dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Woda przesączająca się do piwnicy

    Cześć, chcę się poradzić ;D mam taki problem, po ostatnich deszczach zauważyłem u siebie w piwnicy przesączając się woda (załączona fotka)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	214
Rozmiar:	33,1 KB
ID:	267299
    Piwnica powstała kiedyś „na dziko” przez poprzedniego właściciela. Ja teraz dokańczam budynek. Podejrzewa że nie została porządnie zaizolowana. Ściana fundamentowa wygląda następująco bloczek betonowy 2cm styropianu i bloczek postawiony na sztorc. Ta warstwa bloczków postawionych na sztorc wymurowana jest tylko do poziomu gruntu.
    Myślałem żeby odkopać ścianę fundamentową i około 40 cm ławy fundamentowej i zasmarować to dysperbitem i wkleić papę albo jakąś folię. Albo odkopać jak powyżej, wywalić ten bloczek na sztorc i te 2 cm styropian, zasmarować dysperbitem, folia lub papa na to styrodur i folia kubełkowa. Jak myślicie?
    Z góry dzięki za pomoc.

  2. #2

    Domyślnie

    Po pierwsze mam wątpliwość ogólnie czy jest sens hydroizolacji piwnicy, skoro brak tam jest podłogi (chyba).

    Jak najbardziej zaproponowane rozwiązanie jest prawie dobre. Sama papa wystarczy. Jedna warstwa bezpośrednio na ścianę fundamentową, potem styrodur i folia kubełkowa .
    Dobrze byłoby tutaj również drenaż na poziomie fundamentu zrobić, do kanalizacji, do studni chłonnej (po odkopaniu ścian fundamentowych to koszty tego są małe)

    Wiem, że to raczej bardzo trudne do wykonania ale powinno się jakieś hydroizolacje poziome z papy podkładowej zrobić.

  3. #3

    Domyślnie

    dzięki za rade.. podłoga w piwnicy się pojawi (wylewka betonowa zbrojona na podwójnej foli). o drenażu pomyślę. Mam jeszcze pytanie o samą izolację pionową tzn o samą ścianę, zostawić jak jest czy zdjąć ten bloczek na sztorc i wtedy papa, styrodur i folia kubełkowa (styrodur nie pogryzie się z papą?).
    Korzystając z okazji zapytam czy jest sens odkopywać całe fundamenty i je izolować i ocieplać. Dom ma wysoki fundament poziom zero ma ok. 50 - 80 cm od poziomu gruntu. piwnica tylko pod jednym pomieszczeniem.

  4. #4

    Domyślnie

    Nie pogryzie się robiąc w taki sposób.

    { Słuszna byłaby obawa, gdyby chcieć nakładać na styrodur papę. Wówczas wiadomo w przypadku zgrzewania styrodur uległby zniszczeniu, tak samo w przypadku lepienia na styrodur jakimś lepikiem na bazie organicznego rozpuszczalnika (Zanim wyparowałby ten rozpuszczalnik mógłby uszkodzić termoizolację)}.

    Ale jak już pisałem układanie papy na fundament i na to XPS jest już tradycyjnym rozwiązaniem i nie ma obaw o jakieś problemy (jeśli byłaby jakaś specyficzna papa, to powinna być informacja o niemożności połączenia, bo jak już mówiłem takie rozwiązanie jest popularne)
    oczywiście nie kołkować XPS, bo papa będzie nie szczelna.

    Trudno powiedzieć czy ma sens. Na pewno, aby spełniał 'Rozporządzenie :Warunki techniczne wykonania i odbioru budynków' to niezbędna jest termoizolacja Ale uwzględniając wielkość pomieszczenia, to nie przyniesie to dużych oszczędności. A już na pewno nie zauważalna różnica gdy cały budynek nie jest ocieplony, nie ma dbałości o izolację mostków termicznych itp. . Gdy właściciel dąży do tego aby dom był pasywny lub bliski tego, to trzeba izolować.

    A, i jeszcze jak zostaną ocieplone ściany to aby to miało sens, to trzeba podłogę również ocieplić.

    Usunąłbym ten ścianę i styropian, bo to jest jakieś dziwne, nieuzasadnione rozwiązanie, jeśli dobrze zrozumiałem to wygląda to tak obecnie (od wewnątrz): bloczki na płask, styropian , bloczki na rąb. I w takim wypadku można usunąć te bloczki na rąb (jeśli nic na nich nie stoi )
    I taka rada po za tematem : uważać przy odkopywaniu fundamentów. Ale tu raczej ta uwaga na ogół dotyczy starych fundamentów z kamienia, na spoiwie wapiennym ze zlasowaną zaprawą (bardzo niebezpieczne jest odkopanie takich fundamentów w całości). Tu wystarczy ocenić czy jest ściana w pionie, czy zaprawa jest dobra, czy bloczki nie są mocno popękane, czy ława betonowa jest w porządku itp. I jeśli nie to nie powinno być zagrożenia katastrofą budowlaną.

    Rozpisałem się A co do łączenia styropianu do papy to producent powinien jakiś klej doradzić (jakiś lepik emulsja na bazie wody, może nawet chyba zaprawa cementowa). Można układać bez kleju ale to jest chyba nie możliwe do wykonania, przy większej wysokości.

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki jeszcze raz.
    Jeżeli chodzi o całe fundamenty wiem, żeby w razie czego nie odkopywać całych od razu ;D
    Zastanawia mnie cały czas ta izolacja samych fundamentów na poniższym zdjęciu widać jak wysoki jest fundament.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20140607_12_12_57_Pro.jpg
Wyświetleń:	56
Rozmiar:	99,9 KB
ID:	267693 Nie wiem czy jest sens odkopywać go jeszcze i dawać styrodur. Czy po prostu ocieplając ściany styropianem zejść poniżej tego poziomu „0” w tym wypadku do gruntu. Na dole zdjęcia widać ten bloczek postawiony na sztorc od niego bym startował z ociepleniem ścian.
    Ocieplenie podłogi oczywiście będzie ale w granicach 8-10 cm bo w środku byłoby już niezbyt wysoko.
    Jak myślisz odkopywać czy zostawić jak jest.

  6. #6

    Domyślnie

    Jak bardzo się nie ma środków do robienia wykopów to można zaniechać wykonywania termo i hydroizolacji. I utrzymywać piwnice na mokro. Pewnie to nie jest zgodne ze standardami ale chyba można jeśli jest dobrze wykonana hydroizolacja pozioma (ściany budynku są odizolowane poziomo papą podkładową od ścian piwnicy), aby zabezpieczyć przed podciąganiem kapilarnym ściany i izolacja stropu nad piwnicą, wystarczy aby była folia pod wylewką.
    I wtedy na ściany styropian. Do poziomu 50 cm nad ziemią tynk żywiczny lub jakieś płytki, wyżej zwykły tynk cienkowarstwowy akrylowy lub mineralny . Często się robi tak że do tej granicy 50 cm używa się cieńszego styropianu np. o 1 cm, aby ładniej to przejście wyglądało (a tak na prawdę przez to że do ocieplenia ścian piwnicy są mniejsze wymagania co do izolacyjności ścian budynku). I pod tym wystającym montuje się kapinos.
    Ostatnio edytowane przez wojtusp ; 29-06-2014 o 13:48

  7. #7

    Domyślnie

    tzn izolacje piwnicy chcę zrobić. Chodzi mi o resztę fundamentu. Piwnice mam tylko pod jednym pomieszczeniem na rogu 5 na 6 metrów . Reszta jest nie podpiwniczona.

  8. #8
    Senior Member FORUMOWICZ WIELKI SERCEMADMINISTRATOR FORUM Avatar Redakcja
    Zarejestrowany
    May 2001
    Posty
    4.688

    Domyślnie

    Zapraszamy do obejrzenia filmu poradnikowego na temat wyboru dobrej jakości hydroizolacji:



    Zobacz inne filmy poradnikowe murator.tv - Telewizji Budowlanej Muratora
    Sprawy dotyczące forum: [email protected]
    murator.tv na YouTube: KANAŁ YOUTUBE

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony