dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie

    witam, mam problem natury prawnej :
    mam działkę narożnikową- z jednej str.ograniczoną ulicą, z drugiej działką sąsiada, z trzeciej rzeką i z czwartej tzw.droga pożarową. W związku z obowiązującymi przepisami płot od str.rzeki jest cofnięty o 1,5 m , a od str.drogi pożarowej o 1 m.Tak więc moja posesja została faktycznie zmniejszona o ca 80 mkw. Za te 80 mkw płacę jednak rokrocznie podatek gruntowy - mimo iż nie mam możliwości korzystania z niego, zużywam też własną kosiarkę, płacę za paliwo i olej, daję własną pracę i czas , który mogłabym wykorzystać na odpoczynek. I tu moje pytanie - czy rzeczywiście ja , jako właściciel muszę to robić?, przecież o tereny ogólnego użytku takie jak parki,skwery,trawniki,rowy przy drogach dba miasto! Czy właściciel takiej działki może być podwójnie ukarany ?
    Bardzo proszę o pomoc, pozdrawiam.
    DJ

  2. #2

    Domyślnie

    Pomocy !!!!!1
    jeśli nikt z Forumowiczów nie jest w stanie mi doradzić, to być może Redakcja mogłaby zająć stanowisko ?
    DJ

  3. #3

    Domyślnie

    Dołaczam się do pytania.
    Na brzegu wąwozu jest gminna droga (oddzielna działka szer. 4 m)
    Droga jest gruntowa nieutwardzona. Geodeta wytyczając działkę stwierdził, że granicą między moją działką a drogą jest krawędź wąwozu. Tzn stan faktyczny jest taki że działka drogi leży na zboczu wąwozu, a droga z której wszyscy korzystają jest na mojej działce.
    Jak to wyprostować?

  4. #4

    Domyślnie

    Wystąpić do gminy z prośbą o podział działki (wydzielenie części pod drogę) i wywłaszenie na cele publiczne (przynajmniej, jeśli sprawa dotyczy drogi gminnej). W gminie zajmuje się tym wydział geodezji. Za wywłaszczony pas należy się odszkodowanie.

  5. #5
    Guest

    Domyślnie

    Jakie przepisy regulują sprawe odszkodowania za zajęty pas ziemi na cele publiczne.Nie jestem pewna czy nas to dotyczy ale przy określaniu warunków zabudowy gmina wyznaczyła linię ogrodzenia 5m od osi drogi.Jest to wiejska utwardzona droga.My w ten sposób odaliśmy gminie 3 ary ziemi, o wykupie nie było mowy.

  6. #6

    Domyślnie

    Ustawa o wywłaszczeniach, mozna znaleźć w internecie. Był już podobny wątek na forum, poszukaj.

  7. #7

    Domyślnie

    qrde, najwyraźniej moje rozterki sa bardzo nietypowe i nikogo poza mną nie dotyczą.No cóż, pozdrawiam wakacyjnie .
    DJ

  8. #8

    Domyślnie

    Jeśli droga, pod której poszerzenie zarezerwowano część prywatnej działki ma charakter drogi publicznej, to właściciel gruntu może dokonać podziału nieruchomości i wydzielić z niej działkę, która ma być zajęta pod drogę. Z chwilą, gdy decyzja zatwierdzająca podział stanie się ostateczna, działka wydzielona pod drogę publiczną (miejską) przechodzi na własność miasta, a byłemu właścicielowi należy się odszkodowanie. Od tej chwili będzie on też zwolniony z obowiązku ponoszenia kosztów utrzymania działki przeznaczonej pod drogę. Do jego obowiązków będzie należało jedynie sprzątanie przyległego chodnika.
    Inaczej sprawa wygląda, jeśli dany teren nie ma charakteru publicznego, a przepisy ustawowe ograniczają właściciela w swobodnym korzystaniu z gruntu. Wtedy właściciel nie tylko nie może dowolnie zagospodarować swojej nieruchomości, ale także musi dbać o porządek i płacić podatki za ten grunt. Tak jest w przypadku dróg prywatnych oraz pasa terenu położonego wzdłuż rzeki. Pomimo zawartego w Prawie wodnym zakazu grodzenia nieruchomości przyległych do powierzchniowych wód publicznych w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu oraz uniemożliwiania przechodzenia przez ten obszar, grunt między ogrodzeniem i rzeką nadal stanowi prywatną własność i koszty jego utrzymania ponosi właściciel.
    Podstawa prawna: ustawa z dnia 18 lipca 2001r. Prawo wodne (Dz.U. nr 115, poz. 1229 z późn. zm.)

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony