dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 40
  1. #1

    Domyślnie FACHOWIEC - poznasz po tym jak zaczyna..

    Poproszono mnie ostatnio o napisanie, jakie sygnały mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia nie z fachowym montażystą okien, ale z byle popaprańcem, który na chwile zajął się montowaniem. Utworzyłem subiektywną listę takich "sygnałów" , ale chciałbym was poprosić o pomoc i dopisanie tego wszystkiego, co mi nie przyszło do głowy.. Bardzo proszę o wpisy i montażystów i Inwestorów, którzy doświadczyli tego na własnej skórze..

    A oto moja lista:

    1. Witając się (o ile się wita) zwraca się do Inwestora na „ty”
    2. Znosi narzędzia i zaczyna ładować akumulatory wkrętarek
    3. Nie pyta o przyszły poziom wylewek i projektowaną wysokość dla parapetów.
    4. Pyta za to o narzędzia i materiały, które mógłby „pożyczyć” od inwestora
    5. Prosi o 50 zł zaliczki, bo musi kupić coś na śniadanie. Przy okazji pyta gdzie jest najbliższy sklep monopolowy..
    6. Jeszcze gorzej: Nic nie mówi, o nic nie pyta, niczego nie potrzebuje
    7. Głośno komentuje pracę poprzednich ekip, szczególnie murarzy
    8. Pod samochodem z oknami tworzy się coraz większa plama oleju
    9. Bez respektu dla okien: niechlujnie składuje, skrzydła opiera o ścianę bez zabezpieczenia, nie ma narzędzi czy uchwytów do noszenia okien.
    10. Nie ma ze sobą żadnych papierów do tych okien ani instrukcji montażu
    11. Wstawia okno nie sprawdzając wymiaru otworu
    12. Wstawia okno w ościeże o nie wyrównanej powierzchni
    13. Ustawia okno bezpośrednio na murze, bez listwy podparapetowej
    14. Używa poziomicy o długości 30 cm
    15. Kliny robi z desek sosnowych znalezionych na budowie
    16. Kliny wciska w poprzek okna, wystają z obu stron
    17. Drzwi balkonowe stawia na cegłach znalezionych na budowie
    18. Okna wstawia w otwór przed naklejeniem folii paroszczelnych
    19. Używa kotew z blachy cieńkiej jak blacha puszek konserwowych
    20. Używa 2-centymetrowych kołków rozporowych z Castoramy
    21. Nie przykręca kotew do ramy okna
    22. Do wiercenia w Porothermie używa wiertarki z udarem
    23. Szczeliny wokół ramy okiennej o różnej szerokości mu nie przeszkadzają
    24. Nie zwilża muru w szczelinie przed wtryśnięciem w nią piany
    25. Wtryskując piankę papierosa trzyma w zębach

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Kazdy z tych punktow moze byc tematem na oddzielna dyskusje. Ale od razu powiem krotko:widac ze nie jestes praktykujacym montazysta. Z wieloma punktami aabsolutnie sie nie zgadzam.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    część tych punktów mocno naciągana.

  4. #4

    Domyślnie

    26. Montuje okno, potem wciska pod nie ciepły parapet
    27. Pojęcie listwy podparapetowe jest mu obce, twierdzi ze to sie stosuje tylko takie kawałki do transportu
    28. Na pytanie " jak przygotować otwory okienne" odpowiada: nie trzeba poradzimy sobie
    29. Podpiera okno w kilku miejscach, w każdym wkłada po jednym klinie
    30. " bedzie dobrze" - my tak od 16 lat robimy i nigdy reklamacji nie było

  5. #5

    Domyślnie

    Większość punktów niestety odpowiada rzeczywistości. Powiem coś niepopularnego: winni są Inwestorzy, którzy wybierają niską cenę. I jeżeli ktoś liczy za montaż tyle, ile powinien to hasło Inwestora: w biurze obok ten sam montaż mam za pół ceny albo to ile Pan chce na mnie zarobić ;(
    Rada: przy wyborze okien z montażem skoncentrujcie się na opisie przez Sprzedawcę samego etapu montażu.

  6. #6

    Domyślnie

    To nie jest niepopularne
    Tak jest z wszystkimi zakupami, nie tylko okien
    Cena Czyni Cuda - pamiętasz ?
    Spójrz na kilka wątków o schrzanionym montażu czy konstrukcjach.
    Jak poszkodowany poda cenę ludzie z branży przestają się dziwić że coś można było tak schrzanić

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Eraska, rozumiem rozgoryczenie ale oczekiwania zarowno Twoje jak i forka dot juz raczej bardziej doswiadczonych montazystow. Brak znajomosci nowszych technologii kierowalbym jako zarzut do sprzedawcy ktory nie powinien podejmowac takich prac, szczegolnie tymi ludzmi.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Eraska, rozumiem rozgoryczenie ale oczekiwania zarowno Twoje jak i forka dot juz raczej bardziej doswiadczonych montazystow. Brak znajomosci nowszych technologii kierowalbym jako zarzut do sprzedawcy ktory nie powinien podejmowac takich praci.
    Czym jest doświadczenie?
    Sprzedawca- jednocześnie właściciel firmy i biorący udział w trakcie montazu, wraz z montazystami montuja okna od 1998 r

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał forek Zobacz post
    2. Znosi narzędzia i zaczyna ładować akumulatory wkrętarek
    Jeśli nie podłącza zapasowych akumulatorów to właśnie sygnał, że nie wie co robi. Rozumiem, że masz problem jak śmie ładować prądem inwestora... Powinien przecież mieć własny agregat... Oczywiście podstawowy zestaw baterii powinien być naładowany (czyt. na poprzednim montażu).

    Cytat Napisał forek Zobacz post
    7. Głośno komentuje pracę poprzednich ekip, szczególnie murarzy
    Abo sam jesteś murarzem, albo nie bywasz za często na budowach

    Cytat Napisał forek Zobacz post
    10. Nie ma ze sobą żadnych papierów do tych okien ani instrukcji montażu
    Dobry fachowiec wie co robi, i nie potrzebuje instrukcji.

    Cytat Napisał forek Zobacz post
    11. Wstawia okno nie sprawdzając wymiaru otworu
    Zazwyczaj montażysta to nie ten sam człowiek, który robił pomiary. Ale jeśli pracują ze sobą od lat to mu ufa. Co innego jeśli w grę wchodzi wymiana okna z zamieszkałym domu. Jeśli najpierw wyrwie okno, a później sprawdzi czy aby nowe okno pasuje, to jest to prosta droga do kłopotów.

    Cytat Napisał forek Zobacz post
    12. Wstawia okno w ościeże o nie wyrównanej powierzchni
    To jest niestety standard przygotowania otworów okiennych w naszym kraju. Jeśli miałbym sam wyrównywać ościeża to montaż trwałby dwa razy dłużej i dwa razy drożej kosztował.

    Cytat Napisał forek Zobacz post
    16. Kliny wciska w poprzek okna, wystają z obu stron
    Widać, że nigdy nie klinowałeś okna w otworze.....

    Cytat Napisał forek Zobacz post
    21. Nie przykręca kotew do ramy okna
    Jest wskazane przykręcać kotwy do okien. Ale ja osobiście uważam, że samo zapięcie kotew też jest wystarczające.

    Cytat Napisał forek Zobacz post
    23. Szczeliny wokół ramy okiennej o różnej szerokości mu nie przeszkadzają
    Spróbuj ustawić prosto okno w krzywym otworze.... Ciekawe czy szczeliny będą równe...

    Cytat Napisał forek Zobacz post
    25. Wtryskując piankę papierosa trzyma w zębach
    Jak lubi palić i potrafi to robić nie wyciągając fajka z gęby to czemu nie...
    W teorii praktyka powinna się zgadzać z teorią, w praktyce tak nie jest.

    Dziennik budowy:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...10#post4757510
    SILKA 24 + 20 cm Styro 0,040; Dach: folia Alum'X + 24 cm wełny ISOLIGHT + deskowanie i papa + Sun'X + ceramika SIRIUS 13 Rupp; Okna Salamander SL szyby u = 0,5; drzwi K&P + KMT; ogrzewanie podłogowe + wylewki anhydrytowe.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Tak jak napisałem - trudnio dyskutowac z listą 25 punktow, bo niemal kazdy z nich daloby sie obronić w pewnych sytuacjach a odniesienie ich do statystycznego montażysty moze okazac sie krzywdzące i stawiające go niesłusznie w złym świetle.
    Blizej prawdy by było, gdyby uznac tą listę za zbiór nieporządanych zachowań, tj. co robić by być postrzeganym za "profesjonalistę". Gdybym chciał wg niej pracować, to stawki musiałbym podnieść o 100%, bo pierwsze założenie byłoby takie: pracujemy po 8 godzin dziennie (licząc w to czas poświecony na załadunki i czyszczenie sprzetu po każdym montażu.)
    Ale ja jestem partacz, moglbym wybrac kilka z tych punktów jako charakteryzujące moją pracę i poza tym godzinę temu(dzis jest niedziela) wróciłem z garażu, gdzie sprzatalem po ostatnim tygodniu robot i szykowałem rupiecie na jutrzejszy montaz na który myśle jechać w krótkich spodenkach...
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Brass Zobacz post
    Jak lubi palić i potrafi to robić nie wyciągając fajka z gęby to czemu nie...
    Widać, ze nigdy nie widziałeś jak ładnie pali się pianka montażowa świeżo zaaplikowana

  12. #12

    Domyślnie

    Ja akurat nie pale.
    W teorii praktyka powinna się zgadzać z teorią, w praktyce tak nie jest.

    Dziennik budowy:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...10#post4757510
    SILKA 24 + 20 cm Styro 0,040; Dach: folia Alum'X + 24 cm wełny ISOLIGHT + deskowanie i papa + Sun'X + ceramika SIRIUS 13 Rupp; Okna Salamander SL szyby u = 0,5; drzwi K&P + KMT; ogrzewanie podłogowe + wylewki anhydrytowe.

  13. #13

    Domyślnie

    Ja też nie wystarczy, że trafi się ktoś ze spawarka niedaleko

  14. #14

    Domyślnie

    Brass - dzięki za ten wpis

    Może dla odmiany mi stworzymy wątek - po czym poznać "Inwestora" ?

    Może zacznę.
    Kilkudniowa wymiana korespondencji i ofert do zamówienia rolet na budowę. Uzgodnione wszystko mailami. Wizyta. Zanim pomiar dyskusja i dalsza negocjacja ceny, wręcz już jej zaklepanie. Pomiar. Okien w domu więcej jak w zapytaniu tak negocjowanym zażarcie. Kilka okien w wymiarach o wiele większych niż w zapytaniu. Nowa oferta. Cena skacze w górę o kilka tysięcy i . . . cisza. Chyba już z tydzień trwa sprawdzanie ilości okien we własnym domu

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał nikt ważny Zobacz post
    . Zanim pomiar dyskusja i dalsza negocjacja ceny, wręcz już jej zaklepanie. Pomiar.
    ciekawe, najpierw negocjacja ceny potem pomiar
    chyba w dobrym wątku się wpisałeś ważny

  16. #16

    Domyślnie

    A nie jest tak? W dobie internetu prawie każda oferta kończy się negocjacją ceny zanim wogóle dojdzie do pomiaru
    Podejrzewam ze nie jeden ze sprzedawców miał z taką sytuacją do czynienia - o ile nie jest to już zjawisko nagminne

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Samar

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    częstochowa
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    257

    Domyślnie

    Cytat Napisał nikt ważny Zobacz post
    Brass - dzięki za ten wpis

    Może dla odmiany mi stworzymy wątek - po czym poznać "Inwestora" ?

    Może zacznę.
    Kilkudniowa wymiana korespondencji i ofert do zamówienia rolet na budowę. Uzgodnione wszystko mailami. Wizyta. Zanim pomiar dyskusja i dalsza negocjacja ceny, wręcz już jej zaklepanie. Pomiar. Okien w domu więcej jak w zapytaniu tak negocjowanym zażarcie. Kilka okien w wymiarach o wiele większych niż w zapytaniu. Nowa oferta. Cena skacze w górę o kilka tysięcy i . . . cisza. Chyba już z tydzień trwa sprawdzanie ilości okien we własnym domu
    No to ja coś dodam.
    Przychodzi klient do biura, potrzebuje 7 okien i tyleż samo rolet. Okna najtańsze jakie mamy w ofercie. Po dwóch dniach jest podobno zdecydowany , umawia się na pomiar i spisanie umowy. Na miejscu okazuje się, że dwa okna to już sobie kupił jakieś mało używane. Jedno z otwieranych zmienia na fix-a. Z godzinę wypytuje o wszelkie szczegóły, pomiarowiec oczywiście podsuwa mu kilka rozwiązań . Klient oczywiście jest już zdecydowany ,ale mówi, że za godzinkę lub dwie podjedzie do biura podpisać umowę bo teraz to nie ma gotówki na zaliczkę . Pojawia się oczywiście, ale jeszcze raz prosi o szczegółowe przeliczenie. Poznaje cenę i nagle okazuje się, że ten dom to jest jego, ale nie jego bo brakuje jakiegoś tam papierka i bez tego papierka to on nie może jeszcze zainwestować. Oczywiście ten potrzebny papierek będzie miał za tydzień, góra dwa to się zaraz pojawi. Minęły tygodnie trzy i się nie pokazał. Pomiarowiec stracił tylko czas i udzielił kilku porad za free , a gościu znając naszą cenę poszedł pewnie do konkurencji , wytargował ze 100 złotych i jeszcze błysnął fachowa wiedzą. Na całe szczęście takich klientów rocznie trafia się ze 3, ale i tak trzeba chyba na pomiary umawiać się dopiero po zainkasowaniu kilkudziesięciu złotych na poczet przyszłego zamówienia tudzież zwrotu kosztów jeżeli umowa nie dojdzie do skutku.

  18. #18

    Domyślnie

    dlatego jestem za rozwiązaniem jakie kiedyś tu padło z ust jednego z doradców, czego sam się trzymam od wielu już lat
    Kaucja za pomiar i nie ma zmiłuj, czy masz do klienta 10 minut na piechotę czy 700 km na drugi koniec Polski
    Miałem klienta w Sanoku, cały dzień w plecy ale wiedziałem że jest sens jechać, kaucja za pomiar wynosiła 1200 zeta wpłacone przed wyjazdem z domu i nie był to dzień zmarnowany
    Dość robienia nas w wała
    Ostatnio edytowane przez nikt ważny ; 04-08-2014 o 13:15

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał nikt ważny Zobacz post
    dlatego jestem za rozwiązaniem jakie kiedyś tu padło z ust jednego z doradców, czego sam się trzymam od wielu już lat
    Kaucja za pomiar i nie ma zmiłuj, czy masz do klienta 10 minut na piechotę czy 700 km na drugi koniec Polski
    Miałem klienta w Sanoku, cały dzień w plecy ale wiedziałem że jest sens jechać, kaucja za pomiar wynosiła 1200 zeta wpłacone przed wyjazdem z domu i nie był to dzień zmarnowany
    Dość robienia nas w wała
    i tu się z tobą zgadzam w 100% klienci wylewają żale na tym forum na nas jako na sprzedawców a sami nie są niewiniątkami marnują nasz czas i kupują badziewie później żaląc się na tym forum

  20. #20

    Domyślnie

    Ale to my "sprzedawcy" nauczyliśmy tego Klientów Gdyby wszyscy pobierali zaliczki na poczet pomiaru a nie wchodzili w d... Inwestorom byłoby większe poszanowanie dla naszej pracy. Na to jednak nie liczcie, rynek w Polsce jest coraz trudniejszy i marże jeszcze nie osiągnęły dna.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony