Cytat Napisał kopa60 Zobacz post
Hej. Mam pytanie do tych co znają się na papierologii,

Chciałbym zrobic oczyszczalnie hydrofitową,czytałem dużo na ich temat i opierałbym się na projekcie zamieszczonym wyżej przez kolegę oraz wskazówkach w poradnikach w załącznikach. Ze wzgledu na kształt działkii i miejsce wielkość złoża trzcinowego miałaby wymiary ok. 3x7m, nie potrzebowałbym tez pompy bo mam optymaly spadek na działce.
W starostwie w którym musze złożyc dokumenty potrzebuję następujących załączników:

b) projekt przydomowej oczyszczalni ścieków wraz z aprobatą (certyfikatem) instalacji,

Projekt potrafiłbym narysować sam (mająć przykłady powyżej) ale co z certyfikatem?

e) opis stosowanych metod ograniczenia wielkości emisji,

o co chodzi?

g) sposób postępowania z osadami ściekowymi,

chyba okresowy wywów wozem asenizacyjnym

i) opinia o gruncie zawierająca w szczególności informację o głębokości położenia najwyższego użytkowego poziomu wodonośnego wód podziemnych, oraz chłonność gruntu lub wyniki testu perkolacyjnego,
sam mam to zrobić? Działka jest pochyła, coraz mocniej aż przechodzi niemal w kanion na dnie którego jest strumyczek (w mojej granicy), poziom wód gruntowych którego miejsca miałby się tyczyć? (w sumie i tak to bez sensu bo nie spodziewam się wysokiego poziomu wód na szczycie niemal 400m pagórka)

j) aprobata (certyfikat) urządzeń oczyszczalni ścieków.
znowu nie wiem kto ma mi wydać te certyfikaty


W ogóle wkurzające się to, że można puścić szambo prosto w ziemie przez "oczyszczalnie" drenażową w zgodzie z prawem i minimalnymi przeszkodami papierologicznymi bo wszystko jest w ulotce producenta, a jak chce się zrobić cos ekologicznego dla środkowiska to kłody pod nogi z ilością załączników potrzebnych...

To, że poletko jest wyniesione ponad poziom terenu wynika z konieczności zabezpieczenia go przed przeciążeniem hydraulicznym wód opadowych oraz roztopowych z okolicznego terenu (np. tego o wyższej rzędnej terenu). Ponadto przepompownia pełni funkcję dawkownika, co ma korzystny wpływ szczególnie zimą. Nawet przy sporym spadku terenu umożliwiającym wyniesienie kopca ponad teren bez przepompowni ciężko będzie zrobić dopływ w taki sposób, aby nie powstał syfon przed kopcem (taki syfon ma bardzo wysokie prawdopodobieństwo zamarznięcia zimą).

Na jedną osobę przyjmuje się min 5 m2 powierzchni kopca, ale tej roboczej, czyli np. w połowie wysokości warstw.

Ad. b – filtr gruntowo-roślinny jest składany na budowie z podzespołów, wiec co najwyżej dostaniesz „certyfikaty” tylko na część podzespołów. Te certyfikaty to poprawnie deklaracja właściwości użytkowych dla wyrobów dla których wydano normy zharmonizowane lub krajowe deklaracje właściwości użytkowych dla wyrobów dla których wydano krajowe oceny techniczne lub jeszcze ważne przez niedługi okres aprobaty techniczne. Na rośliny hydrofitowe takiego dokumentu nie uzyskasz, bo taka roślina nie jest wyrobem budowlanym i nie podlega pod Ustawę o wyrobach budowlanych (a właśnie z tej ustawy wynika konieczność posiadania tych "certyfikatów"). Najprościej dać tylko deklarację właściwości użytkowych na osadnik gnilny i to zazwyczaj wystarcza przy filtrach gruntowo-roslinnych.

Ad . e) Sedymentacja i flotacja zanieczyszczeń w osadniku gnilnym wraz z beztlenową stabilizacją osadów. Redukcja zawiesiny w procesie cedzenia na warstwach mineralnych złoża filtracyjnego, usuwanie rozpuszczonych zanieczyszczeń organicznych (BZT5, ChZT) przez mikroorganizmy osiadłe na mineralnych warstwach złoża filtracyjnego, redukcja substancji biogennych (azot, fosfor) przez rośliny hydrofitowe.

Ad g) – dokładnie tak

Ad i) – opinia geotechniczna najbezpieczniejsza i nie do podważenia. Poziom wód gruntowych musi być min. 1,5 m od górnej rzędnej gruntu umieszczonego pod elementem odprowadzającym do gruntu ścieki oczyszczone. W przypadku powyższego rysunku z postu nr 98, będzie to rzędna terenu z nasadzeniami roślinnymi pod rurą w „pochłaniaczu roślinnym”.

Ad j). Producent osadnika gnilnego. I nie aprobata i nie certyfikat, tylko deklaracja właściwości użytkowych np. z PN-EN 12566-1:2004/A1:2006