dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Praktyczne aspekty zakupu kosiarki

    Mam do koszenia trawnik dość płaski, taki o powierzchni 23-24 ary. Koszę teraz kosiarką z napędem o mocy ok.6,5 KM. Wiosną, szczególnie po opadach deszczu trawa rośnie jak szalona i opróżnianie kosza o pojemności ok.70 litrów, to częstotliwość do kilku minut. Myślę nad zakupem traktorka, niezbyt dużego o szerokości cięcia 90 cm, lecz zastanawia mnie logistyka opróżniania kosza takiego 150 do 200 litrów pojemności. Kosz z kosiarki mogę wysypywać na wózek ogrodowy, a kosz traktorka tylko po dojeździe do pryzmy skoszonej trawy. Nie zawsze da się kosić np co 3 dni. Bywają takie okresy deszczu lub braku czasu z przyczyn zawodowych, że możliwe jest koszenie co 7 do 10 dni. No i wtedy klapa. Wielokrotna jazda traktorkiem do miejsca wysypywania trawy zrobi pobojowisko na trawniku. Nie wiem co na to fachowcy. Może ktoś odpowie jak sobie poradzić z tym problemem?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Encontros Zobacz post
    Mam do koszenia trawnik dość płaski,
    Możesz powiedzieć czym się kierowałeś zakładając temat w dziale, gdzie Redakcja Muratora publikuje filmy budowlane i nikt tam nie zagląda? Mógłbyś czekac na odpowiedz następne 10 lat.
    Proszę o zaznajomienie się ze strukturą forum, działami tematycznymi, zasadami wypowiedzi - a nie tak zakładanie tematu na hurra, gdziebądź. To zaśmiecanie tematów.

    Przenoszę.

  3. #3

    Domyślnie

    To skoro już przeniesiono w dobre miejsce podpowiem: jedziesz, kosisz, jak kosz pełny to wysypujesz tam gdzie jesteś, jedziesz dalej. Potem drugi przejazd z przyczepką. Trawnik będzie znacznie mniej "skopany".
    Jeśli jest taka możliwość, możesz podzielić sobie koszenie w ten sposób, że wysypujesz trawę zawsze na nawrocie, w ten sposób masz jedną, choć rozciągniętą, "kupkę".

  4. #4

    Domyślnie

    Witam Kolegę/Koleżankę. Wbrew pozorom nie jestem nowicjuszem w kwestii utrzymania zieleni. Bardziej początkującym forumowiczem, za co zostałem złajany. Otóż wszystko pięknie wygląda na wyreżyserowanych filmikach wstawianych przez firmy kosiarkowe do internetu. Proza życia pokazuje inny scenariusz. Mam takie miejsca na trawniku, gdzie 50-cio metrowy przejazd wypełni kosz 200 l. Mokre podłoże jest dość miękkie i koła traktorka pozostawią na 95% wgłębienia w trawniku. Kosiarka w obecnym eksploatowaniu jest lekka + duża taczka umożliwia koszenie z zachowaniem estetyki. Propozycja wyrzucania trawy "gdziekolwiek", to dodatkowa robota ze sprzątaniem i wyładowywaniem przyczepki. Za dużo w tym ekwilibrystyki. Rozwiązaniem byłoby wysypywanie trawy na wózek, ale wysokość kosza jest taka, że nie da się przesypać trawy na nic poza płaszczyzną trawnika. Może ktoś ma z Państwa doświadczenie w tym temacie?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    źle zagęszczone podłoże pod trawnik. W parkach czy polach golfowych kosi się ciągnikiem rolniczym i się nie zapada.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar G.N.
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Skąd
    Kraków trochę Królówka
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Że prawidłowo zagęszczone podłoże rozwiązało by wiele problemów to fakt, inna sprawa że zrobienie tego może być w niektórych sytuacjach problematyczne i dosyć drogie, ale to temat na oddzielną dyskusję.
    Jeśli chodzi o opróżnianie kosza to jest rozwiązanie proste a wręcz prostackie. Traktorka co prawda nie mam, choć od dawna się przymierzam do kupienia, tyle że ciągle coś pilniejszego na tapecie. Mam za to sporą działkę (30 arów) obsługiwaną z doskoku tj. w weekendy kosiarką 6 KM. Jak czasami zdarzy się z rozmaitych względów że trochę zapuszczę trawę to kosz 80L zapełnia mi się w oczach. Mam co prawda wózek ale do niego wchodzi 4-5 takich koszy a przetransportować na kompost trzeba np. 50. Robię tak że na już skoszonym kawałku rozkładam plandekę 3x5 m. Taką zwykłą niebieską za trzy dychy z supermarketu. Jak już uzbieram spory kopiec to (żeby nie pitolić się z wiązaniem) spinam rogi karabinkiem na jednym końcu a za drugi łapie i przeciągam do pryzmy kompostowej. Po skoszonym spokojnie daję radę przeciągnąć nawet całkiem sporą kupę trawy, plandeka też dosyć długo wytrzymuje (ta którą mam obecnie już 6 rok mi służy). Kup dwie rozłóż w strategicznych miejscach. Możesz na nią nawet wjechać traktorkiem (tylko pamiętaj o wyłączeniu wcześniej noży). Wysypiesz sobie wygodnie, zmieści Ci się ze 4 kosze 200L na jedną, a potem możesz to ręcznie albo i traktorkiem zawlec na pryzmę kompostowa

  7. #7

    Domyślnie

    Witam. Dziękuję za podzielenie się pomysłem. Co do zagęszczania podłoża, to ziemia jest luźna, bardziej piaszczysta i o zagęszczaniu nie ma mowy z uwagi na koszty. Trawnik mam na tyle równy, że faktycznie można po nim ciągnąć dowolne płachty.
    Mam jeszcze takie pytanie do użytkowników traktorków. Jaka szerokość koszenia wg Was jest optymalna przy tych dwudziestu kilku arach? Czy wystarczy traktorek o mocy do 10 KM?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    W parkach czy polach golfowych kosi się ciągnikiem rolniczym i się nie zapada.
    A wcześniej Efir pisała:

    Cytat Napisał portaga
    Kiedy, jak, gdzie automatyczne kosiarki koszą pola golfowe? Żartujesz chyba... (?)
    Cytat Napisał Elfir
    kosiarka kosi wokół zakopanego przewodu, który wysyła sygnał, względem którego kosiarka się orientuje. Na tej podstawie tworzy "mapę", na podstawie której ustala najbardziej optymalną trasę.
    Otóż, w dalszym ciągu, nie ma Pani pojęcia, czym i w jaki sposób kosi się pola golfowe. Ale Pani oczywiście na wszystkim się zna, i teraz pisze Pani, że pola golfowe kosi ciągnik rolniczy

    Biedni golfiści, którzy pośród bruzd, muszą trafić tą małą piłeczką do dołka...

    Pani kolejny raz się kompromituje. Proponuję nie wypowiadać się na tematy dotyczące kosiarek do trawy.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    luntrusk, daj ty sobie spokój z hejtowaniem, bo śmieszna się robisz.





    To jest maszyna do koszenia pól golfowych. Oczywiście nie fairway przy dołku , gdzie używa się mniejszych urządzeń.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 29-05-2014 o 20:41

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał portaga Zobacz post
    A wcześniej Efir pisała:





    Otóż, w dalszym ciągu, nie ma Pani pojęcia, czym i w jaki sposób kosi się pola golfowe. Ale Pani oczywiście na wszystkim się zna, i teraz pisze Pani, że pola golfowe kosi ciągnik rolniczy

    Biedni golfiści, którzy pośród bruzd, muszą trafić tą małą piłeczką do dołka...

    Pani kolejny raz się kompromituje. Proponuję nie wypowiadać się na tematy dotyczące kosiarek do trawy.
    Weź sie przejedź do Toya i zobacz czym koszą.

  11. #11

    Domyślnie

    To jest dobre pytanie. Ja mam kosiarkę spalinową Tryton i kosz zapełnić się da by wygodnie się kosiło w trochę więcej niż 50% pojemności. Podobno to jest i tak dobry wynik, jeśli chodzi o stopień zapełnienia. Później ta trawa jest upychana, nie ma po prostu się gdzie podziać. Zamierzam się po prostu zainteresować tematem kupienia jednego albo nawet dwóch koszy na wymianę, bo po prostu jeden szybko zdjąć, zakładać drugi i opróżniać je dwa naraz. Z tym, że ja mam kosz tekstylno - plastykowy, jest lżejszy od samego plastikowego i u mnie ten pomysł ma szanse się sprawdzić. I tak myślę nadal nad tym by zamówić nie jeden, a dwa dodatkowe kosze.

  12. #12

    Domyślnie

    Witam. Kupiłem w ubiegłym roku kosiarkę Vikinga T5. Jest na tyle lekka, że niczego mi nie wygniata. Wracam po skoszonym pasie. W koszu dobrze układ trawę i nie trzeba często wysypywać zawartości.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony