dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Brak wentylacji i problem z wilgocią

    Mieszkam w domu pobudowanym 20 lat temu. Wentylacja jest grawitacyjna ale tylko w kuchni i łazience. Z tym, że do łazienki jest prowadzona do komina około 4m rurą z 3 zakrętami i ciągu tam za wiele nie ma. Po wymianie okien i ociepleniu domu zaczął pojawiać się grzyb. Dodatkowo została zrobiona druga kuchnia gdzie w ogóle nie ma wentylacji. Chciałbym jakoś poprawić wentylację nowej kuchni, łazienki i pokoju dziecka. Czy przewiercenie dziur przez mur na zewnątrz domu i zainstalowanie kratek zda egzamin? Na zewnątrz mógłbym zastosować kawałek rury w pionie i zakończyć ją jakimś grzybkiem. Pobudowanie komina nie wchodzi w grę bo dom jest piętrowy a rozkład pomieszczeń taki, że musiałbym 3 kominy postawić.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    JTD czas na twoją mantrę

    spierdzielić dom łatwo, a to podobno myślenie ma przyszłość.

    Kolego, a po co ta rura na zewnątrz w pionie zakończona grzybkiem? czyżby miała robić za wentylację tej nowej kuchni?
    ogólnie dobrze kombinujesz, tylko tymi przewiertami w zimę to trochę będzie pizgało

    Trza pomyśleć kompleksowo i podejść do sprawy po bożemu, ale bez choćby rzutów budynku to se to ne da

  3. #3
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    JTD czas na twoją mantrę
    Niestety - zapału coraz mniej
    A i wiosna za pasem - wyłączyć się z doradzania trzeba będzie, bo czeka projekt i wykonawstwo kombajnu: "wędzarka/grill/suszarnia grzybów"

  4. #4

    Domyślnie

    To proszę doradzić jak mam to rozwiązać.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    skoro uważasz że telepatycznie "widzimy" twój budynek, to podpowiem ci tak

    ZRÓB WENTYLACJĘ MECHANICZNĄ W CAŁYM DOMU niekoniecznie z odzyskiem ciepła

  6. #6
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    skoro uważasz że telepatycznie "widzimy" twój budynek, to podpowiem ci tak

    ZRÓB WENTYLACJĘ MECHANICZNĄ W CAŁYM DOMU niekoniecznie z odzyskiem ciepła
    Z tym, że z odzyskiem ciepła wyjdzie najtaniej - na takim optimalu 400 zmieści się z izolowanymi kanałami w 6000zł brutto 23% "kominy" i nawiewniki - mogą nie być tańsze.

  7. #7

    Domyślnie

    Wstawiam rzut parteru. Własnej roboty więc marny raczej. Na czerwono zaznaczyłem jak jest poprowadzona wentylacja łazienki. Zielonymi kropkami zaznaczyłem ewentualne miejsca gdzie chciałbym zrobić dodatkowo wentylację. Z tym, że ja myślałem żeby przebić się przez mur.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut.jpg
Wyświetleń:	38
Rozmiar:	74,2 KB
ID:	246949

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał VATC Zobacz post
    Po wymianie okien i ociepleniu domu zaczął pojawiać się grzyb.
    w oknach masz przewaznie funkcje rozszczelniania. Ustaw w tej pozycji okna i wentylacja co najmniej czesciowo ruszy
    Zmierz wilgotnosc w domu, powinna byc ponize chyba 55%.

  9. #9

    Domyślnie

    Okna mam na rozszczelnienie. Mało to daje i w łazience cały sufit jest czarny. W pokoju w rogu od północy też wychodzi grzybek. Myślałem dodatkowo o założeniu nawiewników Regel-air ale nie wiem czy to coś da. Wentylacja ma być doraźna na okres około 3 lat. W 2016r. nabędę prawa emerytalne i wtedy gdy będę już pewien sytuacji finansowej rozpoczynam budowę nowego domu.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    to czerwone co narysowałeś nie ma prawa działać, w sprzyjających momentach może odrobinę, ale to nie to samo co wentylacja.

    Rozszczelnione okna działają tak jak dziury w ścianach, więc dodatkowe dziurowanie nic nie da. jakąś protezą byłby pewnie wentylator wyciągowy zamontowany na tej czerwonej rurze w łazience, ale czy ten kanał kominowy tylko do tego?

    być może należał by zebrać takie lub podobne rury do tej starej kuchni z łazienki i nowej kuchni, podłączyć do wspólnego wentylatora wyciągowego o odpowiedniej wydajności te 3 pomieszczenia i usuwać kanałem w kominie - niech się JTD może wypowie

  11. #11

    Domyślnie

    Nie ma takiej możliwości bo jak mam pociągnąć te rury? Przez środek salonu?

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    tak ładnie pokręciłeś tę czerwoną , to co za problem i tą pójść najpierw na korytarz, ze starej kuchni też i zebrać to wszystko w tej części przy schodkach po prawej do wentylatorka i do komina.

  13. #13

    Domyślnie

    Ja tego nie robiłem. To dom po rodzicach. Problem w tym, że nie ma jak pociągnąć bo miałbym rury widoczne w każdym pomieszczeniu. Proszę o jakąś konkretną wskazówkę jak zaradzić rozwojowi grzyba? Czy wstawienie kratek przez mur i rozszczelnienie okien pomoże?
    Ostatnio edytowane przez VATC ; 09-03-2014 o 18:46

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    17jan

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Dzierżoniów
    Kod pocztowy
    58-200
    Posty
    186

    Domyślnie

    Cytat Napisał VATC Zobacz post
    Ja tego nie robiłem. To dom po rodzicach. Problem w tym, że nie ma jak pociągnąć bo miałbym rury widoczne w każdym pomieszczeniu. Proszę o jakąś konkretną wskazówkę jak zaradzić rozwojowi grzyba? Czy wstawienie kratek przez mur i rozszczelnienie okien pomoże?
    Witaj, konkretna rada jedź na wschód polski tam są szeptuchy to napewno one ci pomogą.
    A tak na poważnie to gentoonx radzi ci b. dobrze!
    Wysyłam ci poprawiny twój rysunek miej więcej tak możesz zrobić wentylację mech. Ten niebieski punkt to wentylator.

    Pozdr.

    Janek


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wentyl.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	81,4 KB
ID:	258818
    Ostatnio edytowane przez 17jan ; 08-05-2014 o 08:37

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony