dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 79
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Obstaje przy swoim że w przegrodzie w której stosujemy wełnę musi być szczelina powietrzna od strony zewnętrznej budynku - tworzy się tam minimalny ruch powietrza który wyciąga nadmiar wilgoci
    dokładnie tak wełna musi być otwarta dyfuzyjnie od strony zimnej.

  2. #22
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    dokładnie tak wełna musi być otwarta dyfuzyjnie od strony zimnej.
    ale jak z zewnątrz będzie 30 czy 40cm styropianu szczelnie ułożone to nie będzie zimno wiec po ca ta szczelina?

  3. #23
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    jak się zrobi szczelinę to nie będzie zbyt szczelnie.

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    ale jak z zewnątrz będzie 30 czy 40cm styropianu szczelnie ułożone to nie będzie zimno wiec po ca ta szczelina?
    Ale będzie chłodniej, niż wewnątrz, plus bariera ze styropianu. I kondensacja.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Wy to traktujecie tak ..
    jeśli coś jest "nie oddychające" to znaczy że musi powodować kondensację.
    Macie chyba w domu łazienki ? weźcie teraz sobie ciepłą kąpiel .. nagle ten sam jeden kran będzie z jednej strony zlany wodą ..
    a z drugiej strony suchy ..
    Tak samo szyba w aucie .. no by ją trafiło .. raz jak zajdzie wodą oj nie parą .. pary nie widać ! jak to z gazem ..
    to co widać to już jest woda ale ..
    no i sobie jest na tej szybie w aucie .. i włącza się nadmuch powietrza podgrzanego i jednocześnie zwiększa się temperaturę szyby ..
    aby ponownie się nie osadzał kondensat.
    Weź wyciąg coś z lodówki teraz a zobaczysz jak nagle staje się totalnie mokre ...
    no cud .. ale inne przedmioty w domu takie nie są... dziwne ..
    EPS działa niczym zawór redukcyjny zmniejsza prężność tego wrednego gazu ..i EPS'owi nic a nic nie grozi .. bo jest izolacją i paroizolacją.

    Ale jeśli przed EPS'em nastąpi wykraplanie to nie wina EPS'a tylko wina słabej wentylacji ..oraz słabej też izolacji ..
    8-10cm EPS"a powszechna w chłopokwskoroztropkowskiej fizyce budowli .. nie zapewnia dostatecznej temp powierzchni
    czyt kondensacja powierzchniowa.
    https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j...79189006,d.aWw może by tak coś niecoś poczytać ...
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	cb5.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	18,4 KB
ID:	288548 "punkty" rosy przy danej temp powierzchni i wilgotności powietrza przy +20 st ..

  6. #26
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ale będzie chłodniej, niż wewnątrz, plus bariera ze styropianu. I kondensacja.
    gdzie będzie chłodniej i ile chłodniej? ile by musiało być aby doszło do kondensacji? Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ściana.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	57,4 KB
ID:	288577 na obrazku mamy od środka:
    gk gr.12mm; folia paroszczelna; osb gr.12mm; słupki drewniane z wełną o gr.15cm 0,035; osb gr.18mm; styro 0,032 gr.40cm. oczywiście wszystko szczelnie i dokładnie zrobione wiec gdzie dojdzie do kondensacji?

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Przelicz to sobie na Thermie, albo podobnym programie, bedziesz wiedział.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    To jest 1D wymiana ... therm nie jest potrzebny .. termika http://programy.budownictwopolskie.p...ram/termika-pl to powinno być w użyciu jako pierwsze.
    mnie się nawet nie chce liczyć na piechotę .. jak jest za free...do liczenia CW.

  9. #29
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    wrzuciłem sobie swoje dane do tego ale nie wiem czy dobrze. nie wiem jak zrobić tego zdjęcie aby wam pokazać wynik.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    ale jak z zewnątrz będzie 30 czy 40cm styropianu szczelnie ułożone to nie będzie zimno wiec po ca ta szczelina?
    może i masz racje , ale chcesz mieć dom na kilkadziesiąt lat ? wyobraź sobie że tynk i styropian doznają uszkodzenia , zestarzeją się pojawią się pęknięcia , dzięcioł zrobi ci dziurę - lub firma zrobi ci to nie fachowo - wtedy wilgoć może się dostać i ta szczelina chroni wełną by ewentualnie oddała wilgoć z powrotem - nie jestem teoretykiem więc na obliczeniach i fachowym nazewnictwie się nie znam , ale mam do czynienia z domami o konstrukcji szkieletowej nawet 60 lat starymi i widzę jakie szkody wilgoć robi ( kiedyś nie stosowano).

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Pustka powietrzna silnie wentylowana nic a nic nie pomoże !
    jeszcze pogorszy sprawę .. ponieważ Płyta OSB będzie zimniejsza to od wewnątrz na niej zacznie się wytrącać woda.
    Nie da się oszukać tego zjawiska zaklęciami, ani obserwacjami bez znajomości teorii bo bez wiedzy, można tylko wyciągnąć różne różniste wnioski.
    I starać się to leczyć przez upuszczanie krwi.
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 12-11-2014 o 19:41

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    gdzie będzie chłodniej i ile chłodniej? ile by musiało być aby doszło do kondensacji? Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ściana.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	57,4 KB
ID:	288577 na obrazku mamy od środka:
    gk gr.12mm; folia paroszczelna; osb gr.12mm; słupki drewniane z wełną o gr.15cm 0,035; osb gr.18mm; styro 0,032 gr.40cm. oczywiście wszystko szczelnie i dokładnie zrobione wiec gdzie dojdzie do kondensacji?
    Jako, że podchodzisz widzę teoretycznie proponuję taki tani w sumie eksperyment: Kup sobie 1 płytę OSB, zbij z niej taką "trumnę": 2m wysoką, 60 cm szeroką, 20 cm głęboką. W połowie w środku poprzecznie, przybij kawałek deski, albo dwa. Postaw te skrzynkę pionowo, najlepiej na kilku pustakach, aby była wyżej od Twojej głowy i trzeba było użyć drabiny. Wsadź w nią wełnę najlepiej jak potrafisz. Nie spiesz się, wymierz, dotnij, przygładź. Następnie zamknij tę trumnę ("wieko" zrób dzielone, niech u góry ma dodatkowy pasek 10 cm, który można łatwo odkręcić. Zamknij, poczekaj pól roku, potem sprawdź najpierw u góry czy tak pięknie dociska jak przy układaniu a potem sprawdź resztę. Jak masz czas zrób sobie taki wycinek ściany ze wszystkimi warstwami.

    Pewnie się zastanawiasz czego każę Ci to robić: powody są dwa: pierwszy popracuj z wełną, zobaczysz jakie to wredne (ocieplałem tym własnoręcznie poddasze dwa razy: pierwszy i ostatni), drugi powód to trudność dokładnego wykonania w warunkach bojowych. Teoretycznie to pięknie wygląda, tu schemacik, tam współczynnik, ale zrobić tak już jest naprawdę trudno - robiłem sam dla siebie, więc się przykładałem, miałem czas i chęci, ale też miałem serdecznie dosyć, jak trzeba było taki kawałek 60x80 podnieść nad głowę i ułożyć gdzieś wyżej.

    Współczynniki to jedno, ale wykonanie to drugie, co z tego, że u będzie piękne na opakowaniu. Patrząc przez doświadczenie, wolałbym 3 warstwy gorszej wełny zachodzące na siebie niż 2 lepszej, tu się nie da nie zrobić mniejszego lub większego mostka.

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kb FM 40 epsg.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	92,4 KB
ID:	288772 bez paroizolacji lepiej się za to nie zabierać ..
    odwrotnie tak że pierwsze EPS a później wełna .. ale odwrotnie ..
    Jak widać się da .. tylko czemu nie trzymam się tego co zawsze mówię .. opór dyfuzyjny ze spadkiem ku zimnemu

  14. #34
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariober Zobacz post
    może i masz racje , ale chcesz mieć dom na kilkadziesiąt lat ? wyobraź sobie że tynk i styropian doznają uszkodzenia , zestarzeją się pojawią się pęknięcia , dzięcioł zrobi ci dziurę - lub firma zrobi ci to nie fachowo - wtedy wilgoć może się dostać i ta szczelina chroni wełną by ewentualnie oddała wilgoć z powrotem - nie jestem teoretykiem więc na obliczeniach i fachowym nazewnictwie się nie znam , ale mam do czynienia z domami o konstrukcji szkieletowej nawet 60 lat starymi i widzę jakie szkody wilgoć robi ( kiedyś nie stosowano).
    z tego co wiem to jak styropian jest dobrze zabezpieczony to się nie starzeje. tynk planuje silikonowy bo ponoć dobry jest. nic nie jest wieczne i trzeba dbać o dom i jak za 30lat będzie trzeba zrobić na nowo elewację to tak trzeba zrobić a nie czekać aż dzięcioły dom wydziobią. jak będę miał dzięcioły to poświęcę parę groszy i dam na dom siatkę metalową i podłączę do prądu i usmażę skurczybyki to się nauczą że domu się nie dziobie.
    jak sprawdzałem w termie to temperatura między styropianem a płyta osb będzie miała ponad 19st przy 22st wewnątrz domu wiec tam nie powinno dojść do kondensacji i nie ma co się o to bać.

  15. #35
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kb FM 40 epsg.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	92,4 KB
ID:	288772 bez paroizolacji lepiej się za to nie zabierać ..
    odwrotnie tak że pierwsze EPS a później wełna .. ale odwrotnie ..
    Jak widać się da .. tylko czemu nie trzymam się tego co zawsze mówię .. opór dyfuzyjny ze spadkiem ku zimnemu
    jak zrobiłeś zdjęcie tych wyników?

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    jest taki przycisk na klawiaturze Prt Sc SysRq; print screen potocznie .
    w dowolnym czasie robi zrzut tego co jest na ekranie.
    Paroizolacja raz / dwa farba lateks na gk i trzymanie 40 -45% wilgotności i będzie ok.

  17. #37
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał scruffty Zobacz post
    Jako, że podchodzisz widzę teoretycznie proponuję taki tani w sumie eksperyment: Kup sobie 1 płytę OSB, zbij z niej taką "trumnę": 2m wysoką, 60 cm szeroką, 20 cm głęboką. W połowie w środku poprzecznie, przybij kawałek deski, albo dwa. Postaw te skrzynkę pionowo, najlepiej na kilku pustakach, aby była wyżej od Twojej głowy i trzeba było użyć drabiny. Wsadź w nią wełnę najlepiej jak potrafisz. Nie spiesz się, wymierz, dotnij, przygładź. Następnie zamknij tę trumnę ("wieko" zrób dzielone, niech u góry ma dodatkowy pasek 10 cm, który można łatwo odkręcić. Zamknij, poczekaj pól roku, potem sprawdź najpierw u góry czy tak pięknie dociska jak przy układaniu a potem sprawdź resztę. Jak masz czas zrób sobie taki wycinek ściany ze wszystkimi warstwami.

    Pewnie się zastanawiasz czego każę Ci to robić: powody są dwa: pierwszy popracuj z wełną, zobaczysz jakie to wredne (ocieplałem tym własnoręcznie poddasze dwa razy: pierwszy i ostatni), drugi powód to trudność dokładnego wykonania w warunkach bojowych. Teoretycznie to pięknie wygląda, tu schemacik, tam współczynnik, ale zrobić tak już jest naprawdę trudno - robiłem sam dla siebie, więc się przykładałem, miałem czas i chęci, ale też miałem serdecznie dosyć, jak trzeba było taki kawałek 60x80 podnieść nad głowę i ułożyć gdzieś wyżej.

    Współczynniki to jedno, ale wykonanie to drugie, co z tego, że u będzie piękne na opakowaniu. Patrząc przez doświadczenie, wolałbym 3 warstwy gorszej wełny zachodzące na siebie niż 2 lepszej, tu się nie da nie zrobić mniejszego lub większego mostka.
    żeby eksperyment był miarodajny to trzeba by było zrobić mały domek 10m2 w szkielecie czyli można powiedzieć że jakąś altanę. ocieplić go tak jakby ociepliło się dom czyli zrobić płytę fundamentową na 30cm izolacji, szkielet z wełną i 40cm styropianu na ścianach. drzwi od północy do środka (droga inwestycja jak na drzwi pasywne ale trudno) i okno tarasowe od południa (pasywne tanie nie jest). w dachu dać te 50cm wełny. z wentylacją może być problem bo nie ma takich rekuperatorów aby obsłużyć 10m2 ale może z szafki kuchennej się coś pozbija, jak TB tak robił to chyba nie filozofia. do grzania jakby słońca nie było to grzejnik elektryczny z termostatem by starczył. wiec niby jest z grubsza wszystko. ale jeszcze klima, w takim domu się nie robi to jeszcze parę metrów rury się zakopie w ziemi jako gwc i podepnie pod ten reku z szafki kuchennej i do dzieła. można jakiegoś bezdomnego zatrudnić który by mieszkał aby zużywał powietrze i by wentylacja miała sens pracy. wtedy po czasie można sprawdzać co się dzieje w ścianie gdy będą normalne warunki a nie obicie wełny kartonem.
    co do wełny to każda jest taka że się jakby zbije po czasie?

  18. #38
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    jest taki przycisk na klawiaturze Prt Sc SysRq; print screen potocznie .
    w dowolnym czasie robi zrzut tego co jest na ekranie.
    Paroizolacja raz / dwa farba lateks na gk i trzymanie 40 -45% wilgotności i będzie ok.
    mam taki przycisk ale jak naciskam to nic się nie dzieje.

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    mam taki przycisk ale jak naciskam to nic się nie dzieje.
    Bo pozniej musisz zrobić "wklej" do jakiegoś programu graficznego i zapisać
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    co do wełny to każda jest taka że się jakby zbije po czasie?
    Może nie każda, ale ta, którą wybrałeś ma ku temu wszelkie szanse.
    Te inne są droższe.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony