dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 43
  1. #1

    Domyślnie ALNOR HRU-MinistAir-W-45

    Witam,

    jestem zainteresowany rekuperatorem...
    mam dom w którym kubatura to około 180 m3 a ilość domowników to 2 dorosłe osoby i 2 dzieci...
    Poddasze nie użytkowe...

    Myślałem o różnych rekuperatorach...

    z wymiennikiem krzyżowym bądź przeciwprądowym... niestety za takie reku ceny wahają się od 6000 tyś netto w górę....
    (Aeris, Komfovent, Salda ) i to bez sterownika ...
    a wymieniony w temacie Alnor... wychodzi około 4500 netto ... już ze sterownikiem

    Co o nim myślicie ?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

  3. #3

    Domyślnie

    dlaczego akurat ten ?

    i jak wiesz że wolał byś ten to napiz ile kosztuje ze sterownikiem...
    Myślałem ( bo wszyscy mi tak oferowali) że jak dom ma 180m3 to reku musi mieć większą wydajność... wszyscy proponowali mi coś w okolicach 300...

  4. #4
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał lisek_79 Zobacz post
    dlaczego akurat ten ?

    i jak wiesz że wolał byś ten to napiz ile kosztuje ze sterownikiem...
    Myślałem ( bo wszyscy mi tak oferowali) że jak dom ma 180m3 to reku musi mieć większą wydajność... wszyscy proponowali mi coś w okolicach 300...
    Bo nic lepszego się nie produkuje.
    W najdroższej wersji wyjdzie Pana 8300 brutto.

    Ważne jest nie tyle 300m3/h co przy ilu Pa. Podłączy Pan taką "300tkę" do instalacji i 150m3/h wyciągnie.
    Ostatnio edytowane przez Tomasz Brzęczkowski ; 21-10-2014 o 07:00

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Witam,
    sorry że odgrzewam starego kotleta ale innego tematu o tym nie znalazłem.
    Też wpadł mi w oko ostatnio ten rekuperator Alnora. Mogę go mieć już za 5,2k ze sterownikiem! Przy 300m^3/h daje 175Pa na 3 biegu a na biegu "4" dla 300m^2/h może dać 350Pa! To trochę mniej niż thesla 400 ale jest znacznie tańszy i bierze duzo mniej prundu!
    @lisek_79 co w końcu kupiłeś? Chyba że znalazłeś coś lepszego w podobnej cenie?
    Ostatnio edytowane przez sebcioc55 ; 17-06-2015 o 17:32
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebcioc55 Zobacz post
    Witam,
    sorry że odgrzewam starego kotleta ale innego tematu o tym nie znalazłem.
    Też wpadł mi w oko ostatnio ten rekuperator Alnora. Mogę go mieć już za 5,2k ze sterownikiem! Przy 300m^3/h daje 175Pa na 3 biegu a na biegu "4" dla 300m^2/h może dać 350Pa! To trochę mniej niż thesla 400 ale jest znacznie tańszy i bierze duzo mniej prundu!
    @lisek_79 co w końcu kupiłeś? Chyba że znalazłeś coś lepszego w podobnej cenie?
    Rekuperator sprzedawany prze firmę Alnor jest "bliźniaczo" podobny do produktów bardziej "znanych" - resztę odpowie Ci google

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Wiem że jest podobny na stare brinki hr nie widziałem żeby ktoś zbytnio narzekał, no ale są droższe i nowszy excellent też jest droższy. Skoro jest taki sam jak sprawdzona konstrukcja i do tego tańszy to czemu go nie kupić? Chyba ze możesz polecić coś innego w podobnych piniondzach?
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    wistek

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-759
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebcioc55 Zobacz post
    Wiem że jest podobny na stare brinki hr nie widziałem żeby ktoś zbytnio narzekał, no ale są droższe i nowszy excellent też jest droższy. Skoro jest taki sam jak sprawdzona konstrukcja i do tego tańszy to czemu go nie kupić? Chyba ze możesz polecić coś innego w podobnych piniondzach?
    Witam,

    Czy zdecydowałeś się może na rekuperator z Alnora? Myśle o wzięciu do siebie jeszcze innego modelu - HRU Ergo i szukam opinie jeśli chodzi o jakość, ale z tego co przeczytałem to raczej nie ma się czego obawiać?

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar byggmol
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Tarnów
    Posty
    548
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Tego Alnora można znaleźć już za 4700 zł u jednego sprzedawcy, trzeba poszukać 5 minut na google.pl tylko. Ja sam będę miał inny reku tzn. ThessleGreen , ale jak napisał ktoś mądrze zawsze będzie to lepsze od went, grawitacyjnej, albo od niczego..

    A poniżej 6000 zł to można mieć tez OnyxDream 400. Robiąc samemu went. na peflexach można się dziś zmieścić w 10000 zł więc nie ma co się zastanawiać nawet nad WG i kominami.
    Proj. Mateusz z archipelagu, z garażem dosuniętym do wiatrołapu, fund. 10cm xps od zew. i 3cm od wewn. Ściany BK 60024cm , 20cm termoorg. grafit. okna Vetrex alphl. 3xszyb.,30cm skosy, 40cm sufity płaskie, ścianka kol. 45cm
    Pompaciepła Panasonic 9kW 1 faz.TCAP grzeje od 11.11.2016
    Stan budowy Sucha zabp..OZC - asolt ./100%podłogówkaOZC 6KW, 6426KWh plus CWU. W planach reku do 5500, Zapraszam do dziennika DZIENNIK BUDOWY Z KOMENTARZAMI

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar galileo87
    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Środa Wielkopolska
    Kod pocztowy
    63-000
    Posty
    92

    Domyślnie

    witam,

    podbijam, prośba o opinię aktualnych użytkowników Alnora 450

    pozdrawiam
    Damian
    Dom parterowy z poddaszem użytkowym, 119m2 pow użytkowej+grzany garaż. Wzorowany na projekcie - Dom w rododendronach 15.
    Płyta fundamentowa 23cm z zatopionymi rurkami do podłogówki, 20cm XPS pod spodem. Ocieplenie 20cm 0,032, dach 30cm wełna 0,035. Okna 0,9 + ciepły parapet. Rekuperator + pompa ciepła powietrze woda. Wszędzie ogrzewanie podłogowe.

  11. #11

    Domyślnie

    galileo87,
    Używam ministair450 od pół roku i póki co działa dobrze. Plusy : Wykonany jest dość solidnie , nie zauważyłem przedmuchów, nic nie trzeszczy, nic nie odpada. Łatwa wymiana i czyszczenie filtrów. Tani. Dość cichy , na 1 biegu bardzo cichy a głównie na tym chodzi, na biegu 3 albo boost wyraźnie głośniej ale rzadko jest potrzebny 3 "bieg".
    Wady: sterownik z innej epoki bardzo prosty i prymitywny, nie da się ustawić na każdy dzień osobno (u mnie działa stale i rzadko coś zmieniam , mają sterownik na telefon , bardziej rozbudowany ale ja go nie mam). Zawalasty (ale podobno to zaleta,bo ma duży wymiennik).
    Generalnie może być jak komuś nie zależy na bajerach.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar galileo87
    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Środa Wielkopolska
    Kod pocztowy
    63-000
    Posty
    92

    Domyślnie

    dzięki Arti75 za odpowiedź.
    jakie masz filtry, standardowe G4 czy F7?
    Duży masz domek? mierzysz ile prądu pobiera na 1H?

    pozdrawiam
    Dom parterowy z poddaszem użytkowym, 119m2 pow użytkowej+grzany garaż. Wzorowany na projekcie - Dom w rododendronach 15.
    Płyta fundamentowa 23cm z zatopionymi rurkami do podłogówki, 20cm XPS pod spodem. Ocieplenie 20cm 0,032, dach 30cm wełna 0,035. Okna 0,9 + ciepły parapet. Rekuperator + pompa ciepła powietrze woda. Wszędzie ogrzewanie podłogowe.

  13. #13

    Domyślnie

    A po co Ci tak duży rekuperator do takiego domu (119m2) ???

    Kup sobie jak już sobie mniejszy model MinistAir 250 ...

    W450 to naprawdę bardzo duży i bardzo mocny rekuperator. W zimę nawet na pierwszym biegu bedzie za mocny i bedziesz bez sensu przesuszał dom i wiał zbyt mocno i jedynie tracił bez sensu ciepło ...

    Sam chciałem model 450 ale zrezygnowałem i kupił mniejszy model 250.

    Nie wiem ile osób jest u Ciebe ale dla rodziny 4 osobowej wystarczy wymiana powietrza około 100-120m3/h ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  14. #14

    Domyślnie

    galileo87,
    Filtry mam standardowe, dom 160mkw, 4 osoby. Niestety nie wiem jaki jest pobór prądu przez reku, ale z instrukcji max 180W. Alnor wypuścił teraz też wersję 250 ale nie wiem jakie ma parametry techniczne, może na Twój dom wystarczy? Ja myślałem też o wersji ergo, ale pani z Alnor mi odradziła że ministair niby technicznie dużo lepszy. Jak jesteś zainteresowany to zadzwoń do alnora i popytaj (jak ja się uparłem to pani mi przesłała nawet filmiki jak reku pracuje na poszczególnych biegach bo trudno coś znaleźć w necie). Pozdrawiam.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Nie wiem ile osób jest u Ciebe ale dla rodziny 4 osobowej wystarczy wymiana powietrza około 100-120m3/h ...
    Norma przewiduje 120 jako minimum, a gdzie wentylacja pomieszczeń w których ludzie nie przebywają, gdzie zapas na zatkane filtry, opory instalacji, spadek sprężu z powodu oporów?
    Za duży rekuperator to nie problem jeśli potrafi zejść nisko z przepływem. Np. mój nominalnie 400, ma maks chyba 470, a minimum 20.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Norma przewiduje 120 jako minimum, a gdzie wentylacja pomieszczeń w których ludzie nie przebywają, gdzie zapas na zatkane filtry, opory instalacji, spadek sprężu z powodu oporów?
    Za duży rekuperator to nie problem jeśli potrafi zejść nisko z przepływem. Np. mój nominalnie 400, ma maks chyba 470, a minimum 20.
    Z tego co mi wiadomo to liczy się około 20-30m3/h dla osoby ...

    Czyli 4 osoby to to 80-120m3/h ....

    Większe wentylowanie w zimę nie ma żadnego sensu a jedynie jest stratą energii ..

    Wiele bardzo mocnych rekuperatorów ma problemy z pracą na niskiej wydajności (zamarzanie wymiennika) , dlatego należy dobrać rekuperator do ilości osób a nie do wielkości metrażu ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Cytat Napisał arti75 Zobacz post
    galileo87,
    Filtry mam standardowe, dom 160mkw, 4 osoby. Niestety nie wiem jaki jest pobór prądu przez reku, ale z instrukcji max 180W. Alnor wypuścił teraz też wersję 250 ale nie wiem jakie ma parametry techniczne, może na Twój dom wystarczy? Ja myślałem też o wersji ergo, ale pani z Alnor mi odradziła że ministair niby technicznie dużo lepszy. Jak jesteś zainteresowany to zadzwoń do alnora i popytaj (jak ja się uparłem to pani mi przesłała nawet filmiki jak reku pracuje na poszczególnych biegach bo trudno coś znaleźć w necie). Pozdrawiam.
    Hm.. "Nie wierz nigdy kobiecie, dobra radę ci dam..." - tak mi się przypomniała ta piosenka.
    MinistAir 450- 57dB przy 450m3/h Ma250 -57dB przy 220m3/h Ergo -34dB przy 250m3/h a mocniejszy 43dB/1000m3.
    Klasa energetyczna -MA450 -A ,MA250 - B, Ergo - A
    Ergo - odzysk wilgoci - co mnie akurat interesuje.

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar galileo87
    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Środa Wielkopolska
    Kod pocztowy
    63-000
    Posty
    92

    Domyślnie

    wg wyliczeń, kubatura wentylowana to 350m3/h, natomiast ilość wywiewu/nawiewu to 260m3/h.

    obawiam się, że mniejszy model będzie za mały, tym bardziej, że chcę tą jednostkę z filtrami F7 (większe opory) lub filtry standardowe + https://www.alnor.com.pl/index/produ...ry/mocarz.html

    różnica pomiędzy tymi 2 jednostkami to tylko 434zł,

    zapewne również mniejsza jednostka będzie pobierała więcej prądu gdyż będzie musiała pracować na dużo większej wydajności niż ta większa.

    Damian
    Dom parterowy z poddaszem użytkowym, 119m2 pow użytkowej+grzany garaż. Wzorowany na projekcie - Dom w rododendronach 15.
    Płyta fundamentowa 23cm z zatopionymi rurkami do podłogówki, 20cm XPS pod spodem. Ocieplenie 20cm 0,032, dach 30cm wełna 0,035. Okna 0,9 + ciepły parapet. Rekuperator + pompa ciepła powietrze woda. Wszędzie ogrzewanie podłogowe.

  19. #19
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    afx

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał galileo87 Zobacz post
    wg wyliczeń, kubatura wentylowana to 350m3/h, natomiast ilość wywiewu/nawiewu to 260m3/h.

    obawiam się, że mniejszy model będzie za mały, tym bardziej, że chcę tą jednostkę z filtrami F7 (większe opory) lub filtry standardowe + https://www.alnor.com.pl/index/produ...ry/mocarz.html

    różnica pomiędzy tymi 2 jednostkami to tylko 434zł,

    zapewne również mniejsza jednostka będzie pobierała więcej prądu gdyż będzie musiała pracować na dużo większej wydajności niż ta większa.

    Damian
    Witam.

    Też myślę nad reku powyżej 400m3.
    Dom pietrowy, szkieletowy 115m2 uzytkowego.
    Rodzina 2+3.
    Myślę nad Kinetic b Plus lub Alnor Ministair 450.

    Czy ktoś ma Alnora? Proszę o opinie.

  20. #20

    Domyślnie

    Nie ma co porownywac wszystkiego do Thesli czy podobnych. Tansze reku zdaje sie nie maja plynnej regulacji. Masz 3 biegi i to wszystko. Ja na 5 osob kupie reku , ktory pozwoli zejsc ponizej 100m3/h. W zimie jak znalazl a i w lecie wiecej nie potrzebujesz. Reku jest dla ludzi, ktos tak mówił, a i tu kaszmir napomknal. Alnor 450 na 1 biegu ma wydajnosc zdaje sie na poziomie 150m3. Na 4 osoby to bedzie za dużo przez wiekszosc roku.

    Moj sasiad przed zima bedzie zmienial wlasnie reku o takiej mocy na slabszy. Zanim zbudowal dzieci poszly w swiat. Instalacja za 15 tysi z reku 450 na 140m2. Zostaly 2 osoby i okazalo sie ze na najniższych ustawieniach ma 20proc wilgotnosci.
    Ostatnio edytowane przez pandzik ; 19-06-2018 o 10:54

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony