dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 59 z 59
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Nie jedną a 10 ( tyle było na palecie) nie opłaca się sprowadzać jednej - koszt transportu 10 i jednej jest podobny.
    600 W nagrzewnica zimą do 100m3/h? Jej bezpiecznik wywali zaraz po włączeniu. y.
    A ja pamietam jak zachwalal i probowal wciskac ten reku tak jak teraz airpacka. Zachwala to co ma na stanie.

  2. #42
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Crisiano Zobacz post
    A ja pamietam jak zachwalal i probowal wciskac ten reku tak jak teraz airpacka. Zachwala to co ma na stanie.
    To ma Pan słabą pamięć. Nigdy nie byłem fanem zagranicznych central, a zwłaszcza wyspiarskich. Tam jest inny klimat.
    Ostatnio edytowane przez Tomasz Brzęczkowski ; 18-11-2014 o 10:04

  3. #43
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lotnick

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Będzin
    Kod pocztowy
    42-500
    Posty
    83

    Domyślnie

    Panie Tomaszu. Cały czas czytam o tanich i dobrym centralach za 4k z osprzętem i ciągle nie wiem gdzie miałbym to kupić.
    Sama centrala BRINK czy 2VV kosztują około 4k, do tego trzeba doliczyć kilkadziesiąt metrów przewodów itd.
    Nie wiem jak policzono 4000+1500=4000
    Jeśli ma Pan jakąś ofertę to czekam na konkrety na priv, jeśli wie Pan gdzie kupić to też prosiłbym o konkrety może na forum.

  4. #44
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał lotnick Zobacz post
    Panie Tomaszu. Cały czas czytam o tanich i dobrym centralach za 4k z osprzętem i ciągle nie wiem gdzie miałbym to kupić.
    Sama centrala BRINK czy 2VV kosztują około 4k, do tego trzeba doliczyć kilkadziesiąt metrów przewodów itd.
    Nie wiem jak policzono 4000+1500=4000
    Jeśli ma Pan jakąś ofertę to czekam na konkrety na priv, jeśli wie Pan gdzie kupić to też prosiłbym o konkrety może na forum.
    Musisz poczekać aż trafi mu się jakiś odrzut albo zwrot. Będzie tanio.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  5. #45
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał lotnick Zobacz post
    Panie Tomaszu. Cały czas czytam o tanich i dobrym centralach za 4k z osprzętem i ciągle nie wiem gdzie miałbym to kupić.
    Sama centrala BRINK czy 2VV kosztują około 4k, do tego trzeba doliczyć kilkadziesiąt metrów przewodów itd.
    Nie wiem jak policzono 4000+1500=4000
    Jeśli ma Pan jakąś ofertę to czekam na konkrety na priv, jeśli wie Pan gdzie kupić to też prosiłbym o konkrety może na forum.
    to z VAT 23% wychodzi 4700 . ma Pan Brinka i skrzynkę i kanały izolowane i anemostaty.
    Na 80m2 może tyle wyjść.
    1500 zł... też można.
    Na kanałach antybakteryjnych Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20141118_11_11_42_Pro.jpg
Wyświetleń:	174
Rozmiar:	93,2 KB
ID:	289904
    Ale taniej można na kanałach wentylacyjnych.


    Np 80m2 - 4 pokoje kuchnia łazienka wc . 8 pkt - instalacja nad sufitem podwieszanym
    Dwie skrzynki 125mm / 5 x 63mm 10m kanału 125mm Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20140714_002.jpg
Wyświetleń:	206
Rozmiar:	97,3 KB
ID:	289905 kanały 63 mm nieizolowane 60 m 8 anemostatów i brink 180.

    Nie określam, że tak należy, tylko, że MOŻNA!

  6. #46
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcin.sto1

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kruszwica
    Posty
    151

    Domyślnie

    Mam taki sam problem co Ty, lotnick Tylko że domek 100m2/250m3. Parter trzy wywiewy, trzy nawiewy, poddasze po 1 szt. Centrala na poddaszu, kanały termoflex.

    Doradzi ktoś co wybrać?
    To:
    http://allegro.pl/centralka-rekupera...794130404.html

    To:
    http://allegro.pl/centralka-rekupera...810482732.html

    Czy może to:
    http://allegro.pl/rekuperator-brink-...805346239.html
    +np dodatkowo sterownik.

    Pozycja 2 i 3 to zdaje się to samo, tylko pod inną nazwą. Dlaczego?

    Do tego reszta klamotów za np 1000zł (termoflex, skrzynki, itp)

    Co najlepszego za 4 tys za centralę?


    (taką trochę lepszą od tej nieszczęsnej Luny)

    Czy sobie na razie odpuścić,pozostać przy grawitacji, zamontować kanały, a centrala za jakiś tam czas jak jeszcze stanieją??
    Ostatnio edytowane przez marcin.sto1 ; 19-11-2014 o 21:55

  7. #47
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lotnick

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Będzin
    Kod pocztowy
    42-500
    Posty
    83

    Domyślnie

    Odzysk ciepła ma teoretycznie zostawić Ci trochę kasy w kieszeni. Jeśli będziesz czekał np 5lat na obniżenie cen to możesz na tym stracić. Rekuperatory to nie nowość, nie liczmy na dwukrotny spadek cen.
    Aaaallleeeee.....chętnie dowiem się za kilka lat jak wyglądało zużycie energii przed i po zamontowaniu rekuperatora.

  8. #48
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin.sto1 Zobacz post
    Mam taki sam problem co Ty, lotnick Tylko że domek 100m2/250m3. Parter trzy wywiewy, trzy nawiewy, poddasze po 1 szt. Centrala na poddaszu, kanały termoflex.

    Doradzi ktoś co wybrać?
    To:
    http://allegro.pl/centralka-rekupera...794130404.html

    To:
    http://allegro.pl/centralka-rekupera...810482732.html

    Czy może to:
    http://allegro.pl/rekuperator-brink-...805346239.html
    +np dodatkowo sterownik.

    Pozycja 2 i 3 to zdaje się to samo, tylko pod inną nazwą. Dlaczego?

    Do tego reszta klamotów za np 1000zł (termoflex, skrzynki, itp)

    Co najlepszego za 4 tys za centralę?


    (taką trochę lepszą od tej nieszczęsnej Luny)

    Czy sobie na razie odpuścić,pozostać przy grawitacji, zamontować kanały, a centrala za jakiś tam czas jak jeszcze stanieją??
    Pierwsza pozycja. Ponieważ nie podają sprężu i poboru mocy wentylatorów, to można domniemywać, że są to głośne i prądożerne wentylatory AC o małym sprężu.
    Regura i Brink to ten sam producent - z tym, że Requry podał Pan model 20 . jest jeszcze Requra 15 - i to jest ten BRINK co w linku.
    Requra 20 ma wentylatory DC i spręż pozwalający pracować na instalacji w domu wielkości do 150m2. Kosztuje 4000zł brutto 23% a komplet instalacji do niej na dom 120m2 to 1000 zł na Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20140714_002.jpg
Wyświetleń:	57
Rozmiar:	97,3 KB
ID:	290079 1500 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN3279.jpg
Wyświetleń:	78
Rozmiar:	96,3 KB
ID:	290080 2000 na Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kanał wentylacyjny i klimatyzacyjny.jpg
Wyświetleń:	56
Rozmiar:	98,9 KB
ID:	290081 na higienicznych ( niebiesko białe) i 2300 zna antybakteryjnych ( ze srebrem wewnątrz )Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20141118_11_11_42_Pro.jpg
Wyświetleń:	65
Rozmiar:	93,2 KB
ID:	290082

  9. #49
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał lotnick Zobacz post
    Aaaallleeeee.....chętnie dowiem się za kilka lat jak wyglądało zużycie energii przed i po zamontowaniu rekuperatora.
    W braw pozorom, to będzie różne w różnych domach. Dlaczego? Zaraz wyjaśnię:
    Wentylacja przy 3-4 osobach to 130m3/h, przy dobrych wentylatorach i prawidłowo wykonanej instalacji, centrala pobiera 15W. Czyli 130 kWh rocznie (365 dni) Ogrzanie 130m3/h powietrza z temperatury 0 st. C ( średnia temperatura w okresie grzewczym 170 dni) do +20 to 1kWh
    24 kWh x 170 dni = 4080kWh. Odzyskajmy tylko 90% = 3600 kWh.
    Tyle kWh, jaki wpływ ma to na ogrzewanie
    Jeżeli teraz dom nie ma paroizolacji w przegrodach termicznych, to skuteczna wentylacja obniża ich zawilgocenia, jaki to ma wpływ na zużycie wyliczyć się nie da.
    Kolejna kwestia, to system ogrzewania. Im bardziej prymitywny system, tym mniej uwzględni spadek zapotrzebowania. Najmniej odczujemy na zużyciu, przy ogrzewaniu paliwami stałymi, najwięcej przy ogrzewaniu niecentralnym elektrycznym. W ogóle rekuperację wymyślono po to by nie robić centralnego.

  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    W braw pozorom, to będzie różne w różnych domach. Dlaczego? Zaraz wyjaśnię:
    Wentylacja przy 3-4 osobach to 130m3/h, przy dobrych wentylatorach i prawidłowo wykonanej instalacji, centrala pobiera 15W. Czyli 130 kWh rocznie (365 dni) Ogrzanie 130m3/h powietrza z temperatury 0 st. C ( średnia temperatura w okresie grzewczym 170 dni) do +20 to 1kWh
    24 kWh x 170 dni = 4080kWh. Odzyskajmy tylko 90% = 3600 kWh.
    Tyle kWh, jaki wpływ ma to na ogrzewanie
    Jeżeli teraz dom nie ma paroizolacji w przegrodach termicznych, to skuteczna wentylacja obniża ich zawilgocenia, jaki to ma wpływ na zużycie wyliczyć się nie da.
    Kolejna kwestia, to system ogrzewania. Im bardziej prymitywny system, tym mniej uwzględni spadek zapotrzebowania. Najmniej odczujemy na zużyciu, przy ogrzewaniu paliwami stałymi, najwięcej przy ogrzewaniu niecentralnym elektrycznym. W ogóle rekuperację wymyślono po to by nie robić centralnego.
    Nasz miszcz znowu tworzy alternatywną rzeczywistość. Ucz się, bo do końca życia będziesz pisał bzdury! Średnia temperatura w sezonie grzewczym to w Polsce około 5 st. Nawet w Suwałkach to 3 st C. W sezonie grzewczym straty na wentylacji jak w tym przykładzie to około 1400 kWh a nie 4000 kWh. Odzyskać można, w większości rekuperatorów około 65 - 75%, nie więcej. Jak na razie oszczędności na rekuperatorze, biorąc pod uwagę cenę całej instalacji to mit.

    Rekuperacje wymyślono po to by ograniczyć straty ciepła, jednocześnie zapewniając dobrą jakość powietrza. To, że cymbały w maglu mówią inaczej nie oznacza, że maja rację.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  11. #51
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lotnick

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Będzin
    Kod pocztowy
    42-500
    Posty
    83

    Domyślnie

    Hmmm... no i kogo tu słuchać?
    Zakładałem,że jednak niebawem się zwróci...

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał lotnick Zobacz post
    Hmmm... no i kogo tu słuchać?
    Zakładałem,że jednak niebawem się zwróci...
    Ale on nie ma się "zwracać". Masz mieć świeże, w miarę ciepłe powietrze i przy okazji odzyskać trochę energii. Po to jest rekuperator, przy czym to pierwsze jest dużo ważniejsze i dużo trudniejsze do osiągnięcia innymi metodami. Mechaniczny nawiew zimnego powietrza to nie jest dobry pomysł. Bez rekuperatora trzeba by stosować jakąś nagrzewnicę. Z rekuperatorem jednak łatwiej i oszczędniej choć są i inne pomysły na wentylację.
    Ostatnio edytowane przez perm ; 20-11-2014 o 18:14
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  13. #53
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcin.sto1

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kruszwica
    Posty
    151

    Domyślnie

    Im więcej czytam, tym większe mam wątpliwości czy wybrać WM czy zostać przy grawitacji. Dom będzie ogrzewany PPC, wydanie 5 tys na WM (których zostało coraz mniej...) to nie taka prosta sprawa.Z drugiej strony pozwoliłoby to chyba zastosować pompę zamiast np 9 to 7 kW, więc już przy jej zakupie część kasy można by przeznaczyć na WM

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin.sto1 Zobacz post
    Im więcej czytam, tym większe mam wątpliwości czy wybrać WM czy zostać przy grawitacji. Dom będzie ogrzewany PPC, wydanie 5 tys na WM (których zostało coraz mniej...) to nie taka prosta sprawa.Z drugiej strony pozwoliłoby to chyba zastosować pompę zamiast np 9 to 7 kW, więc już przy jej zakupie część kasy można by przeznaczyć na WM
    Zrób tak jak ja planuję. Wentylator wyciągowy z kanałami z pomieszczeń brudnych i z nawiewem na wymiennik PPC. Coś tam się z tego powietrza odzyska. W pokojach albo kratki albo rozszczelnianie okien. Grosze to będzie kosztowało. Warunek - dom musi być szczelny. Dołożyć reku zawsze można później.
    Ostatnio edytowane przez perm ; 20-11-2014 o 21:16
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  15. #55
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał lotnick Zobacz post
    Hmmm... no i kogo tu słuchać?
    Zakładałem,że jednak niebawem się zwróci...
    To najtańsza wentylacja. Wykonanie grawitacyjnej jest droższe. A poza tym 3500kWh zostaje w kiszeni.

  16. #56
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lotnick

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Będzin
    Kod pocztowy
    42-500
    Posty
    83

    Domyślnie

    Do FOTOHOBBY:
    - zastanawiam się nad tym rekuperatorem, który masz.

    1.Czy on jest cichy?
    Szczególnie w nocy, będzie w innym pomieszczeniu, za ścianą z kominkiem, ale jednak kilka.... 5metrów od łóżka. Dom mały.
    Czy toto słychać?

    2.Druga sprawa. Jest lekki. Niby fajnie, ale teraz pytanie -dlaczego lekki. Wymiennik przecież musi swoje ważyć, silniki są lżejsze zazwyczaj jeśli mają mniejszą moc, czyżby obudowa była o tyle lżejsza.?
    Taki VUT mini waży 30kg.

    3.Trzecia sprawa: pytałeś się o części zamienne? Ile kosztują i czy są dostępne?
    Chciałem tam jechać do domwentu, ale nie mają na stanie tej centrali, a ja chcialbym ocenić głośność w porównaniu z VUTem.

    Zastanawiam się czy nie wejść w to co tańsze - sterownik nie nadrobi różnicy kosztów, pytanie jak z głośnością i naprawami. KINETIC sprawia wrażenie wykonanego z większą dbałością, ale rzeczy się psują i nie wiadomo ile kosztuje silnik i czy łatwo go wymienić itdd.....

    Michał

    P.S. Fotohobby opróżnij skrzynkę z prywatnymi wiadomościami

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Opróżniłem.

    1. Nie mam porównanie, wiec trudno mi powoedzieć.... Nie mam też jeszcze drzwi wewnętrznych, więc w pomieszczeniu za scianą jeszcze słychać, kiedy chodzi na 30%. Teraz jeszcze obniżyłem wydajnosc do 25%, poki nie mieszkam. I tak jjeszcze reku znajdzie sie w szafce, nie sadze, źebym go słyszał..

    2. Wewnetrzna odudowa jest wykonanz ze styropianu. Jest dobrze spasowana, wiec przedmuchów nie ma. Na nia zakładana jest obudowa zewnetrzna z tworzywa.

    3. Jest polski dystrybutor, jest w UK strona, na ktorej można zakupic każdy podzespoł do tego reku, wiec chyba problemu nie ma.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #58
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.347

    Domyślnie

    Panowie i jak wasze tanie rekuperatory przez te dwa lata? Też zastanawiam sie nad czymś budżetowym... jak z awaryjnością? Czy dziś kupilibyście to samo ?

  19. #59
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lotnick

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Będzin
    Kod pocztowy
    42-500
    Posty
    83

    Domyślnie

    Mój super.... Nie psuje się bo nie kupiłem. Ogrzewanie gazem i kominkiem kosztowało mnie 3tys w tym sezonie a jak chce miec swieże powietrze to otwieram szerzej okno.

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony