dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Sterowniki automatyczne/PID a ich skuteczność w warunkach rzeczywistych

    Od połowy września użytkuję IRYD PID w mojej instalacji i sądzę, ze nabrałem już trocę doświadczenia w jego obsłudze. Doszedłem do wniosku, że aby taki sterownik działał optymalnie to niestety instalacja musi być niemal idealna, bo musi mieć dobrze zrównoważony odbiór ciepła w długim okresie itp w przeciwnym wypadku nie mamy szans na uzyskanie wielogodzinnej pracy w okolicy temperatury zadanej bez przechodzenia w podtrzymanie.
    Sterownik niestety nie uczy się na własnych błędach, cały czas analizuje jedynie to co się dzieje na bieżąco w okolicach działania algorytmu PID i tylko w tym zakresie podejmuje jakieś korekty.

    Jak to działa u mnie?
    Mam zbiornik solarny 300 l z dwoma wężownicami. Wężownica górna grzeje wodę CWU, tak więc powiedzmy że do połowy zbiornika jest woda zimna. Czujnik temperatury CWU jest w okolicach końca powrotu z wężownicy tak więc pobranie niewielkiej ilości wody, powoduje szybką zmianę wskazań o kilka C w dół od zadanej i załączenie pompy CWU oraz wpompowanie chłodniejszej np 42C wody do kotła, na którym jest 55C. Powoduje to oczywiście natychmiastowy spadek temperatury na kotle.
    Sterownik w żaden sposób nie zabezpiecza nas przed tym. Wiem, że mogę sobie zrobić podmieszanie wody w zbiorniku i grzać całe 300l CWU,ale tak jak pisałem omawiamy reakcję sterowników na sytuacje w instalacjach niedoskonałych (czyli 95% domowych instalacji) lecz regularnych, których można się nauczyć,

    Kolejna rzecz. Kocioł dochodzi do temperatury zadanej. W związku z tym, że temperatura wody robi sią coraz wyższa, powrót też robi się cieplejszy, grzejniki szybiecj dochodzą to temperatury zadanej, zawór 4d się przymyka, głowice na grzejnikach się przymykają, woda w CWU szybciej się nagrzewa i pompa wyłącza. Piec ma wtedy minimalne zapotrzebowanie na moc bo odbiór ciepła robi się znikomy, ale PID reaguje tak jakby tego nie widział. W zwiazku z tym im bliżej temperatury zadanej, tym temperatura rośnie szybciej, wentylator zwalnia co dodatkowo powoduje że ciepło nie ucieka kominem i kocioł rozgrzewa się jeszcze bardziej szybko prowadząc do przebicia temperatury zadanej nawet o kilka stopni C. Kocioł się odstawia.

    Uważam, że większość tych sytuacji dałoby się ogarnąć gdyby logika sterowników była bardziej złożona. Można modulować przecież moc kotła w znacznie większym zakresie. Np. Jeśli kocioł dobił do 60C przy nastawie do 55C i sterownik widzi, że nagle następje spadek temperatury (np 1C na 20s.) to znaczy, że dostajemy skadś zimną wodę i trzeba od razu przejść na 100% mocy (nawet jeśli temperatura kotła jeszcze nie spadła poniżej zadanej!) , bo zanim kocioł się rozpędzi po długim podtrzymaniu to już będzie za późno.
    Dalej, sterownik odczytuje wskazania CWU i wie, że histereza to 3C. Sterownik powinien być przygotowany, że gdy temperatura zaczyna zbliżać się do wartości granicznej to za chwilę dostanie odpowiednio chłodną wodę do obiegu i być na to przygotowanym.
    Ideałem byłoby też gdyby sterownik współpracował z pompą CO, mierzył przepływy oraz odczytywał dane z elektronicznych głowic na grzejnikach i wyliczał kiedy chłodniejsza woda może wrócić do kotła.

    Ja już ogarnąłem swoją instalację. Wiem co zrobić żeby sterownik działał skutecznie, ale 90% ludzi zdaje się na mniej lub bardziej rozgarniętch instalatorów, którz niekoniecznie bedą siedzieli 3 miesiace w kotłowni jednego klienta i rozgryzali w jakim miejscu instalacji są niedociągnięcia. Sterownik powinien więc kompensować co się da, a na razie trochę to słabo wygląda (przynajmniej w Irydzie)
    Ostatnio edytowane przez jojoro ; 22-11-2015 o 08:44

  2. #2

    Domyślnie

    Idealnie nigdy nie będzie z utrzymaniem temperatury przy kopciuchach, ja mam taką instalacje jak ty i sterownik z PID ustawiony na priorytet CWU nie mam dużych skoków temp.(2 stopnie + -) przy ciągłej pracy, spada temperatura przy pierwszym rozgrzewaniu instalacji max do 6 stopi jak się zagrzeje woda CWU a załączą się grzejniki (pompa C.O)
    I jeszcze dodam że na podtrzymanie kocioł wchodzi ale w większości wentylatorem utrzymuje temperaturę.
    Ostatnio edytowane przez toma1 ; 22-11-2015 o 20:44

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony