dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 25 z 25
  1. #21

    Domyślnie

    Pytanie, jak prędko chce się schładzać pomieszczenia i czy cyklicznie załączać chłodzenie czy stale chłodzić, jeżeli to drugie to może obniżenie temp powietrza o dosłownie parę st. wraz z zyskiem rekuperatora by wystarczyło. Skoro dobrze zaizolowane domy zimą tracą powiedzmy 2-3st / dobę przy braku ogrzewania przy d temp powiedzmy 20st.C to latem, gdy delta wynosi 10st i to tylko w upalne dni za dnia, wydaje się, że niewiele potrzeba - przy założeniu, że to będzie pracować stale no i że dom nie jest jakoś ekstremalnie zaszklony od południa. Nie wiem co na to PC gdy ma tylko jakąś chłodnicę do schłodzenia, zapewne bufor na wodę lodową byłby wskazany by jej nie zakatować ciągłymi startami, stale by pracowała pompka przetłaczająca ją przez chłodnicę i bufor, być może mogła by być malutka, kilkuwatowa do takich celów.
    Ale tak jak piszesz, opinie praktyka instalatora były by pomocne czy to ma szansę pracować i czy jest możliwe do wykonania w prosty sposób.
    Na myśl przychodzi mi kilka chłodnic samochodowych równolegle we wspólnej obudowie DIY, one kosztują po kilkadziesiąt PLN/sztukę więc koszt wykonania sporego, wydajnego wymiennika niewielki, nie wiem jak też wygląda sprawa z oporem powietrza przetłaczanego przez takie chłodnice, zwłaszcza gdyby były 2-3 szt jedna za drugą.
    Ostatnio edytowane przez _olo_ ; 09-02-2015 o 21:51

  2. #22
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    misq
    nie jestem w stanie od a do z napisać co i jak masz zrobić.
    Ale na schemacie który podałeś jest wszystko
    belki rozdzielacza musisz wyizolować kauczukiem
    fwm to kanałówka lub pod zabudowę - musisz zrobić dyfuzor (skrzynkę) nawiewny i z niego wyprowadzić kanały (kanał) i to samo na powrocie
    Ale zamiast bawić się w kanały na parterze, to po prostu powieś fwl po drugiej stronie ściany i masz wszystko z głowy i pewnie taniej niż te kanały
    Do tego sterownik wbudowany elektromechaniczny będzie o połowę tańszy od elektronicznego do fwm
    3-ka też wystarczy i jest lepsza niż nic - różnica będzie ogromna, a jak nie zależy Ci na bardzo niskich temp. tylko na rozmiarze to weź 3-ke
    zdjęcia fancoili i ich opis znajdziesz u mnie na blogu
    pzdr

  3. #23

    Domyślnie

    Na wstępie ogromne podziękowania za pomoc

    Te wszystkie moje pytania są z dość prozaicznego powodu - chcę przygotować instalację pod klimakonwektory, ale nie instalować ich od razu.

    Czy rurki podłączeniowe PE-RT/Al/PE-RT będą ok, czy to powinna być mimo wszystko miedź?

    Na parterze żona nie chce szpecić salonu taką maszyną na ścianie - FWL więc odpada i pozostają kanałówki. Na Twoim fb widziałem takie foto:



    Czy dobrze mi się wydaję, że widzę tylko jedną kratkę - czy jest to jednocześnie nawiew i wyciąg powietrza? Jeżeli tak, to co to za klimakonwektor - bo czegoś takiego potrzebuję.

    Bo w karcie do FWM znalazłem taki schemat - trochę inny sposób działania - pobiera powietrze z boku urządzenia i wyrzuca z góry:



    Z poddaszem widzę, że chyba nie uda mi się wykombinować nic mądrego i w miarę taniego (miałem nadzieję, że taka może kanałówka z rozprowadzeniem) - poprowadzę więc do każdego pokoi po parze rur chłodniczych i odpływ skroplin, ukryję to w ścianie i niech czeka na lepsze czasy - może kiedyś zdecyduję się na instalację 3x FWL - po jednym do każdego z pokoi.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	375110_591978504155164_461296545_n.jpg
Wyświetleń:	843
Rozmiar:	30,2 KB
ID:	303847   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	fwm.JPG
Wyświetleń:	834
Rozmiar:	25,2 KB
ID:	303850  

  4. #24
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    misq
    to jest właśnie fwm, pracujący wg schematu który zamieściłeś
    z tyłu za oświetleniem jest widoczna krata powrotna, a nawiew jest do przodu
    materiał rur jest bez znaczenia
    można też go zamontować jak na prawym schemacie, na fb też takie zdjęcie znajdziesz, fancoil jest schowany za tylną ścianką takiej półki/biblioteczki wbudowanej w ścianę i tylko krata nawiewna jest na wysokości górnej półki. Jest tam też zdjęcie rozdzielacza z instalacji mieszanej wg schematu jaki podałeś wcześniej.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał clarnet Zobacz post
    misq
    to jest właśnie fwm, pracujący wg schematu który zamieściłeś
    z tyłu za oświetleniem jest widoczna krata powrotna, a nawiew jest do przodu
    materiał rur jest bez znaczenia
    można też go zamontować jak na prawym schemacie, na fb też takie zdjęcie znajdziesz, fancoil jest schowany za tylną ścianką takiej półki/biblioteczki wbudowanej w ścianę i tylko krata nawiewna jest na wysokości górnej półki. Jest tam też zdjęcie rozdzielacza z instalacji mieszanej wg schematu jaki podałeś wcześniej.
    Dzięki, sytuacja klaruje mi się coraz bardziej

    Kolejne pytanie - z czego powinny być zrobione kanały od i do klimakonwektora - na rysunku na czerwono - jakieś specjalne płyty np z wełny czy może być coś prostszego?

    Rozumiem, że kratka może być dowolna - np wentylacyjna?

    A czy do FWM da się jakimś sposobem podpiąć ten tańszy sterownik elektromechaniczny Daikina?

    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	fwm2.JPG
Wyświetleń:	784
Rozmiar:	27,3 KB
ID:	304230  

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony