dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Stopy fundamentowe pod schody - z czy bez szalunku (MRÓZ) ?

    Witam, chcę wykonać stopy fundamentowe pod schody zewnętrzne. 40x40cm łączna wysokość 130cm :110cm w głąb starego gruntu + 20cm podniesienie terenu.

    I teraz kwestia tego jak zrobić fundamenty. Chciałem zrobić kilka cm szersze dziury żebym mógł włożyć takie duże skrzynki szalunkowe i w nie wlać beton. Nie chodziło mi tyle o oszczędność betonu, tylko to, że w mojej nieprofesjonalnej opinii jak się wleje beton do ziemi (teren skalisty więc po wyjęciu wielu skał porobiły się kieszenie, do których wejdzie sporo betonu) taka stopa fundamentowa na tyle będzie związana z zamarzniętą gliną, żę jak ta zacznie zwiększać swoja objętość, to stopa fundamentowa pójdzie razem z nią do góry - choćby była głęboka na 2m - glina ściśnie stopę z boków i wszystko pójdzie do góry.
    Natomiast jeżeli boki stopy są gładkie, to zamarznięta glina pójdzie w górę, a stopa zostanie.

    Bardzo proszę o opinie czy moje tok mojego rozumowania ma potwierdzenie w prawach fizyki

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Skąd na głębokości -130 będzie temperatura poniżej zera?

  3. #3

    Domyślnie

    Chcę zrobić 130, bo ten stary grunt to jest glina z kamieniami, co w sumie stanowi 2-3 letni nasyp (całe 130 cm będzie w stosunkowo świeżym nasypie), poza tym beton robię ręcznie, więc koszt dodatkowych 20cm betonu jest znikomy. Ale nie o to mi chodzi że mróz podnosi OD SPODU, tylko że cały grunt idzie w górę a razem z nim stopa fundamentowa - nawet gdyby miała jeszcze metr poniżej poziomu zamarzania - w przypadku stopy bez szalunku (bardzo nierównej), natomiast jak będzie szalunek i gładka, to nie będzie się podnosić z gruntem - prawda?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Nie prawda.

    Masz dla swojeje lokalizacji strefę przemarzania i tego się trzymaj, rób stope tak aby jej dół był poniżej głebokości przemarzania to wsyatrczy. Nie ma znaczenia że amsz nasyp on przemarznie podobni do gruntu rodzimego - głębokośc zawsze liczysz od góry gruntu, bez róznicy naspy czy rodzimy.

  5. #5

    Domyślnie

    Ok, dzięki za info odnośnie gruntu rodzimego/nasypu, kolejny mit obalony
    Ale mniejsza o centymetry, głównie chodzi mi o różnicę szalunek=gładkie boki VS bez szalunku=kieszenie na beton (jak na załączonym rysunku pseudotechnicznym
    Chcecie powiedzieć, że tak wykonana stopa fundamentowa nie podniesie się RAZEM Z GRUNTEM ani o centymetr? pzd

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	12,2 KB
ID:	253528

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Obstawiam że nie. Przecież grunt nawet glina nie jest tak mocny jak beton, poprostu dojdzie do pęknieć w gruncie - może Ci grunt sie podnosci obok schodów.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony