dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 8
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 141
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie wilgotność silikatów

    Mam pytanie do Ekspertów:
    - jaka jest wilgotność silikatów tuż po wyprodukowaniu?
    - jaka może być wilgotność po składowaniu w różnych warunkach?
    - jak taka lub inna wilgotność Waszych produktów przekłada się na wilgotność w nowych budynkach?
    - jak silikat, takiej lub innej klasy, może wpływać na regulowanie wilgotności w pomieszczeniach podczas ich użytkowania?
    - czy są jakieś wskazania lub przeciw wskazania w tym zakresie?
    Czekam na rzeczowe odpowiedzi i pozdrawiam.

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    finf

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-318
    Posty
    28

    Domyślnie

    .. z tego co pamiętam..
    - wilgotność silikatów po opuszczeniu pieca to ok. 8%
    - jak będzie stał w wodzie to może naciągnąć drugie tyle - więc ok 16%
    - jeżeli nie pokryjesz go akrylami, styropianami itp sam odda wilgotność w 5-7 dni ogrzewania + wentylacja mechaniczna
    - silikat to najlepszy i niepowtarzalny materiał na rynku - jego główną zaletą jest zdolność hydrofobowa (regulowanie wilgotności) - warunek wszystkie warstwy ściany muszą być konsekwentnie dobierane tzn. docieplenie wełną tynki i farby silikatowe lub silikonowe, a z dobrze zaplanowaną wentylacją mechaniczną nie ma sobie równych.

    przeciwwskazania:
    nie zalecam styropianu, PIR itp.. nie przepuszczają wody i silikat traci tak dobrą właściwość. Silikat z natury nie lubi się z akrylem - gdyż dyspersja akrylowa wręcz przyciąga grzybki i glony oraz nie przepuszczają pary wodnej. Przy dużych mrozach i mostkach termicznych skraplanie pary wodnej w ścianie (w silikacie) może spowodować wzrost wilgotności. Akryl spowoduje brak możliwości jej „wyjścia” ze ściany i spowoduje zawilgocenie akrylu... mokry akryl + ciepło ok. 20C w domu... a jak dojdzie słaba wentylacja i grzybek naścienny gotowy
    Jak budujesz - buduj dobrze, jak pracujesz rób to najlepiej jak tylko potrafisz i pamiętaj jeżeli istnieje sposób, aby coś zrobić lepiej - ja go znajdę

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    zyh

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Biłgoraj
    Kod pocztowy
    23-400
    Posty
    136

    Domyślnie

    czyli jednym słowem ja zmaściłem sprawę ponieważ ocieplę styropianem. mam nadzieję, że po pomalowaniu ścian w domu silikonowymi farbami z wentylacją mechaniczną ustrzegę się grzybka

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Greg_81

    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Lublin
    Posty
    467
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał zyh Zobacz post
    czyli jednym słowem ja zmaściłem sprawę ponieważ ocieplę styropianem. mam nadzieję, że po pomalowaniu ścian w domu silikonowymi farbami z wentylacją mechaniczną ustrzegę się grzybka
    Wiele osób robi podobnie.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    zyh

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Biłgoraj
    Kod pocztowy
    23-400
    Posty
    136

    Domyślnie

    dzięki za pocieszenie, które mam nadzieje oznacza, że się to sprawdza

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Greg_81

    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Lublin
    Posty
    467
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    znam ludzi którzy maja tak wykonane i grzybka w domu nie ma, przy sprawnej WM byłbym spokojny, w praktyce welna nie wypada tak rewelacyjnie na scianach zewnetrznych, jest droższa i wymaga dokładniejszego wykonania niż styropian.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    zyh

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Biłgoraj
    Kod pocztowy
    23-400
    Posty
    136

    Domyślnie

    dlatego właśnie z wełny zrezygnowałem bo nie byłem pewny umiejętności fachowców a tu czytam, że to jest błąd i myślę: wtopiłem kupę kasy ale jednak mnie uspokoiłeś, dzięki

  8. #8
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał finf Zobacz post
    przeciwwskazania:
    nie zalecam styropianu, PIR itp.. nie przepuszczają wody i silikat traci tak dobrą właściwość. Silikat z natury nie lubi się z akrylem - gdyż dyspersja akrylowa wręcz przyciąga grzybki i glony oraz nie przepuszczają pary wodnej. Przy dużych mrozach i mostkach termicznych skraplanie pary wodnej w ścianie (w silikacie) może spowodować wzrost wilgotności. Akryl spowoduje brak możliwości jej „wyjścia” ze ściany i spowoduje zawilgocenie akrylu... mokry akryl + ciepło ok. 20C w domu... a jak dojdzie słaba wentylacja i grzybek naścienny gotowy
    Co za bzdury.
    Od utrzymywania w domu wilgotnosci na odpowiednim poziomie jest sprawna wentylacja a nie materiał ścienny także izolacja nie ma żadnego znaczenia jaka będzie.
    Prawie od dwóch lat wilgotność u mnie w domu to przedzial 32-47%.
    Na ścianie,w podłodze i na stropie styropian czyli szczelny termos ze styropianu i nie widzę skutków ubocznych.

  9. #9
    Konto usunięte na żądanie
    Guest
    Konto usunięte na żądanie

    Domyślnie

    Wełna jest zdecydowanie lepszym wyborem.

  10. #10
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam Kleczewski Zobacz post
    Wełna jest zdecydowanie lepszym wyborem.
    Jedynie dla tych,którzy wierzą,że dom zamiast wentylacji posiada skrzela do oddychania w scianach,czyli dla tych,którzy zatrzymali się myśleniu w czasach PRL-u.

    Ja nie mam ani grama wełny w domu i jakoś grzyba od dwóch lat nie widać.Czemu ?
    Przypomnę,szczelny szescian izolowany ze wszystkich stron styropianem.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 04-07-2014 o 15:20

  11. #11
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Styropian klejony na ścianę na klej w piance po obwodzie i w środku a dodatkowo,żeby polepszyć szczelność łączenia każda płyta była ze sobą łączona pianą.
    U mnie sciana nie oddycha,nawet nie ma prawa tego robic,tą robotę robi sprawna wentylacja
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 04-07-2014 o 15:33

  12. #12
    Konto usunięte na żądanie
    Guest
    Konto usunięte na żądanie

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Jedynie dla tych,którzy wierzą,że dom zamiast wentylacji posiada skrzela do oddychania w scianach,czyli dla tych,którzy zatrzymali się myśleniu w czasach PRL-u.

    Ja nie mam ani grama wełny w domu i jakoś grzyba od dwóch lat nie widać.Czemu ?
    Przypomnę,szczelny szescian izolowany ze wszystkich stron styropianem.
    To że nie widać grzyba na ścianie nie jest żadnym argumentem za styropianem.
    Czasy PRL-u nie mają nic do stosowania materiałów izolacyjnych, a z tych dwóch materiałów jeśli któryś je lepiej pamięta to właśnie styropian.

  13. #13
    Konto usunięte na żądanie
    Guest
    Konto usunięte na żądanie

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Styropian klejony na ścianę na klej w piance po obwodzie i w środku a dodatkowo,żeby polepszyć szczelność łączenia każda płyta była ze sobą łączona pianą.
    U mnie sciana nie oddycha,nawet nie ma prawa tego robic,tą robotę robi sprawna wentylacja
    Sprawna wentylacja odpowiada za wentylowanie pomieszczeń a nie za zjawiska fizyczne zachodzące w warstwie przegrody zewnętrznej.
    Są to dwie różne sprawy.

  14. #14
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam Kleczewski Zobacz post
    Sprawna wentylacja odpowiada za wentylowanie pomieszczeń a nie za zjawiska fizyczne zachodzące w warstwie przegrody zewnętrznej.
    Są to dwie różne sprawy.
    Co to znaczy "wentylowanie pomieszczeń" i co ma na celu ?

  15. #15
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam Kleczewski Zobacz post
    To że nie widać grzyba na ścianie nie jest żadnym argumentem za styropianem.
    Co powoduje grzyba i czemu u mnie w domu go nie ma ?
    Czemu w domu mam tak niską wilgotność czyt.poprawną i co to oznacza ?

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    finf

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-318
    Posty
    28

    Domyślnie

    .. no cóż ten styropian powoduje że największa zaleta silikatów bierze znacznie w łeb.... rozwiązaniem jest oszustwo "pod pozorem wymogów ppoż" - bardzo często stosowane w celu zmniejszenia kosztów termomodernizacji w starych budynkach przy częściowym zachowaniu "paroprzepuszczalności" - 30% ściany od góry dociepla się wełną...

    Arturo72 ->
    co do sprawdzenia czy nie masz grzyba... termowizja od wewnątrz - grzyb będzie widoczny... choć owocnik już nie musi ... i o ile raczej nie martwiłbym się silikatem (zakładam że z tego masz ścianę) - bo grzyby go nie lubią.. o tyle już tynk i farby akrylowe - kochają .. no chyba, że masz silikonowy, silikatowy lub mineralny tynk od wewnątrz, pomalowany silikatowymi lub silikonowymi farbami.... wtedy wilgoć jest oddawana do wnętrza.... i tu sprawdza się wentylacja mechaniczna...

    co do wilgotności ścian itp - nie będę robił tu wykładów z 5 lat zajęć z termodynamiki i wymiany ciepła, abyś zrozumiał - poszukaj na google hasła: "punkt rosy w ścianie"... a za klimat w domu w dużej mierze odpowiada wentylacja... ale praca ściany jest pasywna i za darmo
    Jak budujesz - buduj dobrze, jak pracujesz rób to najlepiej jak tylko potrafisz i pamiętaj jeżeli istnieje sposób, aby coś zrobić lepiej - ja go znajdę

  17. #17
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał finf Zobacz post
    .. no cóż ten styropian powoduje że największa zaleta silikatów bierze znacznie w łeb.... rozwiązaniem jest oszustwo "pod pozorem wymogów ppoż" - bardzo często stosowane w celu zmniejszenia kosztów termomodernizacji w starych budynkach przy częściowym zachowaniu "paroprzepuszczalności" - 30% ściany od góry dociepla się wełną...

    Arturo72 ->
    co do sprawdzenia czy nie masz grzyba... termowizja od wewnątrz - grzyb będzie widoczny... choć owocnik już nie musi ... i o ile raczej nie martwiłbym się silikatem (zakładam że z tego masz ścianę) - bo grzyby go nie lubią.. o tyle już tynk i farby akrylowe - kochają .. no chyba, że masz silikonowy, silikatowy lub mineralny tynk od wewnątrz, pomalowany silikatowymi lub silikonowymi farbami.... wtedy wilgoć jest oddawana do wnętrza.... i tu sprawdza się wentylacja mechaniczna...

    co do wilgotności ścian itp - nie będę robił tu wykładów z 5 lat zajęć z termodynamiki i wymiany ciepła, abyś zrozumiał - poszukaj na google hasła: "punkt rosy w ścianie"... a za klimat w domu w dużej mierze odpowiada wentylacja... ale praca ściany jest pasywna i za darmo
    Same ble,ble ble
    Nie rozmawiamy o starym budownictwie z PRL-u tylko o nowych domach,także Wasze myślenie musicie zmienić o 180 stopni bo nie wypada pisać coś o czym się pisało 20-30 lat temu.
    Ściany mam z bloczka silikatowego 18cm.
    Od wewnątrz mam tynk gipsowy pomalowany farbami lateksowymi,chłonie wilgoć jak gąbka
    Jak już wiesz,że w domu sprawdza się poprawna wentylacja to może pozostań przy tym i nie pisz dla skołowania inwestorów,że "ściany oddychają" bo to jest bzdura.
    Co do punktu rosy,spokojnie,przerabiałem temat.
    Podaj mi gdzie znajdzie się ten punkt w ścianie z 18cm silikatu i na tym jest 20cm styropianu z lambdą 0,031,tylko czasami nie doznaj szoku,że nie zdawałeś sobie z tego sprawy
    Panowie promujący wełnę i "oddychające ściany" ,pora wrócić z PRL-u do teraźniejszości

    Sąsiadowi grzyb wyszedł po miesiącu od SSZ i jeszcze nie ma żadnej izolacji na ścianie...
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 04-07-2014 o 23:24

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    finf

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-318
    Posty
    28

    Domyślnie

    ... i wbrew pozorom najgorsza kombinacja to pustak MAX + 10-12 cm styropianu + akryl z obu stron... Punkt rosy przy temperaturze ok. -17 (-20) wypada w środku (2/3) pustaka MAX... mamy wtedy znaczny spadek wytrzymałości i izolacyjności pustaka,a w efekcie następuje przemarzanie ścian i skraplanie się w kątach, za meblami... pary wodnej z powietrza (wtórny punkt rosy) - tu nawet TURBO nie da rady.... co ciekawe - od lat deweloperzy tak budują domy jednorodzinne.... a później zachodzisz dlaczego ogrzanie 140 metrowego domu piecem dwu-funkcyjnym (z otwartą komorą - też popularne, ale nie znaczy że dobre) kosztuje po 2-3 tyś.....

    Mój domek letniskowy ... silikat 18 cm + 2x10 cm (dach 30 cm) wełny mineralnej szklanej + mineralne tynki (od wewnątrz i zewnątrz) o powierzchni 98 metrów... ogrzewany kominkiem z paleniskiem z wermikulitu oraz szamotową warstwą akumulacyjną własnej konstrukcji z zabudowaną grzałką 350W i pasywnym systemem DGP (bez dmuchaw) + elektryczne ogrzewanie podłogowe w kuchni i łazience + wentylacja hybrydowa... temperatura wewnątrz w zimie jest ustawiona na ok. 6-8 st. C - aby nie wysadziło wody. Koszt ogrzewania od października 2013 do maja 2014 to - 437,38 zł
    Ostatnio edytowane przez finf ; 04-07-2014 o 23:31 Powód: błąd ortograficzny :)
    Jak budujesz - buduj dobrze, jak pracujesz rób to najlepiej jak tylko potrafisz i pamiętaj jeżeli istnieje sposób, aby coś zrobić lepiej - ja go znajdę

  19. #19
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał finf Zobacz post
    ... i wbrew pozorom najgorsza kombinacja to pustak MAX + 10-12 cm styropianu + akryl z obu stron... Punkt rosy przy temperaturze ok. -17 (-20) wypada w środku (2/3) pustaka MAX...
    Zatem ponawiam pytanie,bloczek silikatowy 18cm+20cm styropianu z lambdą 0,031.
    Gdzie wystąpi punkt rosy ?
    Ja wiem,chcę Wam obalić bzdurne teorie,które wygłaszacie i oczekuję odpowiedzi.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 04-07-2014 o 23:39

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    finf

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-318
    Posty
    28

    Domyślnie

    co ciekawe są tacy co twierdzą, że wszyscy się mylili w PRLu i biała cegła silikatowa na piwnice i elewacje to pomyłka, bo ona nasiąkała jak gąbka... o dziwo... nasiąkała a mróz jej nie rozsadza
    straszliwe i dziwne rzeczy uczą w tych szkołach ... Dr. Inż........ http://www.mybudujemy.pl/porady/mury...ikatow,18.html
    Jak budujesz - buduj dobrze, jak pracujesz rób to najlepiej jak tylko potrafisz i pamiętaj jeżeli istnieje sposób, aby coś zrobić lepiej - ja go znajdę

Strona 1 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony