dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 108

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar jerzyka51
    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Rybocice ,Słubice
    Kod pocztowy
    69-100
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Witam
    Zdjęcia mojej oczyszczalni są w linku wyżej .Będę w domu to pokaże nowe. Moja oczyszczalnia pracuje już trzeci rok .Za oczyszczalnią mam oczko o powierzchni ok 30 m2 i głębokości do 1,8 m. Pływają tam ryby.W tamtym roku padły wszystkie zaraz po tarle / karpie i orfy/ .Objawy wskazywały na nieuleczalną chorobę , może coś przyniosłem z nowymi roślinami .Karpie pływały u mnie ponad 3 miesiące i przystąpiły do tarła i w ciągu kilku dni padły.Wymieniłem wodę i odkaziłem nadmanganianem.Kupiłem też filtr z lampą UV .Po ok 2 miesiącach kupiłem małe orfy na próbę .Okazało się ,że że pływają i wyglądają na zdrowe.Te wszystkie zabiegi chyba przeżyła ikra ,bo mam w tej chwili kilkadziesiąt , może więcej małych 2 cm rybek Nie wiem co to jest bo wśród nich jest kilka z mieszańców czerwony z czarnym. Mam mały problem w tej chwili z glonami bo jeszcze rośliny dobrze nie wystartowały i ciągle jest ich mało w oczku.
    Mierzę pH wody i mam ją lekko zasadową.
    Ja dodatkowo do pierwszego zbiornika / szamba/ dodaje co jakiś czas bakterii ,a wodę szarą dodatkowo w przepompowni napowietrzam pompką / chodzi 15 min na godzinę/ .Taka woda jak dostanie się do oczyszczalni to niesie z sobą dużo bakterii beztlenowych i tlenowych co ułatwia prace samej oczyszczali wzbogacając ją w nowe żywe pokolenie bakterii / tak mi się zdaje /.
    Dodatkowo całość ładnie wygląda ,nie ma żadnych zewnętrznych oznak ,że to oczyszczalnia ścieków nic nie śmierdzi ,piasek na wierzchu jest suchy.Ja lubię jak mam tylko trochę czasu, szczególnie gdy świeci słońce posiedzieć nad tym oczkiem i cieszyć się z igraszek ryb ,bo wtedy wypływają na mieliznę.
    Relaksuje się tym widokiem.
    Przed przystąpieniem do budowy swojej oczyszczalni dużo czytałem i wiem ,że takich dobrze zaprojektowanych i wykonanych oczyszczalni w Polsce pracuje bardzo dużo.
    Miłego wieczoru J.Korona

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    alfa-tech

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał jerzyka51 Zobacz post
    Witam
    Zdjęcia mojej oczyszczalni są w linku wyżej .Będę w domu to pokaże nowe. Moja oczyszczalnia pracuje już trzeci rok .Za oczyszczalnią mam oczko o powierzchni ok 30 m2 i głębokości do 1,8 m. Pływają tam ryby.W tamtym roku padły wszystkie zaraz po tarle / karpie i orfy/ .Objawy wskazywały na nieuleczalną chorobę , może coś przyniosłem z nowymi roślinami .Karpie pływały u mnie ponad 3 miesiące i przystąpiły do tarła i w ciągu kilku dni padły.Wymieniłem wodę i odkaziłem nadmanganianem.Kupiłem też filtr z lampą UV .Po ok 2 miesiącach kupiłem małe orfy na próbę .Okazało się ,że że pływają i wyglądają na zdrowe.Te wszystkie zabiegi chyba przeżyła ikra ,bo mam w tej chwili kilkadziesiąt , może więcej małych 2 cm rybek Nie wiem co to jest bo wśród nich jest kilka z mieszańców czerwony z czarnym. Mam mały problem w tej chwili z glonami bo jeszcze rośliny dobrze nie wystartowały i ciągle jest ich mało w oczku.
    Mierzę pH wody i mam ją lekko zasadową.
    Ja dodatkowo do pierwszego zbiornika / szamba/ dodaje co jakiś czas bakterii ,a wodę szarą dodatkowo w przepompowni napowietrzam pompką / chodzi 15 min na godzinę/ .Taka woda jak dostanie się do oczyszczalni to niesie z sobą dużo bakterii beztlenowych i tlenowych co ułatwia prace samej oczyszczali wzbogacając ją w nowe żywe pokolenie bakterii / tak mi się zdaje /.
    Dodatkowo całość ładnie wygląda ,nie ma żadnych zewnętrznych oznak ,że to oczyszczalnia ścieków nic nie śmierdzi ,piasek na wierzchu jest suchy.Ja lubię jak mam tylko trochę czasu, szczególnie gdy świeci słońce posiedzieć nad tym oczkiem i cieszyć się z igraszek ryb ,bo wtedy wypływają na mieliznę.
    Relaksuje się tym widokiem.
    Przed przystąpieniem do budowy swojej oczyszczalni dużo czytałem i wiem ,że takich dobrze zaprojektowanych i wykonanych oczyszczalni w Polsce pracuje bardzo dużo.
    Miłego wieczoru J.Korona
    Problem z rybami to może być efekt braku pełnej pracy oczyszczalni gdyż oczyszczalnie roślinne pełną aktywność uzyskują po około 3 latach pracy. Chodzi tu przede wszystkim o rozrost korzeni. Brak dostatecznego czyszczenia ścieków skutkuje małą ilością tlenu w oczku gdyż potrzebują go do rozwoju bakterie tlenowe. Napowietrzanie "szarej wody" na pewno wspomaga proces.
    Z naszych danych oczyszczalnie trzcinowe zaczynały mieć problemu już po 4-5 latach użytkowania. Początkowo nieprzyjemne zapachy a potem zamulenie drenażu i koniec.
    Ciekaw jestem jak z zapachami?
    Czy na oczku pojawia się rzęsa wodna? My w ten sposób określaliśmy jakość wody z oczyszczalni biologicznych. Jak oczko byłe całe pokryte to było OK jak się natomiast cofała oznaczało to jakieś problemy z biologią w oczyszczalni.
    Ważne aby używać dobrych bakterii do oczyszczalni.

  3. #3

    Domyślnie

    Zaznaczam po raz kolejny, że nie jestem entuzjastą takich oczyszczalni. Przede wszystkim dlatego, że podobnie jak przy drenażowych, jakość ich działania zależy od poprawności wykonania. Może nawet w jeszcze większym stopniu.

    Ale z drugiej strony uważam, że jerzyka51 zrobił kapitalną robotę i jego świetne relacje poparte zdjęciami zasługują na medal.
    jerzyka - kibicuję ci!

    Cytat Napisał alfa-tech Zobacz post
    Klika razy robiliśmy badania takich oczyszczalni (na zlecenie dużej firmy, które posiada takie oczyszczalnie) problemy z jakością ścieków pojawiały się już po 3 latach funkcjonowania.
    Cytat Napisał alfa-tech Zobacz post
    Problem z rybami to może być efekt braku pełnej pracy oczyszczalni gdyż oczyszczalnie roślinne pełną aktywność uzyskują po około 3 latach pracy.
    Wynikałoby z tego, że jak tylko oczyszczalnie rozwiną w pełni systemy korzeniowe, to zaczynają się z nimi problemy. Nie bardzo mi to pasuje...

    Cytat Napisał alfa-tech Zobacz post
    Czy na oczku pojawia się rzęsa wodna? My w ten sposób określaliśmy jakość wody z oczyszczalni biologicznych. Jak oczko byłe całe pokryte to było OK jak się natomiast cofała oznaczało to jakieś problemy z biologią w oczyszczalni.
    Może stąd się biorą wasze problemy, że w odwrotny sposób odczytujecie wzrost i zanikanie rzęsy. To nie jest roślina, która ginie w zanieczyszczonej wodzie. Wręcz przeciwnie - jest (była) wykorzystywana do jej oczyszczania, na przykład w oczyszczalniach ścieków typu "Lemna". Poza tym wykorzystuje się ją jako naturalny wskaźnik zawartości metali ciężkich, które kumuluje.

    Cytat Napisał alfa-tech Zobacz post
    Ważne aby używać dobrych bakterii do oczyszczalni.
    Do oczyszczalni korzeniowej? Jak ich używać?
    Przecież taka oczyszczalnia bazuje na bakteriach symbiotycznych żyjących w bezpośredniej bliskości korzeni roślin. Jak można je dodawać?
    Nie kwestionuję tego zalecenia, tylko zaskoczyłeś mnie. Proszę - rozwiń temat.

    Cytat Napisał alfa-tech Zobacz post
    Prześlij proszę zdjęcia swojej oczyszczalni gdyż my unikamy tego typu oczyszczalni
    Zerknij na ten wątek od początku - jest sporo zdjęć zrobionych przez jerzyka51.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar stam222
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Poznań
    Posty
    1.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał alfa-tech
    Klika razy robiliśmy badania takich oczyszczalni (na zlecenie dużej firmy, które posiada takie oczyszczalnie) problemy z jakością ścieków pojawiały się już po 3 latach funkcjonowania.
    .
    Po wyjaśnieniach jerzyka piszesz;

    Cytat Napisał alfa-tech Zobacz post
    Problem z rybami to może być efekt braku pełnej pracy oczyszczalni gdyż oczyszczalnie roślinne pełną aktywność uzyskują po około 3 latach pracy. Chodzi tu przede wszystkim o rozrost korzeni. Brak dostatecznego czyszczenia ścieków skutkuje małą ilością tlenu w oczku gdyż potrzebują go do rozwoju bakterie tlenowe. Napowietrzanie "szarej wody" na pewno wspomaga proces.
    Z naszych danych oczyszczalnie trzcinowe zaczynały mieć problemu już po 4-5 latach użytkowania.
    .
    No i wychodzi na "pseudotechniczny" bełkot bo albo robicie badania i macie w Waszej bazie danych takie wiadomości albo nie robicie żadnych badań i w związku z tym , żadnych danych. A zdjęcie od jerzyka to po to by kopiować takie oczyszczalnie i sprzedawać za dużą kase?
    Pozdrawiam

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    alfa-tech

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał stam222 Zobacz post
    No i wychodzi na "pseudotechniczny" bełkot bo albo robicie badania i macie w Waszej bazie danych takie wiadomości albo nie robicie żadnych badań i w związku z tym , żadnych danych. A zdjęcie od jerzyka to po to by kopiować takie oczyszczalnie i sprzedawać za dużą kase?
    Pozdrawiam
    Bardzo nam się podoba praca jerzyka i trzymamy kciuki za dalsze postępy (sami jesteśmy pasjonatami i doceniamy innych fachowców dziękujemy za wiedzę Beja - masz rację co do rzęsy ale problem jest bardziej skomplikowany). Chęć dzielenia się wiedzą z innymi był spontaniczny. Mamy ogrom zdjęć takich oczyszczalni nie tylko z Polski i nie potrzebujemy innych a tym bardziej szanujemy prawa autorskie. Na oczyszczalniach o dużych wydajnościach dla firm problem pojawiał się szybko z wydajnością i jakością już po 3 latach natomiast przy małych po ok. 4-5. Mamy pełne raporty z takich oczyszczalni badania parametrów na wejściu i wyjściu. Oczyszczalnie roślinne nam się bardzo podobają i chcielibyśmy aby więcej takich powstawało (chociażby ze względu na walory estetyczne). My takimi się już nie zajmujemy i dlatego wiedza jest ograniczona. Budujemy zwykłe i pełno biologiczne ale jest to tylko wynik zapotrzebowania rynku. Klienci oczekują natychmiast gotowych rozwiązań (tak jak pacjent u lekarza natychmiastowego działania) a tego typu są idealne dla twórczości własnej.

    Nie znoszę jak ktoś próbuje oskarżać innych przez pryzmat własnej ułomności. Zastanów się zanim kogoś ponownie oplujesz (zagranie poniżej pasa).
    I tym samym chęć wspierania użytkowników zdechła. Już nam się po prostu nie chce. Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez alfa-tech ; 03-05-2015 o 21:11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony