dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1

    Domyślnie Nibe F1245 - zbyt szybkie wyłączanie sprężarki

    Posiadam pompę Nibe F1245.

    Przyjrzałem się dziś jej pracy i mam pewne wątpliwości co do długości działania sprężarki.

    Sprężarka załączyła się przy ujemnych stopniominutach (obecnie -220). Temperatura obliczona to 28C
    Zasilanie czynnika Grzewczego 1 (BT2) osiągnęło temperaturę 35C i stopniominuty zaczęły spadać. Problem w tym, że Powrót czynnika grzewczego 1 nigdy nie osiągnął temperatury obliczonej tylko ok 26C gdy stopniominuty doszły do 0 i sprężarka się wyłączyła co oczywiście skutkuje tym, że stopniominuty znów zaczęły spadać. Da się coś z tym zrobić by sprężarka pracowała dłużej aż powrót czynnika grzewczego przynajmniej osiągnie temperaturę obliczaną?

    Czy jest to normalne zachowanie?
    Point 127, pow użytkowa 107m2, prefabrykowany, szkieletowy, 18cm wełny 10cm styropianu, Pompa Ciepła Nibe 8kw, odwierty 4x40m2, Rekuperator AERIS 350. Ogrzewane podłogowe w całym domu. Statystyki mojej pompy ciepła http://nibe.xan.pl/

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DiunaWO
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    293

    Domyślnie

    Działanie poprawne. Temperatura obliczeniowa dotyczy temperatury zasilania a nie powrotu.
    Dom z poddaszem użytkowym, po podłodze 340 m2 , wszędzie podłogówka wykończona kamieniem (jastrych 8-9cm). PC NIBE 1245 12kW, odwierty pionowe 2x120m w skale. Ściany jednowarstwowe Ytong Energo 48cm, okna Passiv Line Uokna 0,7-0,8 W/(m2*K), dach ocieplony pianką PUR zamkniętokomórkową 20cm (λ=0,019), na podłodze 15cm styropianu (λ=0,034), fundamenty 10cm. WM z rekuperatorem Aeris 550.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. W takim razie mam pytanie co zrobić by sprężarka pracowała dłużej?

    Przy temperaturze obliczonej 28C pompa podgrzewa wodę do 35C co daje 7C różnicy na minutę.
    Stopniominuty kiedy włącza się sprężarka mam ustawione na -220 czyli sprężarka będzie pracowała 220/7 = 30minut.

    Niektórzy w innych tematach pisali, że mają tylko kilka załączeń dziennie jak tego dokonać ?
    Point 127, pow użytkowa 107m2, prefabrykowany, szkieletowy, 18cm wełny 10cm styropianu, Pompa Ciepła Nibe 8kw, odwierty 4x40m2, Rekuperator AERIS 350. Ogrzewane podłogowe w całym domu. Statystyki mojej pompy ciepła http://nibe.xan.pl/

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DiunaWO
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    293

    Domyślnie

    Za wiele parametrami nie zdziałasz. Il razy na dobę załącza Ci się pompa na CO? Możesz zwiększyć parametr stopniominut na np. -300 będzie dłużej pracowała i rzadziej się załączała ale będzie grzała do wyższych temperatur. Więc dobranie wartości stopniominut jest pewnym kompromisem. Ja mam -220 i obecnie pompa załącza mi się średnio 6 razy na dobę wraz z pracą na CWU.
    Masz po prostu za mocną pompę do Twojego domku. Miałeś liczone OZC? Jaką masz grubość wylewki na posadzce?
    Dom z poddaszem użytkowym, po podłodze 340 m2 , wszędzie podłogówka wykończona kamieniem (jastrych 8-9cm). PC NIBE 1245 12kW, odwierty pionowe 2x120m w skale. Ściany jednowarstwowe Ytong Energo 48cm, okna Passiv Line Uokna 0,7-0,8 W/(m2*K), dach ocieplony pianką PUR zamkniętokomórkową 20cm (λ=0,019), na podłodze 15cm styropianu (λ=0,034), fundamenty 10cm. WM z rekuperatorem Aeris 550.

  5. #5

    Domyślnie

    Mam dom szkieletowy prefebrykowany (http://www.danwood.pl/katalog-domow/...yjne/point-127) i miałem liczone w projekcie zapotrzebowanie na ciepło (dość dużo tych stron tam było).

    W certyfikacie energetycznym pierwotną mam 49,8kWh/(m2rok). Pompa 8kw.

    Sprawdzę jutro ile razy w ciągu dnia przepracowała pompa

    Obecnie mam 2713 uruchomienia, 827h przepracowanych (w tym 191 cwu).
    Wychodzi więc, że średnio sprężarka pracowała 18 minut.
    Jednak ostatnio po pewnych regulacjach obserwuję poprawę tego parametru i obecnie wynosi on ok 29 minut na załączenie. (przy stopniominutach -200).

    Grubość wylewki na posadzce to 65mm.
    Ostatnio edytowane przez gderebecki ; 19-11-2014 o 00:55
    Point 127, pow użytkowa 107m2, prefabrykowany, szkieletowy, 18cm wełny 10cm styropianu, Pompa Ciepła Nibe 8kw, odwierty 4x40m2, Rekuperator AERIS 350. Ogrzewane podłogowe w całym domu. Statystyki mojej pompy ciepła http://nibe.xan.pl/

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DiunaWO
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    293

    Domyślnie

    To faktycznie trochę "trochę" często pompa Ci się załącza i wg mnie jest to powód źle dobranej mocy do budynku. Ja obecnie mam 6605 uruchomień na 4656 godzin pracy w tym 896 na CWU. Licząc średni całość wychodzi jakieś 40 minut pracy na każde uruchomienie.
    Cykl grzania CWU u mnie to średnio 15 minut więc gdy to uwzględnię to na CO mam 3021 uruchomień na 3760 h a więc średni cykl trwa 75 minut.
    Dom z poddaszem użytkowym, po podłodze 340 m2 , wszędzie podłogówka wykończona kamieniem (jastrych 8-9cm). PC NIBE 1245 12kW, odwierty pionowe 2x120m w skale. Ściany jednowarstwowe Ytong Energo 48cm, okna Passiv Line Uokna 0,7-0,8 W/(m2*K), dach ocieplony pianką PUR zamkniętokomórkową 20cm (λ=0,019), na podłodze 15cm styropianu (λ=0,034), fundamenty 10cm. WM z rekuperatorem Aeris 550.

  7. #7

    Domyślnie

    Sprawdziłem jak kształtują się uruchomienia w ciągu 1 doby i mam:

    9 uruchomień
    6h pracy (w tym 2h to było cwu)

    9/6*60 = 40 minut co w sumie aż tak tragicznym wynikiem nie jest.


    Jeżeli u Ciebie cykl trwa 75 minut to znaczy, że różnica pomiędzy temperaturą obliczoną a temperaturą ładowania wynosi 3C (u mnie ta temperatura potrafi dojść nawet do 7C).

    220/3 = 73 minuty. Mógłbyś to w wolnej chwili sprawdzić?
    (BT2 i obliczona temperatura zas 1).

    Podłączyłem pendrive do pompy by zalogowało mi stan pompy przez cały dzień.

    http://cl.ly/0Z0n0q3C3j1O

    Kolumna E to temperatura ładowania, Kolumna P to temperatura obliczona. Wiekszość pól należy podzielić przez 10 (np stopniominuty).


    PS. Pompę dobierał producent domu, jednak pytałem się instalatorów dolnego źródła i oni również mówili, że w przypadku domów szkieletowych wybiera się trochę większą pompę. Tak czy inaczej na dobór mocy pompy nie miałem wypływu.

    PS. Aktualizowałeś oprogramowanie w pompie? Ja sobie kilka dni temu zaktualizowałem nawet sprawnie poszło


    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez gderebecki ; 20-11-2014 o 00:22
    Point 127, pow użytkowa 107m2, prefabrykowany, szkieletowy, 18cm wełny 10cm styropianu, Pompa Ciepła Nibe 8kw, odwierty 4x40m2, Rekuperator AERIS 350. Ogrzewane podłogowe w całym domu. Statystyki mojej pompy ciepła http://nibe.xan.pl/

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DiunaWO
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    293

    Domyślnie

    Trochę jest błędów w Twoim rozumowaniu.
    1. Nie 9/6 a 6/9 ale wynik 40 minut prawidłowy więc to tylko literówka.
    2. 75 minut to średnia z 3 sezonów a nie z obecnego miesiąca.
    3. Nie możesz sobie tak upraszczać różnicy temp. zasilania. Przy starcie pracy sprężarki temp zasilania u mnie ma zwykle około 23 stopni i w zależności od temp zewnętrznej i temp. z czujnika w domu obliczana jest temp zasilania. Np. dzisiaj przy starcie było to 31 stopni ale w czasie pracy sprężarki ta temperatura (obliczona) zmienia się dynamicznie. Dopiero gdy temp. zasilania przewyższy obliczeniową temp. zasilania następuje zbijanie stopniominut, Czyli twoje 220/3 ni jak się do tego ma.
    4. W załączonym przez Ciebie pliku nie ma żadnych danych w kolumnie E ani P. Przynajmniej mój Excel widzi wszystkie dane w kolumnie A (Excel 2007)
    5. Ostatnią aktualizację robił instalator w 2012 roku. Gdzie można znaleźć nowsze wersje softu?
    Dom z poddaszem użytkowym, po podłodze 340 m2 , wszędzie podłogówka wykończona kamieniem (jastrych 8-9cm). PC NIBE 1245 12kW, odwierty pionowe 2x120m w skale. Ściany jednowarstwowe Ytong Energo 48cm, okna Passiv Line Uokna 0,7-0,8 W/(m2*K), dach ocieplony pianką PUR zamkniętokomórkową 20cm (λ=0,019), na podłodze 15cm styropianu (λ=0,034), fundamenty 10cm. WM z rekuperatorem Aeris 550.

  9. #9

    Domyślnie

    3. U mnie pompie zajmuje dosłownie chwilkę osiągniecie wyższej temperatury (sprawdzałem to w logach)

    http://cl.ly/image/0R331X210T39

    Temperature należy podzielić przez 10. Startujemy od 26, 2 minuty i mamy 32.


    4. Sprawdź w openoffice / libreoffice on troche lepiej importuje tego typu pliki.
    5. http://nibeuplink.com zarejestruj się i pobierz najnowszy firmware
    Point 127, pow użytkowa 107m2, prefabrykowany, szkieletowy, 18cm wełny 10cm styropianu, Pompa Ciepła Nibe 8kw, odwierty 4x40m2, Rekuperator AERIS 350. Ogrzewane podłogowe w całym domu. Statystyki mojej pompy ciepła http://nibe.xan.pl/

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Hektor_PL

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Kozienice
    Kod pocztowy
    26-900
    Posty
    14

    Domyślnie

    5. http://nibeuplink.com zarejestruj się i pobierz najnowszy firmware [/QUOTE]

    Witam!!!

    Jakaś widoczna różnica jest w nowym soft-cie?
    Grzanych podlog 160[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 24[cm]+20[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. Wentylacja mechaniczna. PCi NIBE F1245 8[kW]. DZ pionowe odwierty 2x90m.

  11. #11

    Domyślnie

    Raczej kosmetyczne zmiany. Jednak upgrade jest na tyle łatwy i bezpieczny (pompa zawsze ma 2 firmware) więc się zdecydowałem.
    Point 127, pow użytkowa 107m2, prefabrykowany, szkieletowy, 18cm wełny 10cm styropianu, Pompa Ciepła Nibe 8kw, odwierty 4x40m2, Rekuperator AERIS 350. Ogrzewane podłogowe w całym domu. Statystyki mojej pompy ciepła http://nibe.xan.pl/

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DiunaWO
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    293

    Domyślnie

    Poprawione zostało sterowanie pracą pompy GZ i to na spory plus. W nowym oprogramowaniu można ustawić procentową moc pompy w okresach kiedy nie pracuje sprężarka. Ustawienie na 10 % znacznie obniży pobór prądu (w stosunku do poprzednich ustawień auto) a sterownik będzie miał poprawnie odczytane temp. wody w obiegu GZ. (jeżeli używało się ustawień na przerywaną pracę).
    Dom z poddaszem użytkowym, po podłodze 340 m2 , wszędzie podłogówka wykończona kamieniem (jastrych 8-9cm). PC NIBE 1245 12kW, odwierty pionowe 2x120m w skale. Ściany jednowarstwowe Ytong Energo 48cm, okna Passiv Line Uokna 0,7-0,8 W/(m2*K), dach ocieplony pianką PUR zamkniętokomórkową 20cm (λ=0,019), na podłodze 15cm styropianu (λ=0,034), fundamenty 10cm. WM z rekuperatorem Aeris 550.

  13. #13

    Domyślnie

    GZ - co to za skrót? O którym konkretnie ustawieniu mówisz
    Point 127, pow użytkowa 107m2, prefabrykowany, szkieletowy, 18cm wełny 10cm styropianu, Pompa Ciepła Nibe 8kw, odwierty 4x40m2, Rekuperator AERIS 350. Ogrzewane podłogowe w całym domu. Statystyki mojej pompy ciepła http://nibe.xan.pl/

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Hektor_PL

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Kozienice
    Kod pocztowy
    26-900
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał gderebecki Zobacz post
    GZ - co to za skrót? O którym konkretnie ustawieniu mówisz
    GZ - górne źródło, czyli obieg wody w rurkach ogrzewania podłogowego lub grzejników.
    Jest to pełna wersja softu - czy demo?
    Grzanych podlog 160[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 24[cm]+20[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. Wentylacja mechaniczna. PCi NIBE F1245 8[kW]. DZ pionowe odwierty 2x90m.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DiunaWO
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    293

    Domyślnie

    Pełna wersja. Z uwagi na to że ja miałem stary soft musiałem zainstalować wpierw soft pośredni wersja 3000 a dopiero później najnowszą wersje.
    Ustawienia pompki GZ o których piszę są dostępne z menu serwisowego.
    Dom z poddaszem użytkowym, po podłodze 340 m2 , wszędzie podłogówka wykończona kamieniem (jastrych 8-9cm). PC NIBE 1245 12kW, odwierty pionowe 2x120m w skale. Ściany jednowarstwowe Ytong Energo 48cm, okna Passiv Line Uokna 0,7-0,8 W/(m2*K), dach ocieplony pianką PUR zamkniętokomórkową 20cm (λ=0,019), na podłodze 15cm styropianu (λ=0,034), fundamenty 10cm. WM z rekuperatorem Aeris 550.

  16. #16

    Domyślnie

    O ile dobrze czytam plik, który załączyłeś mam uwagę:
    A po co grzejesz wodę na cele CWU do 60 st C? to jest ci niezbędne?
    Proponuję również ustawić podgrzewanie wody na cele CWU tylko w godzinach, kiedy korzystacie z niej lub w taniej taryfie.
    Dom 280 m2 + 30 m2 oranżeria+42m2 garaż w bryle; ściany Porotherm 25 +20 cm styro; na poddaszu wełna 18+15 cm; ogrzewanie podłogowe całość; w oranżerii oddzielny obieg na glikolu podłogówka+klimakonwektor; PC - Nibe F 1145/12 sondy pionowe 3*100 m; bufor SISS 500/150; Reku Brink Renovent HR 300

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Sebastain
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Łódź
    Posty
    184

    Domyślnie

    Mam trochę podobny problem ponieważ pompa pracuje mi mniej więcej w cyklu 1h pracy 1h przerwy, teraz może nawet częściej 40 minut na 40, czyli w sumie dość sporo taktuje, choć nie wiem może przy tych temperaturach to normalne.

    W tamtą zimę grzałem tylko w granicach 10 stopni (miałem zrobione tynki i wylewki, ale niepełne ocieplenie stropu)
    Teraz brakuje mi tylko drzwi wewnętrznych i w niektórych miejscach drugiej warstwy wełny między krokwiami i tam mam tylko obecnie 18cm wełny.
    Temperatura w domu około 21-22 ale dość chłodne odczucie, może przez reku bo dość chłodno wieje, ale dopiero od kilku dni.

    Mam mniej więcej takie ustawienia:
    170 stopniominut
    Ograniczenie maksymalnej temperatury do 29 stopni
    Priorytet pracy 40minut CO / 20 minut CWU (ustawiona teraz na tryb oszczędny 40/44)
    Pod koniec pracy pompy czyli po około 40-50 minutach temperatura DZ osiąga wartość około 1,5/-0,5
    Prędkość pompy DZ wynosi 65%
    Pod koniec pracy temperatura zasilania GZ wynosi około 31,8 czyli prawie 3 stopnie więcej od ograniczenia, natomiast temperatura powrotu wynosi około 27 stopni.

    Gdy testowo ustawiałem maksymalną temperaturę na 30 to pompa chyba miała problem z przeskoczeniem zasilania GZ powyżej 32 stopni więc nie nabijała jakoś bardzo temperatury podłogi a po wyłączeniu temperatura GZ dość szybko powracała do 27-26 stopni, więc pompa za długo nie odpoczywała.

    Boję się zwiększać ograniczenie maksymalnej temperatury GZ z powodu dość niskich temperatur DZ, a jeszcze nie mieszkam w domku więc nie chciałbym zamrozić DZ.
    "Gwiezdny szlak" po przeróbkach, parterowy.
    Powierzchnia podłóg: 122,3 m2, Ytong Energo 24 + 20cm styro, podłoga 20cm styro, strop drewniany 36 cm wełny, okna i drzwi ~ U 0,8-0,9
    Pompa Ciepła NIBE 1245 6kW odwierty 2x70m
    Rekuperator Aeris Next 350

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Hektor_PL

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Kozienice
    Kod pocztowy
    26-900
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sebastain Zobacz post
    Mam trochę podobny problem ponieważ pompa pracuje mi mniej więcej w cyklu 1h pracy 1h przerwy, teraz może nawet częściej 40 minut na 40, czyli w sumie dość sporo taktuje, choć nie wiem może przy tych temperaturach to normalne
    .

    Witam!!!

    Faktycznie częste załącza Ci się pompa co może wpływać na temperaturę DZ, u mnie obecnie przy tych temperaturach pompa uruchamia się około 8-9 na dobę (temperatury w domu między 21-22). Przyczyną może być faktycznie występowanie jakichś mostków (jak piszesz wyżej 18cm wełny) lub coś blokuje Ci przepływ temperatury do pomieszczeń (u mnie temperatura pod koniec pracy GZ wynosi 30/25C) - co masz położone na podłodze (płytki, panele, parkiet?) Sprawdź rozdzielacze czy wszystkie obiegi pracują.
    Grzanych podlog 160[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 24[cm]+20[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. Wentylacja mechaniczna. PCi NIBE F1245 8[kW]. DZ pionowe odwierty 2x90m.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Jacek150
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Polkowice-Lubin
    Posty
    251

    Domyślnie

    Ustaw sobie stopniominuty na -200 , ja mam tak ustawione i pompa zalacza sie mniej niz 10 razy na dobe.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Sebastain
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Łódź
    Posty
    184

    Domyślnie

    Cały czas mam mniej więcej 11 razy na dobę ale chyba to nie jest jakaś tragedia, może nawet więcej teraz bo woda doszła po przeprowadzce.
    Stopniominuty na 200
    Zużycie około 17 kW dziennie.

    Jakie macie ustawienie ograniczenia temperatury i krzywej?
    Ja obecnie w menu serwisowym mam ustawioną maksymalną temperaturę grzania na 30 stopni.
    Krzywa grzania chyba na 4 lub 5 teraz nie pamiętam.
    "Gwiezdny szlak" po przeróbkach, parterowy.
    Powierzchnia podłóg: 122,3 m2, Ytong Energo 24 + 20cm styro, podłoga 20cm styro, strop drewniany 36 cm wełny, okna i drzwi ~ U 0,8-0,9
    Pompa Ciepła NIBE 1245 6kW odwierty 2x70m
    Rekuperator Aeris Next 350

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony