dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Dopuszczalne zmiany w projekcie

    Witam.
    Chciałbym przestawić schody w inne miejsce tzn. w projekcie są zaplanowane w innym niż chciałbym je wykonać. Co za tym idzie właśnie schody zamienią się miejscami z łazienką. Czy taka zmiana może być dokonana przez kier-buda wpisem do dziennika budowy czy jednak takiej zmiany musi dokonać projektant? Jeśli projektant to jak się to robi jeśli wydane jest już PNB.
    Zaznaczam że dom z zewnątrz się nie zmieni.
    Pozdrawiam
    Jak się nazywa Japoński stolarz? PiłajajaMucharatała

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Kierbud to tylko nadzorca - ma pilnować aby prace były zgodne z projektem
    Projektant dokonuje kwalifikacji zmiany i jeśli jego zdaniem nie jest to zmiana istotna, dokonuje na zatwierdzonym projekcie budowlanym zmian (opis, rysunek).

    Jeśli takie zmiany zostały (przez projektanta) dokonane, to projektant musi też podpisać oświadczenie o zgodności budowy z projektem.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Jadzia_

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Posty
    9

    Domyślnie

    Można dokonywać zmian w trakcie budowy tylko w przypadku jeżeli jest to tzw. nieistotne odstępstwo. Fakt taki potwierdza wpisem do dziennika budowy kierownik budowy. Zakres nieistotnego odstępstwa znajduje się w art. 36a ustawy Prawo budowlane (Dz. U. z 2013r. poz. 1409). Moim zdaniem zmiana lokalizacji schodów z lokalizacją łazienki kwalifikuje się jako istotne odstępstwo i wymaga uzyskania zmiany decyzji pozwolenia na budowę.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jadzia_ Zobacz post
    Można dokonywać zmian w trakcie budowy tylko w przypadku jeżeli jest to tzw. nieistotne odstępstwo. Fakt taki potwierdza wpisem do dziennika budowy kierownik budowy. Zakres nieistotnego odstępstwa znajduje się w art. 36a ustawy Prawo budowlane (Dz. U. z 2013r. poz. 1409). Moim zdaniem zmiana lokalizacji schodów z lokalizacją łazienki kwalifikuje się jako istotne odstępstwo i wymaga uzyskania zmiany decyzji pozwolenia na budowę.
    No Nie wiem, tak czytam artykuł który poleciłaś i nieistotnym odstępstwem jest zmiana która nie dotyczy zakresu objętego proj, zag. działki i między innymi charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji.
    Żaden z parametrów charakterystycznych w tym przypadku się nie zmieni. Zmiana będzie jedynie w układzie wnętrza budynku.
    Projektant też to potwierdza jednak za taką zmianę zażyczył sobie 2tyś. wydaje mi się to trochę za dużo.
    Pozdrawiam
    Jak się nazywa Japoński stolarz? PiłajajaMucharatała

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jadzia_ Zobacz post
    Można dokonywać zmian w trakcie budowy tylko w przypadku jeżeli jest to tzw. nieistotne odstępstwo. Fakt taki potwierdza wpisem do dziennika budowy kierownik budowy..
    Większej bzdury nie słyszałem.
    Kierbud jest tylko nadzorcą i nie ma żadnych (w tym zakresie) uprawnień.
    Kierbud potwierdza tylko, że tak nadzorował, że prace wykonano zgodnie z projektem.

    Wszelkie zmiany w projekcie nanosi projektant - szef wszystkich szefów (w tym zakresie).- on tu rządzi i kasuje za naniesienie zmian - także nieistotnych.

    Ku uwadze - projektant ma nieograniczony wstęp na budowę i może wstrzymać budowę ze względu np. odstępstwa od (jego) projektu.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    Wszelkie zmiany w projekcie nanosi projektant - szef wszystkich szefów (w tym zakresie).- on tu rządzi i kasuje za naniesienie zmian - także nieistotnych.
    Co potwierdza art. 36a pkt 6 prawa budowalnego
    6. Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia oraz jest obowiązany zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące odstąpienia, o którym mowa w ust. 5.
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Brzeszczot_33

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Północ
    Posty
    327
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Question

    Czy dodanie okna dachowego jest istotną zmianą? Czy trzeba gdzieś taką zmianę nanosić?

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    agusia59

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    sandomierz
    Kod pocztowy
    27-600
    Posty
    188

    Domyślnie

    A usunięcie okna dachowego?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony