dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Ilość światła w pokoju dziennym

    Wiem że to może nieprofesjonalna nazwa wątku ale chciałem zapytać czy jest jakaś zalecana ilość swiatła w danym pomieszczeniu
    1. Czy taka wartość wyraża się w Watach czy też w innej jednostce
    2. Robie remont pokoju który ma wymiar 4,5 m x 4,5 m a sufit podwieszany będzie na wysokości 2,60 m.
    Mam zamia dać 8 opraw halogenowych MR 16. I teraz czekam na poradę jakie dać żarówki. Oczywiście rozumiem że to zależy od tego czy jest okno itd ale załóżmy sytuacje w nocy
    3. To już takie technizne pytanie. Czy np żarówka 100 Wattowa daje tyle samo światła czo 4 żarówki 25 Watoowe - oczywiście tego samego rodzaju

    Jestem laikiem i z góry dziękuje za odpowiedź

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Cytat Napisał kluivert83 Zobacz post
    3. To już takie technizne pytanie. Czy np żarówka 100 Wattowa daje tyle samo światła czo 4 żarówki 25 Watoowe - oczywiście tego samego rodzaju
    nie

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Czemu oczka na MR16? jakiś konkretny powód? moim zdaniem do GU10 znajdziesz obecnie więcej zamienników np LED-owych...

    Oświetlenia zazwyczaj nie buduje się w ten sposób aby wszystkie oprawy zapalone na 100% doświetlały pokój, ale aby można było przy pomocy modelować funkcję i nastrój....
    ja w pokoju 5,2x4,5m mam 6 spotów po 50W do tego dwa żyrandole (nad stołem i kanapą) każdy 5x40W dodatkowo nad kanapą dwa kinkiety po 40W każdy i nad kanapą oraz za TV taśmę LED RGB (około 5m)
    Oczywiście każde źródło (grupa) zapalane osobno na różne sposoby z różnych miejsc i zapewne wystarczyłby jeden żyrandol na środku 5x50W żeby można było czytać, jeść oglądać TV czy sprzątać, ale nie o to chodzi do końca w oświetleniu...
    Ostatnio edytowane przez witu102 ; 16-03-2014 o 09:07

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki za pomoc

    Będę miał też taśmy LED ale one chyba gównie świecą w sufit i na 1 ścianie będę miał 2 kinkiety

    Oczywiście wszystkie źródła światła będą zapalały się osobno, podobnie halogeny tez będzie można zapalać w systemie 4+4
    I właśnie chodzi mi to czy przy zapalonych wszystkich halogenach będzie można spokojnie czytać a dzieci będą mogły rysować bez psucia sobie wzroku

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    i znów zależy od rozplanowania halogenów...do czytania spokojnie wystarczają kinkiety nad kanapą...nad stołem myślę, że jak będą 2 - 3 halogeny też da radę...

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał kluivert83 Zobacz post
    Wiem że to może nieprofesjonalna nazwa wątku ale chciałem zapytać czy jest jakaś zalecana ilość swiatła w danym pomieszczeniu
    1. Czy taka wartość wyraża się w Watach czy też w innej jednostce
    2. Robie remont pokoju który ma wymiar 4,5 m x 4,5 m a sufit podwieszany będzie na wysokości 2,60 m.
    Mam zamia dać 8 opraw halogenowych MR 16. I teraz czekam na poradę jakie dać żarówki. Oczywiście rozumiem że to zależy od tego czy jest okno itd ale załóżmy sytuacje w nocy
    3. To już takie technizne pytanie. Czy np żarówka 100 Wattowa daje tyle samo światła czo 4 żarówki 25 Watoowe - oczywiście tego samego rodzaju

    Jestem laikiem i z góry dziękuje za odpowiedź
    To zależy od rodzaju czynnosci w nim wykonywanych. Tzw. "norma oświetleniowa" czyli PN-EN 12464-1:2012 (poprzednia z 2004 roku) podaje wymagane wartości natężenia oświetlenia w zalezności od rodzaju i charakteru wykonywanej pracy. Wg mnie w salonie wystarczy średnio do 300 luksów, chociaż dobrze byłoby mieć mozliwość oświetlania jakichś fragmentów z natężeniem 500 luksów. Wrzuć w google "norma oświetleniowa" i poczytaj.
    navigare necesse est, vivere non est necesse

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony