dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 53
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 1058
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie wentylacja w domu pasywnym

    witam, mam pytania do mądrych ludzi co znają się na wentylacji mechanicznej z rekuperatorami.
    1) nawiewy montuje się zawsze przy oknach czy to nie ma znaczenia?
    2) czerpnie mają znaczenie w którym będą miejscu w pomieszczeniu? wiem że w łazienkach itp ale czy na środku czy przy drzwiach?
    3) mając w projekcie WG można sobie samemu zrobić WM bez projektów z jakiejś firmy?
    4) jeżeli można samemu to jak dobrać odpowiednie kanały nawiewu i wyciągowe?
    będę wdzięczny za pomoc

  2. #2

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    witam, mam pytania do mądrych ludzi co znają się na wentylacji mechanicznej z rekuperatorami.
    1) nawiewy montuje się zawsze przy oknach czy to nie ma znaczenia?
    2) czerpnie mają znaczenie w którym będą miejscu w pomieszczeniu? wiem że w łazienkach itp ale czy na środku czy przy drzwiach?
    3) mając w projekcie WG można sobie samemu zrobić WM bez projektów z jakiejś firmy?
    4) jeżeli można samemu to jak dobrać odpowiednie kanały nawiewu i wyciągowe?
    będę wdzięczny za pomoc
    odpowie ktoś konkretnie? będę wdzięczny

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    zadajesz pytanie na które odpowiedzi są wiedzą powszechną. Znajdziesz je w co drugim temacie o wentylacji mechanicznej lub w swojej głowie - jeśli tylko troche pomyslisz jak działa wentylacja ogólnie i jak chciałbyś żeby działała w Twoim domu.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar T0MII
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    powiat wołomiński
    Posty
    179

    Domyślnie

    Oj Kamil dużo nauki jeszcze przed Tobą...
    1. Nawiewy montujesz w taki sposób żeby powietrze jak najbardziej przeciągnąć przez pomieszczenie. Czyli najlepiej w narożniku po przekątnej do drzwi w podcięciu których powietrze ma przepływać. Nie robisz tego jednak w samym narożniku żeby nie powodować przyklejenia strugi powietrza do ściany. Najlepiej oddalić o około 1 m od każdej ze ścian narożnikowych.
    2. Czerpnia to element zewnętrzny. Montujesz na ścianie, dachu lub w ogrodzie. Jeśli natomiast chodzi Ci o wywiew to tu są dwie zasady:
    - montujemy nad źródłem "zanieczyszczenia"
    - montujemy tak żeby powietrze przeciągnąć przez całe pomieszczenie - czyli znów narożnik przeciwległy do drzwi z podcięciem (tu jednak przyklejenie strugi powietrza nam nie grozi - ale ze względów estetycznych nie wybieramy samego narożnika)
    3. Wszystko można samemu. Pytanie tylko czy ma się czas, kasę, wiedzę itd.
    4. Mamy dwa sposoby dobory kanałów - na kryterium prędkości lub kryterium stałego spadku ciśnienia. W budownictwie jednorodzinnym stosujemy zawsze to pierwsze.
    150 m2 PUM + przyklejony garaż, parter + poddasze użytkowe, dach dwuspadowy, gwc żwirowe pod budynkiem, 1 i 2 rząd pustaka zasypany perlitem, WM - centrala wykonanie własne (EBM + Klingenburg), V82 - Vetrex na foliach + ciepły parapet, ściany 20 cm grafitu 0,031; podłogi 16 cm 0,036; a w dachu jeszcze nie wiadomo co będzie. Podłogówka + kocioł gazowy.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    tu mam projekt domu Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	nowy.dom.pasywny.parter.jpg
Wyświetleń:	95
Rozmiar:	86,7 KB
ID:	282342Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	nowy.dom.pasywny.piętro.jpg
Wyświetleń:	68
Rozmiar:	84,7 KB
ID:	282343, zaczynając od parteru czy tak nawiewy i wyciągi mogą być rozłożone Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	nowy.dom.pasywny.parter.1.jpg
Wyświetleń:	64
Rozmiar:	88,2 KB
ID:	282344 a jezeli macie lepsze propozycję to proszę zaprezentować będę wdzięczny. nie wiem czy w kuchni dobrze mam i nie wiem co trzeba dać w holu i werandzie. wiatrołap planuje nie ogrzewany wraz z garażem, wiatrołap będzie przeszklony i pełnił funkcję przedpokoju do werandy aby nie stać na polu jak przykładowo będzie brzydka pogoda.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał coulignon Zobacz post
    zadajesz pytanie na które odpowiedzi są wiedzą powszechną. Znajdziesz je w co drugim temacie o wentylacji mechanicznej lub w swojej głowie - jeśli tylko troche pomyslisz jak działa wentylacja ogólnie i jak chciałbyś żeby działała w Twoim domu.
    pytam bo nie wiem a tematów jest tak dużo i tak dużo stron że jak miałbym wszystko przeczytać to musiałbym sobie pewnie urlop na cały miesiąc wziąć i tylko czytać. moim końcowym celem nauki w tym wątku jest zrobienie tak aby dobry rekuperator w dobrej cenie połączyć jakoś z pompą ciepła o dobrej cenie i parametrach która będzie wstępnie jakby podgrzewać powietrze nawiewne do pewnej temperatury i aby pracowała na COPie jak najlepszym a komfortową temperaturę ustawiać sobie kablami czy grzejnikami elektrycznymi z sterownikami w każdym pokoju. chcę do tego wykorzystać kanały od wentylacji aby nie dawać osobnych do nadmuchu. jak się uda to poskładać za rozsądne pieniądze to będzie to dla mnie najlepsze ogrzewanie w domu pasywnym ale muszę to jakoś zrozumieć od początku więc temu zadaję dla wielu oczywiste pytania a ja chcę się upewnić. więc proszę o pomoc.

  8. #8
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Kanały dobiera się do centrali i domu.
    Przykładowo na kanałach PE 75mm(63 wew. przy 2m/sek 22m3/h przy 5m/sek 55m3/h Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kanał wentylacyjny i klimatyzacyjny.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	98,9 KB
ID:	282360 Z białym środkiem - wentylacyjne higieniczne ze srebrnym klimatyzacyjne antybakteryjne.

    centrala 400m/h - wyjścia fi 160 mm czyli do 7-8 kanałów 75mm
    Tak więc dwie skrzynki 160 / 8 x 75 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	skrzynka do stropu.jpg
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	89,5 KB
ID:	282358 np takie
    Ma Pan pięć punktów wywiewnych i 7 nawiewnych
    punkty nawiewno wywiewne załatwia się np. takimi skrzynkami z anemostatem Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	skrzynki z anemostatami.jpg
Wyświetleń:	77
Rozmiar:	88,8 KB
ID:	282359
    skrzynki są z jednym wejściem, dwoma i trzema
    U Pana - rozplanowałbym
    na nawiewie pojedyncze
    salon 3 sypialnie i pokoje i garderoba po jednym ( 8 skrzynek pojedynczych)
    wywiewy
    kuchnia 1/2x75 wc 1/1x75 łazienki 1 / 2x75 i pralnia 1/ 1x75.
    Ostatnio edytowane przez Tomasz Brzęczkowski ; 01-10-2014 o 05:13

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    W garderobie nie daje sie przypadkiem wyciagu?

  10. #10
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Punkty wywiewne wyłącznie w kuchni i łazienkach - jak najmniej ich. Garderoba jest czysta i nikt tam nie przebywa, więc albo nic albo nawiew . Gdyby nie było garderoby do sypialni dla dwóch osób dałbym podwójny kanał, ale skoro powietrze z garderoby i tak przejdzie przez sypialnię mogą być dwa pojedyncze.
    Jeszcze raz... jak najmniej punktów wywiewnych, by wentylacja łazienek był jak najsilniejsza.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    patrząc na moje rzuty mógłby ktoś nanieś w których miejscach powinny być nawiewy i wywiewy aby było prawidłowo?

  12. #12
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Nie ma to większego znaczenia, ale przyjęło się nad oknami .
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	went. w pasiv.jpg
Wyświetleń:	91
Rozmiar:	92,6 KB
ID:	282479Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wentylacja do domów pasywnych.jpg
Wyświetleń:	91
Rozmiar:	93,2 KB
ID:	282480 A Pan wentylacji do pasywnego domu szuka?

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Nie ma to większego znaczenia, ale przyjęło się nad oknami .
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	went. w pasiv.jpg
Wyświetleń:	91
Rozmiar:	92,6 KB
ID:	282479Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wentylacja do domów pasywnych.jpg
Wyświetleń:	91
Rozmiar:	93,2 KB
ID:	282480 A Pan wentylacji do pasywnego domu szuka?
    tak, Pana myśl nad kanałówką do chłodzenia i podgrzewania powietrza jest ciekawa ale to się wiąże z dodatkową instalacją a w domach pasywnych jest zbędna a jak tego za dużo to nie ma szans szczelności pasywnej uzyskać. ja chciałbym aby pompa wykorzystywała kanały od wentylacji mechanicznej. krótko mówiąc chciałbym zastąpić jakby to urządzenie http://www.pro-vent.pl/rekuperatory-mistral-max,0.html aby było tańsze i też dobre. nie musi mi to ogrzewać domu ale jak wstępnie podgrzeje powietrze do 22st to będę zadowolony. pompa może pracować na COPie i robiąc sobie samemu gwc z rury kanalizacyjnej przy okazji wykopu pod płytę może to być opłacalne i cały rok pracować na dobrym COPie czyli być tanie w użytkowaniu.

  14. #14
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    To się Panu nie uda. I będzie znacznie drożej. Kanały na dom 200m2 to koszt do 1500zł

    http://forum.muratordom.pl/redirecto...l-max%2C0.html
    Pan napisze jak to jest możliwe?
    Dom izolowany zużywa do 30kWh.m2 dom pasywny ( jak w tym temacie) do połowy tego.
    200m2 x 30kWh = 6000kWh - jak można 3000zł na tym oszczędzić
    Ostatnio edytowane przez Tomasz Brzęczkowski ; 01-10-2014 o 19:21

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    tak, Pana myśl nad kanałówką do chłodzenia i podgrzewania powietrza jest ciekawa ale to się wiąże z dodatkową instalacją a w domach pasywnych jest zbędna a jak tego za dużo to nie ma szans szczelności pasywnej uzyskać. ja chciałbym aby pompa wykorzystywała kanały od wentylacji mechanicznej. krótko mówiąc chciałbym zastąpić jakby to urządzenie http://www.pro-vent.pl/rekuperatory-mistral-max,0.html aby było tańsze i też dobre. nie musi mi to ogrzewać domu ale jak wstępnie podgrzeje powietrze do 22st to będę zadowolony. pompa może pracować na COPie i robiąc sobie samemu gwc z rury kanalizacyjnej przy okazji wykopu pod płytę może to być opłacalne i cały rok pracować na dobrym COPie czyli być tanie w użytkowaniu.
    Masz konkretny model PC ?

    EDIT: Nie lepiej będzie dać więcej mocy na nawiewie, żeby pociągnął całe ogrzewanie?
    Ostatnio edytowane przez rafał2011 ; 01-10-2014 o 20:09

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    To się Panu nie uda. I będzie znacznie drożej. Kanały na dom 200m2 to koszt do 1500zł

    http://forum.muratordom.pl/redirecto...l-max%2C0.html
    Pan napisze jak to jest możliwe?
    Dom izolowany zużywa do 30kWh.m2 dom pasywny ( jak w tym temacie) do połowy tego.
    200m2 x 30kWh = 6000kWh - jak można 3000zł na tym oszczędzić
    czemu będzie drożej? skoro klimatyzatory(pompy) działają na osobnych kanałach to dlaczego nie będą działać na kanałach wentylacyjnych?
    nie chcę się sprzeczać i próbować coś udowodnić tylko po kolei dojść do tego. na razie pytałem o rozmieszczenie kanałów nawiewnych i wywiewnych na podstawie mojego projektu. najbardziej mam wątpliwość w kuchni jak ogarnąć, holu i wiatrołapie. proszę na razie o pomoc w tej sprawie

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafał2011 Zobacz post
    Masz konkretny model PC ?

    EDIT: Nie lepiej będzie dać więcej mocy na nawiewie, żeby pociągnął całe ogrzewanie?
    nie mam konkretnego modelu PC. jak rozmawiałem z gościem z firmy pro-vent to mówił że te centrale nie nadają się jako jedyne źródło grzewcze w domu. ja chcę jedynie podgrzać to powietrze do temperatury jaka ma panować w pomieszczeniu czyli 22st a komfort cieplny ma zapewnić jakiś grzejnik elektryczny z sterownikami lub kable grzewcze. kable pracują na czystym prądzie więc są drogie w eksploatacji a jak pompa zapewni cieplejsze powietrze niż z samego reku które ma chyba do 17st to nadmuchem zmniejszy się ilość ciepła które będą musiały zapewnić kable a jak będą mniej pracować to będzie to tańsze. nie chcę też aby dmuchało powietrzem o temperaturze 50st bo chyba to nie będzie komfortowe a przy zbyt dużej prędkości może to być głośne. nie wiem jak dobrać kanały aby w zimie przy zmniejszonej wymianie powietrza dostarczyły nadmuchem odpowiednio dużo ciepłego powietrza. pewnie musi być więcej niż jeden kanał nawiewu ale nie wiem i chcę się dowiedzieć.

  18. #18

    Domyślnie

    To rozejrzyj się nad tanią kanałóką, nie wiem dlaczego TB piszę że nie będzie latać na tych samych kanałach???
    W domu z ogrzewaniem nadmuchowym w którym byłem, temperatura z kanału było pewnie blisko 50*C nie było to nieprzyjemne i przepływ też był dość duży, kanały które wychodziły do pokoi miały gdzieś 12cm/25cm im bliżej centrali tym średnica większa.

    EDIT: albo pod PC którą chyba chcesz użyć do CWU podepnij nagrzewnicę i wstaw w kanał wentylacyjny...
    Ostatnio edytowane przez rafał2011 ; 01-10-2014 o 21:25

  19. #19
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    czemu będzie drożej? skoro klimatyzatory(pompy) działają na osobnych kanałach to dlaczego nie będą działać na kanałach wentylacyjnych?
    nie chcę się sprzeczać i próbować coś udowodnić tylko po kolei dojść do tego. na razie pytałem o rozmieszczenie kanałów nawiewnych i wywiewnych na podstawie mojego projektu. najbardziej mam wątpliwość w kuchni jak ogarnąć, holu i wiatrołapie. proszę na razie o pomoc w tej sprawie
    1 nie mogą na tych samych kanałach, bo strumień powietrza jest inny., wentylacja chodzi 20-30m3/h na osobę a ogrzewanie czy chłodzenie jest modulowane temperaturą
    2 nie da się na tych samych kanałach, bo powietrze do ogrzewania pobiera się z głównego przedpokoju nie z łazienek czy kuchni - to powietrze w 100% recyrkulacyjne, tak jak przy splicie czy grzejniku.
    3 nie da się połączyć, bo nie ma jak sterować, nie wszystkie pomieszczenia muszą być grzane/chłodzone, ale muszą być wentylowane,
    4 nie można połączyć, bo wentylacja jest id góry a ciepłe powietrze pod sufitem , po co?
    5 do klimatyzacji stosuje się kanały antybakteryjne
    Teraz policzmy...
    Pana dom do wentylacji potrzebuje opisane wyżej kanały PE i skrzynki - to koszt przy dobrym materiale 3500zł brutto. Pompa ciepa to kanały IZOLOWANE i przekroje w Pana przypadku fi 100mm jak dom będzie izolowany (zużycie do 30kWh/m2) koszy 900zł + rozdzielacz 600.
    Dołożenie 150 m kanału PE większe skrzynki i izolacja do tych kanałów to 3500zł
    Ostatnio edytowane przez Tomasz Brzęczkowski ; 02-10-2014 o 02:39

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Panie Tomaszu, ja nie chcę ogrzewać dom wentylacją tylko aby to powietrze podgrzać. sam rekuperator nawiewa powietrze o temperaturze chyba do 17st a ja bym chciał je podgrzać o 5st aby było cieplejsze. kanały mogę puścić w stropie piętra w ociepleniu i byłyby zaizolowana przy okazji izolacji stropu a kanały piętra puszczę na wiązarze który ocieplę 70cm regranulatu styropianowego więc nie muszę specjalnie ich izolować. jeżeli bym chciał tym typowo ogrzewać to ma Pan rację że się nie da ale czemu nie mogę kanałami wentylacyjnymi podgrzać powietrze? nawet jak wymienia się niedużo powietrza to to powietrze nawiewne może mieć większą temperaturę.

Strona 1 z 53

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony