dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 92
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 1829
  1. #41
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Dodaję wątek do czytanych
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  2. #42
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    an-bud

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    kuj.pom.
    Posty
    5.734

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    ......
    Pamiętasz jaką chatkę Henok złożył u mnie w wątku?
    an-bud ...... Przyznaję że Polska mi zbrzydła za dużo święconej wody za mało zwykłego mydła (Tadeusz Boy Żeleński)
    Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.(Stanisław Lem)

  3. #43
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Następny niestandardowy pomysł - tym razem z earthshipów. Może okna południowe dać pod kątem "zimowym", czyli jakieś 20-25st od pionu?

    I jeszcze jeden - trudno jest zmagazynować ciepło do zimy, ale chyba łatwiej będzie zrobić odwrotnie. 10 ton lodu magazynuje 900 kWh w samym przejściu fazowym, a podgrzanie tego do 20 stC to kolejne 230 kWh. Razem to już jest znaczna ilość do chłodzenia domu latem.
    Inwestycja to:
    1) wybudowanie szczelnego zbiornika 10m3 (2,2x2,2x2,2) z betonu, obudowanego dookoła styropianem (nawet 0,5m grubości to nie są straszne koszty),
    2) dorobienie do tego sporej, otwieranej, uszczelnianej termicznie klapy,
    3) najlepiej, jakby całość była z 2-3 m pod ziemią,
    4) zrobienie kilku przyłączy, o których napiszę dalej.
    Użytkowanie to:
    1) wypompowanie roztopionej wody wczesną jesienią (można nią podlać ogródek albo umyć auto, a zbiornik może zbierać deszczówkę, jak kto nie ma studni - choć na jesień to mało przydatne),
    2a) można zrobić instalację, która będzie dmuchać zimnym powietrzem przez tą wodę - drożej, ale bezobsługowo,
    2b) można otworzyć klapę i nasypać śniegu, albo lepiej lodu, tylko trzeba go wyprodukować - trochę roboty, ale da się,
    3) w lecie przedmuchujemy tę studnię (najlepiej powietrzem z GWC) i cieszymy się chłodem.

    Szczegóły do opracowania, ale ogólnie - da się. Koszty wykonania nie powalają (~6tyś), użytkowanie jest tanie. Na pewno ktoś o tym myślał, ale czy zrobił?

    p.s. dawniej trzymało się lód z zimy do lata zakopany w ziemi, w izolacji ze słomy. Wykorzystując ten materiał koszty będą atrakcyjne. Trzeba dać jakąś hydroizolację...

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	chłodzenie.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	84,6 KB
ID:	242415

    Przy izolacji styropianowej 0,5m mamy straty za 180 dni równe ~130kWh. Wystarczy zatem 25cm, co redukuje koszty, a pozostanie netto ciepło przemiany fazowej - reszta (0-20st) na pokrycie strat. Koszt spadnie do jakiś 4 tyś, a odzyskać z tego można 600zł rocznie... albo wykopać głębszy dół.
    Ostatnio edytowane przez Przemek Kardyś ; 12-02-2014 o 18:47

  4. #44
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Przemek, a spotkałeś się z "ogrzewaniem lodem" ? Wygooglaj sobie. Na youtubie są niemieckie realizacje.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  5. #45
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Ja myślałem żeby to było do chłodzenia, a ta energia przemiany fazowej to właśnie cały magazyn. W drugą stronę to chyba będzie gorzej, bo woda zamarzając wokół wężownicy dolnego źródła PC odetnie przepływ energii od ciekłej jeszcze wody. Poza tym ta wężownica chyba by nie wytrzymała takiej eksploatacji. Chyba, że kilka miedzianych, na różnych poziomach, podłączonych do kolektora. Najpierw zamarznie na dole, to przepływ będzie przez wyższą, potem jeszcze wyższą itd... - dodatkowe koszty, ale w porównaniu do wykopów i 800m rury...

    Co do "grzania lodem" to kiedyś pisał o tym adam_mk, tylko przy innym zapotrzebowaniu cieplnym - trzeba mieć co robić z tym lodem. Może ma to sens dla domu prawie pasywnego, ale zyski w pieniądzach raczej mizerne, a koszty wodnej pompy ciepła spore. W sumie dla takiego domu mało co się opłaca.

    Pomyślałem o tanim chłodzeniu - ale skoro nie potrzeba, to najtaniej będzie tego nie robić.
    Ostatnio edytowane przez Przemek Kardyś ; 12-02-2014 o 19:34

  6. #46
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    an-bud

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    kuj.pom.
    Posty
    5.734

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Niestety nie, dworek przyćmił tam wszystko
    Przypomnij..
    To było gdzie indziej.... w tym temacie
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post5979848

    A dokładnie to

    Łącząc rozwiązania zaproponowane w domu Sky Garden (fundament płytowo-skrzyniowy), z tymi autorstwa nydara (wentylacja wyporowa, rekuperator szarych ścieków), an-buda (szkieletowa konstrukcja ścian, rolety okienne chowane w podbitce), kszha (obudowa budynku, akumulacja ciepła, mała, gruntowa pompa ciepła zasilana z OZE) oraz moje (GWC pod budynkiem), może z tego wyjść rzeczywiście ekstremalnie tani i ciepły dom.

    an-bud ...... Przyznaję że Polska mi zbrzydła za dużo święconej wody za mało zwykłego mydła (Tadeusz Boy Żeleński)
    Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.(Stanisław Lem)

  7. #47
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    Pomyślałem o tanim chłodzeniu - ale skoro nie potrzeba, to najtaniej będzie tego nie robić.
    Najnowszy klimatyzator LG Prestige rozkłada na łopatki większość tego typu inwestycji. Co więcej, przy cenie za jaką można go kupić to jakiekolwiek GWC jest nieopłacalne! Póki co tylko LG zeszło do rozsądnej ceny, ale niedługo powinny pojawić się kolejne konkurencyjne rozwiązania o podobnej efektywności.
    Idealnym domem pasywnym wg. koncepcji wątku byłby taki dom, w którym wystarczającym źródłem ciepła dla CO byłby jeden, max. dwa takie klimatyzatory. Sądzę, że to max efektywności ekonomicznej. Niestety, niektórzy twierdzą, że ogrzewanie nadmuchowe nie jest komfortowe i w takim domu brakuje ogrzewania poprzez promieniowanie...
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  8. #48
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    an-bud

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    kuj.pom.
    Posty
    5.734

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    No tak. Tyle, że tam jakoś to padło, ja się z kilu rzeczy nieekonomicznych wycofuję oraz przede wszystkim weryfikuję w praktyce (nowy dom) niektóre pomysły czy rozwiązania.
    Dlatego tutaj koncepcja, która powinna być za jakiś czas finalnie dopięta. W zasadzie mam ją opracowaną ale chcę jeszcze skorzystać z wiedzy szerszego grona.
    Też bym coś zmienił.... myślę o PC powietrznej umieszczonej na poddaszu (dach pod blachą) i cały czas "gryzie" mnie kominek .... przecież to kilka klepek wystarczy spalić w takim domku...
    an-bud ...... Przyznaję że Polska mi zbrzydła za dużo święconej wody za mało zwykłego mydła (Tadeusz Boy Żeleński)
    Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.(Stanisław Lem)

  9. #49

    Domyślnie

    kszhu jaka jest główna zaleta nowej konstrukcji z izolacją w środku?
    Kosztowo niewiele taniej od podejścia tradycyjnego. Sam trochę wcześniej liczyłeś ściany zew.
    Gdzie widzisz cięcie kosztów?

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Same surowe ściany to przykład tylko na to, że koszty takiej dwuwarstwowej ściany z izolacją wew. czy zewn. to to samo prawie.
    Oszczędność to m.in prosty i tani fundament, brak przez niego strat a najważniejsze dla mnie to wiatroszczelność trudna do uzyskania w klasycznym rozwiązaniu. Jej brak jest odczuwalny niestety.
    Nawiązując do wiatroszczelnosći, chodzi o pokrycia dachowe i ich izolacje? Czy inne miejsca?

  11. #51
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    kszhu, zweryfikuj koszty grzania klimą.
    SCOP dla najnowszych urządzeń będzie min. 3 a nawet 3,5 (mam na myśli te LG).
    Mając taryfę płaską zyskujesz 10gr na pozostałych urządzeniach eksploatowanych w I taryfie (m.in. płyta indukcyjna).

    Przy tej klimie GWC jest kompletnie nieopłacalny (odlicz to w powyższych kosztach )
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  12. #52
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał an-bud Zobacz post
    To było gdzie indziej.... w tym temacie
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post5979848

    A dokładnie to




    U ale podpadłeś

  13. #53

    Domyślnie

    Wygląda na to, że wszystko zależy od staranności wykonania.
    Ściana Twojej koncepcji jest wielowarstwowa, więc teoretycznie więcej miejsc gdzie można popełnić błąd.

    Z tego co piszesz wynika, że temat dość gruntownie przemyślałeś.
    Masz jakąś wstępną kalkulację dla całego domu, albo szacunki procentowe na jakie oszczędności liczysz, w stosunku do domu ocieplanego od zewnątrz?

  14. #54

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Mam teraz dom (szczegóły w stopce) który ma być punktem odniesienia. Tak więc na chwilę obecną koncepcja oscyluje wokół strat <15kWh/m2*r. i koszty m2 są ok ~27% niższe.
    27% niższe od Twojego obecnego domu, tak?

  15. #55

    Domyślnie

    Ok, tylko że Twój obecny dom to 140m2, a z tego co pisałeś dom z koncepcji będzie < 100m2.
    Już chociażby z tego powodu zaoszczędzisz te 27%.
    Mały dom pasywny z izolacją z zewnątrz także do zrobienia, co pokazał j-j.

    Nie jest moim celem negowanie czegokolwiek, lecz raczej chęć zrozumienia, co jest siłą/gdzie jest przewaga Twojego rozwiązania.

  16. #56

    Domyślnie

    Chyba z ciekawości spróbuje zrobić zestawienie materiałów dla tych dwóch koncepcji.
    27% oszczęności na metr kwadratowy to sporo, zwłaszcza, że koszty głownie można ciąć na konstrukcji/ociepleniu.
    Koszt wykończenia w środku się nie zmieni.
    Jak sam policzyłeś sam koszt ścian zewnętrznych z ociepleniem prawie ten sam.
    Czyli tak duże oszczędności na fundamentach i dachu?

    Przy większym domu, z racji, że pewnie pojawiłyby się siany wewnętrzne nośne, koncepcja odpada. Dobrze myślę?

  17. #57

    Domyślnie

    Przeanalizowałem sobie te oszczędności i coś mi się nie zgadza.
    Te szacunkowe 27% oszczędności na m2 domu, to dla jakiego stanu wykończenia?
    Stan do wejścia na gotowo, można przyjąć ok 3000zł/m2. Czyli wg koncepcji oszczędzisz 810zł/m2.
    Przy domku 100m2, wychodzi oszczędności 81000zł.
    Z poprzedniego postu wynika, że większość oszczędności wiąże się z pracami ziemnymi, więc chyba gdzieś jest błąd.
    Koszt płyty fundamentowej, zwłaszcza że pewnie sam byś ją wykonywał, pewnie zamknął by się w 30000zł.
    Pozostaje różnica 51000zł. W tynkach i izolacjach taka oszczędność?

    Pytanie zatem te 27% oszczędności na m2, to dla jakiego stanu, albo dla jakiej kwoty przeznaczonej na m2 domu?

  18. #58

    Domyślnie

    O płycie pisałem, w sensie przypadku gdybyś robił ocieplenie na zewnątrz.
    Dla 1.640zł/m2 wyjdzie ci oszczędności ok 44000zł dla domu 100m2.

    Nie jestem jeszcze do końca przekonany, ale wydaję mi się, że budując wg koncepcji zejdziesz z kosztów.
    Ale w przypadku domu 100m2, myślę że nie będzie to więcej jak 20000zł. Co i tak by było bardzo przyzwoicie, a w przypadku domu pasywnego to lekko 20 lat ogrzewania prądem.

    Nie będziesz dawał, żadnej warstwy niepodciągającej wilgoci pod eps na gruncie? A no chyba że będziesz robił gwc maxa.

  19. #59

    Domyślnie

    Tutaj przyklad domu izolowanego od wewnatrz.

    http://www.kwkpromes.pl/arka-koniecznego/2632

    Co prawda kosztowo wylewanie tego to nie jest tania sprawa, ale jako przyklad realizacji sie nadaje

    Nie wiem nic na temat zapotrzebowania na CO/CWU ale byc moze biuro by taie dane udostepnilo jakby ktos grzecznie podpytal...
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  20. #60
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    kszhu, w twojej koncepcji warto byłoby zastosować taki pseudo jaśkowo-nydarowy pomyjowy rekuperator . Chodzi mi o taki zasobnik na wodę szarą jaki ma nydar, ale z wężownicą z PEX lub PE w środku, przez którą przelatywałaby woda wodociągowa. Taki zbiornik warto osadzić wewnątrz fundamentów, ale poniżej posadzki. Zbierałby ciepłą, szarą wodę z całego domu. Sam bym tak zrobił, ale przy płycie to nie realne... Przy takim odzysku woda-woda wystarczy zastosować pc na wywiewie z reku - Ariston 110L nawet na rodzinę 2+2.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

Strona 3 z 92

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony