dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 43
  1. #1

    Domyślnie Oświetlenie w inteligentnym domu

    Witam
    proponuję temat w którym można się będzie podzielić tak pomysłami jak i sprawdzonymi realizacjami tego problemu który w zasadzie jest jednym z podstawowych przy projektowaniu inteligentnego budynku. Na samym wstępie parę pytań:
    1. jakie sceny świetlne i kiedy się przydają?
      Chodzi o dobre pomysły lub coś co już ktoś sprawdził i działa (lub nie, typu scena do oglądania telewizji, do czytania albo tym podobne rzeczy. Generalnie czy takie rzeczy w ogóle się przydają a jeśli tak to gdzie?
    2. uruchamianie scen świetlnych.
      Czy to dobry, sensowny pomysł uruchamiać coś takiego czujką ruchu? Tajmerem? Jeśli tak, to gdzie ewentualnie się to przydaje (osobiście strasznie mnie denerwowała czujka ruchu w łazience pewnego hotelu. siadłem i dumałem sobie spokojnie i nagle, ni stąd ni z owąd, gasło światło i trzeba było się ruszyć by znów się zapaliło
    3. pomysły na użycie oświetlenia led.
      Można podświetlić telewizor (szpan albo schody na przykład (żeby nie zlecieć w nocy). Wszystkie funkcjonalne albo zaskakujące i ciekawe pomysły mile widziane


    zapraszam do dyskusji

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał palon Zobacz post
    Witam
    proponuję temat w którym można się będzie podzielić tak pomysłami jak i sprawdzonymi realizacjami tego problemu który w zasadzie jest jednym z podstawowych przy projektowaniu inteligentnego budynku. Na samym wstępie parę pytań:

    [LIST=3][*]jakie sceny świetlne i kiedy się przydają?
    Chodzi o dobre pomysły lub coś co już ktoś sprawdził i działa (lub nie, typu scena do oglądania telewizji, do czytania albo tym podobne rzeczy. Generalnie czy takie rzeczy w ogóle się przydają a jeśli tak to gdzie?
    Nie istniej coś takiego. To tak jak nie ma gotowego samochodu. Każdy będzie się czymś różnił i jest to sprawa indywidualna.
    W salonie są to na ogół 4 układy świateł:
    1. Full
    2. TV.
    3. Kolacja
    4. Indywidualny.
    W sypialni
    1. full.
    2. kinkiety
    3. droga do kibla.
    4. górne.
    [*]uruchamianie scen świetlnych.
    Czy to dobry, sensowny pomysł uruchamiać coś takiego czujką ruchu? Tajmerem?
    Nie. Sceny świetlne są po to, aby użytkownik zamiast naciskać kilka przycisków naciskał jeden w zależności od potrzeb. Dodatkowo mamy 4 włączniki zamiast 15.
    Jeśli tak, to gdzie ewentualnie się to przydaje (osobiście strasznie mnie denerwowała czujka ruchu w łazience pewnego hotelu. siadłem i dumałem sobie spokojnie i nagle, ni stąd ni z owąd, gasło światło i trzeba było się ruszyć by znów się zapaliło
    No tak. Ale jeśli pomnożymy ilość pokoi razy ilość zapominalskich razy moc oświetlenia i razy 365 dni to otrzymamy całkiem ciekawą sumkę.
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  3. #3

    Domyślnie

    Niby nie ma czegos takiego a standardy udało się wyodrębnić Właśnie o coś takiego mi chodziło. Im więcej opinii tym sensowniejszy obraz się z tego wyłania. Nie chodzi mi tu o to, żeby sugerować koledze dendrytusowi, że jego wiedza jest niepełna ale zawsze co dwie głowy... Inna sprawa, że mam wrażenie, że głównie my wymieniamy informacje nt. inteligentnego budynku.
    Jeśli chodzi o czujkę ruchu to mogę zrozumieć, dlaczego ktoś wynajmujący pokoje zainstalował coś takiego i w ten właśnie sposób uruchamia światło. Zastanawia mnie tylko, czy w budynku normalnym tj. z przeznaczeniem do stałego zamieszkania podobne rozwiązanie by się sprawdziło. Jak na razie przychylam się do opinii kolegi, bo nie udało mi się wymyślić czegoś, co sensownie by działało. Chyba, że... Można sobie wyobrazić pomieszczenie z czujką typu fotokomórka na przykład i uzależnić oświetlenie od ruchu i domniemanej obecności osoby w pomieszczeniu. Typu światło się pali jeśli system uważa, że ktoś w pomieszczeniu przebywa. Obawiam się jednak, że takie rozwiązanie dawałoby się łatwo oszukać i świeciłoby światło niepotrzebnie.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał palon Zobacz post
    Obawiam się jednak, że takie rozwiązanie dawałoby się łatwo oszukać i świeciłoby światło niepotrzebnie.
    Bardzo interesująca teoria.
    Pytanie brzmi jak?
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  5. #5

    Domyślnie

    Witam
    Problemem kolego nie będzie to, że światło będzie świeciło niepotrzebnie, tylko fakt, że będzie przygasało kiedy będziemy np. w dłuższym bezruchu. Dlatego w/g mnie automatyczne sterowanie światłem można wdrożyć w korytarzach, przejściach, garażu czy ewentualnie łazienkach - ale tutaj już problem robi się bardziej skomplikowany np. w sytuacji brania prysznica w kabinie.
    Pzdr

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tadeusz Hypki

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Janki
    Kod pocztowy
    05-094
    Posty
    67

    Domyślnie

    Cytat Napisał palon Zobacz post
    Witam
    proponuję temat w którym można się będzie podzielić tak pomysłami jak i sprawdzonymi realizacjami tego problemu który w zasadzie jest jednym z podstawowych przy projektowaniu inteligentnego budynku. Na samym wstępie parę pytań:
    zapraszam do dyskusji
    Poprowadź magistralę kablem przeznaczonym do protokołu DMX512. Tylko pociągnij kabel do pierwszego, najbliższego pubktu z RGB i dalej od niego do następnego i od następnego do następnego. Nie trzeba ciągnąć kabla do każdego osobno.
    Dlae sprawę załatwi ci PLC, komputer i telefon komórkowy.

    Żeby ledy RGB tak sterować trzeba dokupić zasilacz ledów z gniazdem DMX512. Żadna to wielka sprawa. O sceny zatroszczysz się przy programowaniu sterownika i jeszcze 100 razy je zmienisz.

    Koszty:

    PLC około 1200zł
    Zasilacz RGB do ledów z wejściem DMX512 od 100-200zł sztuka - cena zależy od mocy. label 1-2 zł za metr.
    Wszystko.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tadeusz Hypki Zobacz post
    Poprowadź magistralę kablem przeznaczonym do protokołu DMX512. Tylko pociągnij kabel do pierwszego, najbliższego pubktu z RGB i dalej od niego do następnego i od następnego do następnego. Nie trzeba ciągnąć kabla do każdego osobno.
    Dlae sprawę załatwi ci PLC, komputer i telefon komórkowy.
    Po co PLC?
    Po co komputer?
    Fajna sprawa, żeby włączyć światło potrzebny PLC, komputer i telefon.
    Dzieki za info że sterbox obsługuje już androida i iOs-a
    Żeby ledy RGB tak sterować trzeba dokupić zasilacz ledów z gniazdem DMX512. Żadna to wielka sprawa. O sceny zatroszczysz się przy programowaniu sterownika i jeszcze 100 razy je zmienisz.
    I tak z czystej ciekawości zapytam, który sterownik PLC ma obsługę DMX512?
    Koszty:

    PLC około 1200zł
    Zasilacz RGB do ledów z wejściem DMX512 od 100-200zł sztuka - cena zależy od mocy. label 1-2 zł za metr.
    Wszystko.
    plus cena komputera z monitorem i cena przejściówek.


    PS.
    PLC około 1200zł
    Dzięki za kolejne info. Nie wiedziałem, że za 1200 zł mogę nabyć sterboxa 20we/20wyjść. Dzięki.

    PS2
    Cytat Napisał Tadeusz Hypki Zobacz post
    Poprowadź magistralę kablem przeznaczonym do protokołu DMX512. Tylko............................. za metr.
    Wszystko.
    Fajny pomysł, ale jest totylko teoretyczne rozważania.
    Jeśłi się mylę to chętnie obejrzęfilmik na Youtube i zapoznam sięze schematem powyższego rozwiązania.
    To, że urządzeni potrafi odczytać temperaturę z 1wire, nie oznacza, że potrafi coś więcej.
    Ostatnio edytowane przez dendrytus ; 07-05-2012 o 08:19
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  8. #8

    Domyślnie

    Kabel DMX512 nie musi być taki estradowy. Wystarczy ekranowana skrętka komputerowa cat6. Jak są nieduże odległości np do 200m to wystarczy zwyly kabel UTP cat5 - zwykły kabel ethernetowy.
    Ostatnio edytowane przez dejna ; 09-05-2012 o 21:58

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał dejna Zobacz post
    Kabel DMX512 nie musi być taki estradowy. Wystarczy ekranowana skrętka komputerowa cat6. Jak są nieduże odległości np do 200m to wystarczy zwyly kabel UTP cat5 - zwykły kabel ethernetowy.
    a w którym miejscu tego PLC ustawia się protokół DMX512?

    Cytat Napisał dejna Zobacz post
    Kabel DMX512 nie musi być taki estradowy.


    To że DMX512 wykorzystywany jest do sterowanie oświetleniem na scenach czy w dyskotece, nie oznacza, że kabel musi być estradowy.
    Komunikacja jest po RS485
    Ostatnio edytowane przez dendrytus ; 09-05-2012 o 22:26
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  10. #10

    Domyślnie

    Witam ponownie po dłuższej nieobecności
    nawiązując do pytania dendrytusa (tego starego) o oszukanie systemu: miałem taką wizję, że system w jakiś sposób "domniemywałby" o obecności osoby w pomieszczeniu na podstawie czujki. Takie rozwiązanie jest podatne na błędy nawet jeśli użyje się więcej niż jednej i nietrudno sobie wyobrazić jak toto oszukać. Pytanie tylko, czy sprawdziłoby się w zastosowaniu domowym gdzie nikt nie będzie celowo próbował tego psuć.
    W trakcie długiego łikendu dumałem nad wygodą... i przyszło mi parę rzeczy na myśl.
    Pierwsza sprawa: utrzymywanie oświetlenia na zadanym poziomie. Rozumiem przez to instalację która na podstawie czujnika natężenia światła rozjaśnia lub przygasza oświetlenie tak by utrzymać stały (powyżej pewnego progu) jego poziom. Pono takie rzeczy gdzieś są stosowane ale muszę przyznać, że nie widziałem na oczy a byłbym ciekaw. Poza tym zastanawiałem się jak toto zrealizować bo nie wiem na przykład co też daje się z tego rodzaju czujki zaczytać. A jeśli już coś takiego to dobrze byłoby mieć możliwość jakiegoś zasterowania tym progiem bo niekoniecznie przecież cały czas chcemy mieć bardzo jasno. W sumie to nie jestem pewien czy takie rzeczy da się uzyskać za pomocą plc. Jeśli ktoś miał jakieś doświadczenia lub pomysły - zapraszam
    Poza tym starałem się podejść do tematu od, powiedzmy, "amerykańskiej" strony. Załóżmy, że jestem gruby, albo nieruchawy i chcę wyeliminować czynność podejścia do wyłącznika na ścianie by coś zrobić z oświetleniem. Jakie są opcje? Ja widzę dwie: albo pilot (jakiegoś rodzaju, dedykowany albo telefon - ale to już determinuje system) albo metody alternatywne. Kiedyś były takie patenty, że światło gasło jak się klasnęło. Podejrzewam, że od tego czasu zmieniło się wiele i są dużo bardziej efektywne metody chociaż pełnego rozpoznawania głosu bym nie podejrzewał. Czy też rozpoznawania gestów. Jakieś pomysły?

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał palon Zobacz post
    Witam ponownie po dłuższej nieobecności
    nawiązując do pytania dendrytusa (tego starego) o oszukanie systemu: miałem taką wizję, że system w jakiś sposób "domniemywałby" o obecności osoby w pomieszczeniu na podstawie czujki. Takie rozwiązanie jest podatne na błędy nawet jeśli użyje się więcej niż jednej i nietrudno sobie wyobrazić jak toto oszukać.
    Ja sobie na przykład nie wyobrażam.
    Pytanie tylko, czy sprawdziłoby się w zastosowaniu domowym gdzie nikt nie będzie celowo próbował tego psuć.
    A dlaczego i gdzie ktoś miałby coś takiego psuć?
    W trakcie długiego łikendu dumałem nad wygodą... i przyszło mi parę rzeczy na myśl.
    Pierwsza sprawa: utrzymywanie oświetlenia na zadanym poziomie. Rozumiem przez to instalację która na podstawie czujnika natężenia światła rozjaśnia lub przygasza oświetlenie tak by utrzymać stały (powyżej pewnego progu) jego poziom. Pono takie rzeczy gdzieś są stosowane ale muszę przyznać, że nie widziałem na oczy a byłbym ciekaw.
    W większości normalnych IB/ID jest to standard
    Poza tym zastanawiałem się jak toto zrealizować bo nie wiem na przykład co też daje się z tego rodzaju czujki zaczytać. A jeśli już coś takiego to dobrze byłoby mieć możliwość jakiegoś zasterowania tym progiem bo niekoniecznie przecież cały czas chcemy mieć bardzo jasno.
    Nie ma tpotrzeby reegulacji czujnika, od tego masz ściemniacz i sceny świetlne.
    W sumie to nie jestem pewien czy takie rzeczy da się uzyskać za pomocą plc.
    Powszechny problem PLC - brak ściemniaczy.
    Jeśli ktoś miał jakieś doświadczenia lub pomysły - zapraszam
    Poza tym starałem się podejść do tematu od, powiedzmy, "amerykańskiej" strony. Załóżmy, że jestem gruby, albo nieruchawy i chcę wyeliminować czynność podejścia do wyłącznika na ścianie by coś zrobić z oświetleniem. Jakie są opcje? Ja widzę dwie: albo pilot (jakiegoś rodzaju, dedykowany albo telefon - ale to już determinuje system) albo metody alternatywne. Kiedyś były takie patenty, że światło gasło jak się klasnęło. Podejrzewam, że od tego czasu zmieniło się wiele i są dużo bardziej efektywne metody chociaż pełnego rozpoznawania głosu bym nie podejrzewał. Czy też rozpoznawania gestów. Jakieś pomysły?
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał dendrytus Zobacz post
    Ja sobie na przykład nie wyobrażam.
    Załóżmy, że sygnał z czujki system interpretuje jako wejście osoby do pomieszczenia i zapamiętuje, że w związku z tym ktoś tam jest. Nawet jak sygnał ustanie to system nie zgasi światła bo w pomieszczeniu jest ktoś. Kolejny sygnał z czujki to wyjście człowieka. Ale jeśli wejdą dwie osoby po sobie? Możnaby zrobić czujniki w drzwiach jakieś parami, żeby rozróżniać kierunek... ale to też rozwiązanie takie sobie bo na przykład jak ktoś odpali jeden a drugiego nie, to system może się pogubić (człowiek stanął w drzwiach i zawrócił).
    A dlaczego i gdzie ktoś miałby coś takiego psuć?
    Powiedzmy tylko: dzieci poza tym taki system musi być w dużym stopniu niezawodny, bo człowiek, który to instaluje, niekoniecznie musi przewidzieć wszystkie warianty.
    W większości normalnych IB/ID jest to standard (...)Nie ma potrzeby regulacji czujnika, od tego masz ściemniacz i sceny świetlne.
    Muszę przyznać, że takiego patentu jeszcze na oczy nie widziałem. Mógłbyś wrzucić jakiś przykład tego? Coś działającego? I jak wyobrażasz sobie zrobienie tego za pomocą ściemniacza?

    Chwytak...
    Fantastyczny dowcip Niemniej nie wyjaśnia jak i czy możliwe jest takie rozwiązanie.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał palon Zobacz post
    Załóżmy, że sygnał z czujki system interpretuje jako wejście osoby do pomieszczenia i zapamiętuje, że w związku z tym ktoś tam jest. Nawet jak sygnał ustanie to system nie zgasi światła bo w pomieszczeniu jest ktoś. Kolejny sygnał z czujki to wyjście człowieka. Ale jeśli wejdą dwie osoby po sobie? Możnaby zrobić czujniki w drzwiach jakieś parami, żeby rozróżniać kierunek... ale to też rozwiązanie takie sobie bo na przykład jak ktoś odpali jeden a drugiego nie, to system może się pogubić (człowiek stanął w drzwiach i zawrócił).
    Rozwiązanie.
    Czujka pir określająca kierunek przemieszczającej się osoby. Np.Paradox Paradome DG466
    O włączeniu oświetlenia na podstawie ruchu, decydują czujki obecności, a nie kontaktrony w drzwiach.
    Powiedzmy tylko: dzieci poza tym taki system musi być w dużym stopniu niezawodny, bo człowiek, który to instaluje, niekoniecznie musi przewidzieć wszystkie warianty.
    Ciężko jest czegoś nie przewidzieć, przy sterowaniu oświetleniem
    Muszę przyznać, że takiego patentu jeszcze na oczy nie widziałem. Mógłbyś wrzucić jakiś przykład tego? Coś działającego? I jak wyobrażasz sobie zrobienie tego za pomocą ściemniacza?




    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  14. #14

    Domyślnie

    Muszę przyznać, że czujka mnie zagięła nie widziałem jeszcze czegoś takiego. To rzeczywiście można nazwać czujką obecności chociaż de facto obecności nie wykrywa
    Ciężko jest czegoś nie przewidzieć, przy sterowaniu oświetleniem
    Rozumiem, że przez kolegę przemawia wieloletnie doświadczenie i nie zdarzyło się, by coś zadziałało niezgodnie z przewidywaniem. Zawsze mi się wydawało, że taka pewność to raczej tylko systemy automatyki przemysłowej a one są w zasadzie dość proste co do konstrukcji.
    Jeśli chodzi o przykłady z filmików to jest szansa, że nie zrozumiałem wszystkiego dokładnie. Słaby jestem z niemieckiego. Ale nie zauważyłem tam ani jednego rozwiązania które sterowałoby natężeniem i załączeniem światła automatycznie utrzymując poziom oświetlenia na zadanym poziomie. Tylko rozjaśnianie bądź zaciemnianie i tu faktycznie za pomocą ściemniacza. Ściemniacz bardzo piękny, ale takie rzeczy były już parę lat temu.
    Za to zaciekawiła mnie ta magistrala instabus. Bo to magistrala, prawda? To też jakieś dziecko knx? I jak sprawa z tą wizualizacją do zdalnego sterowania?

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał palon Zobacz post
    Ale nie zauważyłem tam ani jednego rozwiązania które sterowałoby natężeniem i załączeniem światła automatycznie utrzymując poziom oświetlenia na zadanym poziomie. Tylko rozjaśnianie bądź zaciemnianie i tu faktycznie za pomocą ściemniacza. Ściemniacz bardzo piękny, ale takie rzeczy były już parę lat temu.
    Owszem KNX ma ponad 20 lat. Wcześniej nazywał się EIB
    Czujka natężenia światła lub czujka obecności z funkcją natężenia światłą sterują ściemniaczem w tego tupu instalacjach.
    Za to zaciekawiła mnie ta magistrala instabus. Bo to magistrala, prawda? To też jakieś dziecko knx?
    To handlowa nazwa KNX. Różńe firmy produkują urządzenia zgodne ze standardem KNX, ale sprzedają to po różnymi własnymi nazwami np. u hagera to Tebis, a u ABB to i-bus
    I jak sprawa z tą wizualizacją do zdalnego sterowania?
    W przypadku domu to kosztowny bajer, przynajmniej jak na polskie warunki.
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  16. #16

    Domyślnie

    Mógłbyś rozwinąć nieco temat "kosztownego bajeru"? W sensie: nie przydaje się? Czy jest zrobione w taki sposób, że trudno używalne? W sumie myślę sobie, że nie byłoby głupio mieć jakąś centralną wizualizację tego co dzieje się w domu. Może niekoniecznie centrum sterowania światem ale coś, co byłoby w stanie poinformować mnie o podstawowych rzeczach które dzieją się w domu. Może jakiś zintegrowany monitoring? Wspomniałeś, że na polskie warunki. To jest niemieckie bodaj rozwiązanie, więc wnoszę, że niemcy stosują z powodzeniem. Mógłbyś opisać jak wyglada i używa się czegoś takiego?

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    xtea

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    209

    Domyślnie

    Cytat Napisał dejna Zobacz post
    Kabel DMX512 nie musi być taki estradowy. Wystarczy ekranowana skrętka komputerowa cat6. Jak są nieduże odległości np do 200m to wystarczy zwyly kabel UTP cat5 - zwykły kabel ethernetowy.
    Ja też jestem za położeniem kabla DMX plus zasilanie do każdej zabudowy sufitu. Te schematy są najlepszym kompendium wiedzy: http://www.elkom.com.tw/m/PLC2011A0_...0_circuits.pdf
    Ostatnio edytowane przez xtea ; 27-07-2012 o 17:32

  18. #18
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    paweł67

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam.

    Włączę się do ciekawej dyskusji, jako że sam posiadam w domu inteligentny system oświetleniowy. Mam panele dotykowe speedkey. Jest to bardzo tani i prosty system. Włączniki w całym domu są połączone magistralą, więc można sterować oświetleniem całego domu z praktycznie każdego włącznika. Poza tym wszystko można również kontrolować jednym pilotem - sceny świetlne (np. do czytania, do kolacji, do oglądania TV itd), rolety, termostat itp. Fajną opcją jest opóźnienie zgaszenia światła - wychodząc z domu przyciskamy sekundę przycisk master off, a światło gaśnie po kilkudziesięciu sekundach - mamy czas na zamknięcie drzwi, zejście po schodach, położenie się spać etc. Minusem jest to, że dołożenie magistrali do istniejącej już instalacji el. jest dość kłopotliwe, jednak są też włączniki na zasadzie standardowych - zamiast zwykłych montujemy panele i cieszymy się możliwością ustawienia scen świetlnych, ściemniania poszczególnych lamp, nawet kontroli rolet czy zasłon, a wszystko jednym małym pilotem. No i jeśli chodzi o sam wygląd tych urządzeń - jak dla mnie bajer. Trudno znaleźć na rynku coś równie eleganckiego, praktycznego i za taką cenę. Wiadomo, że samo oświetlenie to jeszcze nie jest inteligentny dom, ale jest to już jakieś udogodnienie. Sam nie posiadam systemu ID, jedynie system oświetleniowy na magistrali. Warto też wziąć pod uwagę zastosowanie tych paneli w połączeniu z Fibaro, KNX czy każdym innym systemem ID, ponieważ stanowią ciekawe i efektowne uzupełnienie. Tu znajdziecie ofertę tej firmy http://speedkey.pl/

    Jakby był ktoś chętny to mogę podesłać zdjęcia jak to wygląda np. w salonie.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał paweł67 Zobacz post
    Warto też wziąć pod uwagę zastosowanie tych paneli w połączeniu z Fibaro, KNX czy każdym innym systemem ID, ponieważ stanowią ciekawe i efektowne uzupełnienie
    Owszem. Z fibaro bezpośrednio, z KNX tylko poprzez dodatkowy moduł wejść binarnych i nie ma możliwości osiągnięcia funkcjonalności paneli przystosowanych do KNX.
    Moduł 2 wejść binarnych (dopuszkowy) 256 zł z VAT.
    Moduł 4 wejść binarnych (dopuszkowy) 356 zł z VAT.
    I oczywiście instalacja musi być przygotowana pod KNX.
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał paweł67 Zobacz post
    Witam.

    Włączę się do ciekawej dyskusji, jako że sam posiadam w domu inteligentny system oświetleniowy. Mam panele dotykowe speedkey. .....

    Jakby był ktoś chętny to mogę podesłać zdjęcia jak to wygląda np. w salonie.
    witam
    bardzo prosze o zdjęcia, tez zastanwiałem sie na speedkey ale nie znalazłem opinii kogoś kto to ma
    co wiecej w Warszawie nie mozna tego obejrzec na zywo ...

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony