dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Czy pompa przepchnie powietrze?

    witam,
    mam problem z instalacją zasilającą zraszacze w wodę deszczową, proszę o pomoc!

    Mam zbiornik na deszczówkę (ok 12m3) umieszczony jakieś 4-5 metrów od budynku. Dno zbiornika około 2m poniżej gruntu. Wszystkie połączenia wykonane na rurze PP25 niebieskiej. Na końcu rury ssącej umieszczonej w zbiorniku ( około 10 cm nad jego dnem) zainstalowany jest zawór zwrotny wraz z filtrem. Rura zsąca wodę ze zbiornika w kształcie odwróconej litery U. To znaczy pionowo ku górze idąc od końca z filtrem i zaworem, wychodzi ze zbiornika około pół metra pod poziomem gruntu jest kolanko 90 stopni i dalej poziomo w kierunku budynku, następnie po skosie w dół aż do poziomu minus 1.5 metra. Na tej głębokości i przepust przez fundament i zarazem podłoga piwnicy. Zdaję sobię sprawę iż w rurze powstaje poduszka powietrzną która trzeba jakoś przepchać.


    Polecono mi pompę omnigeny inox multi o mocy 1100 albo 1300W. Czy taka pompa poradzi sobie z przepchnięciem wody i odpowietrzeniem rury zasysającej wodę ze zbiornika? Wykonałem próbę ze znacznie słabszą pompą i się nie udało.

    Dodam, iż system podlewania oparty jest na elektrozaworach oraz zraszaczach huntera i liniach kropelkowego nawadniania, zakładam maksymalne zapotrzebowanie na wodę 90-100 litrów na minutę ( 5 zraszaczy). Przy czym przy liniach kropelkowych to zapotrzebowanie będzie znacznie niższe.

    Czy w tej sytuacji inwestować w zestaw hydroforowy? Czy dobzre myślę iż przy zapotrzebowaniu na wode na poziomie 100 litrów na minutę przydałby się zbiornik hydroforowy około 300 Litrowy? czy też iść w nowoczesne zestawy hydroforowe przeponowe? Polecono mi w jednym ze sklepów zbiornik max 100 LItrów

    pozdawiam,
    Plumbum
    zmieleni.pl

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar G.N.
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Skąd
    Kraków trochę Królówka
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Przepchać by przepchnęła bez problemu o ile zasysała by od razu wodę. Problem jest taki że musi nie przepchnąć tylko przeciągnąć a z tym jest większy problem. Pompy do wody mają to do siebie że niespecjalnie wydajnie pompują powietrze, poza tym na sucho lubią się zacierać.Samo zasyfonowane powietrze możliwe że by pompa przeciągnęła. Pytanie jaki dodatkowy opór stawia zawór zwrotny i czy z tym łącznie sobie poradzi.
    Miałem kiedyś nieco podobną sytuację. Mam płytką studnie (ok 2,5 metra) za to daleko bo prawie 100 m od domu i w połowie jest obniżenie ładnych kilka metrów. Miałem w studni zawór zwrotny z ciężarkiem, uruchomiłem pompa bez większego bólu przeciągnęła powietrze, działało. Po pewnym czasie zawór zaczął trochę przepuszczać, więc wymieniłem na taki ze sprężynką, przy okazji układ oczywiście się zapowietrzył i tym razem okazało się że d... blada, tego to pompa nie pociągnie. Musiałem zalać układ wodą co było nieco problematyczne ale jakoś poszło. Od tego czasu działa.
    Jako rozwiązanie widzę dorobienie zaworu do zalewania układu. Trójnik i zawór w najwyższym miejscu układu, lejek plus pół wiaderka wody i po kłopocie. Zbiornik hydroforowy koniecznie dla stabilizacji ciśnienia, szczególnie przy zasilaniu lini kropelkowych, choć 300 l wydaje się grubą przesadą, 100 spokojnie wystarczy a i 50 powinna obskoczyć jeśli będziesz mieć pompę z jakimś zapasem wydajności. Co do "nowoczesnych zestawów przeponowych" to widziałeś w ostatnim 25-leciu jakiś inny hydrofor niż przeponowy?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony