dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 5
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 86
  1. #61

    Domyślnie

    Ja bym mu dopisał jeszcze, że w dzisiejszych czasach i nowych instalacjach domowych stosowanie bezpieczników topikowych jest zabronione.
    O budowie tych 4-torowych rozłączników już nie wspomnę.
    PS.
    Cytat Napisał Sebixx
    W sieciach tych rozłączniki instaluje się jako 4-polowe rozłączające wszystkie cztery przewody robocze. W związku z tym po otwarciu takiego rozłącznika powstaje przerwa w przewodzie neutralnym "N" Przerwa w przewodzie "N" powoduje, że wyłączona jest ochrona przeciwporażeniowa, a napięcie po przez odbiornik może pojawić się na obudowie urządzenia.
    Mało trafna wypowiedź, tym bardziej, że autor tych słów cały czas pisze o TT.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  2. #62

    Domyślnie

    Cytat Napisał markul11 Zobacz post
    .
    Słusznie kombinujesz. Dlatego ja nie łączyłem. Uziemienie mam oddzielnie do bednarki i rur wodociągowych i daną różnicówkę.

    BTW połowa chat u mnie gdzie jest TT ma zerowanie do N i ludzie z tym żyją od dziesiątek lat .

    A elektryków zawodowych nie słuchaj, bo oni głównie się mądrzą zamiast konkretnie spisać. Wynika to pewnie z tego, że te wszystkie instalacje są dość prymitywne i muszą sztucznie stwarzać poczucie zagrożenia, a na każdego kto sam poprowadzi przewód czy naprawi gniazdko patrzą jakby ich okradał .

  3. #63

    Domyślnie

    Słusznie kombinujesz. Dlatego ja nie łączyłem. Uziemienie mam oddzielnie do bednarki i rur wodociągowych i daną różnicówkę.
    BTW połowa chat u mnie gdzie jest TT ma zerowanie do N i ludzie z tym żyją od dziesiątek lat .
    No cóż. To taki zacofany region z pomysłowymi Dobromirami. A sezon na Pomysłowych Dobromirów trwa w najlepsze, i "tracenie" czasu na naukę w szkołach jest coraz bardziej niemodne.
    W ogóle, wg powszechnej opinii, elektryka to zajęcie najprostsze na świecie, jeszcze nawet przed budową cepa. Każdy sobie sam poradzi. Nawet taki muchenz.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  4. #64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    "Rozłącznik 4-polowy" rozłącza jak napisałeś wszystkie żyły robocze to skąd zaraz po tym pojawia się napięcie na obudowie.
    "W stanach zakłóceniowych" czyli jakich?
    W TT problem jest taki że ciężko zapewnić taką wartość rezystancji uziemienia by ograniczyć napięcie dotykowe do bezpiecznego jego wartości w przypadku użycia tylko wyłączników nadprądowych. Możesz to sobie w prosty sposób policzyć.
    Niczego nie muszę przeliczać. Ja odpowiedziałem tylko na pytanie. Są sytuacje kiedy nie wszystkie noże rozłącznika zostaną otwarte mimo, że rozłącznik jest otwarty więc napięcie może pozostać. Trochę w tym siedzę więc wiem co piszę. Odpowiedziałem na pytanie, a ty drążysz temat po co?

  5. #65

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Ja bym mu dopisał jeszcze, że w dzisiejszych czasach i nowych instalacjach domowych stosowanie bezpieczników topikowych jest zabronione.
    O budowie tych 4-torowych rozłączników już nie wspomnę.
    PS. Mało trafna wypowiedź, tym bardziej, że autor tych słów cały czas pisze o TT.
    Gościu sieć to nie tylko instalacje domowe. Zajrzyj do pierwszego lepszego złącza to zobaczysz zabronione bezpieczniki. Układ sieci zaczyna się już od transformatora. Jego też zabezpieczysz wyłącznikami nadprądowymi.

  6. #66

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Ja bym mu dopisał jeszcze, że w dzisiejszych czasach i nowych instalacjach domowych stosowanie bezpieczników topikowych jest zabronione.
    O budowie tych 4-torowych rozłączników już nie wspomnę.
    PS. Mało trafna wypowiedź, tym bardziej, że autor tych słów cały czas pisze o TT.
    Pisałem, że rozłącznik 4 polowy stosuje się w TT. Obecnie sieci buduje się już w układach TN więc daje się 3 polowe. Piszesz o czymś czego nie powinno być ale tak jest. Kolega też powinien mieć sieć TN, a ma TT. Chyba nie czujesz tematu, a się czepiasz i mądrujesz. Budowałeś kiedyś sieci energetyczne, projektowałeś? Zarzucasz mi brak edukacji? To napisz kiedy uziemienie ochronne w sieci TT jest skuteczne. Nie jakieś pierdoły z internetu tylko konkretnie.

  7. #67
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sebixx Zobacz post
    Niczego nie muszę przeliczać. Ja odpowiedziałem tylko na pytanie. Są sytuacje kiedy nie wszystkie noże rozłącznika zostaną otwarte mimo, że rozłącznik jest otwarty więc napięcie może pozostać. Trochę w tym siedzę więc wiem co piszę. Odpowiedziałem na pytanie, a ty drążysz temat po co?
    Nie musisz czy nie chcesz. Nie drążę tematu tylko zwracam uwagę na to co piszesz a piszesz niestety bzdurki. Co z tego że jeden nóż pozostanie zwarty np.L1 jak urządzenie nie jest uszkodzone to napięcie na obudowie się nie pojawi a i bezpiecznik nie zadziała bo zwarcia brak (mowa o prawidłowych połączeniach w TT). Widziałeś gdzieś sieci po stronie odbiorcy indywidualnego, nie mówimy tutaj o odbiorcach przemysłowych bo to nie to forum. Masz doświadczenie z sieciami to tam pozostań bo w instalacjach mieszasz.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  8. #68

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sebixx
    Gościu sieć to nie tylko instalacje domowe.
    Gościu, sieć to sieć. A instalacja domowa to nie sieć. Kapewu?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #69

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Nie musisz czy nie chcesz. Nie drążę tematu tylko zwracam uwagę na to co piszesz a piszesz niestety bzdurki. Co z tego że jeden nóż pozostanie zwarty np.L1 jak urządzenie nie jest uszkodzone to napięcie na obudowie się nie pojawi a i bezpiecznik nie zadziała bo zwarcia brak (mowa o prawidłowych połączeniach w TT). Widziałeś gdzieś sieci po stronie odbiorcy indywidualnego, nie mówimy tutaj o odbiorcach przemysłowych bo to nie to forum. Masz doświadczenie z sieciami to tam pozostań bo w instalacjach mieszasz.
    Każda sieć domowa ma swój początek w komorze transformatorowej. Pętla zwarcia to potwierdza. Piszecie z kolegą, że łączniki 4 polowe są niedopuszczalne, a wyłącznik różnicowo-prądowy to też łącznik 4 polowy odcinający L1, L2, L3,, N i jest dozwolony o dziwo..Więcej 4 polowe łączniki stosują przy podziale sieci w sieciach TN tak by nie łączyć neutralnych punktów transformatora. Także Panowie można by tu wiele wymieniać. Kolega pytał czy może zastosować przewód N w sieci TT jako przewód ochronny więc mu odpowiedziałem. Są sytuacje w których to rozwiązanie mogłoby być niebezpieczne. OSD modernizują sieci, a przy okazji zmieniają układy sieci z TT na TN. Może więc kolega doczeka się i tego u siebie. Sporo tych sieci jeszcze funkcjonuje np. w Bydgoszczy, Inowrocławiu.

  10. #70

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Gościu, sieć to sieć. A instalacja domowa to nie sieć. Kapewu?
    Instalacja urządzeń elektrycznych tworzy sieć, także w domach. Ty też kapewu.?

  11. #71

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Co z tego że jeden nóż pozostanie zwarty np.L1 jak urządzenie nie jest uszkodzone to napięcie na obudowie się nie pojawi .
    Ale może być uszkodzone ... idąc tym tokiem myślenia to po co my w ogóle wprowadzamy ochronę przeciwporażeniową skoro urządzenia nie są uszkodzone...

  12. #72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sebixx Zobacz post
    Instalacja urządzeń elektrycznych tworzy sieć, także w domach. Ty też kapewu.?
    Boże ... Sieć domowa nigdy nie będzie siecią energetyczną, człowieku!
    Cytat Napisał Sebixx
    Piszecie z kolegą, że łączniki 4 polowe są niedopuszczalne, a wyłącznik różnicowo-prądowy to też łącznik 4 polowy odcinający L1, L2, L3,, N i jest dozwolony o dziwo
    O dziwo, kto, gdzie napisał, że nie są dopuszczalne? Są! Tylko powinny mieć jedną cechę - 3L+N, kapewu? Czy za trudne? Tak ciężko pojąć?

    I nawiązując do wcześniejszej wypowiedzi -
    Pisałem, że rozłącznik 4 polowy stosuje się w TT. Obecnie sieci buduje się już w układach TN więc daje się 3 polowe.
    Tutaj też mijasz się z prawdą, albo źle ją przedstawiasz. I zapewniam cię, że w TN 4-polowe rozłączniki jak najbardziej można stosować, nie tylko w TT.
    Dlaczego, panie Sebixx? Wiesz chociaż?
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 09-11-2020 o 21:02
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  13. #73
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sebixx Zobacz post
    Każda sieć domowa ma swój początek w komorze transformatorowej. Pętla zwarcia to potwierdza. Piszecie z kolegą, że łączniki 4 polowe są niedopuszczalne, a wyłącznik różnicowo-prądowy to też łącznik 4 polowy odcinający L1, L2, L3,, N i jest dozwolony o dziwo..Więcej 4 polowe łączniki stosują przy podziale sieci w sieciach TN tak by nie łączyć neutralnych punktów transformatora. Także Panowie można by tu wiele wymieniać. Kolega pytał czy może zastosować przewód N w sieci TT jako przewód ochronny więc mu odpowiedziałem. Są sytuacje w których to rozwiązanie mogłoby być niebezpieczne. OSD modernizują sieci, a przy okazji zmieniają układy sieci z TT na TN. Może więc kolega doczeka się i tego u siebie. Sporo tych sieci jeszcze funkcjonuje np. w Bydgoszczy, Inowrocławiu.
    Dalej piszesz bzdury, gdzie napisałem że łącznik 4 polowy w TT jest niedopuszczalny? Miesza Ci się już wszystko, podział sieci to troszkę inna bajka. Jak będzie uszkodzone urządzenie to przy włączonym zasilaniu co się stanie? Jakie zabezpieczenia, jakie napięcie dotykowe?
    Odnosisz się tylko do tego co Ci wygodne i dalej brniesz w ...
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  14. #74

    Domyślnie

    Uciekł.
    Nie dotrzymał pola, niestety!
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  15. #75

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Ja bym mu dopisał jeszcze, że w dzisiejszych czasach i nowych instalacjach domowych stosowanie bezpieczników topikowych jest zabronione.
    O budowie tych 4-torowych rozłączników już nie wspomnę.
    PS. Mało trafna wypowiedź, tym bardziej, że autor tych słów cały czas pisze o TT.
    Tu macie waszą opinię o czteropolowym łączniku trole. Zapomnieliście o co pytał autor tego tematu i nie uciekł leszczu. Za trudne tematy dla was zostały poruszone więc nie ogarniacie. Życie zweryfikuje waszą wiedzę i umiejętności. Przekręcacie każde słowo tak by wam pasowało, lub sami definiujecie pewne terminy. Szkoda czasu na was tyle wam na koniec dodam.

  16. #76

    Domyślnie

    Cytat Napisał muchenz Zobacz post
    Słusznie kombinujesz. Dlatego ja nie łączyłem. Uziemienie mam oddzielnie do bednarki i rur wodociągowych i daną różnicówkę.

    BTW połowa chat u mnie gdzie jest TT ma zerowanie do N i ludzie z tym żyją od dziesiątek lat .

    A elektryków zawodowych nie słuchaj, bo oni głównie się mądrzą zamiast konkretnie spisać. Wynika to pewnie z tego, że te wszystkie instalacje są dość prymitywne i muszą sztucznie stwarzać poczucie zagrożenia, a na każdego kto sam poprowadzi przewód czy naprawi gniazdko patrzą jakby ich okradał .

    Bardzo dobrze masz zrobione. W sieciach TT dobrze jest dać różnicówkę jako kolejny stopień ochrony przeciwporażeniowej. Zawsze to dwa stopnie ochrony nie jeden. Stan uziemień może być kiepski szczególnie w starych sieciach. Powinno się je badać szczególnie te ochronne, ale tu jest Polska i sam wdziałem jak pomiarowcy kombinują by wyniki były lepsze.

  17. #77

    Domyślnie

    Że co ma bardzo dobrze zrobione? Że połowa chat u niego gdzie jest TT ma zerowanie do N i ludzie z tym żyją od dziesiątek lat ?
    Z taką wiedzą oba możecie podać sobie ręce, bo pojęcia nie macie o elektryce!

    A tu z innej beczki -
    Cytat Napisał Sebixx
    W sieciach TT dobrze jest dać różnicówkę jako kolejny stopień ochrony przeciwporażeniowej
    Znowu że co? Widziałeś ty sieci [energetyczne] z różnicówkami? Ale zgoda, w instalacjach zasilających z sieci pracujących w układzie TT jak najbardziej.
    I kolejna bzdura -
    Stan uziemień może być kiepski szczególnie w starych sieciach.
    Powinno się je badać szczególnie te ochronne
    O jakich sieciach znowu piszesz? O TT? Weź ty się puknij zdrowo, bo mieszasz w kotle równo, bez ładu i składu. Co badać, czym badać, jak badać?
    Ja wiem, gdzieś dzwonią, a Sebixx coś usłyszał, i do tej pory mu dzwoni. W uszach!
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  18. #78
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Sebixx szkoda Twojego stukania w klawisze nie dasz rady. Zagonią Cię coraz bardziej w las. Tu nie o to się rozchodzi, aby pomóc, wyjaśnić. Tu rozchodzi się o to, aby dopaść klienta i go wyśmiać. Potem nazwać matołkiem i jeszcze podawać linki na innych forach to tego tematu i pochwalić się jak to mu przy@#$%^liśmy, że aż mu kredki z piórnika wyleciały. Ty nie powinieneś się na tym znać i tyle. Dla Ciebie ta wiedza jest zabroniona. Inni są od myślenia i wyrokowania jak ma być. Tylko widzą przepisy, normy, ale żeby wyjaśnić dlaczego tak jest w tych normach czy przepisach już nie potrafią i tu jest właśnie sedno sprawy.

  19. #79

    Domyślnie

    Pewnie że szkoda!
    Bo jak można pisać takie brednie, że TT ma zerowanie do N.
    Tylko skończony matoł może tak twierdzić, i jeszcze pisać że jest dobrze!

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	TT.jpg
Wyświetleń:	74
Rozmiar:	87,6 KB
ID:	450093

    Już sam tytuł tego wątku jest durny, przeznaczony dla ignorantów i tumanów elektrycznych!
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  20. #80
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    No tak jak już nie ma argumentu to "trole, leszcze, zagonią cię w las, dopaść klienta i wyśmiać, nazwać matołkiem" itd. Tutaj link do skromnej wiedzy bo szkoda czasu na nieskończone prostowanie bzdur https://bezel.com.pl/2018/08/01/srod...ed-porazeniem/
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

Strona 4 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony