Witam Koleżanki i Kolegów
Sprawę już częściowo opisywałem w tym wątku:
http://forum.muratordom.pl/showthrea...ra-(zapytanie).
Zapytanie poniższe kieruję do tych z Was, którzy znają się na ciesiołce, i/lub budowali podobne projekty samodzielnie (mam nadzieję, że mogę liczyć na DanielaSIS i Macieja74 )

1. Krótki opis projektu:
- domek gospodarczy dla dla łódki, z mieszkalnym stryszkiem. Dom posadowiony na istniejącej piwniczce.
- domek ma zostać zbudowany w technologii szachulcowej.
Tak wygląda plac pod "domek" (zdjęcie z października)

A tak istniejące już podpiwniczenie pod "domek"

- sprawa formalna: mam wydane pozwolenie na budynek gospodarczy o określonych wymiarach (ograniczonych już podpiwniczeniem):


2. Wykonawstwo: niestety (albo stety ) nie dysponuję funduszami jakie potrzebowałbym na zlecenie budowy takiego budyneczku w szachulcu. A budowa taniej szopki z łat obitych deskami mnie nie interesuje. Planuję budowę w systemie gospodarczym:
- czerwiec zamówienie belek i desek w pobliskim tartaku
- czerwiec/lipiec wraz z dwoma kolegami postawienie konstrukcji szkieletowej, wykonania deskowania szczytów i dachu, obicie dachu papą.
- sierpień wypełnienie szachulców. osadzenie stolarki okiennej i bramy
- jesień ocieplenie ścian od środka, wykończenie wnętrza, podłogi
- jak Urząd Skarbowy i Bozia da to pokrycie dachówką rozbiókową przed zimą.

Na jednym z forów dekarskich widziałem jak podobny mi amator zadał pytanie, i został wyzwany (literalnie) od partaczy, i skurczybyków, którzy "ludziom (dekarzom) chleb zabierają”. Proszę Panów Cieśli, aby mnie nie ruszali . Jak bym miał, to bym dał zarobić. Niestety nie mam...

3. Umiejętności: zbudowałem już "domek ogrodnika" i pergolę, i cały ogród sam zrobiłem, i generalnie temat mnie nie przeraża A może powinien
Zgromadziłem sporo literatury o ciesiołce tradycyjnej i więźbach dachowych. Daniel już też mi podpowiedział kilka rozwiązań.

Teraz pytania/prośba o porady
Poniżej umieszczam kilka rysunków, proszę zwróćcie uwagę na fakt, że rysunki "studium", czy V1 są wstępne. Po doczytaniu kilku tematów, wiem, że popełniłem kilka błędów. Teraz pracuję nad wersją V2. Potrzebuję kilku porad. Nie wiem też czy proponowane rozwiązania konstrukcyjne są właściwe.
Nie wykonałem jeszcze rysunków więźby, ponieważ nie wiem, czy część wieńcowa i oczepy zrobione są odpowiednio. Po to pisze tego posta/zadaję pytania:
1. Domek/projekt wstępny wygląda tak:

Uwaga: lukarna będzie nieco dalej wychodziła niż na obecnym rysunku. O ile powstanie. Możliwe że dam sobie spokój.
Brak drzwi. Wejście przez bramę, jedno skrzydło uchylne.
Poddasze mieszkalne dla 1, 2 osób. Tak sobie młodzi życzą . Na dole obok łódki będzie znajdować się zejście do piwniczki, mała koza-piecyk, stół stolarski . Na stryszku mała toaletka, i sypialnia.
Nieco dokładniejszy rysunek boku B. Szczyty deskowane. Uwaga: proszę ignorować układ belek szachulcowych. Brak zastrzałów oczywiście…

2. PARTER - Projekt konstrukcji szkieletu:

Uwaga: rysunek w wersji V1. Założyłem użycie belek 14x14. Obecnie biorę pod uwagę
belki 20x20 oczepy, podwalina, i słupy narożne
belki 16x16 słupy środkowe, zastrzały, rygle
Całość stężana kołkami dębowymi. Podobno lepiej przenoszą naprężenia niż łączenia na śruby
Wysokość parteru: 2.5m do podciągu
Odległość pomiędzy krawędziami słupów 90cm-100cm
PYTANIE: o belki: wymiary OK.? Czy 100cm pomiędzy słupami to nie za dużo? Czy dodać krzyżowe zastrzały w dolnych polach środkowych rygli?
3. PARTER – projekt boku B (brama wejściowa) i wieniec pod więźbę (typo więźby opisuję poniżej)

Światło bramy wejściowej to jakieś 230cm. Mogę dać mniej. Ale wtedy pola ryglowe po bokach zrobią się za szerokie, a robienie dwóch nie wydaje mi się estetyczne.
Daniel SiS, wcześniej wspominał, że musze dać podciąg przy takim rozstawie ścian wzdłużnych.
Aby wyrównać poziom podciągu z wieńcem ścian, postanowiłem na oczepach posadzić jeszcze jedną warstwę belek, które docisną oczep, i które będę mógł lekko wcinać pod więźbę.
Rysunek przedstawia widok od przodu a nad nim, uproszczony widok z góry (widać podciąg)
Podciąg będzie łączony z belką wieńcową (no bo jak w sumie ją nazwać? Te dwie po bokach to płatwie, ale taka belka na ścianie poprzecznej/szczytowej) Pytanie: podciąg spocznie dokładnie nad bramą. Zaplanowałem miecze, które mają przenieść nacisk na słupy (20x20), a te będą miały rygle.
Da radę? Może wymiary belek wieńcowych zwiększyć? Teraz założyłem 20x20.
Zaplanowałem „przerwanie „ podwaliny na wejściu do „domku”. Ale coś mnie tak naszło, że to nie jest dobry pomysł. Tym bardziej, że mogę w środku pomieszczenia zrobić drewnianą podłogę mieszaną z cegłami na sztorc. To by wyrównało poziom do wysokości podwaliny, która w tym miejscu stała by się progiem.
4. Więźba (na razie brak rysunków). Zaplanowałem więźbę krokwiową. Krokwie łączone z belkami stropowymi w sztywne trójkąty. Belki stropowe będą wystawać poza obrys budynku, i razem z ostatkami krokwi tworzyć okapy. Górą belka kalenicowa, i wiatrownice usztywniająca konstrukcję. Ze względu na oszczędność miejsca na stryszku, nie chcę robić więźbę krokwiowo jętkowej. Z moich wyliczeń wynika, że w najlepszym razie jętki były by na wysokości 2m. To za nisko. Dodatkowo nie podobają mi się te wczepy jakie należy wykonywać na płatwiach. Belki stropowe będą wcięte na 1/5 i kotwione na płatwiach i podciągu.
Czy źle zakładam? Jakieś inne sugestie? A może więźba stolcowa?
Na razie to tyle. W zależności od podpowiedzi i sugestii będę modyfikował projekt, Mam zamiar całość zakończyć do maja, a następnie jechać do tartaku zamawiać materiał.