dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Rekuperacja i kocioł z zamkniętą komorą - kominiarz nie chce odebrać

    Witam,
    Jak powinna wyglądać wentylacja pomieszczenia gospodarczego w którym wisi:
    - piec gazowy z zamkniętą komorą spalania do 21kW (kanał nawiewno wywiewny wyprowadzony przez ścianę)
    - rekuperator.

    - Instalator od rekuperacji powołując się na producenta (Brink) twierdzi że w tym pomieszczeniu nie może być rekuperacji tylko trzeba zrobić kratkę w ścianie. Argumentuje to tym, że w przypadku rozszczelnienia gazu może on dostać się do pomieszczeń.
    - W projekcie budowlanym mam nawiew i wywiew w pomieszczeniu. Zatwierdzone przez starostwo.
    - Obdzwoniłem kominiarzy w rejonie - każdy mówi że kratki nie odbierze tylko muszę zrobić komin!!
    - Obdzwoniłem kilku innych producentów/przedstawicieli rekuperatorów - twierdzą że nie trzeba ani komina ani kratki, tylko osobny kanał nawiewny i wywiewny.
    - Przeczytałem ustawę:
    3. Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań
    Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na moje pytanie, tylko tyle że ma być jakaś wentylacja. Czy jest jakiś przepis który jednoznacznie wskazuje, jakie zastosować rozwiązanie, czy wszystko zależy od podejścia kominiarza?

    Co instytucja to inne zdanie. Czy jest przepis który jednoznacznie stwierdza jaka ma być wentylacja w takim pomieszczeniu, bo mam wrażenie że kominiarze u nas znają tylko domy opalane węglem z dużym kominem, i nawet przy rekuperacji to trzeba postawić komin - tak na wszelki wypadek.
    Jakie macie u siebie rozwiązania, czy naprawdę przy rekuperacji muszę stosować kratkę albo komin?? Nie po to chyba robi się rekuperację. Proszę o pomoc bo już od kilku tygodni męczę się z tym a rozwiązania dalej nie widać
    Ostatnio edytowane przez punho ; 25-03-2014 o 17:27

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    powell

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Murowaniec
    Kod pocztowy
    86-005
    Posty
    247

    Domyślnie

    Mam (a właściwie będę miał) podobny problem. U mnie komin jest, więc mogę go wykorzystać do wentylacji grawitacyjnej, ale jestem ciekaw opinii osób zaznajomionych z tematem.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.625
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    U mnie kominiarz byl, aby wydac opinie kominiarska, powiedzial, że odbierze instalacje gazową w momemcie, kiedy bedzie gotowa i dzialajaca instalacja WM z rekuperatorem. W pomieszczeniu z kotlem mam wywiew, dopływ powietrza przec podciecie w drzwiach prowadzacych na korytarz.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Z pomieszczenia gospodarczego z kotłem z zamkniętą komorą najlepiej zrobić wyciąg WM, a jak jest istniejący komin wentylacyjny to prościej nie robić wyciągu, tylko wybić kratkę i zrobić wyciąg grawitacyjny. Przy kotle z zamkniętą komorą nie ma wymagań odnośnie wentylacji, i nikt mi się nigdy nie doczepił. Dwa lata temu kominiarze mieli problemy, gdy WM była nowością, ale zacytowanie ustępu rozporządzenia wstawionego w pierwszym poście na fioletowo zakańczało dyskusje, oczywiście po mojej myśli. Domów wykonałem w ten sposób kilkadziesiąt, bez żadnych problemów

  5. #5
    Senior Member FORUMOWICZ WIELKI SERCEMADMINISTRATOR FORUM Avatar Redakcja
    Zarejestrowany
    May 2001
    Posty
    4.688

    Domyślnie

    Nasza podpowiedź - film o błędach, które znalazł kominiarz przy odbiorze w pewnym domu. Zapraszamy do oglądania:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kominiarz.jpg
Wyświetleń:	1580
Rozmiar:	52,0 KB
ID:	251258

  6. #6
    Senior Member FORUMOWICZ WIELKI SERCEMADMINISTRATOR FORUM Avatar Redakcja
    Zarejestrowany
    May 2001
    Posty
    4.688

    Domyślnie

    I film drugi- błąd w usytuowaniu kotłowni - kliknij domek, zapraszamy do obejrzenia:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Clipboard02.jpg
Wyświetleń:	1577
Rozmiar:	11,1 KB
ID:	251259

  7. #7

    Domyślnie

    Witam.
    Cytat z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie jasno odpowiada Panu na to pytanie - niezależnie od rodzaju występującej wentylacji. Więc czy to będzie grawitacyjna, mechaniczna czy po porostu naturalna przez przewietrzanie, też będzie wystarczająca...
    Pozdrawiam.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony