dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Pellety- jakość i wpływ na piec i spalanie,czyszczenie pieca

    GORĄCO PROSZĘ WAS O KOMENTARZE CO DO PELLETU:

    Mam piec Klimosz Ling Duo 25 KW, nie polecam ale po roku doszedłem do pewnych ustawień (co napisałem w osobnym "liście"). Teraz parę słów o pellecie.
    W lecie paliłem BARLNKIEM. 700 zł za tonę z dowozem (bez VAT się nie dało kupić). Pellet dobrze moim zdaniem się pali, popiół OK, mało niedopaloniego pelletu. Ale jesienią wywaliło mi zawleczkę kilka razy i się wkurzyłem.
    Mieszkam koło Kielc i zorientowałem się że ok. 30 km ode mnie jest TARTAK OLCZYK, gdzie sprzedają pellet.
    Różnice:
    1. ci nie dowożą, trzeba przyjechać i zapakować samemu
    2. koszt - 580 zł za tonę (kupuje się bez faktury i bez VAT)
    3. pellet jest z czystego drzewa sosnowego, a więc bardziej miękki, w Barlinku jest mieszane z liściastym i dodają ponoć trochę odpadów (klejów) i jest znacznie twardszy i ma znacznie większe kawałki
    4. worki po 15 kg a w Barlinku po 25 kg.

    Wpływ na piec:
    1. Zużycie - trudno mi powiedzieć bo w lecie paliłem Barlinkiem a w zimie OLCZYKIEM
    2. Jakość - różnica kosmiczna polegająca w przypadku OLCZYKA na wyjątko paskudnej czarnej sadzy po spalaniu (osadzającej się w górnych częścich komory spalania pieca) i przy czyszczeniu (podejrzewam że trzeba częściej czyścić piec) człowiek wychodzi up...ny z kotłowni jak kominiarz.
    3. Granuacja - w OLCZYKU znacznie drobniejsza co chyba nie jest dobre.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Na moje to bym dodał powietrza do spalania, żeby pozbyć się trochę tej sadzy. To pewnie taka "wisząca" i lekka?
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  3. #3

    Domyślnie

    Paliliśmy Barlinkiem, teraz mamy Lava, jak kupujemy pellet to wybieramy granulacje taką jak potrzebujemy, czyli 8mm średnia i długość około 1.5 cm, żeby był twardy i żeby w workach nie było pyłu.
    Pellet z drzew liściastych jest lepszy bo nie ma tyle żywicy co z iglastych.
    W palniku raz na miesiąc należy wyczyścić nagar który robi się z żywicy która wytapia się pod wpływem ciepła, jest to coś w rodzaju bardzo twardego żużlu i bardo kiepsko się to odbija od ścian rury z podajnika tuż przy palenisku - musisz to czyścić bo inaczej śruba się zrywa od ślimaka.

    Teraz chcę kupić z metr owsa i zasypać podajnik i zobaczyć jak się pali, również poluje na wysuszone pestki wiśni tak na spróbowanie, kaloryczność tego jest całkiem przyzwoita.

    Mamy też na oku pellet ze słomy.
    Nie mieszkamy jeszcze i dom ogrzewamy do około 14 st. i cały czas eksperymentujemy zresztą większość producentów odpadła, bo kolega ma taki piec dłużej i on przetestował kilka firm i na wstępie nam powiedział że nie warto kupować od tego, czy tamtego producenta.

  4. #4

    Domyślnie

    DO MaŁEGO:

    Powiedz mi kolego, co znaczy dodać powietrza do spalania?Czytałem już na forum o tym powietrzu ale dalej nie kumam.
    Pozdr.

  5. #5

    Domyślnie

    Nadmuch dać większy.

  6. #6

    Domyślnie

    A czy próbował ktoś pelletów od Ostrowskiego:
    http://www.ostrowski-biz.pl/pl/Pellety ?

    Pzdr

  7. #7

    Domyślnie

    Nie znm pelletów od Ostrowskiego. Napiszcie proszę jakie macie zużycie pelletów (zima/lato) i dodatkowo jaki piec i metraż domu.
    Moje zużycie jest podejrzanie duże,tj. 1000 kg miesięcznie w zimie i ok. 300 kg w lecie (piec 25 kW i dom ok 150 m2)

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Wosto

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    okolice Przodkowa
    Posty
    549

    Domyślnie

    Witam.
    Jeśli chodzi o zużycie pelet - jest osobny wątek na ten temat - może tam zapytaj?
    Ja mam kociołek Heiztechnika 17 kW i zużycie na poziomie 35 kg/dobę przy obecnych temp. i ogrzewaniu 130 m, więc podobnie jak u Ciebie - też uważam że to sporo.
    http://forum.muratordom.pl/ile-pelle...ie,t151688.htm
    A co do danych różnych producentów pelet - bardzo dobry pomysł. Ponieważ zużycie jest nieco większe niż założenia, trzeba je będzie dokupić. Pod powyższym adresem pelety są tańsze, ale z transportem niestety wychodzi drożej niż Barlinek - przynajmniej na Pomorzu.
    Jeśli ktoś ma innego producenta (sprawdzonego i tańszego) - prośba o namiary.
    Pozdrawiam.

  9. #9

    Domyślnie

    Popieram akcje.
    Myśle że producenci oraz Urzędy Skarbowe też ją poprą . Szczególnie informacje u kogo można kupić pelet bez VAT i faktury

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał AndrzejWysocki Zobacz post
    Chciał bym polecić panom Pellety OLIMP.
    (...)
    Pozdrawiam
    Andrzej Wysocki
    (...)
    Pomimo tego, że sam palę pelletem Olimp (po prywatnych testach, jako jedyny zyskał moje zaufanie i pobił na głowę lidera w tej materii Eco...t firmy B...k, to wkurzają mnie nachalne akcje marketingowe wszędobylskiego pana Andrzeja Wysockiego, realizowane metodą CTRL +C / CTRL +V.

    Panie Andrzeju!
    Litości!

    Jeśli nie zmieni Pan metody marketingowej (choćby przez systematyczną modyfikację wklejanych tekstów), to skutecznie zniechęci Pan potencjalnych klientów firmy Stalmet do zakupu skądinąd bardzo dobrego pelletu Olimp.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.640
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej
    Dodatkowo Pellety Selmet pakowane są w zgrzewanych workach, co sprawia, że nie ma obaw o zabrudzenie.
    Człowieku, STELMET, nie SELMET !
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Janusz 07

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-217
    Posty
    6

    Domyślnie

    Kolego - to były stare czasy .

    Zobacz jaki teraz robią pelet .

    Biją na głowę wszystkich konkurentów .

    DO do zakupu bez VAt - nie ma takiej opcji .

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Janusz 07

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-217
    Posty
    6

    Domyślnie

    Nie ulegaj złudzeniom .

    Pelet liściasty się nie granuluje .
    Aby się granulował należy dodać ponad 60 % trociny iglastej - lub po prostu skrobie .
    Czyli popiół w górę i zgorzeliny .

    Stary temat .

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony