dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 15 z 38
Pokaż wyniki od 281 do 300 z 742
  1. #281
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Wykonawca elewacji idzie w zaparte - jest wszystko tip top. A naszym zdaniem nie jest.
    Opcje są takie:
    1. dajemy nieprzyzwoicie wysoki cokół żeby zakryć bród i przebarwienia,
    2. dajemy na całą ścianę jeszcze jedna warstwę struktury. Szacunkowy koszt 1,5-2K zł.
    3. dajemy na tarasie (i żeby to jakoś wyglądało przy wejściu też) jakieś płytki czy imitację desek. Opcja raczej teoretyczna, bo nam się nie podoba i nie zgłębiałem kosztów.
    4. Zostawiamy jak jest. I co wyjście na taras nerw i wspomnienia (bo żonie naprawdę nerwy ruszył ten wykonawca nie tyle samym wykonaniem, co podejściem do klienta).

    Na razie wstrzymane 1,7K zł z kosztu wykonania. Wykonawca awanturuje się, że chce całość, bo jest, j.w., tip top.
    A sam zaproponował wzór umowy, która została podpisana, a w niej jest taki fajny paragraf:

    W przypadku niewykonania zlecenia w terminie, wykonania go wadliwie lub w sposób nienależyty, Zleceniodawca ma prawo do pomniejszenia wynagrodzenia.

    Jak widać jednostronnie i uznaniowo.

    Dzisiaj dotarło kolejne zamówienie internetowe - rura miedziana która będzie robiła za uziom. Niby drobiazg, ale przesyłka kurierska wysłana w środę dotarła w poniedziałek. Trochę długo. I znowu FedEx. I znowu system i procedury z minionej epoki. Żadnego kontaktu - maila, smsa, telefonu. Jak docierałem na budowę (tam miała przesyłka zostać dostarczona) to kurier odbił się od drzwi i zmierzał do samochodu. Nie wiem, czy zamierzał zadzwonić. A dzisiaj akurat elektryk miał interwencję gdzie indziej i nie było go na budowie, więc gdyby nie przypadek, że byłem, to kurier odbiłby się od drzwi.

    A byłem dzisiaj na budowie, bo wcześniej się umówiłem na spotkanie z firmą ochroniarską w sprawie instalacji alarmowej.
    I tu mam pewien dylemat. Bo dostałem trochę propozycji, trochę informacji i chciałbym się poradzić, czy to dobre rozwiązania. Ale to przecież bezpieczeństwo i tu zakres mojej skłonności do ekshibicjonizmu nie sięga. Więc będę chyba musiał zaufać wujkowi google i własnej ocenie. Nie zamierzam ułatwiać osobom o tendencjach do prywatyzowania prywatnej własności ułatwiać życia podając informacje czy/jakie zabezpieczenia są montowane w moim domu.
    Chmmmm. A może lepiej zrobić szum informacyjny i zasłonę dymną wprowadzającą w błąd?

  2. #282
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Też mnie to zawsze dziwiło, że kurierowi nie chce się zadzwonić do klienta. I nie chodzi nawet o próbę dostarczenia, ale o własną wygodę i oszczędność czasu, wykonałby 1 telefon i wiedziałby że nikt paczki nie odbierze, albo może odebrać sąsiad / proboszcz / sołtys.

    I druga kwestia, alarm z firmy ochroniarskiej to najgorszy możliwy wybór, podobno firmy nie mają własnych instalatorów tylko zatrudniają ludzi na zlecenie, a elementy kupują w Chinach po taniości.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  3. #283
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    I druga kwestia, alarm z firmy ochroniarskiej to najgorszy możliwy wybór, podobno firmy nie mają własnych instalatorów tylko zatrudniają ludzi na zlecenie, a elementy kupują w Chinach po taniości.
    To, że kupują w Chinach to dla mnie tylko zaleta - pomijają pośredników. Byle gwarancja była sensowna. A pewne rzeczy sam kupuję na Ali i specjalnie nie przejmuję się gwarancją, jak to drobiazgi albo trzy w cenie jednego w kraju.
    A co do alarmu to czekam - mam dostać szczegóły na maila, to poczytam, pogooglam, poAliexpresuję i pogadam z moim elektrykiem.

  4. #284
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W lokalnej hurtowni NKT 3x2,5 po 275zł brutto.


    A co do "dziadowskich" oszczędności, to w LM 3x2,5 NKT kosztuje 298zł. Bez dostawy. Ładnych kilka stówek i transport do przodu. NKT.
    Materiały dużo poszły w górę od początku roku, LM wydaje mi się że tam jak nie ma promocji to drogo mają.
    Ja swoje załatwiałem za 1,1zł 3x1,5 i 2 zł za 3x2,5 bez faktury( poszło na inną inwestycję).
    Mało jest ekip dokładnych, tak z ciekawości zapytam ile Cię wyszło ocieplenie chodzi o robotę.

  5. #285
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tkaczor123 Zobacz post
    Mało jest ekip dokładnych, tak z ciekawości zapytam ile Cię wyszło ocieplenie chodzi o robotę.
    Nie miałem tego rozbitego dokładnie. Wykonawca ma sklep i pewnie dosyć umownie to podzieliłby wachlując marżą to na robociźnie, to na materiale. 125zł/m2 na gotowo od gruntu po strukturę, z listwami przy oknach miało kosztować brutto z fakturą i (ha ha) gwarancją. Parapety, podbitka i cokół osobno.

  6. #286

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie miałem tego rozbitego dokładnie. Wykonawca ma sklep i pewnie dosyć umownie to podzieliłby wachlując marżą to na robociźnie, to na materiale. 125zł/m2 na gotowo od gruntu po strukturę, z listwami przy oknach miało kosztować brutto z fakturą i (ha ha) gwarancją. Parapety, podbitka i cokół osobno.
    To chyba tanio wyszła Ci ta elewacja. Ja mam póki co ustalony koszt robocizny na 60 zł/m2. Wątpię, żeby udało się zmieścić z materiałem w 65 zł/m2. Właśnie dzisiaj dokształcałam się w temacie elewacji i znalazłam, jakże ważny element tej układanki , a mianowicie listwy dylatacyjne przyokienne. Fajna sprawa i będę musiała się zaopatrzyć w takie cudo. Na zdjęciach u Ciebie widzę, że masz takie listwy. Powiedz mi, proszę, czy listwy masz z siatką, czy bez ( nie wiem czy to ma wielkie znaczenie) i dlaczego do okien w okleinie drewnopodobnej dałeś białe listwy?
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  7. #287
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał annatulipanna Zobacz post
    Powiedz mi, proszę, czy listwy masz z siatką, czy bez ( nie wiem czy to ma wielkie znaczenie) i dlaczego do okien w okleinie drewnopodobnej dałeś białe listwy?
    Z siatką. A białe, bo takie przyjechały i dałem się przekonać, że przy jasnym tynku będą pasowały. I w sumie nie jest źle na mój gust.

    A co do ceny... To tak naprawdę powierzchnia była niby wyjściowa, ale w umowie znalazła się kwota a nie stawka za metr. Wykonawca, w mojej ocenie, jest cwaniaczkowaty. Pomiary były do membrany (a i to uwierzyłem na słowo, jak zmierzył) a po zewnętrznej jeszcze dodana grubość elewacji. I cena za m2 wygląda bardziej różowo, niż jakby to faktycznie, solidnie policzyć. Więc może dlatego cena za m2 wygląda tak, jak wygląda.
    Największa różnica jest na powierzchni tynkowanej - bo tynk został położony tylko do wysokości podbitki, która jest w poziomie więc ładnych kilkadziesiąt centymetrów niżej, niż membrana na styku styropian/BK. Styropianu tez trochę trzeba ująć, bo i rogi były jakby dwa razy policzone w każdą stronę dodane) i do membrany docinka pod kątem powoduje, że jakby zmierzyć już po położeniu, to te kilkanaście centymetrów mniejsza wysokość muru wychodzi.
    Ale tak jak ze wszystkim - IMO ważna cena za całość, a nie jakim kluczem została policzona.

    Bo na dobrą sprawę wykonawca sprzedaje swoje roboczogodziny. A inwestor kupuje użyteczność. I trzeba znaleźć jakiś wspólny mianownik do rozliczenia tego tak, żeby inwestor wiedział, że płaci za efekt a wykonawca, że nie dopłaci do interesu przez jakiś błąd w zasadach wyceny.

  8. #288

    Domyślnie

    Na mój gust też nie jest źle Jak to już ktoś pisał: "Biały pasuje do wszystkiego". U Ciebie pasuje do podbitki U mnie podbitka i okna złoty dąb, także listwy też biorę w tym kolorze. Dzisiaj robiłam wyceny materiałów elewacyjnych i też policzyli mi białą listwę przyokienną. Nikt nawet nie pytał mnie o zdanie. Ale sama zagadnęłam i oczywiście nie mają na stanie nic poza białą. Zamówią i będzie złoty dąb za dodatkową opłatą.

    U mnie cena za elewację (licząc na m2) wychodzi ponad 2000 zł drożej za całość niż u Ciebie. Ale faktycznie, jakby wziąć realne metry u Ciebie, to może różnica nie byłaby taka duża. Jednak patrząc na koszty innych etapów budowlanych, czy chociażby cenę odwiertu na studnię, u nas jest naprawdę drogo. Ale nic to! Trza się budować
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  9. #289
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Cytat Napisał annatulipanna Zobacz post
    U mnie cena za elewację (licząc na m2) wychodzi ponad 2000 zł drożej za całość niż u Ciebie. Ale faktycznie, jakby wziąć realne metry u Ciebie, to może różnica nie byłaby taka duża. Jednak patrząc na koszty innych etapów budowlanych, czy chociażby cenę odwiertu na studnię, u nas jest naprawdę drogo. Ale nic to! Trza się budować
    Dzisiaj był u mnie kolega który robił kiedyś przy dociepleniach zapytałem się z głupia ile by chciał kasy za robotę jakby u mnie robił elewację i powiedział mi że 40 zł za metr z strukturą. Tylko żę ja z małopolski jestem więc pewnie ceny inne, obok ekipa ocieplała dom i też mi tyle powiedzieli z tym że terminów na ten rok i następny nie mają. 8 dni ocieplali w 2 po ok 10h dziennie i już skończyli , ja już walczę 2,5 tygodnia jeszcze pewnie drugie tyle czasu( tyle że po godzinach po pracy)

  10. #290
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Na budowie działa ciągle elektryk "z łapanki". Przypomnę, że wybrany zdezerterował z pola bitwy jak pojawił się rano robić WLZ, a tam zaskoczył go bałagan i "nie ma warunków do pracy. Rezygnuję. Do widzenia.". Dwóch innych odpadło - jeden robił mi prowizorkę budowlaną i odpadł, za krzyknięcie sobie dodatkowych 500zł niż umówiona kwota tuż przed wejściem ekipy budowlanej. Drugi zrobił wycenę, był chętny - ale miał trochę daleko. Miałby z 70 km dojazdu. I jak robił wycenę, to nie miał specjalnie roboty więc był chętny. A jak przyszło co do czego, to okazało się, że ma nawał pracy i nie bardzo mu pasuje marnować ze dwie godziny na dojazd w jedną stronę (przez całą Warszawę i jeszcze trochę). Ale do brzegu. Ten, co robi też ma inne zajęcia i porobi czasami dzień, czasami pół, a czasami wcale się nie pojawi. Więc praca się ciągnie trochę. Ale już jest na ukończeniu - może solidny dzień pracy. Może półtorej. Ale roboty też mu dołożyłem, bo ma jeszcze przygotować okablowanie pod alarm i pod klimę (razem z rurami) żeby lada moment mógł wejść tynkarz.

    A teraz co do alarmu. Przedstawiciel firmy ochroniarskiej odwiedził mnie na działce jakiś czas temu (ot tak - widział, że budowa, to wpadł "z wizytą"). W sumie ciągle nie jestem pewien, czy chcę instalację alarmową. A to znaczy, że jestem pewien, że chcę mieć możliwość jej łatwego zamontowania.
    Firma ochroniarska przedstawiła ofertę na 2700 zł netto (VAT 8%). Jak poprosiłem na Satelu, to zmieniła centralkę na Integra32 i odpowiedni manipulator - i cena wyszła 3K netto (czujki bez zmian). Ceny razem z montażem. Poskładałem podobny zestaw z czujkami Satela, i wychodzi mi 1800zł +160 zł za 200m kabla 8x0,5 Bitner zł brutto z 23% VAT. Podobny, ale na innej centrali - bo Perfecta32.
    I teraz dumam, co wybrać. A ponieważ lubię mieć czas do namysłu, to kabelki dałem elektrykowi do położenia - w ramach negocjacji ceny nie spuścił z kwoty, którą rzucił, ale właśnie powiększa zakres o tę klimę i instalację alarmową.

    I tym sposobem mam czas na czytanie dumanie. No i wyczytałem, że od jakiegoś czasu Satel ma problemy z awaryjnością (to na elektrodzie). Na forum domoticza, że dogaduje się z Integrą. A żadnych informacji o dogadywaniu się z Perfectą. A różnica jest spora, bo perfecty nie da się podłączyć do LAN, za to ma w standardzie moduł GPRS. A w sumie fajnie by było, gdyby się dogadywały te systemy i np. po uzbrojeniu alarmu wyłączała się pompa cyrkulacji CWU (albo żeby pompa załączała się gdy wykryje ruch w okolicach łazienki i kuchni) czy gdyby światło na korytarzu zaświecało się na podstawie czujki z alarmu.

    Inny temat, to zagospodarowanie terenu. 400zł mnie kosztowało podstawienie kontenera (to pierwszy raz na tej budowie) i wywiezienie śmieci głównie. Gruzu niewiele. Wrzucił ten cały bałagan do kontenera koparkowy przy okazji kopania WLZ. Rozgarnął też górkę usypaną w czasie kopania pod szambo. Ale po ulewie dalej jest grząsko. Więc na tapecie jest też temat odwodnienia, opaski, kostki - a chwilę potem trawnika.
    Po lekturze katalogów i wizycie w dwóch składach - wszyscy producenci mają to samo w ofertach. Te same wzory, te same kolory, te same wykończenia powierzchni. Spodobała mi się wersja płukana nawierzchni. Dwie sprzedawczynie u różnych sprzedawców twierdziły, że super wykończenie (droższe od gładkiego). Śliczne, nie trzeba (nie da się) zaimpregnować a do utrzymania czystości wystarczy myjka ciśnieniowa.

    Na wystawkach wygląda świetnie.



    Żona się strasznie na nie zafiksowała i też twierdziła, że widziała w świetnym stanie starą kostkę tego rodzaju. Wykonawca twierdzi, że przy ulicy asfaltowej OK, ale sobie to zrobił przed domem ze trzy lata temu. Zapraszał do pooglądania. Nie, nie po to żeby zachęcić. Żeby odradzić, bo żona się strasznie na to zafiksowała po obejrzeniu u sprzedawców. Byliśmy, widzieliśmy, zrezygnowaliśmy. Swojemu sąsiadowi widać nie wyperswadował bo oglądaliśmy ostatnie jego dzieło i chodniczek zrobił z takiej kostki. Jak dotarliśmy do domu wykonawcy, to jego akurat nie było - ale rodzina tak samo narzekała na kostkę i odradzała (wejście ma z polnej drogi, kilkadziesiąt metrów od asfaltu). Najpierw zrozumiałem, że to na podjazd się nie nadaje, bo samochody kołami wwożą błoto i wcierają z dużą siłą. Więc zaskoczyło mnie, że ta masakra to było na chodniczku przed wejściem do domu.

    Dopiero wizyta i różnica między kostką w nieuczęszczanych zakamarkach, a najbardziej obciążoną trasą żonę przekonało. Niestety, zapomnieliśmy zrobić fotek.


    Ale skoro sobie zamontował, to dla mnie koronny dowód, że wykonawcy nie mają pojęcia, jak się później sprawują ich dzieła.


    Aktualnie wygrywa u nas Wenecja pastelowa z Budokruszu:



    Jest też na tapecie temat tarasu. W projekcie mam gres i tak został przygotowany taras - zbrojona płyta betonowa z B25 na piasku. Bez hydroizolacji. Fakt, że widziałem wszędzie odpadające płytki. Ale byłem przekonany, że to niedbałe wykonanie czy oszczędność na materiałach. Ostatnio obdzwaniam wykonawców z polecenia i jeszcze żaden nie powiedział, że płytki nie odpadną. Zgodnie twierdzą, że to pewne tylko kwestia czasu.
    Teraz chyba wygrywa opcja z kamiennym dywanem. Ale jeszcze nie widzieliśmy tego na żywo. Chyba przejedziemy się do Radomia, bo tam jest firma o oferuje dwie wersje - drenażową (że między kamykami spływa woda i trzeba zrobić hydroizolację pod to i odprowadzić wodę) i wersję zamkniętą od góry, gdzie woda spływa wierzchem. Ta druga praktyczniejsza (brud nie wnika) ale przynajmniej na zdjęciach traci cały urok kamiennego dywanu. Wygląda jak może nie całkiem, ale zwykła farba/żywica.

    Ale faktycznie nabraliśmy obaw, co będzie jak np. dziecko jogurtem czy lodem potraktuje taki dywan? Czy nawet błotem (vide sprawa z kostką u brukarza). Jak to wniknie w te przestrzenie między kamyczkami, to nie da się doczyścić. Więc może jednak farba? Albo tradycyjnie klejony gres i pogodzić się, że co 5-10 lat trzeba będzie przekleić płytki albo chociaż co kilka lat wymieniać fugi? Więcej rozważań w wątkuCo na taras dla leniwych i biednych?


    U brukarza zapomnieliśmy zrobić zdjęcia, ale za to mam fotki z monitoringu:






    Pozazdrościłem Myjkowi i sobie też sprawiłem takie cudo.

    Koszt - to z cłem i opłatami 1063,36 zł z 2TB dyskiem i czterema kamerami 1080p POE (promocja akurat była i taki zestaw kosztował 200$).
    Ma fajny bajer - na dysku zapisuje z zadaną jakością, a na żywo posyła zakodowane z mniejszym bitrate.
    Teraz patrzę kiedy chcę
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	monitoring1.jpg
Wyświetleń:	999
Rozmiar:	31,0 KB
ID:	394698   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	monitoring2.jpg
Wyświetleń:	998
Rozmiar:	42,5 KB
ID:	394699  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 16-08-2017 o 09:41

  11. #291
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Doli.
    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Posty
    1.746

    Domyślnie

    A masz zdjęcia tej kostki styranej życiem? Bo mnie się ona też podoba...
    Dziennik budowy i komentarze: Winter is coming - płyta, reku, xps
    Archiwum komentarzy do dnia 15.12.2017
    ---
    208m2 powierzchni całkowitej, 146m2 powierzchni użytkowej, 967m3 kubatury;
    płyta fundamentowa 25cm, 10cm XPS pod, 10cm EPS na;
    ściany: nośne - YTONG 600 24cm, działowe - YTONG 600 12cm; dach: dwuspadowy 40º, dachówka ceramiczna Jacobi Z10;
    kotłownia gazowa; ogrzewanie podłogowe 100%; rekuperacja; ocieplenie: ściany - 20cm grafitu, dach i strop - 30cm piany PUR; okna 3 szybowe

  12. #292
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar 19TOMEK65
    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    ZG i okolice
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    312

    Domyślnie

    temat tarasu
    Wszystko można naprawić, ale trzeba spełnić kilka warunków. I w punktach :
    1. wykonać spadek 1 - 1,5 %
    2. odciąć podciąganie wilgoci tzw. twardą zaprawą
    3. wykonać hydroizolację elastyczną
    4. na stykach z oknem, ścianą taśmy butylowe
    5. no i na powierzchni większej niż 15 m2 dylatacje

    Jeżeli bedzie potrzebne rozwinięcie tematu to pisz .

  13. #293
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Z dziennikowbudowlanegoobowiązku.... W skrócie i bez fotek.

    Elektryk skończył układanie kabli ponad tydzień temu. Dzisiaj sprowadzała się ekipa od tynków i zjeżdżał materiał. Pierwsze straty spowodowane kolejnością prac wynikającą z terminów ekip, a nie "wzorcową". Akurat u mnie związane jest to z dodatkowo z egzotycznym rozwiązaniem szamba na wjeździe. Oszczędność terenu utwardzonego - mam zaraz za wjazdem wyznaczone miejsce do parkowania na szambie, bo musiałem się zmieścić w 20% powierzchni biologicznie nieczynnej, a i szambo (nawet, jak na nim rosną pomidory) i kratka przerośnięta trawą pod samochodem nie są zdaniem mojego powiatu biologicznie czynne. No więc pierwsze straty to zniszczona pokrywa szamba. Trudno też mieć pretensje do kierowcy, który przywiózł piasek, bo pokrywa była przysypana ziemią.

    Jest trochę rzeczy jeszcze do ogarnięcia przed tynkowaniem, więc weekend będzie pracowity. Trochę czujników temperatury, trochę nadmiarowego sterowania i zasilania (potencjalny monter klimy twierdzi, że zasilanie Gree idzie do jednostki zewnętrznej, a od niej kabel czterożyłowy do wewnętrznej - a obydwie klimy, które mam mają zasilanie do wewnętrznej, i od niej do zewnętrznej - więc chcę jeszcze pociągnąć zasilanie do wewnętrznej).
    Też tynkarze trochę popsioczyli na elektryka, że puszki mocno na wcisk (faktycznie zero luzu) i nie ma jak towaru napchać. Muszą poszerzyć otwory.

    Tynkarze postraszyli też, że jak szalunki były smarowane olejem, to nie dają gwarancji, że tynk na suficie się utrzyma. A wykonawca stropy zarzekał się, że w niczym to nie będzie przeszkadzało. Mają ustalić fakty do poniedziałku (wykonawca stropu zna się i poleca ekipę od tynków). Potem test, jak się tynk będzie trzymał. Nie wykluczone, że czekają mnie wszędzie sufity podwieszane, jak zacznie się sypać na głowę. Albo surowy, betonowy sufit (mi nawet pasuje ten beton na suficie - chociaż wolałbym wtedy odciśnięte deski, niż płyty szalunkowe, ale i tak żona wetuje).

    Jakie macie doświadczenia z olejem szalunkowym?

    Tynki będą ręczne, tradycyjne, cementowo-wapienne. Wiedziałem, że nie chcę gipsu. A czy maszynowe, czy ręczne nie robi mi różnicy - ważny efekt końcowy. A tu wszelkie znaki na ziemi i niebie wskazywały na tę ekipę górali.

    Jutro ma być zrobione odwodnienie trochę ogarnięty teren. Może po deszczu nie będzie aż tak grząsko. A ekipa od tynków skończy tynki a potem (pewnie po przerwie na styropian i podłogówkę) wylewki, to ten sam wykonawca ma zrobić opaskę dookoła domu i inne roboty z kostką. Wygrywa na razie Wencja pastelowa Budokruszu.

    Zbieram też oferty na rekuperację, podłogówkę, klimę i kozę.

    Kolejny temat wracający na tapetę, to czy na strop dawać wełnę, czy styropian. Tak czy inaczej poczekam, aż tynki i wylewki podeschną. Ale przed zimą chcę ułożyć wentylację, zaizolować strop, odpalić klimę i kominek. Podłogówkę niekoniecznie - chcę powalczyć z Domoticzem jako sterownikiem. Liczę, że klima jako zabezpieczenie antyzamrożeniowe i osuszacz się sprawdzi. Jak będą siarczyste mrozy, to mogę specjalnie przejechać się i odpalić kozę.

  14. #294
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    No i ZONK. Zamierzałem powalczyć w razie potrzeby o zmianę w ewidencji gruntów wyłącznie terenu utwardzonego (nieczynnego biologicznie). Nie wiedziałem, że to załatwia geodeta w ramach inwentaryzacji powykonawczej. Geodeta twierdzi, że i tak w Piasecznie nie przeszłoby częściowe odrolnienie... Ale chciałem spróbować. A tu dzisiaj odebrałem od niego dokumenty i mam całą działkę B
    Odkręcić to pewnie mission impossible.

    No, ale jeszcze chyba tylko kwita od kominiarza mi brakuje i mogę zgłaszać budynek do użytkowania

    Tynkarze działają. Kolejny przykład jak to fachowcy nie wiedzą, co dzieje się z ich robotą to dzieło elektryka z łapanki.
    Poobsadzał puszki - ciasno i głęboko. Tynkarze muszą wszystkie otwory poszerzać, żeby jeszcze trochę goldbanda wcisnąć (nie, nie tynkują goldbandem - ale twierdzą, że tynk nie trzyma się plastiku i dlatego obsadzają w czym innym).

    Zastrzelili mnie też pytaniem jak obrabiać otwory drzwiowe - bo standardowo nie obrabiają bo idą ościeżnice regulowane i nie trzeba. A ja zdecydowałem się na stałe. Teraz mamy stałe i nam pasują. Choć faktycznie egzotycznie wykończone bez żadnych listew czy ćwierćwałków. Do tego drzwi sosnowe olejowane. I tak pewnie zrobimy w domu (chyba, że zostanie więcej kasy, niż się spodziewamy to może jakiś fornir dębowy do zaolejowania będzie).

  15. #295

    Domyślnie

    U mnie znowu o każdy cm2 LS się szczypią. Całą działkę jako B przyjąłbym z pocałowaniem w rękę. Może w przypadku rolnej jest inaczej, ale przy LS bierzesz klasyfikatora i zmieniasz.

  16. #296
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.059

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Koszt - to z cłem i opłatami 1063,36 zł z 2TB dyskiem i czterema kamerami 1080p POE (promocja akurat była i taki zestaw kosztował 200$).
    Kaizenie, dostałeś z tymi kamerami okrągłe "przeciwdeszczowe" złączki do przewodu LANowego?
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  17. #297
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Kaizenie, dostałeś z tymi kamerami okrągłe "przeciwdeszczowe" złączki do przewodu LANowego?
    Tak.

  18. #298
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.059

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tak.
    Tnx. Moi rodziciele Ci pozazdrościli i zamówiłem im taki sam komplet. Przy okazji porównam jakość z moimi HQV.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  19. #299
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.287

    Domyślnie

    [QUOTE=Kaizen;7520332]No i ZONK. Zamierzałem powalczyć w razie potrzeby o zmianę w ewidencji gruntów wyłącznie terenu utwardzonego (nieczynnego biologicznie). Nie wiedziałem, że to załatwia geodeta w ramach inwentaryzacji powykonawczej. Geodeta twierdzi, że i tak w Piasecznie nie przeszłoby częściowe odrolnienie... Ale chciałem spróbować. A tu dzisiaj odebrałem od niego dokumenty i mam całą działkę B
    Odkręcić to pewnie mission impossible.

    Można zostawić rolne jeśli nadaje się do uprawy mechanicznej. Zależy także od zapisu w MPZP lub w studium. Z dużym trudem może dałoby się wykręcić jakieś ósemki Ursusem lub MF z pługiem jednoskibowym na tym co zostaje obok budynku, wjazdu i drzew w narozniku działki. B na całosci jest oczywiste.

  20. #300
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Małe co nieco o tynkach, które u mnie się właśnie kładą. Chyba nie do końca rozumiałem, co wybrałem do czasu zobaczenia, jak to wygląda.
    Wiedziałem, że ekipa ma sporo dobrych opinii i że robi dobrze. No i że tania nie jest. Ale nie docierało chyba do mnie, co znaczy tynk ręcznie robiony, ręcznie zacierany...
    Po kolei - materiały:



    Ten piasek to drobny piasek kwarcowy. Używają go do ostatniej warstwy razem z białym cementem. Nie zrobiłem fotki cementu i piasku "podstawowego" który dają na głębsze warstwy.

    Mieli mi najpierw ściany polewać, żeby nie wciągały za bardzo wody z tynku, ale okazało się to niepotrzebne. Deszczowa pogoda,duża wilgotność, chłód i brak wentylacji (który nadrabiają dmuchawami wielkiej mocy) powodują słabe (może nawet za słabe) wysychanie tynków.

    Zaprawa mieszana w betoniarce, wożona taczkami i rzucana ręcznie czymś co wygląda jak skrzyżowanie rondla z patelnią.

    Obrzutka/szpryca:


    Kolejna warstwa jest "zeskrobywana" łatą po lekkim podeschnięciu, a nie zacierana czy gładzona na mokro jak wszędzie na filmach widziałem. To, co się obsypało ze ścian wraca do betoniarki. Dopiero ostatnia warstwa (na białym cemencie) jest zacierana ręcznie (chyba, że coś przeoczyłem).

    Tynk na gotowo w łazience. Nie ma tej wierzchniej białej, gładkiej warstwy. A i skład tynku inny. Będzie sufit podwieszany, więc to surowy strop monolityczny, a nie tynk.



    Widać też listwy i przy oknie, i narożne. Innych nie ma (nie widziałem przynajmniej).

    Tu na gotowo w pokoju. Pod łatę i na oko wygląda idealnie równiutko (muszę jeszcze z halogenem pooglądać). Drobniutki piasek powoduje, że jest prawie gładki ale jednocześnie szorstki. Podobno przed malowaniem warto jeszcze lekko przejechać drobnym papierem ściernym.



    Jak byłem na budowie, to zdawało mi się, że sporo fotek zrobiłem. Ale co chwila coś mi przerywało. I w końcu niewiele fotek miałem do wyboru. Jak zrobię lepsze, to podmienię i uzupełnię.

    Szukam glazurnika. Wydawało mi się, że jak odłożyłem przeprowadzkę do wiosny czy nawet lata przyszłego roku to mam dużo czasu na wykończenie... Tymczasem najsensowniejszy (wg opinii i rozmów telefonicznych a cenowo też też bije konkurencję) glazurnik (ale też pozostałe prace wykończeniowe robi) ma najbliższy wolny termin za rok (dosłownie wrzesień 201. Pierwszy, który twierdzi, że mi płytki na tarasie nie odpadną. Co ciekawe twierdzi, że warunek konieczny to fugi epoksydowe, a wszędzie producenci piszą, że nie nadają się na zewnątrz. Korci mnie, żeby poczekać. Ale to z 5 miesięcy czekania z założonymi rękami. Chociaż może jak te kilka m2 płytek w kuchni przynajmniej pod szafkami sam bym ułożył, to sypialnie i kuchnię w tym czasie bym zrobił. A może jeszcze jakiś łut szczęścia się trafi i ktoś wypadnie (np. zniecierpliwiony) z kolejki i będzie wcześniej?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	0Materialy.jpg
Wyświetleń:	506
Rozmiar:	66,5 KB
ID:	396508   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Łazienka na gotowo.jpg
Wyświetleń:	509
Rozmiar:	90,0 KB
ID:	396509   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Obrzutka.jpg
Wyświetleń:	510
Rozmiar:	93,9 KB
ID:	396510   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Pokój na gotowo.jpg
Wyświetleń:	513
Rozmiar:	77,1 KB
ID:	396511  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 11-09-2017 o 21:50

Strona 15 z 38

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony