dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    BigK

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-675
    Posty
    9

    Domyślnie Spękane ławy - Naprawiać? Jak?

    Witam wszystkich Forumowiczów,

    Mam problem. Po kilku godzinach po wylaniu ław pojawiły się spękania jak po trzęsieniu ziemi.

    Beton wylany ok 10-11, niestety przy dużym słońcu. Kiedy ja przyjechałem polewać beton popołudniu, było już po zawodach. Najgorsze jest to, że nie byłoby problemu z wcześniejszym polewaniem, ale majster nie widział potrzeby. Teraz żałuję, że go posłuchałem. Wiara w jego kompetencje już wyparowała.

    Rzućcie proszę okiem na załączone zdjęcia, czy w ogóle można na czymś takim stawiać dalej ściany fundamentowe.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20160721_193922.jpg
Wyświetleń:	317
Rozmiar:	96,4 KB
ID:	362384 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20160721_193932.jpg
Wyświetleń:	261
Rozmiar:	97,9 KB
ID:	362385 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20160721_194122.jpg
Wyświetleń:	250
Rozmiar:	99,4 KB
ID:	362386 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20160727_071948.jpg
Wyświetleń:	234
Rozmiar:	100,2 KB
ID:	362387 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20160727_072052.jpg
Wyświetleń:	218
Rozmiar:	97,5 KB
ID:	362388

    Czy konieczne będzie wypełnianie tych szpar specjalistycznymi środkami (czytałem, że wykorzystuje się do tego środki na bazie żywic).

    Co robić z tymi ławami - poradźcie. Bo z ekipą, która dopuściła do takiego stanu chyba już należy się pożegnać...

    Dzięki z góry za pomoc.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał BigK Zobacz post
    Witam wszystkich Forumowiczów,

    Mam problem. Po kilku godzinach po wylaniu ław pojawiły się spękania jak po trzęsieniu ziemi.

    Beton wylany ok 10-11, niestety przy dużym słońcu. Kiedy ja przyjechałem polewać beton popołudniu, było już po zawodach. Najgorsze jest to, że nie byłoby problemu z wcześniejszym polewaniem, ale majster nie widział potrzeby. Teraz żałuję, że go posłuchałem. Wiara w jego kompetencje już wyparowała.

    Rzućcie proszę okiem na załączone zdjęcia, czy w ogóle można na czymś takim stawiać dalej ściany fundamentowe.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20160721_193922.jpg
Wyświetleń:	317
Rozmiar:	96,4 KB
ID:	362384 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20160721_193932.jpg
Wyświetleń:	261
Rozmiar:	97,9 KB
ID:	362385 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20160721_194122.jpg
Wyświetleń:	250
Rozmiar:	99,4 KB
ID:	362386 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20160727_071948.jpg
Wyświetleń:	234
Rozmiar:	100,2 KB
ID:	362387 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20160727_072052.jpg
Wyświetleń:	218
Rozmiar:	97,5 KB
ID:	362388

    Czy konieczne będzie wypełnianie tych szpar specjalistycznymi środkami (czytałem, że wykorzystuje się do tego środki na bazie żywic).

    Co robić z tymi ławami - poradźcie. Bo z ekipą, która dopuściła do takiego stanu chyba już należy się pożegnać...

    Dzięki z góry za pomoc.
    Nie ma powodów do paniki ani zmartwień. Miałem dokładnie to samo, to pęknięcia skurczowe, jak widać wokół zbrojenia. Wszystko jest w najlepszym porządku. Teraz ruszaj ze ścianami fundamentowymi. Ekipa jest jak najbardziej w porządku. Te "pęknięcia" to normalny proces wiązania betonu. Pozdrawiam.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.218

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Nie ma powodów do paniki ani zmartwień. Miałem dokładnie to samo, to pęknięcia skurczowe, jak widać wokół zbrojenia. Wszystko jest w najlepszym porządku. Teraz ruszaj ze ścianami fundamentowymi. Ekipa jest jak najbardziej w porządku. Te "pęknięcia" to normalny proces wiązania betonu. Pozdrawiam.
    Powoli , te pęknięcia nie są do końca normalne to że nie grożą budynkowi nie znaczy że są normą. Rysy pokazują że jest za mała otulina zbrojenia od góry. To nie są rysy skurczowe.
    Ekipy bym nie wywalał, ale powodów do dumy nie mają.

    Sprawdziłbym wysokość tych ław, bo mi wygląda że brakło betonu stąd ten problem.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cienka otulina, nasłonecznienie, rozszerzalność termiczna stali i taki efekt.
    Konstrukcji to nie grozi, ale to nie jest "normalny proces wiązania betonu"
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #5

    Domyślnie

    Co do otuliny to nie bylbym pewny, otoz mialem to samo, niestety musialem usuwac lawy i z ciekawosci zobaczylismy czy rzeczywiscie jest za mala otulina i okazalo sie ze otulina byla wieksza niz te 5 cm a mimo to pekniecia sie pojawily. Moim zdaniem jest to wysoka temp .

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.218

    Domyślnie

    Jest jeszcze jedna opcja, ten beton wibratora nie widział.

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    BigK

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-675
    Posty
    9

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi i zainteresowanie tematem. Też pomyślałem, że za mało betonu zostało nadlane powyżej zbrojenia. Specjalnie odkopałem ławę w miejscu sporych spękań i jednak ma przepisowe 40 cm. Ale może zbrojenie się uniosło przy zalewaniu.

    Przed zalaniem sprawdzałem wykop z kierbudem i zastrzeżeń nie było - 5 cm podkładki pod zbrojeniem, 25cm wysokość zbrojenia i 10 cm powyżej na nadlewkę betonu.

    Zastanawiam się czy trzeba to jakoś specjalnie wypełnić, izolować. Obawiam się ewentualnego wnikania wody w te spękania i późniejszego niszczenia ławy.

    Czy może jak powierzchownie nałożą cement i potem standardowo izolacja pozioma to będzie ok?

    Teraz mam jeszcze szansę coś poprawić Potem będzie już tylko trudniej i drożej....

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    BigK

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-675
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Jest jeszcze jedna opcja, ten beton wibratora nie widział.
    Beton wibrator widział, ale jakości zawibrowania nie jestem w stanie ocenić. Może zrobili to byle jak.

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    BigK

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-675
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzysztofb51 Zobacz post
    Co do otuliny to nie bylbym pewny, otoz mialem to samo, niestety musialem usuwac lawy [...] .
    @krzysztofb51, usuwałeś ławy z tego właśnie powodu?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.218

    Domyślnie

    Cytat Napisał BigK Zobacz post
    Beton wibrator widział, ale jakości zawibrowania nie jestem w stanie ocenić. Może zrobili to byle jak.
    Całe te lawy wyglądaj na byle jakie. Poobrywane krawędzie różna szerokość, ciekawe jak ściany na to spasują.

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    BigK

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-675
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Całe te lawy wyglądaj na byle jakie. Poobrywane krawędzie różna szerokość, ciekawe jak ściany na to spasują.
    Mam niestety podobne wrażenie. Aż się boje pomyśleć co będzie dalej - to nie jest w końcu najbardziej skomplikowany etap budowy....

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał BigK Zobacz post
    Mam niestety podobne wrażenie. Aż się boje pomyśleć co będzie dalej - to nie jest w końcu najbardziej skomplikowany etap budowy....
    A jaka klasa betonu? Ja dałem B-30 i nic póki co się nie dzieje i śpię spokojnie.

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    BigK

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-675
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    A jaka klasa betonu? Ja dałem B-30 i nic póki co się nie dzieje i śpię spokojnie.
    B20, tak jak było w projekcie.

  14. #14

    Domyślnie

    daj sobie spokój, jeszcze nie jedną rysę w domu zauważysz... rozszerzalność cieplna, schnięcie, uruchomisz ogrzewanie podłogowe i tez pewnie pojawią się niespodziewane dylatacje...

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasz1006 Zobacz post
    daj sobie spokój, jeszcze nie jedną rysę w domu zauważysz... rozszerzalność cieplna, schnięcie, uruchomisz ogrzewanie podłogowe i tez pewnie pojawią się niespodziewane dylatacje...
    Dokładnie, nie ma co panikować.

  16. #16

    Domyślnie

    Tragedii nie ma, takie rzeczy latami stoją i to pod obciążeniem dynamicznym.
    Panowie nie mają się czym chwalić, na czwartym zdjęciu tak to wygląda, jakby było cienko betonu i wymieszany z gruntem, zamazane granice między gruntem a wylewką. Ogólnie, dziadowska robota. Dlatego nie lubię lania do dziury bez szalowania.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał BigK Zobacz post
    @krzysztofb51, usuwałeś ławy z tego właśnie powodu?
    Niee, usuwalem z bledu geodety ktory sie pomylil

  18. #18

    Domyślnie

    Ławy są tak czy inaczej zawsze zawilgocone, niezależnie czy są czy nie ma rys. Nie ma potrzeby uzupełniać rys, strata kasy.
    Przy kolejnych betonowaniach, doradzam betonować wieczorem i polewać po 5 godzinach.

    Polewać nie można od razu. Gdy się już betononuje na słońcu, to potem trzeba odrazu nakryć folią budowlaną i po 5 godzinach polewać.
    Ostatnio edytowane przez wojtusp ; 28-07-2016 o 19:58

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtusp Zobacz post
    Ławy są tak czy inaczej zawsze zawilgocone, niezależnie czy są czy nie ma rys. Nie ma potrzeby uzupełniać rys, strata kasy.
    Przy kolejnych betonowaniach, doradzam betonować wieczorem i polewać po 5 godzinach.

    Polewać nie można od razu. Gdy się już betononuje na słońcu, to potem trzeba odrazu nakryć folią budowlaną i po 5 godzinach polewać.
    Zalewanie wieczorem to dobry pomysł, trudno jednak o tej porze zamówić gruchę z betonem.

  20. #20
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    BigK

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-675
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtusp Zobacz post
    Przy kolejnych betonowaniach, doradzam betonować wieczorem i polewać po 5 godzinach.
    Racja, następnym razem będę próbował ustawić gruchę na wieczór, albo - jeśli będzie duży upał - po prostu przesunę zalewanie na inny dzień...

    Byłem dzisiaj wieczorem na budowie polewać moje nieszczęsne ławy i patrząc na to wszystko znowu się spieniłem. Jak to ujął słusznie MiśYogi, dziadostwo wykonania to to, co razi najbardziej... Wiszące jęzory betonu poza ławą, mega nierówności - nawet pacą im się nie chciało powierzchni wyrównać...

    Jak to teraz skutecznie izolować? Wyrównać cementem i dopiero 2x papa?

    Na powierzchni ławy jest sporo ostrych uskoków, krawędzi, obawiam się, że bez wyrównania mogą one przebić izolację poziomą...

    Co do ekipy, to przemyślałem sprawę, panowie dostają czerwoną kartkę i schodzą z boiska. Nie potrzebuję "specjalistów" tej klasy.

    Jeszcze raz dzięki za wszystkie rady i komentarze.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony