dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 92 z 95
Pokaż wyniki od 1.821 do 1.840 z 1881
  1. #1821

    Domyślnie

    Przeciez seler2 napisal ze drewno kupuje porabane a rabie tylko koszyk na drzazgi do rozpalki nijak nie kojazy mi sie rabanie np 10mp drewna z relaksem. Rozumiem pogrzebac cos w warsztacie ktory kolega seler ma ekstra czy cos przy roslinach w ogrodzie ale nie rabanie drewna. Wiadomo ze gdyby pc kosztowaly normalne pieniadze adekwatne do tego co sie znajduje w srodku to bylyby duzo popularniejszymi zrodlami ciepla. Tak jak kotly na ekogroszek zawojowaly rynek swoja ''bezobslugowoscia'' tak tez by bylo z pc. Tylko ta cena...

  2. #1822
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Poczekaj aż uprają się z węglem , zobaczysz ile będzie wtedy kosztował kubik drewna z 2-3 X tyle co obecnie , wtedy zacznie się szukanie oszczędności , kupno drewna mokrego i nie porąbanego , a już jego przygotowanie do sezonu grzewczego będzie dalej traktowane jako relax . PC musi być droga , bo jak jest tania , to ludzie nie kupują , bo mają w głowach zakodowane że tanie to giee , a drogie jest super , ale że większość nie stać na super to wybierają tą ze średniej półki cenowej . U nas w głowach inwestorów cena jest wyznacznikiem jakości , a niestety większość producentów na tym bazuje i do ,,takiej sobie " pc dorzucają solidną cenę i gra gitara .

  3. #1823

    Domyślnie

    Bo swiadomosc inwestorow jest nadal slaba. Pc to dla wiekszosci urzadzenie wrecz z kosmosu co jeszcze bardziej poteguje cena. To sie na pewno musi zepsuc itd. Czar pryska kiedy zdejmie sie obudowe. Ludzie nawet nie sa swiadomi ze kazdy z nich jest na codzien uzytkownikiem przynajmiej 2 pomp ciepla ( klima w aucie a w nowych autach to i ogrzewanie jest realizowane klima, lodowka). Jednak dom zeby ogrzac to musi byc ogien.

  4. #1824
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Grzanie klimatyzatorem to też zdziwienie. "To jest pompa ciepła?"

    Dochodzi do tego także fakt że synonimem pompy ciepła były gruntówki. Wszystko wychodziło kosmicznie drogo, a na dodatek ludzie, którzy je kupowali nie potrafili sobie policzyć że prąd w drugiej taryfie plus bufor albo gruba wylewka będzie tańszy.
    Zresztą we współczesnych energooszczędnych domach często też tak jest, że prąd w drugiej taryfie będzie tańszy niż pompa ciepła, nawet powietrze-woda.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  5. #1825

    Domyślnie

    Cytat Napisał ACCel Zobacz post
    Grzanie klimatyzatorem to też zdziwienie. "To jest pompa ciepła?"

    Dochodzi do tego także fakt że synonimem pompy ciepła były gruntówki. Wszystko wychodziło kosmicznie drogo, a na dodatek ludzie, którzy je kupowali nie potrafili sobie policzyć że prąd w drugiej taryfie plus bufor albo gruba wylewka będzie tańszy.
    Zresztą we współczesnych energooszczędnych domach często też tak jest, że prąd w drugiej taryfie będzie tańszy niż pompa ciepła, nawet powietrze-woda.
    Pod warunkiem ze prad w 2 taryfie jest po 24-28 gr. U mnie(olsztyn) np druga taryfa to ok 36 gr

  6. #1826
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Cytat Napisał ACCel Zobacz post
    Grzanie klimatyzatorem to też zdziwienie. "To jest pompa ciepła?"

    Dochodzi do tego także fakt że synonimem pompy ciepła były gruntówki. Wszystko wychodziło kosmicznie drogo, a na dodatek ludzie, którzy je kupowali nie potrafili sobie policzyć że prąd w drugiej taryfie plus bufor albo gruba wylewka będzie tańszy.
    Zresztą we współczesnych energooszczędnych domach często też tak jest, że prąd w drugiej taryfie będzie tańszy niż pompa ciepła, nawet powietrze-woda.
    Klimatyzator nie zapewnia CWU ! A jej koszt w małych energooszczędnych domach potrafi być większy niż CO . ! PC gruntowe były i są synonimem pompy ciepła , bo sa po prostu najlepsze . Kosmicznie drogo potrafią być wszystkie pc nie ważne czy powietrzna czy gruntowa czy BP . Tak jak smaochody potrafią być kosmiczne drogie -mercedes z duża gwiazdą , bentley itp , ale można wybrać opla .
    <<Zresztą we współczesnych energooszczędnych domach często też tak jest, że prąd w drugiej taryfie będzie tańszy niż pompa ciepła, nawet powietrze-woda.>>
    Trochę ,,pojechałeś , rozwiń myśl , jako podstawę załóżmy Twój dom 140 m2

  7. #1827
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Czyżbyś miał gruntowkę? Porównanie do samochodów chyba niezbyt ci wyszło. Możesz porównywać chińską markę, europejską bądź japońską/koreańską, wszystko w podobnym segmencie technicznym. Ale jak myślisz że marka pompy ciepła da ci poczucie luksusu to współczuję

    Piszemy o CWU? Jaki ma COP pompa ciepła dla CWU w zimie? 2?
    Jak ludzie grzeją w lecie ekogroszkiem czy drewnem?

    140m2 x 35kWh/m2/rok daje 4900kWh. Przy SCOP=3 masz 1633kWh. Koszt inwestycji w pompę ciepła załóżmy 20k.
    Różnica w zużyciu energii to 3266kWh rocznie, jakieś 1000zł w drugiej taryfie. Zwrot w 20 lat. Jak zrobiłeś gruntówkę za 40k to nigdy bo się prędzej rozsypie.

    Pewnie wspomnisz te CWU. Rodzina 2+2, 250kWh na miesiąc, 3000kWh na rok. Koszt w drugiej taryfie 900zł. Przy PC jakbyś grzał tylko w drugiej taryfie będzie 2x taniej (COP=2) tylko czy przy prawdziwej zimie wystarczy mocy, aby zagrzać wodę w nocy? Ale powiedzmy że tak. 9000zł oszczędności w ciągu 20 lat.

    Jak dodamy CWU i ogrzewanie to przy pompie za 20k wyjdzie zwrot w jakieś 15lat. Przy gruntówce ciągle nigdy.
    Wszystko to zakładając że pompa ciepła wytrzyma tyle lat bez remontu.

    Jak dorzucisz 3kW fotowoltaiki za jakieś 5k po dopłatach to zwrot PC wydłuża się 2x
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  8. #1828
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Tak mam gruntówkę inwerterową na dodatek . Moja pc nie ma markowej nalepki z stąd te porównanie do samochodów .Moja pc na potrzeby CWU w zimie cop 3,3/3,5. Wyobraź sobie że akurat mam dom 140 m2 , za sezon zimowy wychodzi od lat na CO i CWU ~2000 kwh . SCOP za sezon zimowy 4,5 , słabo bo niestety mam na poddaszu grzejniki . 2000 kwh X 4,5 =10000 kwh , tyle bym za sezon zużył przy czystym prądzie . 2 T u mnie to 0,34 pln ( chociaż ostatnio była podwyżka jeszcze nie wie ile w realu będzie droższa) a że nie jestem zwolennikiem grzania tylko w 2 T ,średnia cena na PC 1 kwh to 0,42 pln . Więc te 2000 kwh generuje mi koszta za sezon zimowy ~840 pln , przy czystym prądzie byłoby 10000 X 0,42 =4200 pln . I teraz zostaje jeszcze ~8 miesięcy CWU , u mnie jest to 30-35 pln miesięcznie , 8 X 35 =280 + 840 =1120 PLN rocznie . Przy czystym prądzie byłoby 35 X COP 3,3 =115 PLN x 8 = 920 PLN + 4200 = 5120 PLN rocznie za CO I CWU . Więc rocznie różnica 5120-1120=4000 pln .
    Owszem wiem że pc gruntowa kosztyje 40 K ale taka o mocy 10-12 kw . Jednak do takiego domu 140 m wystarcza pc 5-6Kw , u mnie akurat jest 5,2 kw . Mniejsza PC to i mniejsze koszta inwestycji , wyobraź sobie że ja akurat mam całą instalację pc gruntowej inwerter za 15K , jak widzisz 15K /4K to zwrot w 3-4 sezony grzewcze, o ile nie podniesie się cena prądu - a podniesie się na pewno-.Jak się zepsuje pc , to nie wymieniam całej instalacji tylko same ,,bebechy " pc a to jest koszt 7K , jak u mnie .
    A kto zabroni przy gruntówce PV ? . I teraz nie rozumiem Twojego liczenia , zAkładasz na CO 4900 kwh , na CWU 3000 KWH co daje razem 7900 kwh i chcesz to pokryć instalacją PV 3 KW ?W takim przypadku potrzeba z 9-10 kw , co powinno pokryć CO i CWU ,ale na bytowy braknie . Przy pc 3-4KW PCV powinno pokryć CO i CWU . Różnicę ~6 KW PV też wrzuć w zwrot inwestycji pc/czysty prąd .
    Tylko teraz nie bardzo możemy ufać naszym rządzącym , - w sprawie PV- ostatnio rozmawiałem z elektrykiem z ENEA ,mówił mi że teraz będzie akcja wymiany liczników na takie ze zdalnym odczytem zużycia energii , ale i z podglądem zużycia i wyprodukowania energii , i z możliwością zdalnej regulacji tym licznikiem np, wyłączenia odbioru energii z PV ? Ciekawe po co ? Ja się domyślam . Prosumenci PV mogą trochę zostać z ręką w nocniku . Przy czystym prądzie zaboli , przy pc 4-5 razy mniej .
    Sorki Seba , już nie będę więcej zaśmiecał Twojego dziennika
    PS na pc też są dopłaty
    Ostatnio edytowane przez Garażowiec ; 08-03-2020 o 17:55

  9. #1829
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Jeżeli zrobiłeś gruntowkę za 15k z wykopami to bardzo spoko. Ja do tej pory widywałem koszty zaczynające się od 40-50k.

    Pisałem tylko o tym, że dołożenie ułamka PV wydłuża czas zwrotu PC.

    Ja dam do swojego domu oczywiście 10kW.

    Licznik nie ma jednokierunkowego rozłącznika, musiałby komunikować się z PV. Dotyczy to chyba tylko instalacji powyżej 10kW instalowanych od zeszłego roku. Ale nie słyszałem aby podłączali swoje interfejsy do inwerterów klientów.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  10. #1830

    Domyślnie

    Z tymi pompami za 40-50 tys to jest jak z plytami fundamentowymi i firmami specjalizujacymi sie w ich wykonaniu. Plyte moze wykonac zwykla firma i wtedy cena bedzie normalna a moze i wykonac typowo firma od plyt i nagle cena skacze. Jezeli nie chcesz sie bawic w pompy samorobki to mozesz kupic za 15 tys pompe polskiego producenta do tego dorabiasz dz poziome za 5 tys. Reszte kotlowni masz taka jak przy kazdym innym zrodle ogrzewania.

  11. #1831
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dulin7 Zobacz post
    Z tymi pompami za 40-50 tys to jest jak z plytami fundamentowymi i firmami specjalizujacymi sie w ich wykonaniu. Plyte moze wykonac zwykla firma i wtedy cena bedzie normalna a moze i wykonac typowo firma od plyt i nagle cena skacze. Jezeli nie chcesz sie bawic w pompy samorobki to mozesz kupic za 15 tys pompe polskiego producenta do tego dorabiasz dz poziome za 5 tys. Reszte kotlowni masz taka jak przy kazdym innym zrodle ogrzewania.
    to nie jest reguła. Oczywiście płytą może dobrze zrobić każda firma, ale nie zawsze będzie to taniej niż od firmy w tym wyspecjalizowanej, no i nie każdy chce aby ktoś się uczył właśnie u nich. Jeżeli chodzi o PC to po prostu trzeba szukać uczciwej firmy która z Ciebie nie zerżnie. Oczywiście jestem zwolennikiem samodzielnych instalacji. Jeżeli ktoś budując dom zrobi sobie instalację wod-kan i podłogówkę to czemu miał by nie podłączyć PC? Kupujesz jakąś rzetelną PC i podłączasz wg schematów. Wiadomo że splita p-w sobie nie podłączysz ani nawet nie kupisz, ale wszystko można załatwić
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  12. #1832
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Ja nie podłączę? Dwa splity już podłączyłem nawet bez pompy próżniowej. Teraz już mam nawet pompę próżniową bo napełniałem klimę w samochodzie, bo już nie mogłem znieść partaczy od klimy.
    Ale fakt zaraz po tym jak podłączałem ostatniego splitą wyszła ustawa o fgazach. Ale pewnie się da to obejść, na allegro sprzedają klimy z samodzielnym montażem.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  13. #1833

    Domyślnie

    Kolejny temat do zalatwienia a raczej pytanie o rozkladanie styropianu. Wyczytalem ze miales plyte z jakimis tam nierownosciami itd czy wypelniales te nierownosci czyms? Ogolnie po ulozeniu pomieszczenia widze ze w niektorych miejscach styropian sie ugina i klawiszuje jak sie po nim chodzi. Bawic sie w zdejmowanie i rownanie czy wylewka wszystko docisnie? Wylewki bedzie w okolicach 9 cm

  14. #1834
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dulin7 Zobacz post
    Kolejny temat do zalatwienia a raczej pytanie o rozkladanie styropianu. Wyczytalem ze miales plyte z jakimis tam nierownosciami itd czy wypelniales te nierownosci czyms? Ogolnie po ulozeniu pomieszczenia widze ze w niektorych miejscach styropian sie ugina i klawiszuje jak sie po nim chodzi. Bawic sie w zdejmowanie i rownanie czy wylewka wszystko docisnie? Wylewki bedzie w okolicach 9 cm
    To zalezy od podloza, jezeli miales jakies nierownowsci to zawsze cos tam bedzie sie ruszac. Najlepsza niwelacja tego jest pare warstw styropianu. Jezeli masz np 15cm i koniec i to klawiszuje to lepiej taka plyte zlamac i zapianować. Bo przy grubszych plytach beton moze niendocisnac ich do samej plyty/chudziaka i pozniej jak posadzka wyschnie, dooozysz ciezar i jeb masz ryse. Z drugiej strony takie sytuacje sie rzadkk zdarzaja bo posadzke robia ludzie ktorzy chodza po styropianie i go uciskaja a pozniej laduje na tym beton. Jak masz klawiszowanie mniejsze niz 3cm to sie nie przejmuj... beton docisnie.

  15. #1835

    Domyślnie

    Nie no bez przesady 3 cm raczej mam na mysli do 1 cm . Styropian mam w 3 warstwach po 5 cm i praktycznie wystarczy postawic butelke z woda i wszystko dociska a wiec moze przesadzam z tym klawiszowaniem:/
    Dzieki za rozwianie watpliwosci.

  16. #1836
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Przesadzasz olej to. Ja też kiedys latalem z pianą, kleiłem, cudowałem. Głupota. Styropian trzeba układać szczelnie, na ścisk. Tylko dziury przy rurach instalacyjnych itp pianujemy i tyle. Wieksze klawiszowanie oczywiście sklejamy albo "pękamy" jak pisałem wcześniej. Pod ukladanie folii i rurek warto jednak mieć płaską powierzchnię.

  17. #1837

    Domyślnie

    Przy nastepnym domu na pewno bardziej sie przyloze do wyrownania powierzchni plyty przy zalewaniu pomocniki przy zalewaniu pukali sie w czolo jak chcialem glaskac łata beton ,kazdy mowil olej itak przychodzi styropian i wylewka na to. A ze zar lal sie z nieba bo to byl czerwiec i bylem wykonczony operowaniem rura i sciaganiem to posluchalem no i gdzieniegdzie zostaly zaglebienia i gorki.

  18. #1838
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Teraz coś z innej beczki. Ostatnio stwierdziłem że to najlepszy/ostatni moment abym i ja założył u siebie instalacje PV. Dostępność modułów słaba, zwłaszcza full black, ale udało mi się znaleźć Polskie panele Selfy 300W full black za 420zł netto (będzie 26 albo 27 szt w zależności od układu), to producent po sąsiedzku, dają dobrą gwarancję i pewnie w razie czego nie bedzie problemu z czym kolwiek. Inwerter to na 90% będzie Sofar Solar 8.8 KTL-X. Mam natomiast wątpliwośći na jaki układ paneli się zdecydować na dachu? 1 czy 2? Pytałem już po internetach ale opinie są różne, może ktoś z was coś doradzi? Co będzie lepsze? prostsze? tańsze? szybsze?



    Wymiary na obrazku są rzeczywiste (dach 15,55x6,8, panele 1,65x1,0) te kreski po bokach to ostatnie krokwie (wiązary) do których mogę się zakotwić.
    Teraz, jak i latem zero zacienienia, zimą gdy słońce nisko, szczyty wysokich drzew dają trochę cienia. Poniżej zdjęcie z z 11 grudnia godz 11:03.



    Co o tym sądzi szanowne forum?
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  19. #1839
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał Garazowiec
    Tylko teraz nie bardzo możemy ufać naszym rządzącym , - w sprawie PV- ostatnio rozmawiałem z elektrykiem z ENEA ,mówił mi że teraz będzie akcja wymiany liczników na takie ze zdalnym odczytem zużycia energii , ale i z podglądem zużycia i wyprodukowania energii , i z możliwością zdalnej regulacji tym licznikiem np, wyłączenia odbioru energii z PV ? Ciekawe po co ?
    zacznę od końca -" bezpieczeństwo sieci" cokolwiek to znaczy . Regulacje nie mają odbywać się przez licznik, a przez dodatkowy moduł podpięty pod inwerter. Wymiany liczników ? Jestem prosumentem od dwóch lat i od poczatku mam licznik zdalny z możliwościa odczytu poboru i produkcji tylko tej zarejestrowanej na liczniku, zużytej przed licznikiem nie sa w stanie , owszem nie wszyscy takie mają, ale liczniki i tak stopniowo wymieniają na nowe.
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  20. #1840
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebcio55
    Mam natomiast wątpliwośći na jaki układ paneli się zdecydować na dachu? 1 czy 2?
    rzuć monetą,pokazany cień od drzew i tak pewnie leci po całym dachu zimą więc to nie ma większego znaczenia, chyba,że jest szansa że jakiś cień poleci po dolnej krawędzi dachu bo jakieś drzewa jednak urosną np te już rzucające cień, wtedy dwa rzędy bliżej kalenicy.
    Ewentualnie ze względów estetycznych (Twoja wizja) możesz wybrać 1 lub 2.
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

Strona 92 z 95

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony