dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie rozdzielenie obiegów kominka z pw i kotła na paliwo stałe

    Witam,

    Tak jak w temacie moja instalacja bedzie zasilana przez kominek z płaszczem wodnym i kocioł na paliwo stałe. Aby pompa kominka ,nie zakłucała pompy kotła, pompy podłogówk,i cwu chcę oddzielic obieg jednego kotła od pozostałych. Nie wiem który sposób wybrac czy sprzęgło hydrauliczne, wymiennik ciepła czy bufor ciepła. Prosze o mądre rady użytkowników podobnego systemu i fachowców.
    Nie jestem specjalistą ale widze to tak
    Kominek +pompa - jeden obieg
    Kocioł +pompa podłogówki, pompa cwu, pompa grzejników - drugi obieg

    Czy tok myślenia jest dobry?

    Pozdrawiam

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Jeśli jest miejsce i kasa to przez bufor. Moim zdaniem instalowanie kominka z płaszczem wodnym i kotła na paliwo stałe w jednej instalacji ( budynku) jest lekko mówiąc głupotą.

  3. #3

    Domyślnie

    Niestety nie mam gazu i musi byc kocioł. Nie lubie marnować pieniedzy wiec paląć w kominku chcem odzyskać tą energie. Rozprowadzenie kurzu po całym domu mnie nie interesuje. Z mojego punktu widzenia i możliwoći jak i wielu innych użytkowników podobnych źródeł ciepła to rozsądek a nie głupota użytkowniku gersik.
    Dlaczego bufor? jakie miałby plusy nad innymi podanymi przeze mnie rozwiązaniami. Możesz rozwinąć.

    Pozdrawiam.

  4. #4

    Domyślnie

    jaki ten kocioł na paliwo stałe ma być ??? Zasypowy ? z podajnikiem automatycznym -eco-goszek itp ?? Drewno ? pelet ???. Kocioł na paliwo stałe to dość ogólnikowe pojecie. Bufor jak najbardziej pozwoli na pracę kominka w jego optymalnym punkcie co pozwoli na lepsze spalanie i zagwarantuje czystość kominka. Częste szorowanie szyby w kominku jest dość męczące i kosztowne. Długo by pisać. Przy pracy z kotłem automatycznym pozwoli na odebranie energii z kominka i zmagazynowanie jej do momentu w którym zostanie z pożytkiem wykorzystana ( unikniesz przegrzewania domu) . Przy zasypowym to wielkiego znaczenia nie bedzie miało ale tak jak wcześniej napisałem zooptymalizuje pracę kominka.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  5. #5

    Domyślnie

    kocioł z podajnikiem automatycznym 10kW kominek 14kW Niestety nie ma kominka o mniejszej mocy w tym modelu który mnie interesuje. Nie wiem czy 10 kW do bufora to nie za mało czy nie wybrać 16kW. Ale z drugiej strony 30 kW dostepnej łącznej mocy w bdb izolowanym domu to nie przesad?
    Pozdrawiam.
    A co z rodzielenie obiegw poprzez wymiennik pytowy lub sprzęgo i zrezygnowanie z bufora?

  6. #6

    Domyślnie

    kocioł z podajnikiem automatycznym 10kW kominek 14kW Niestety nie ma kominka o mniejszej mocy w tym modelu który mnie interesuje. Nie wiem czy 10 kW do bufora to nie za mało czy nie wybrać 16kW. Ale z drugiej strony 30 kW dostepnej łącznej mocy w bdb izolowanym domu to nie przesad?
    Pozdrawiam.
    A co z rodzielenie obiegw poprzez wymiennik pytowy lub sprzęgo i zrezygnowanie z bufora?

  7. #7

    Domyślnie

    właśnie. pracuje kocioł z podajnikiem utrzymujesz sobie w domu 21 stC (przyjmijmy że to temperatura komfortowa) ( zasobnik z ciepłą wodą też masz nagrzany) no i masz ochotę napalić w kominku i palisz i co się dzieje w domu zaczynasz robić saunę z 21-robisz 24 st. Jeśli nie bedziesz miał odbioru z komnka to zagotujesz wode ??? A tak masz bufor do kominka palisz sobie i grzejesz bufor jeśli bedzie potrzeba to ciepło wykorzystasz wtedy kiedy ono bedzie Ci potrzebne a nie wtedy kiedy musisz. I bufor podłoączony tylko do kominka bez podłączania kotła do bufora ( to ma być magazyn tylko do kominka jeśli kominek nie grzeje to bufor ma być zimny taka jak kominek i spokojnie sobie czekać aż bedziesz miał ochotę.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  8. #8

    Domyślnie

    Jeśli zrobisz to inaczej jeszcze przy kominku 14 kW to szybko przestaniesz z kominka korzystać ( zaczniesz dusić opał ) kominek zacznie się zasyfiać i żona szybko wybije ci z głowy palenie w kominku w wiekszości przypdków tak niestety jest. Ew bedziesz korzystał w okresach przejściowych.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  9. #9

    Domyślnie

    długo się nad tym zastanawiałem i jestem prawie przekonany do bufora. Dzieki koledzy

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony