dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie jaka rura wodociągowa za licznikiem

    Witam,

    wreszcie dociągnęli mi wodociąg i mogę zrezygnować z hydroforu. Dociągnięto mi wodę do piwnicy, pod fundamentem i zakończono licznikiem. Za licznikiem jest filtr przeciwzakarzeniowy zakończony gwintem 3/4". Rura która doprowadza wodę z ulicy ma srednicę 50mm i jest niebieska (PE). Problem polega na tym, że między licznikiem a hydroforem jest jakieś 20m. i dwa pomieszczenia piwniczne. Najlogiczniej jest wciąć się z nową wodą od razu za hydroforem (uprzednio go oczywiście odłączając). Pytanie jaką rurę zastosować? Myślę o 32mm, wystarczy? Tych rur PE jest masa, która będzie odpowiednia? Dodam, że muszę przekuć się przez 4 ściany, z których dwie mają 40cm. grubości, więc im mniejsze tym mi będzie łatwiej
    Z góry bardzo dziękuję za radę.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Do domu jednorodzinnego (jak rozumiem) fi32 spokojnie wystarczy. Nie musi to być rura PE, może być dowolna inna, np. PP, kwestia tylko dobrania sposobu jej łączenia i mocowania.
    Co do kucia - szczerze mówiąc nie widzę wielkiej różnicy między kuciem dziury na rurę 32 a 40mm, jedna robota w zasadzie Kwestia tylko dobrania narzędzia do materiału, z którego jest ściana zbudowana. Jeśli to pustak, to wystarczy młotowiertarka, a jeśli ściany betonowe, to może sensownie byłoby pomyśleć nad wypożyczeniem wiertnicy do betonu?
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  3. #3

    Domyślnie

    w sumie słusznie, te 8mm, to juz bez znaczenia. Gazobeton niestety, więc pomyślę o pożyczeniu wiertnicy. Do połączenia z filterm 3/4 przy liczniku na pewno znajdę jakieś łączniki z jednej strony 3/4 z drugiej plastikowy zacisk. Do podłączenia do starej instalacji w kotłowni chyba wezmę hydraulika, wolę żeby mi to nie strzeliło jak będę np. na urlopie
    Jeszcze jedno pytanie, przez sciany które będę dziurawił przechodzą stalowe rury od CO, myślę że łatwiej bedzie mi przebić się w tym miejscu gdzie już kiedyś ktoś przebijał się z nimi. Czy jak PE lub PP będzie dotykało rury CO, która rozgrzewa się do 60 - 70st. to może wydarzyć się coś złego? Jakoś je od siebie odizolować i czym?
    Dzięki Jarek za odp.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Wszystkie rury które przechodzą przez ściany przepuść w rurze osłonowej-metalowej o wymiar większej średnicy, na długość taką aby osłona ewentualnie dotykała rur CO nie zaś rura z wodą(rurociąg)
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Gazobeton, znaczy siporex? To w tym dziurę zrobisz czymkolwiek.
    Chyba, że miałeś na myśli żelbet albo po prostu beton (ścianka fundamentowa z bloczka betonowego), wtedy wiertnica wskazana.

    Średnica - Citymatic dobrze pisze.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony