dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 5
Pokaż wyniki od 81 do 97 z 97
  1. #81
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    branżysta - czyli nie architekt. Może projektowanie wentylacji jest protste i może to robić zenek spod budki z piwem, ale nie on się pod tym podpisuje i nie on odpowiada prawnie. Do projektowania instalacji trzeba mieć wpis do izby.
    Wykonywanie bez projektu to już ryzyko inwestora.

    Wentylacja mechaniczna w rozporządzeniu ministra pojawiła się dopiero w nowelizacji prawa budowlanego.
    Nie wiem czy dobrze rozumiem. Szanowna Pani uważa, że jak się jest branżystą i ma się pieczątkę ( uprawnienia ) to nie trzeba stosować się do norm budowlanych, zdrowotnych i fizyki przepływów?
    Ja uważam, że branżysta powinien "stać na straży" takich rzeczy.

  2. #82
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Nie. Dlaczego Pan przekręca to co pisze? Uważam, że architekt nie jest branzystą i nie mozna od niego wymagać projektów instalacji.
    A Pan wiesza psy na architekcie a nie na branżyście - w sytuacji tego lokalu.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 27-11-2014 o 14:32

  3. #83
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Nie. Dlaczego Pan przekręca to co pisze? Uważam, że architekt nie jest branzystą i nie mozna od niego wymagać projektów instalacji.
    A Pan wiesza psy na architekcie a nie na branżyście - w sytuacji tego lokalu.
    Napisałem, że branżysta powinien przestrzegać norm i fizyki. A architekt, chciał nie chciał, się pod wszystkim podpisuje. Inwestor jemu płaci za projekt domu.Powinien więc też znać normy.

  4. #84
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Panie Tomaszu - znów Pan przekręca - to nie był projekt domu.
    Kurtyna powietrzna jest (z tego, co pamiętam z rozporządzenia) wymogiem prawnym, gdy nie ma wiatrołapu/sieni.
    A Pan chciał kurtynę zastępować splitem.

  5. #85

    Domyślnie

    Witajcie,
    Słuchajcie proszę o pomoc.
    Moja sprawa dotyczy również projektu na WM + REQ+ GWC do domu energooszczędnego (w granicach NF40).
    Kubatura do wymiany to: 480 m3

    Pytania:
    1. Jakie zadać pytania firmie, która przedstawi ofertę? czyli co jest tak naprawdę ważne w układzie?
    (do tej pory opisy raczej lakoniczne, oferty jakie dostałem przeważnie na BARTOSZ V. Silver 4 EC) czyli req raczej dobry ale kosztuje prawie 10k!!!!

    2. Jak te requ spisują się w praktyce? Czy niezbędny jest GWC aby ochronić je przed zamarzaniem?

    3. WM + req. na około 175 m2 (480 m3) (razem z garażem) to około 20k PLN. Za GWC następne kilkanaście k. Czy nie da się tego zrobić taniej?? Może żwirowiec pod garażem, zamiast 60m rury?

    4. Czy garaż też trzeba wentylować przez WM i req?
    Jaki buduję dom???? nie wiem, Asolt liczy Pewnie wyjdzie coś pomiędzy 4 i 5L

  6. #86
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Panie Tomaszu - znów Pan przekręca - to nie był projekt domu.
    Kurtyna powietrzna jest (z tego, co pamiętam z rozporządzenia) wymogiem prawnym, gdy nie ma wiatrołapu/sieni.
    A Pan chciał kurtynę zastępować splitem.
    GWC od lat nie ma sensu. Dom NF40 jest drogi energochłonny. Domy izolowane kończą się na 30kWh/m2 dalej to drogie durszlaki.

  7. #87
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    GWC od lat nie ma sensu. Dom NF40 jest drogi energochłonny. Domy izolowane kończą się na 30kWh/m2 dalej to drogie durszlaki.
    A co ma piernik do wiatraka?

  8. #88

    Domyślnie

    pomyliło mu się
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  9. #89

    Domyślnie

    Cytat Napisał MWM Zobacz post

    Pytania:
    1. Jakie zadać pytania firmie, która przedstawi ofertę? czyli co jest tak naprawdę ważne w układzie?
    (do tej pory opisy raczej lakoniczne, oferty jakie dostałem przeważnie na BARTOSZ V. Silver 4 EC) czyli req raczej dobry ale kosztuje prawie 10k!!!!

    2. Jak te requ spisują się w praktyce? Czy niezbędny jest GWC aby ochronić je przed zamarzaniem?

    3. WM + req. na około 175 m2 (480 m3) (razem z garażem) to około 20k PLN. Za GWC następne kilkanaście k. Czy nie da się tego zrobić taniej?? Może żwirowiec pod garażem, zamiast 60m rury?

    4. Czy garaż też trzeba wentylować przez WM i req?
    1. chodzi o papier
    2. każdy sobie z zamarzaniem radzi bez gwc
    3. można taniej ale droga którą obrałeś winduje koszty instalacji, wytyczne i wymagania do dofinansowania wymyślał nieuk i niestety jak chcesz mieć to płać
    4. nie ma szans, ktoś kto ci tak napisał to chyba ten sam typ co wymagania w punkcie wyżej urodził, można przez wm ale zupełnie niezależną od tej domowej
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  10. #90

    Domyślnie

    Cytat Napisał kangaxx Zobacz post
    1. chodzi o papier
    2. każdy sobie z zamarzaniem radzi bez gwc
    3. można taniej ale droga którą obrałeś winduje koszty instalacji, wytyczne i wymagania do dofinansowania wymyślał nieuk i niestety jak chcesz mieć to płać
    4. nie ma szans, ktoś kto ci tak napisał to chyba ten sam typ co wymagania w punkcie wyżej urodził, można przez wm ale zupełnie niezależną od tej domowej
    Jaką w takim razie drogę wybrać?
    Parę lat temu jak decydowałem jaki będę miał dom wszystko było jasne.... teraz jakby wszystko się zmieniło.
    Na pewno będę miał WM.... tylko teraz jak sobie poradzić z przegrzewającym się poddaszem, na którym są sypialnie??
    Czy da się to zrobić bez klasycznej klimatyzacji?
    Dom będzie:
    1. parter z użytkowym poddaszem
    2. wszędzie podłogówka
    3. piec kondensacyjny na gaz
    4. zapotrzebowanie na energię około 37 kWh/m2/rok wg OZC

    Zastanawiam się nad zamianą źródła ogrzewania na PC Panasa i zastosowanie klimakonwektorów na poddaszu.
    Ale nie po to pozbywałem się grzejników aby wieszać inne pudełka na ścianie.
    Zgubiony lekko jestem......

    A.. no i nie staram się o dofinansowanie, więc mam gdzieś wymagania systemu.
    Ważne żeby jakiś logiczny i w miarę tani układ wymyślić. Już mi się nawet forum nie chce czytać. Co jakiś temat to parę rzeczowych informacji i tysiące postów wysłanych przez nawzajem plujących na siebie mędrców, mających różne zdanie na temat.
    Nie ma gdzie zasięgnąć rzeczowej informacji...
    Tak jak napisałem.... zagubiony jestem..
    Ostatnio edytowane przez MWM ; 04-12-2014 o 20:10
    Jaki buduję dom???? nie wiem, Asolt liczy Pewnie wyjdzie coś pomiędzy 4 i 5L

  11. #91
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    im lepiej zaizolowane poddasze pozbawione okien połaciowych , tym mniejsze zagrożenie przegrzaniem.

    Wszytsko i tak zaczyna się od dobrze wybranego/wykonanego projektu.

  12. #92

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    im lepiej zaizolowane poddasze pozbawione okien połaciowych , tym mniejsze zagrożenie przegrzaniem.

    Wszytsko i tak zaczyna się od dobrze wybranego/wykonanego projektu.
    A gdzie taki znaleźć???
    Lub któremu doradcy uwierzyć?
    Jaki buduję dom???? nie wiem, Asolt liczy Pewnie wyjdzie coś pomiędzy 4 i 5L

  13. #93
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Posłuzyć się logiką

    Wiesz, że poddasze może być za gorace latem.
    Masz trzy wyjścia:
    1 zbudowac dom parterowy
    2 zbudować dom piętrowy bez poddasza mieszkalnego
    3. pomyśleć co zrobić by zabezpieczyc poddasze.

    pkt 3.
    ciepło może wnikać poprzez
    1. migracje ciepłego powietrza z parteru do góry
    2. nagrzewanie się dachu
    3. nagrzewanie się przez okna

    nr 1 najlepszym wyjściem będzie skuteczna wentylacja, wymuszajaca stały obieg powietrza
    nr 2 aby zabezpieczyc poddasze przed wnikaniem ciepła z nagrzanego dachu (a zimą ucieczki ciepła z poddasza) trzeba ułozyć izolacje miedzy dachem a poddaszem. Im grubsza, tym skuteczniejsza. 30 cm to raczej min. w obecnych czasach
    nr 3 promieniowanie sloneczne lepiej wnika kiedy okno jest prostopadle względem promieni. A tak dzieje się na skosnym dachu w oknie polaciowym. Przez okno w pionowej ścianie promieni wnika mniej. Stąd wniosek, że okna powinny być tylko w scianach szczytowych poddasza.

    ***
    Doradcy - na forum traktuj wszytskie wypowiedzi jako głos w dyskusji a nie doradztwo sensu stricte.

    Prawdziwym doradcą może być jedynie architekt lub konstruktor, a nie sprzedawca okien, wełny czy gotowych wydawnictw z projektami.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 04-12-2014 o 21:45

  14. #94
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Dodam do powyższego :
    - jasny dach
    - izolacja połaci z celulozy ,znacznie wyższe ciepło właściwe od wełny,PUR czy styro, no i przesunięcie fazowe najkorzystniejsze

  15. #95
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    izolacja połaci z celulozy ,znacznie wyższe ciepło właściwe od wełny,PUR czy styro, no i przesunięcie fazowe najkorzystniejsze
    mam sobie zestawienie domów pasywnych..
    3,3 tys domów .. królowa jest tylko jedna .. celuloza ...

  16. #96

    Domyślnie

    dwa okna połaciowe to masz farelkę w lecie włączoną na pół mocy dwa dalsze to cała farekla grzejąca ci w lecie poddasze, jeżeli dom juz stoi to pozostają ci rolety zewnętrzne na tych oknach, wewnętrzne bedą sporo mniej skuteczne,
    jeśli chałupy nie ma to szykaj projektu z oknami w lukarnach albo parterówki z niskim strychem jak elfir pisała
    możesz też pokusić sie o wykonanie układu chłodzącego cały dom ciepłem utajonym wody, ciągnie prądu tyle co wentylator a skuteczne niemal jak klima, tyle ze nie opłaca się tego montwać punktowo lecz od razu na cały dom wtedy wychodzi taniej niz klima, za to mały split w jednym miejscu będzie najtańszy
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  17. #97

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Prawdziwym doradcą może być jedynie architekt lub konstruktor, a nie sprzedawca okien, wełny czy gotowych wydawnictw z projektami.
    Ups, tu logika chyba zawiodła.

    Cała branża instalacyjna kręci się w ten sposób, że sprzedawca najpierw odwiedza konstruktora i architekta.
    Nie wiem co tam robią, ale zwykle finał jest taki że architekt lub konstruktor stosuje produkty tego sprzedawcy.
    Produkty te rzecz jasna nigdy nie są lepsze, natomiast zawsze są droższe od konkurencyjnych.
    "Promocja" kosztuje

    Cytat Napisał kangaxx Zobacz post
    możesz też pokusić sie o wykonanie układu chłodzącego cały dom ciepłem utajonym wody, ciągnie prądu tyle co wentylator a skuteczne niemal jak klima
    Masz, używasz? Jesteś zadowolony?
    Bo chyba nie wiesz o czym piszesz.
    Albo się jakiegoś reklamowego bełkotu naczytałeś.
    Ostatnio edytowane przez _John ; 05-12-2014 o 11:40

Strona 5 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony