) / ocieplenie ścian grafit 20 cm 031 / podłoga 16 cm 031 / poddasze 30 cm 033 / nie ogrzewany strych dodatkowo 15cm 039 kocioł Vitodens-200 3,2-19 kW dwie grupy pompowe, sprzęgło, mieszacz.
    Wentylacja mechaniczna - Centrala AirPack 600

Strona 4 z 30

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony