dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 70 z 70
  1. #61
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacek.zoo

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Dolny Śląśk
    Posty
    1.562

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mario430 Zobacz post
    To mamy bardzo podobny układ warstwowy. U mnie akurat wełna w części widocznej belek nie jest łapana sznurkami, tylko spoczywa na deskach ułożonych coś tak na kształt stelaża, natomiast w części niewidocznej ocieplenie jest schowane pomiędzy g-k z dołu, a OSB z góry i tam wspierane jest sznurkami. Tam też mam taki stryszek. Zastanowiła mnie zasadniczo 1-a rzecz o której piszesz. Dlaczego uważasz, że bez ocieplenia połaci dachowej deski lub płyta OSB będzie gnić? Ja właśnie w tej części nazwijmy ją użytkowej poddasza tak mam. I w zasadzie też zastanawiam się cały czas nad ocieplenie tej części dachu, ale akurat nie z tego powodu, tylko, że jest tam po prostu zimno (prawie jak na zewnątrz), no i wychładza mi dystrybucję DGP z kominka.
    a masz ocieplona rure od dgp?

  2. #62

    Domyślnie

    No tak, DGP musi byc ocieplone, bez tego nawet jeżeli połać jest ocieplona to masz duże straty zwłaszcza przy rurach stalowych.

    Co do gnicia. Odpowiem przez analogię.
    Wsiadasz do samochodu zimą. Wewnątrz robi się ciut cieplej, nadmuchasz i para skrapla się na szybie, bo z zewnątrz jest chłodniej. Na granicy ciepłego i zimnego oraz podwyższonej wilgotności powietrza zawsze się skropli para. OSB zadzaiła jak szyba lub lusterko. Wilgoć z powietrzem jak woda, zawsze znajdzie sobie jakieś przejście. Można cudowaćkombinować i dopóki nie zrovisz termosu to zawsze będzie gdzieś nieszczelność. Po rozmowie z moim cieślą który mi podobie to wyjaśnił zdecydowałem się nie dawać deskowania, przynajmniej dopóki nie ocieplę dachu. Na razie na tym mi nie zależy, bo miejsca mam sporo na dole, ale wiadomo, że raczej dobytku przybywa, więc może jakąś garderobę na ciuchy sezone kiedyś tam zrobię.
    Jeżli chodzi o te warstwy to muszę się jeszcze upewnić co do tych folii, ale chyba tak będziej jak podałem. Długo te płyty OSB tam leżą? Trochę czasu musi minąć zanim cokolwiek zacznie się dziać, no ale chyba lepiej zapobiegać. Mój majster mnie przekonał i wydaje mi się że jednak ma rację. Może jest gdzieś wątek na ten temat na forum?

  3. #63
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacek.zoo

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Dolny Śląśk
    Posty
    1.562

    Domyślnie

    Cytat Napisał pirat76 Zobacz post
    No tak, DGP musi byc ocieplone, bez tego nawet jeżeli połać jest ocieplona to masz duże straty zwłaszcza przy rurach stalowych.

    Co do gnicia. Odpowiem przez analogię.
    Wsiadasz do samochodu zimą. Wewnątrz robi się ciut cieplej, nadmuchasz i para skrapla się na szybie, bo z zewnątrz jest chłodniej. Na granicy ciepłego i zimnego oraz podwyższonej wilgotności powietrza zawsze się skropli para. OSB zadzaiła jak szyba lub lusterko. Wilgoć z powietrzem jak woda, zawsze znajdzie sobie jakieś przejście. Można cudowaćkombinować i dopóki nie zrovisz termosu to zawsze będzie gdzieś nieszczelność. Po rozmowie z moim cieślą który mi podobie to wyjaśnił zdecydowałem się nie dawać deskowania, przynajmniej dopóki nie ocieplę dachu. Na razie na tym mi nie zależy, bo miejsca mam sporo na dole, ale wiadomo, że raczej dobytku przybywa, więc może jakąś garderobę na ciuchy sezone kiedyś tam zrobię.
    Jeżli chodzi o te warstwy to muszę się jeszcze upewnić co do tych folii, ale chyba tak będziej jak podałem. Długo te płyty OSB tam leżą? Trochę czasu musi minąć zanim cokolwiek zacznie się dziać, no ale chyba lepiej zapobiegać. Mój majster mnie przekonał i wydaje mi się że jednak ma rację. Może jest gdzieś wątek na ten temat na forum?
    pytam o to dgp bo tez mam na poddaszu ulozone ale jeszcze nie dziala. a skad wiesz ze masz przez rury duze straty? rura jakos mocno ciepla na zewnatrz?

  4. #64

    Domyślnie

    Panowie, żeby była jasność to rury od DGP mam rzecz jasna ocieplone, ale co to jest 2-3cm wełny jeśli temperatura w której leżą zbliżona jest do tej na zewnątrz. Pół biedy jeśli jest w okolicach zera, ale przy minus 15 to już nie za wesoło. I w zasadzie widzę 2 opcje. Albo ocieplić połać dachową i tym sposobem mam być może "upieczone" 2 pieczenie, albo docieplić same rury. Pożyjemy, zobaczymy. Ale jeśli już jesteśmy przy DGP to tak dla tych co ich to może zainteresować powiem, że sprawdza się niestety to co przewidywałem, tzn. przy rozprowadzeniu wymuszonym i wylotach zlokalizowanych w suficie ciepłe powietrze nie jest w stanie przebić się w dół pomieszczenia. Praw fizyki niestety nie da się oszukać (za bardzo).
    Pirat, to co piszesz to niby ja wiem, ale jakoś nie przykładałem tego do tej sytuacji dopiero Ty mi to teraz uświadomiłeś. Faktycznie tak może się robić w zimie i pewnie będzie robić. Pozostaje więc ocieplenie połaci, wtedy punkt skraplania przeniesie się wyżej i tym samym obejmie mi deski dachowe, no więc co z deszczu pod rynnę?
    Te płyty OSB leżą u mnie pierwszą zimę
    Ostatnio edytowane przez Mario430 ; 29-12-2014 o 07:37

  5. #65

    Domyślnie

    Desek dachowych nie weźmie wilgoć. Z tego co wiem, to robi się chyba dylatację sznurkami przed ułożeniem wełny. Różnica w poziomych i skośncyh deskowaniach jest taka, że w skośnym dachu i szczelinie dylatacyjnej wytwarza się ciąg i przewiewa połać podobnie jak na zewnątrz pod blachą lub dachówką w kierunku kalenicy. Tego tematu jeszcze nie zgłębiałem, ale będę musiał żeby nie wpaść z deszczu pod rynnę.
    Mario, a mieszkasz już czy jeszcze urządzasz? Odnośnie tego powietrza zastanawiałem się nad jakimś systemem, który by doprowadził kanałem z góry powietrze przez ścianę w dół, ale jedynie co namierzyłem sensownego to kanały prostokątne do zasilania powietrzem kominka. Są takie zestawy pcv płaskich, ale to do wentylacji. Odpowiednika z blachy nie widziałem niestety.

  6. #66

    Domyślnie

    Jeszcze nie mieszkam. Planuję przeprowadzkę za jakiś miesiąc, może 2, bez parcia i na spokojnie. Dobrze kombinujesz moim zdaniem z tym zejściem ścianą do podłogi i wylotem DGP na dole. Ja też przez jakąś chwilę nad tym gdybałem-przyznam Ci się, ale suma sumarum odpuściłem. Moim zdaniem należałoby takowy rurarz wbudować w ścianę jak komin. Może jakieś bloczki wentylacyjne i do nich rura DGP, sam nie wiem, trza by nad tym podumać. Po 2-gie tak się zastanawiam jak silny będzie nawiew tego powietrza od dołu, trza przecie przepchać to powietrze z góry na dół. Na krótkich odcinkach (tak do 4,5m) chyba będzie coś wylatywać , ale na odcinkach rzędu 10m może już być różnie. Jednak jakby nie było grawitacyjne DGP jest najlepsze - szwagier ma i funguje jak trzeba.

  7. #67
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacek.zoo

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Dolny Śląśk
    Posty
    1.562

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mario430 Zobacz post
    Jeszcze nie mieszkam. Planuję przeprowadzkę za jakiś miesiąc, może 2, bez parcia i na spokojnie. Dobrze kombinujesz moim zdaniem z tym zejściem ścianą do podłogi i wylotem DGP na dole. Ja też przez jakąś chwilę nad tym gdybałem-przyznam Ci się, ale suma sumarum odpuściłem. Moim zdaniem należałoby takowy rurarz wbudować w ścianę jak komin. Może jakieś bloczki wentylacyjne i do nich rura DGP, sam nie wiem, trza by nad tym podumać. Po 2-gie tak się zastanawiam jak silny będzie nawiew tego powietrza od dołu, trza przecie przepchać to powietrze z góry na dół. Na krótkich odcinkach (tak do 4,5m) chyba będzie coś wylatywać , ale na odcinkach rzędu 10m może już być różnie. Jednak jakby nie było grawitacyjne DGP jest najlepsze - szwagier ma i funguje jak trzeba.
    sa typowe rury prostokatne.do dgp, jak u siebie robilem to sie orientowalem bo tez wolalem wylot na dole, ale odpuscilem bo moim zdaniem jak wrzuci sie rure w sciane i nawet zatynkuje.to moze pekac bo jednak sie nagrzewa. ten sposob stosuje sie zazwyczaj jak rury dgp puszczasz w stropie i do pomieszczen na dole wyrzut w syficie a w pomieszczeniach na gorze wylot przy podlodze. apropo wyziebiania rur na strychu nieocieplonym to wymyslilem ze jak bede.mieszkal i sie okaze ze faktycznie mimo ze rura izolowana nagrzewa sie i traci temperature to kupie 2 rolki welny i rozwine wzdluz na rurze

  8. #68

    Domyślnie

    Jacek, a masz namiary na te rury?

  9. #69
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacek.zoo

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Dolny Śląśk
    Posty
    1.562

    Domyślnie

    Cytat Napisał pirat76 Zobacz post
    Jacek, a masz namiary na te rury?
    chociazby cos takiego http://www.kom-bet.pl/product/Przewo...1mb-DGP/?id=84

    szukaj jako kanały a nie jako rury

  10. #70

    Domyślnie

    No własnie, może chodzi i o kanały

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony