dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Zmiany rodzaju gruntu w badaniu geotechnicznym

    Witam

    Mam w ręku wynik badania geotechnicznego dla działki, na której ma stanąć budynek bliźniaczy.
    Na działce tej wykonane zostały 3 otwory do badania: http://goo.gl/H3yN9N
    Plecy bliźniaków będą na poziomie otworu numer 5, zaś na poziomie otworów 4 i 6 odrębne części fundamentów każdego z bliźniaków.
    Wyniki badania geotechnicznego prezentują się tak: http://goo.gl/BzvGo4

    W opisie jest informacja, że występuje znaczna zmiana gruntu w poziomie posadowienia (z piasku na glinę pylastą oraz glinę) co zmienia nośność gruntu. Projekt budynku otrzymał tym samym pewne zmiany w celu zmniejszenia nacisków jednostkowych pod fundamentami (poszerzono wymiary fundamentów pomiędzy budynkami (120x40) oraz pozostałych fundamentów (70x40) oraz dodano wieniec żelbetonowy na ścianie fundementowej).

    Generalnie nie chcę wchodzić w buty projektanta, ale ciekawi mnie, czy na takim "urozmaiconym" gruncie można stawiać budynek?
    Czy stosowne wzmocnienie fundamentów jest w takich przypadkach wystarczające?
    Czy oby nie skończy się to wszystko tym, że budynek będzie nierównomiernie osiadał i będą pojawiać się spore pęknięcia?

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pieknyromek

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    ok. Legionowa
    Posty
    690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    1. Generalnie na takim urozmaiconym gruncie spokojnie można stawiać budynek.
    2. Skoro tak zostało wyliczone to należy przyjąć że wystarczy. To projektant ma wszystkie dane aby to wyliczyć a budynek nie jest specjalnie skomplikowany a grunt jakoś bardzo problematyczny.
    3. Uwzględniając punkt 2 i (jak sądzę) fakt że jest to grunt rodzimy a nie nasyp to budynek nie powinien nierównomiernie osiadać.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony