dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 64
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar escone
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    3city
    Kod pocztowy
    84-200
    Posty
    173

    Domyślnie mata drenażowa zamiast styropianu ryflowanego

    Chciałbym się dowiedzieć co sądzicie i czy ktokolwiek z Was posiada matę drenażową w elewacji budynku pod styropianem. Mój wykonawca zastosował takie rozwiązanie w naszym domu jako innowacyjny wytwór prosto z Ameryki.
    Układ mojej ściany wygląda dokładnie tak (od wewnątrz zaczynając):
    - płyta KG
    - paroizolacja (zwykła żółta)
    - szkielet 140 mm z wełną
    - OSB
    - wiatroizolacja Wigofol 100
    - mata drenażowa
    - styropian 10cm
    - siatka, klej
    Tynku jeszcze nie mam
    Mata drenażowa to takie plastikowe włókna na geowłókninie robiące dystans między ścianą a styropianem ok 7-8 mm.


    A tak to wygląda na naszym domu podczas montażu: tu akurat były prace przy izolacji tarasu, a to co wywinęte do góry to właśnie mata drenażowa.

    Ostatnio edytowane przez escone ; 28-04-2014 o 09:33

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar escone
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    3city
    Kod pocztowy
    84-200
    Posty
    173

    Domyślnie

    Nikt sie nie wypowie na ten temat ?

  3. #3

    Domyślnie

    Kosmos to jest i rozwaliło mi całą koncepcję na budowę mojego szkieleciora, teraz jak nie pójdę na coś w stylu szkolenie nie wybuduję takiego domu
    Powiedz tylko ile mm ma plyta OSB u Ciebie?

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar escone
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    3city
    Kod pocztowy
    84-200
    Posty
    173

    Domyślnie

    na poszyciu zewnętrznym 12mm,
    strop natomiast 22mm łączone na pióro/wpust + klej + gwoździe

    Tak dokładniej wyglądał montaż maty drenażowej, tu widać brak ostatnigo paska maty, wiatroizolacja i okucia okien z folii:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	drenaż.jpg
Wyświetleń:	205
Rozmiar:	28,7 KB
ID:	247182

    A dookoła okien były stosowane takie oto dodatkowe uszczelki, wszystko po to aby woda opadowa nie dostawała się w szczelinę między styropinem a oknem:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	drenaz 3.jpg
Wyświetleń:	181
Rozmiar:	94,6 KB
ID:	247183

    http://www.bellaplast.com.pl/profile...e-z-siatk.html

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał escone Zobacz post
    Styropian był układany na listwie startowej z otworkami, a między fundamentem a tą listwą jest ok 1 cm przerwa wentylacyjna, tak że powietrze wlatuje przez otworki prosto w mate drenażową....przynajmniej teoretycznie
    W praktyce zauważyłeś jakieś skroplenia ?

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar escone
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    3city
    Kod pocztowy
    84-200
    Posty
    173

    Domyślnie

    Nic nie zauważyłem.
    Dom od wykonawcy odebrałem w połowie zeszłego sezonu zimowego i od marca do sierpnia wykańczałem wnętrze.
    Od sierpnia 2013 mieszkamy w domu na stałe. Mogę powiedzieć, że dom jest bardzoenergooszczędny, póki co ogrzewamy 90m2 w całości podłogówka i piec kondensacyjny gazowy Vaillanta jedzie na krzywej grzewczej 0,35 ! i w domu bez problemu utrzymuje przy tej krzywej temperature zadaną nawet jak było -14 na dworzu.
    Ostatnio będąc na poddaszu wyjąłem kilka płatów wełny ze ścian zewnętrznych (bo w niektórych miejscach mam do nich dostęp z góry) i wszystko jest suchutkie.

    Generalnie mata drenażowa jest lepszym rozwiązaniem niż styropian ryflowany lub na ruszcie z tego względu, że:
    -powoduje całkowite oddzielenie styropianu od poszycia ściany (a w standardowym rozwiązaniu ze styropianem ryflowanym 50% powierzchni styropianu styka sie ze ścianą)
    -zapobiega zjawisku nadmiernej wentylacji (włókna maty stanowią "labirynt" dla wiatru)

    Jeden minus:
    -kosztuje drugie tyle co styropian

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    zapobiega zjawisku nadmiernej wentylacji (włókna maty stanowią "labirynt" dla wiatru)

    Jeden minus:
    -kosztuje drugie tyle co styropian
    stąd zwraca się ku nauce i czyta i drąży temat.
    Trzeba było dać 2x tyle styropianu.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar escone
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    3city
    Kod pocztowy
    84-200
    Posty
    173

    Domyślnie

    a co daje 2x tyle styropianu skoro tu chodzi o to co sie dzieje między styropianem a ścianą.

    Styropian 10 na macie drenażowej i tak jest lepszym izolatorem niż 20cm z ryflami bo pod tym styropianem bezsensownie "hula wiatr"

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał escone Zobacz post
    Generalnie mata drenażowa jest lepszym rozwiązaniem niż styropian ryflowany lub na ruszcie z tego względu, że:
    -powoduje całkowite oddzielenie styropianu od poszycia ściany (a w standardowym rozwiązaniu ze styropianem ryflowanym 50% powierzchni styropianu styka sie ze ścianą)
    Ale jeżeli paroizolacja od środka jest wykonana wzorowo to bez różnicy czy styropian styka się z wiatroizolacją w 100% .Mata drenażowa która "zbija" ewentualne przedostanie się pary wodnej jest zabezpieczeniem nieszczelnej paroizolacji.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    a co daje 2x tyle styropianu skoro tu chodzi o to co sie dzieje między styropianem a ścianą.

    Styropian 10 na macie drenażowej i tak jest lepszym izolatorem niż 20cm z ryflami bo pod tym styropianem bezsensownie "hula wiatr"
    Pierwsza części wypowiedzi to jest wynikła z nieznajomości fizyki budowli.
    Jakim cudem ma się tam coś skraplać jeśli temperatura w tym miejscu przy 20cm izolacji sięga 15-16 ? musiało by być w wewnątrz 60-70% aby się coś miało dziać.

    A druga części jest ok, racja pod styropianem nie ma być żadnych wiatrów itp.
    Mata drenażowa która "zbija" ewentualne przedostanie się pary wodnej jest zabezpieczeniem nieszczelnej paroizolacji.
    jak będzie problem to nie na macie drenażowej, pójdzie po wiatroizolacji.
    Tak jak nie ściekało po styropianie ( gdzie dom był z bala i otulony 10cm ESP'a plus 3cm pustki między balem a EPS'em
    plus "wentylacja" tej pustki spowodowały Niagarę na powierzchni bala.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    Pierwsza części wypowiedzi to jest wynikła z nieznajomości fizyki budowli.
    Jakim cudem ma się tam coś skraplać jeśli temperatura w tym miejscu przy 20cm izolacji sięga 15-16 ? musiało by być w wewnątrz 60-70% aby się coś miało dziać.

    A druga części jest ok, racja pod styropianem nie ma być żadnych wiatrów itp.
    jak będzie problem to nie na macie drenażowej, pójdzie po wiatroizolacji.
    Tak jak nie ściekało po styropianie ( gdzie dom był z bala i otulony 10cm ESP'a plus 3cm pustki między balem a EPS'em
    plus "wentylacja" tej pustki spowodowały Niagarę na powierzchni bala.
    Mata ma za zadanie pomóc przejść parze na wiatroizolację ze strony maty , tak aby para nie zostawała między OSB a wiatroizolacją tym samym robiac szkody konstrukcji.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar escone
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    3city
    Kod pocztowy
    84-200
    Posty
    173

    Domyślnie

    A gdzie ja napisałem że tam ma sie coś skraplać pod 20 cm styropianem??
    HULA wiatr to nie znaczy "skrapla sie woda"
    BTW.
    Mata nie jest zabezpieczeniem w tylko przypadku nieszczelnej paroizolacji, szczelna paroizolacja i tak nie istnieje.
    Ona jest tam również po to aby zabezpieczyć budynek przed wodą z zewnątrz, głównie chodzi o styki styropianu z oknami i kołki mocujące styro
    Ostatnio edytowane przez escone ; 09-03-2014 o 21:37

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał escone Zobacz post
    A gdzie ja napisałem że tam ma sie coś skraplać pod 20 cm styropianem??
    HULA wiatr to nie znaczy "skrapla sie woda"
    BTW.
    Mata nie jest zabezpieczeniem w tylko przypadku nieszczelnej paroizolacji, szczelna paroizolacja i tak nie istnieje.
    Ona jest tam również po to aby zabezpieczyć budynek przed wodą z zewnątrz, głównie chodzi o styki styropianu z oknami i kołki mocujące styro
    Przecież to takie oczywiste...

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar escone
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    3city
    Kod pocztowy
    84-200
    Posty
    173

    Domyślnie

    Nie dla wszystkich

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Mata ma za zadanie pomóc przejść parze na wiatroizolację ze strony maty , tak aby para nie zostawała między OSB a wiatroizolacją tym samym robiac szkody konstrukcji.
    oj ludzie ludzie ... para wodna jako gaz nie zrobi żadnej szkody ! do puki się nie przekształci w wodę.

    HULA wiatr to nie znaczy "skrapla sie woda"
    a ja napisałem że dobrze napisałeś iż pod ryflami hula wiatr.
    Jak to się dzieje to następuje kondensacja.

    Ona jest tam również po to aby zabezpieczyć budynek przed wodą z zewnątrz, głównie chodzi o styki styropianu z oknami i kołki mocujące styro
    No woda pod izolacją z zewnątrz ... oj to już kosmos ...

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar escone
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    3city
    Kod pocztowy
    84-200
    Posty
    173

    Domyślnie

    Na siłę oby mieć zawsze rację
    Eh, trudna przypadłość bardzo wielu ludzi na forach.

    Trudno, ja na tym kończę drążenie tematu bo to sensu nie ma żadnego kiedy wszyscy są głupi a mądry jeden

  17. #17

    Domyślnie

    Drewno to nie styropian który nie reaguję na parę wodną!
    Co do wody z zewnątrz to tylko i wyłącznie to mnie przekonało do maty drenażowej. Patrząc od środka budynku ponieważ jestem wykonawcą suchej zabudowy jestem przekonany ze w 99% potrafię zrobić szczelną paroizolację, od zewnątrz nie jestem w stanie zabezpieczyć tak aby długotrwałe opady deszczu nie znalazły ujścia do konstrukcji przez styropian.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Escone ale nic na swoją obronę nie masz, tylko bo tak .. i parę przypuszczeń.

    Co do wody z zewnątrz to tylko i wyłącznie to mnie przekonało do maty drenażowej. Patrząc od środka budynku ponieważ jestem wykonawcą suchej zabudowy jestem przekonany ze w 99% potrafię zrobić szczelną paroizolację, od zewnątrz nie jestem w stanie zabezpieczyć tak aby długotrwałe opady deszczu nie znalazły ujścia do konstrukcji przez styropian.
    I to jest sensowy argument jeśli woda wpełźnie o zewnątrz, przez źle obrobione okno ok.

    Ale jak para wodna jest parą wodną to mata przed niczym nie chroni.
    Co łapie parę wodną za rączkę i każe jej iść precz ? tu chodzi o różnice ciśnień pary wodnej i jej prężności, i kontaktu z otoczeniem.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	u-wert-berechnung.jpg
Wyświetleń:	77
Rozmiar:	96,6 KB
ID:	247232
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	u-wert-berechnung2.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	91,4 KB
ID:	247233
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	u-wert-berechnung3.jpg
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	95,2 KB
ID:	247234

    Już sam układ warstw z styropianem na zewnątrz to lekkie przegięcie, kolejne to płyta OSB, no cóż musi być. A na deser tynk ni 70-200 typowy fasadowiec akrylowy.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	u-wert-berechnung (1)1.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	94,6 KB
ID:	247237 a tu 30cm czystej wełny i tak lipa.
    Paroizolacja być musi, tu posługuję się gotowcami, bo nie chce mi się liczyć piechotą.
    Bardzo ładnie można wyliczyć jak skuteczna ma być paroizolacja, czy wystarczy
    w środku dobrze farbą wymalować, lateksową na szorowanie, bo jest 30-40 % wilgotności czy trzeba ładować folię alu laminowaną folią PE .
    W bardzo wielu wypadkach na zimne trzeba dmuchać i folia ze względu na szczelność budynku winna być.
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 09-03-2014 o 22:44

  20. #20

    Domyślnie

    Niestety ale programami domu nie postawisz, jesteś teoretykiem. W praktyce wygląda wszystko inaczej.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony