dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 63
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał Balto Zobacz post
    ...beton powinien być pielęgnowany nie przez 14 dni, ale do 28 dnia - bo tego dnia powinien osiągnąć formalną wytrzymałośći...
    Witam, wszędzie tylko pielęgnacja, pielęgnacja, ale na czym to polega? Jakiej pielęgnacji wymaga beton B20 W8 przy temperaturach >20'C?

  2. #42

    Domyślnie

    W warunkach powyżej 20 stopni powinien być polewany wodą najlepiej rankiem i wieczorem oraz powinien być przykryty folią która będzie zapobiegać szybkiemu odparowaniu wody. Książkowo beton powinien dojrzewać w wilgotności 98%, w laboratorium próbki do badań wytrzymałości na ściskanie trzyma się w wannach z wodą a po 28 dniach wykonuje się badanie wytrzymałości na ściskanie. Oczywiście z tym polewaniem wody bez przesady (chodzi mi o gwałtowne polewanie wodą) żeby nie wypłukać cementu z betonu. Ogólnie to jakie beton będzie posiadał wytrzymałości po jakim okresie zależy od wielu czynników między innymi od klasy cementu, dodatków i domieszek.
    Ostatnio edytowane przez Michał94 ; 22-05-2016 o 14:41

  3. #43

    Domyślnie

    Michał94 -czyli to, że jest to W8 nie ma znaczenia, tylko polewać? OK.

  4. #44

    Domyślnie

    Przykrywać folią, przede wszystkim. Szczególnie ważne, gdy tego betonu jest mała warstwa, te 20 cm grubości, jak choćby płyta.

  5. #45

    Domyślnie

    W tym wypadku chodzi o ściany fundamentowe 1x0.25m z B20 W8. Czyli polewanie w takie upały pomoże, a przynajmniej na pewno nie zaszkodzi
    Następne pytanie dot. dalszych prac zerówki, gdyż dzisiaj po 2 dniach rozbieramy szalunki ścian fundamentowych:
    1. czy w 3-cim dniu po wylaniu można już malować te ściany dysperbentem?
    2. czy zagęszczanie małą zagęszczarką jest bezpieczne dla fundamentów już w 3-4 dniu po ich wylaniu?

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adaxis Zobacz post
    W tym wypadku chodzi o ściany fundamentowe 1x0.25m z B20 W8. Czyli polewanie w takie upały pomoże, a przynajmniej na pewno nie zaszkodzi
    Następne pytanie dot. dalszych prac zerówki, gdyż dzisiaj po 2 dniach rozbieramy szalunki ścian fundamentowych:
    1. czy w 3-cim dniu po wylaniu można już malować te ściany dysperbentem?
    2. czy zagęszczanie małą zagęszczarką jest bezpieczne dla fundamentów już w 3-4 dniu po ich wylaniu?
    ad1. nie

    ad2. nie

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    ad1. nie

    ad2. nie
    Dysperbit to syf jakich mało, wszelkie masy bitumiczne także. Drugi raz bym tego g...na nie stosował. Co do zagęszczania to poczekaj ok 2 tygodnie, żebyś nie rozsadził ścian. Folię kubełkową też bym wywalił, gdyby dom nie był już obsypany pospółką. Ale człowiek uczy się na błędach. Pozdrawiam.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  8. #48

    Domyślnie

    wg39070 dzięki! A co proponujesz zamiast Dysperbitu?
    Ławy mają 8 dni, a ściany fundamentowe 3 dni -jak to zrobić, żeby pogodzić to wszystko i ulewny nie zalały mi tego środka, bo obawiam się, że jak zwolnię fachowców, to tak szybko do mnie nie wrócą...

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adaxis Zobacz post
    wg39070 dzięki! A co proponujesz zamiast Dysperbitu?
    Ławy mają 8 dni, a ściany fundamentowe 3 dni -jak to zrobić, żeby pogodzić to wszystko i ulewny nie zalały mi tego środka, bo obawiam się, że jak zwolnię fachowców, to tak szybko do mnie nie wrócą...
    Zamiast dysperbitu - NIC. I tak ocieplisz ścianę fundamentową styropianem. Ja pomalowałem od środka i teraz z perspektywy czasu nie wiem po co. A deszczem się nie przejmuj, najwyżej zagęści Ci podsypkę między ścianami. Spojrzałem przed chwilą na zdjęcia z budowy i napiszę jak było u mnie: ściany fundamentowe wymurowane 29 maja a 3 czerwca nasypałem pospółki i jeździłem zagęszczarką. Tak, że z tymi dwoma tygodniami przesadziłem. Przepraszam. Zagęszczarka ważyła 120 kg. Jeździłem nią długo i namiętnie z tym, że pół suchej pospółki nie da się dobrze zagęścić. Jak popada to nawet lepiej. Tylko nie lej celowo do środka wody jak to robią co niektórzy. Pozdrawiam.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  10. #50

    Domyślnie

    Witam ponownie, czy po 2 tyg. od zalania płyty stropowej można zacząć murować poddasze użytkowe? Oczywiście bez ściągania szalunków.
    Czy budujecie ściany działowe poddasza po zrobieniu dachu, czy przed?

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adaxis Zobacz post
    Witam ponownie, czy po 2 tyg. od zalania płyty stropowej można zacząć murować poddasze użytkowe? Oczywiście bez ściągania szalunków.
    Czy budujecie ściany działowe poddasza po zrobieniu dachu, czy przed?
    Spokojnie możesz zaczynać, ja po zalanie stropu zacząłem murować ściany wokół po kilku dniach (oczywiście na szalunku). Ściany działowe robiłem po wykonaniu więźby, lepiej wtedy dojść z wysokością i kształtem ścianek do dachu. Pozdrawiam.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  12. #52
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Antymateria
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Szczyrk
    Posty
    252

    Domyślnie

    U mnie
    2015.11.27 był wylany strop (Teriva)
    2015.12.02 układaliśmy już palety z pustakami na nim.
    2015.12.04 powstawały już ścianki kolankowe. Strop był podparty oczywiście stemplami. Bałem się czy tak można, ale nie było żadnych problemów.
    2015.12.08 murarze rozpoczęli stawianie ścianek działowych.

    Ściany działowe nie są elementem konstrukcyjnym dachu więc ich postawienie przed dachem nie jest wymagane. Czasami wygodniej je postawić później i tylko od ekipy zależy kiedy im to pasuje zrobić. Cieśla też pewnie będzie wolał pracować na poddaszu gdzie ma więcej miejsca i nie przeszkadzają mu ścianki.
    Ostatnio edytowane przez Antymateria ; 12-07-2016 o 10:15

  13. #53

    Domyślnie

    Dzięki Panowie! Najbardziej obawiam się stawiania palet, co do ścian działowych to mam 2 różne ekipy (murarze i cieśle), więc może wymurować je ale bez 1-2 pustaków, żeby dachowcom było łatwiej -czy można tak, co o tym sądzicie?

  14. #54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adaxis Zobacz post
    Dzięki Panowie! Najbardziej obawiam się stawiania palet, co do ścian działowych to mam 2 różne ekipy (murarze i cieśle), więc może wymurować je ale bez 1-2 pustaków, żeby dachowcom było łatwiej -czy można tak, co o tym sądzicie?
    Nie stawiaj pełnych palet, rozłóż ciężar w kilku miejscach, najlepiej blisko ścian nośnych. Tak na wszelki wypadek. Porotherm 11,5 na ścianki działowe wniosłem na strop przed robieniem więźby. Nikomu to nie przeszkadzało.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  15. #55

    Domyślnie

    OK, a jak z wieńcem i słupkami ścian kolankowych i szczytowych -też polewać?

  16. #56
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Tak
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #57

    Domyślnie

    fotohobby -dzięki! Wystarczy polewać przez 5 pierwszych dni wieczorem, czy dłużej, bo na deszcz jakoś się nie zanosi?

  18. #58
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    Taaaa. a potem "panie mi postrzelało" a inny - a mi nie... A pytanie zasadnicze: a jaki cement był użyty by zrobić beton pozostaje bez odpowiedzi... Ale można długo i bezskutecznie

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adaxis Zobacz post
    fotohobby -dzięki! Wystarczy polewać przez 5 pierwszych dni wieczorem, czy dłużej, bo na deszcz jakoś się nie zanosi?
    Polewałem strop przez 2 tygodnie (po 2-3 razy dziennie), nie przykrywałem folią, wylewany we wrześniu zeszłego roku, klasa betonu B-30. Strop twardy jak skała.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  20. #60

    Domyślnie

    Strop (B20) był zraszany b. często (5x/d) i mimo wysokich temperatur nie popękał! Obecnie dojrzewają wieńce (też B20) i o nie pytałem.

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony