dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 61
  1. #21
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Dodatkowo latem będę podgrzewał CWU za pomocą PPC która będzie chłodzić powietrze wentylacyjne.
    Po prostu zdjąć kanał, założyć zawór ... Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	0_fa62a23a2644325bd87ddad8045d741ae2ea6009.jpg
Wyświetleń:	136
Rozmiar:	57,6 KB
ID:	264829 tylko nie podłączać do wentylacji .

  2. #22
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Po prostu zdjąć kanał, założyć zawór ... Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	0_fa62a23a2644325bd87ddad8045d741ae2ea6009.jpg
Wyświetleń:	136
Rozmiar:	57,6 KB
ID:	264829 tylko nie podłączać do wentylacji .

    Mam Hewalex 3,8 PPC CWU, którą wpinam szeregowo do kanału nawiewnego, który przechodzi obok - COP spada nieznacznie, a chłodzenie rozchodzi się po domu już istniejącą instalacja bez żadnych przeróbek.

    Już tak to działało w zeszłym roku.

    Teraz bardziej mi chodzi o poradę w kwestii klimatyzatora
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  3. #23
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Mam Hewalex 3,8 PPC CWU, którą wpinam szeregowo do kanału nawiewnego, który przechodzi obok - COP spada nieznacznie, a chłodzenie rozchodzi się po domu już istniejącą instalacja bez żadnych przeróbek.

    Już tak to działało w zeszłym roku.

    Teraz bardziej mi chodzi o poradę w kwestii klimatyzatora
    Bardzo skraca Pan żywotność pompy, Wentylatory w niej nie są do obciążeń przystosowane.
    A klimę w domu, to kanałówkę.

  4. #24
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Ja również planuję kupić klimatyzator do domu.

    Mam rekuperator i GWC więc powinien jeden wydajny 6,2 kW wystarczyć [przy 35*C na zewnątrz w salonie (wykusz od wschodu, okna i wyjście na taras od południa), gdzie jest najwięcej okien (oczywiście zasłoniętych gdy świeci w nie słońce) temperatura osiąga 25*C przy pracy reku na 75% wydajności].

    Dodatkowo latem będę podgrzewał CWU za pomocą PPC która będzie chłodzić powietrze wentylacyjne.

    Planuję zamontować go w korytarzu na górze nad klatką schodową, żeby chłód rozchodził się po całym domu a do tego odwrócić obieg wentylacji, żeby z korytarza nawiewało mi do pokoi.

    Póki co najciekawsze oferty to:

    http://allegro.pl/klimatyzator-scien...tml#tabsAnchor

    http://klimatyzacjaisolary.pl/klimat...u09bs2era.html


    Oba urządzenia mają SEER na poziomie 5,1.


    Czy ktoś znający temat jest w stanie doradzić czy dobrze to wymyśliłem i będzie działać wystarczająco w drugiej taryfie [13-15, po 22] ?
    Skoro teraz przy 35oC masz w domu 25oC to po co chcesz jeszcze to zbijać ?
    A druga sprawa, nie lepiej kupić klimatyzator z lepszym SEER, żeby nie męczyć się z drugą taryfą ? Np.: http://www.aleklima.pl/klimatyzatory...0#.U5dTofl_vh4
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  5. #25
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Bardzo skraca Pan żywotność pompy, Wentylatory w niej nie są do obciążeń przystosowane.
    A klimę w domu, to kanałówkę.
    Tam jest tylko jeden wentylator i jak padnie to kupię bez problemu lepszy, z większym sprężem - zresztą co tam w nim może paść - przecież się nie przegrzeje


    Klima kanałowa przy instalacji dostosowanej do 320 m3/godz gdzie bym musiał przetłaczać z 1 000 - 1 500 m3/godz to chyba nie jest najlepszy pomysł ?

    Do tego kanałowa jest znacznie droższa.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  6. #26
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Skoro teraz przy 35oC masz w domu 25oC to po co chcesz jeszcze to zbijać ?
    A druga sprawa, nie lepiej kupić klimatyzator z lepszym SEER, żeby nie męczyć się z drugą taryfą ? Np.: http://www.aleklima.pl/klimatyzatory/lg/klimatyzatory-nascienne-lg/klimatyzator-scienny-h12ak-lg-prestige-komplet,p1644928160#.U5dTofl_vh4

    Bo 25*C to za dużo zwłaszcza dla małych dzieci, którym źle się śpi w takiej temperaturze, a także dla nas dorosłych to za dużo i słyszę wieczorem od żony "Grzesiek facalto"


    Dzięki za link - o to mi chodziło - jednak koszt prądu w 1 i 2 taryfie różni się na tyle, że wyższy EER [tu uwaga - trzeba pamiętać o różnicy pomiędzy EER i SEER] nie zrekompensuje różnicy.

    Poza tym jeśli będzie tak gorąco, że 6,2 kW nie wystarczy w 2 taryfie to podziała też w pierwszej i nie zbankrutuję w ciągu tych kilku dni w roku takiej pracy, a jeśli 3,5 kW nie wystarczy to d.pa.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  7. #27
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Tam jest tylko jeden wentylator i jak padnie to kupię bez problemu lepszy, z większym sprężem - zresztą co tam w nim może paść - przecież się nie przegrzeje
    Nie uszkodzi się wentylator tylko cała pompa. Ograniczając przepływ, zmniejszy Pan wymianę, w takich zasobnikach, wszystko jest dobrane. Jak jest określona grzałka to musi mieć określony strumień powietrza.
    Takie kombinacje są przeważnie najdroższe. Kolejny problem to, to że chłodzenie będzie rano gdy wszyscy wychodzą i późnym wieczorem, gdy już jest chłodniej . Pompa się włączy po rannej i wieczornej toalecie.
    Kolejny problem to czerpnia, Jeżeli będzie zewnętrzna to nie odprowadzi wilgoci z domu, i przy chłodniejszym wnętrzu a dużej wilgotności względnej, komfort będzie żaden nawet przy +23 stC
    Ostatnio edytowane przez Tomasz Brzęczkowski ; 11-06-2014 o 12:55

  8. #28
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Nie uszkodzi się wentylator tylko cała pompa. Ograniczając przepływ, zmniejszy Pan wymianę, w takich zasobnikach, wszystko jest dobrane. Jak jest określona grzałka to musi mieć określony strumień powietrza.
    Takie kombinacje są przeważnie najdroższe. Kolejny problem to, to że chłodzenie będzie rano gdy wszyscy wychodzą i późnym wieczorem, gdy już jest chłodniej . Pompa się włączy po rannej i wieczornej toalecie.
    Kolejny problem to czerpnia, Jeżeli będzie zewnętrzna to nie odprowadzi wilgoci z domu, i przy chłodniejszym wnętrzu a dużej wilgotności względnej, komfort będzie żaden nawet przy +23 stC

    Zauważyłem spadek COP przy podłączeniu do instalacji wentylacyjnej z 2,7 do 2,5.

    Grzałka w PPC jest wyłączona bo i tak powietrze wylotowe nie osiąga mniej niż 8*C, a wlotowe 20*C, zasobnika ta PPC nie ma - chodzi o taką:

    http://allegro.pl/pompa-ciepla-pcwu-...240301460.html

    Chłodzenie jest w 2 taryfie pomiędzy 13 a 15 [ustawione programatorem czasowym] oraz 22-23 i 5-6 - wtedy grzeje wodę PPC.

    Czerpnia jest przed rurowym GWC, a nadmiar wilgoci wytrąca się na wymienniku pompy.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  9. #29

    Domyślnie

    Suspenser , powinieneś obliczyć j-load dla swojego domu wtedy będziesz wiedział ile btu czy kw/h potrzebujesz. Ryzyko dla przeszacowanej klimy to przede wszystkim praca w zbyt krótkim czasie. Jak zbyt szybko schłodzi pomieszczenie to nie zdąży odebrac wilgoci i efekt będzie taki, że będzie zimno i wilgotno.

    Zimne powietrze jest ciężkie i słabo sie samo rozchodzi szczególnie jak będzie klima działać tylko na II taryfie. Jak masz możliwość odwrócenia obiegu to rzeczywiście może to zadziałać chociaż spory wentylator podłogowy słabo sobie dawał radę i efekt był taki, że w jednym pomieszczeniu zimno a w sypialniach dalej gorąco chyba, że się na całą noc zostawiało otwarte drzwi.

    Z tego co wyczytałem ekonomiczniej jest mieć włączoną cały czas i utrzymywać zadaną temperaturę ew w II taryfie dodatkowo obniżać. Zwróć uwagę na obciążenie klimatyzatora w standby od 40W dla 2kW do 500W dla 7kW ... musiałbyś wyłączać z tablicy żeby się to opłacało.

  10. #30
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zonzi Zobacz post
    Suspenser , powinieneś obliczyć j-load dla swojego domu wtedy będziesz wiedział ile btu czy kw/h potrzebujesz. Ryzyko dla przeszacowanej klimy to przede wszystkim praca w zbyt krótkim czasie. Jak zbyt szybko schłodzi pomieszczenie to nie zdąży odebrac wilgoci i efekt będzie taki, że będzie zimno i wilgotno.

    Zimne powietrze jest ciężkie i słabo sie samo rozchodzi szczególnie jak będzie klima działać tylko na II taryfie. Jak masz możliwość odwrócenia obiegu to rzeczywiście może to zadziałać chociaż spory wentylator podłogowy słabo sobie dawał radę i efekt był taki, że w jednym pomieszczeniu zimno a w sypialniach dalej gorąco chyba, że się na całą noc zostawiało otwarte drzwi.

    Z tego co wyczytałem ekonomiczniej jest mieć włączoną cały czas i utrzymywać zadaną temperaturę ew w II taryfie dodatkowo obniżać. Zwróć uwagę na obciążenie klimatyzatora w standby od 40W dla 2kW do 500W dla 7kW ... musiałbyś wyłączać z tablicy żeby się to opłacało.

    Dzięki za wpis


    Czy jest jakaś strona na której jest odpowiedni kalkulator tego j-load ?


    Jak to w standby 500 W - na co tyle idzie ?

    W instrukcji jest np. 0,38 kW poboru min przy chłodzeniu przy klimatyzatorze 6,2 kW więc jak w standby może brać więcej ?

    http://www.free-klimatyzatory.pl/Kat...tow,c,1,pid,60
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartekkk33 Zobacz post
    LG - marka bezkonkurecnyjna. Można także się o tym przekonać od innych użytkowników.
    Zgadzam się. Ja mam model klimatyzatora LG (z serii Basic), który sprawdza się dobrze w moim domu. Dla mnie ważna jest przede wszystkim oszczędność i jakość działania - pod tym względem klimatyzacja się sprawdza. Na poziom hałasu też nie narzekam - klimatyzator jest praktycznie niesłyszalny.

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał PiotrWanat Zobacz post
    Zgadzam się. Ja mam model klimatyzatora LG (z serii Basic), który sprawdza się dobrze w moim domu. Dla mnie ważna jest przede wszystkim oszczędność i jakość działania - pod tym względem klimatyzacja się sprawdza. Na poziom hałasu też nie narzekam - klimatyzator jest praktycznie niesłyszalny.
    Zgadza się, oszczędność w eksploatacji i komfort użytkowania. Tylko problem innych polega na tym, że dla innych oszczędność to kupić jak najtańszy i byle jaki model.

  13. #33
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Amator1

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    kk
    Kod pocztowy
    54-002
    Posty
    1

    Domyślnie

    Klimatyzatory nie powinny mieć mniejszej mocy niż 100 W na metr kwadratowy. Należy jednak pamiętać, że nawet w niewielkich, ale wysokich pomieszczeniach przyda się urządzenie o większej mocy. Idealne wydaje się rozwiązanie typu multi-split. [MODEROWANO REKLAMĘ\
    Ostatnio edytowane przez joliska ; 16-07-2015 o 06:23

  14. #34

    Domyślnie

    A ja mam pytanie dotyczące klimatyzacji kanałowych. Miałem taką propozycję ale jednak zdecydowałem się na multi-splita. Czy te kanały nie zachodzą grzybem? O ile jednostkę split dość łatwo jest wyczyścić o tyle czyszczenia kanałów sobie nie wyobrażam. Przez jakiś czas mieliśmy podpięte wyście z powietrznej pompy ciepła do pomieszczenia w firmie i po jakimś czasie na wylocie z anemostatu ściana zaczęła się zielonkawa robić. W Biedronce jak jestem na zakupach to te anemostaty też wyglądają biednie. Jak to naprawdę jest z kanałówkami?

  15. #35

    Domyślnie

    Zapytałem kiedyś o to samo fachowca. Powiedział mi że żaden grzyb się tam nie osadza, ponieważ wszystko wywiewa. Tak sobie myślę, wywiewa, ok, ale szkoda że do pomieszczenia. Chyba facetowi na głowę sufit się spadł. Wydaje mi się że jesli pojawi Ci się z klimy jakiś smród, wtedy trzeba zacząć działać. Oczywiście do tego samemu regularnie czyścić filtry wstępne.

    Co do tematu ogólnie, ja mam do swojej klimy jeszcze rekuperację. Dobrze mi to zagrało z ogrzewaniem gazowym bo znacząco zmniejsza koszty i mogę sobie dogrzewać. Inwestycja zwraca się, ale trzeba trochę poczekać. [spam - moderowano]
    Ostatnio edytowane przez Jarek.P ; 26-07-2015 o 10:53

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał PiotrWanat Zobacz post
    Zgadzam się. Ja mam model klimatyzatora LG (z serii Basic), który sprawdza się dobrze w moim domu. Dla mnie ważna jest przede wszystkim oszczędność i jakość działania - pod tym względem klimatyzacja się sprawdza. Na poziom hałasu też nie narzekam - klimatyzator jest praktycznie niesłyszalny.
    Ojciec ma LG Basic i naprawdę cichutko pracuje. Ja mam Sunico i też jest dobrze, ale LG jednak cichszy. Niestety musiałem zdecydować się na Sunico, bo multi-split na 4 jednostki wewnętrzne LG by mnie zabiło cenowo

  17. #37

    Domyślnie

    No i padło na mnie. Długo musiałem namawiać małżonkę i zgodziła się tylko na jedna jednostkę wewnętrzna. Jako że na klimatyzacji w ogóle się nie znam chciałem zasięgnąć waszej opinii. W załączniku rzut parteru. Jednostka wewnętrzna miałaby wisieć w salonie w miejscu strzałki na zdjęciu. Jakiej mocy, marki zupełnie nie wiem. Na przykładzie instalacji pompy ciepła w moim domu nie chce ślepo ufać sprzedawcom. Dodam ze nie potrzebuje mieć w domu 20 stopni, ale kolo 24 byłoby mile widziane
    Interesuje mnie jakies szacunkowe koszty i czy w ogole jest szansa jedna jednostka wewnetrzna uzyskac jakies zadowalajace parametry. Dzięki z jakiekolwiek porady
    Ostatnio edytowane przez photos ; 08-08-2015 o 22:44
    Dom o powierzchni użytkowej 160 m2 plus nieogrzewana piwnica 40 m2. Pompa ciepła 7,7 Viessmann Vitocal 222-G.Uruchomiona 2010r. Wbudowany zbiornik na CWU 170 ltr. 100 % podłogówka. DZ pionowe 2x80 mb. Ściany suporeks 24 cm + styro 20 cm grafitowy swisspor 0,031. Poddasze 30cm wełny. Okna 3-szybowe 6 - komorowe, U szyby 07, okna pewnie koło 1. Wentylacja mechaniczna z reku Vitovent 300 - 300m3/h z automatycznym baypasem. Oczyszczalnia Eko-Bio 2500. Odkurzacz centralny Beam SC 335 Platinium

  18. #38
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał photos Zobacz post
    No i padło na mnie. Długo musiałem namawiać małżonkę i zgodziła się tylko na jedna jednostkę wewnętrzna. Jako że na klimatyzacji w ogóle się nie znam chciałem zasięgnąć waszej opinii. W załączniku rzut parteru. Jednostka wewnętrzna miałaby wisieć w salonie w miejscu strzałki na zdjęciu. Jakiej mocy, marki zupełnie nie wiem. Na przykładzie instalacji pompy ciepła w moim domu nie chce ślepo ufać sprzedawcom. Dodam ze nie potrzebuje mieć w domu 20 stopni, ale kolo 24 byłoby mile widziane
    Interesuje mnie jakies szacunkowe koszty i czy w ogole jest szansa jedna jednostka wewnetrzna uzyskac jakies zadowalajace parametry. Dzięki z jakiekolwiek porady
    2.5- 3,5 kW . 2000-3000zł

  19. #39

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedz,czy klimatyzator samsung classic 3,5 kWh AR12HSFSAWKNZE/X bylby odpowieni? Ten jest z WIFI, nie jest mi to potrzebne wiec jak bedzie jakis w rozsadnej cenie bez rowniez może być
    Dom o powierzchni użytkowej 160 m2 plus nieogrzewana piwnica 40 m2. Pompa ciepła 7,7 Viessmann Vitocal 222-G.Uruchomiona 2010r. Wbudowany zbiornik na CWU 170 ltr. 100 % podłogówka. DZ pionowe 2x80 mb. Ściany suporeks 24 cm + styro 20 cm grafitowy swisspor 0,031. Poddasze 30cm wełny. Okna 3-szybowe 6 - komorowe, U szyby 07, okna pewnie koło 1. Wentylacja mechaniczna z reku Vitovent 300 - 300m3/h z automatycznym baypasem. Oczyszczalnia Eko-Bio 2500. Odkurzacz centralny Beam SC 335 Platinium

  20. #40

    Domyślnie

    podpowie ktoś?
    Dom o powierzchni użytkowej 160 m2 plus nieogrzewana piwnica 40 m2. Pompa ciepła 7,7 Viessmann Vitocal 222-G.Uruchomiona 2010r. Wbudowany zbiornik na CWU 170 ltr. 100 % podłogówka. DZ pionowe 2x80 mb. Ściany suporeks 24 cm + styro 20 cm grafitowy swisspor 0,031. Poddasze 30cm wełny. Okna 3-szybowe 6 - komorowe, U szyby 07, okna pewnie koło 1. Wentylacja mechaniczna z reku Vitovent 300 - 300m3/h z automatycznym baypasem. Oczyszczalnia Eko-Bio 2500. Odkurzacz centralny Beam SC 335 Platinium

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony