dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 42
  1. #21

    Domyślnie

    Znam warunki programu Prosument II. Pytam tylko jak długo w I edycji były przyjmowane wnioski. Czy nie warto już drugiego dnia podchodzić do programu?
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  2. #22
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    miroszach

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Przysieki
    Kod pocztowy
    38-207
    Posty
    18

    Domyślnie

    Według mnie to 30% dofinansowania z programu PROSUMENT II nie wystarczy na pokrycie kosztów spełnienia wszystkich wymagań jakie stawiają (koszty kredytu, certyfikaty firm, certyfikaty energetyczne, itd.) Te 30% to tylko tylko zysk dla banków i producentów komponentów, instalacje i tak muszą instalować zwykli ludzie, tylko już jako podwykonawcy.

  3. #23

    Domyślnie

    @miroszach
    Niestety jesteś w błędzie. Wystarczy mieć uprawnienie UDT, szablon projektu i wszystkie dane falownika i paneli i tak masz. Mi firma zrobiła to w jeden dzień i w piątek miałem wszystkie papiery u siebie.

    Wczoraj złożony wniosek zarejestrowany z numerem 15. Zobaczymy co będzie dalej. Z obliczeń wyszła mi 8-letnia stopa zwrotu z dofinansowaniem. Ale jak będzie 10 lat to też nie będzie tragedii. Największe ryzyko dotyczy awarii falownika, ale tutaj mam nadzieję, że w razie W, dobry serwis będzie w stanie naprawić sprzęt.

    Jakbym doliczył swoją pracę przy kompletowaniu wszystkiego to nie wiem czy samemu bez dotacji bym lepiej wyszedł. Panele REC 5,51 kWp + falownik Fornius 5kWp ile by mnie wyszło z zabezpieczeniami, mocowaniami i kablami?
    Ostatnio edytowane przez kerad85 ; 17-10-2017 o 10:45
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerad85 Zobacz post

    Wczoraj złożony wniosek zarejestrowany z numerem 15. Zobaczymy co będzie dalej. Z obliczeń wyszła mi 8-letnia stopa zwrotu z dofinansowaniem. Ale jak będzie 10 lat to też nie będzie tragedii. Największe ryzyko dotyczy awarii falownika, ale tutaj mam nadzieję, że w razie W, dobry serwis będzie w stanie naprawić sprzęt.
    Witaj, dla chcącego nic trudnego a możesz podzielić się z nami swoimi przemyśleniami na temat samych wniosków/formularzy/zaświadczeń?
    Coś sprawiło Ci trudność/kłopot? Czy raczej pytają i wymagają podstawowych informacji?

    Pozdrawiam!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  5. #25
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    miroszach

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Przysieki
    Kod pocztowy
    38-207
    Posty
    18

    Domyślnie

    @kerad85

    Ceny produktów są w internecie do znalezienia. Bierzesz dofinansowanie to musisz z niego opłacać firmę monterską i bank, które muszą doliczać ZUSy, podatki, marże, koszty robocizny, koszty uzyskania uprawnień, itd.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał miroszach Zobacz post
    @kerad85

    Ceny produktów są w internecie do znalezienia. Bierzesz dofinansowanie to musisz z niego opłacać firmę monterską i bank, które muszą doliczać ZUSy, podatki, marże, koszty robocizny, koszty uzyskania uprawnień, itd.
    Firmę i tak bym opłacił, bo mam lęk wysokości Brałem oferty z kilku firm, nie wspominając nawet o dofinansowaniu i ceny były te same. W tej którą wybrałem muszę tylko na start zapłacić za projekt, a przy montażu ta kwota będzie odjęta...
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  7. #27
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerad85 Zobacz post
    Znam warunki programu Prosument II. Pytam tylko jak długo w I edycji były przyjmowane wnioski. Czy nie warto już drugiego dnia podchodzić do programu?
    Witam,
    Według najnowszych informacji wynika, że środki z programu Prosument II jeszcze są dostępne.

    Po dwóch dniach (poniedziałek, wtorek) klienci złożyli wnioski na EKOkredyt Prosument II na kwotę 15,5 mln zł

    Składane wnioski najczęściej dotyczą instalacji fotowoltaicznych, których wartość zawiera się w przedziale od 35 do 38 tysięcy złotych.

    Pozdrawiam!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  8. #28

    Domyślnie

    Czyli moja jest sporo poniżej ten wartości. A wiadomo jaka jest średnia moc tych instalacji? Można by po tych danych zobaczyć, jaka cena za 1kWp...
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  9. #29
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    miroszach

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Przysieki
    Kod pocztowy
    38-207
    Posty
    18

    Domyślnie

    A Tobie ile wycenili za 1kW?

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał miroszach Zobacz post
    A Tobie ile wycenili za 1kW?
    A ile byście dali za taki zestaw:
    - 20 x REC 290TP2
    - falownik Fronius Symo 5.0-3-M
    - zabezpieczenia
    - kable
    - zestaw montażowy na dachu (dachówka ceramiczna)
    - projekt i załatwienie odbioru
    - robocizna
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerad85 Zobacz post
    Czyli moja jest sporo poniżej ten wartości. A wiadomo jaka jest średnia moc tych instalacji? Można by po tych danych zobaczyć, jaka cena za 1kWp...
    Witaj, ja niestety nie mam takich informacji. Ale można dopytać Z pewnością będą publikować podsumowania i dzielić się sukcesem kolejnego etapu programu.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  12. #32

    Domyślnie

    W końcu postanowiłem podejść do tematu analitycznie i na podstawie arkusza dotyczącego opłacalności pompy ciepła przygotowałem arkusz Excel dotyczący opłacalności instalacji fotowoltaicznej:
    https://drive.google.com/file/d/0BxH...ew?usp=sharing

    Okazuje się, że zwrot przesunie się nieco w czasie. Wszystko tak naprawdę zależy od ewentualnych kosztów serwisowych. Po przyjęciu kosztu 200 zł / rocznie wychodzi, że zwrot przesuwa się w czasie do ok. 13 lat.
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  13. #33
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    miroszach

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Przysieki
    Kod pocztowy
    38-207
    Posty
    18

    Domyślnie

    Dlaczego koszty instalacji założyłeś w pierwszym roku 618zł, a nie te 200zł?

    Dlaczego prowadzisz kalkulację dla okresu 25 lat? Przecież ustawa mówi o upustach jedynie przez 15 lat, po tym okresie oddaje się energię za frajer.

    A dużo tej energii zużywasz w tańszej taryfie?

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerad85 Zobacz post
    W końcu postanowiłem podejść do tematu analitycznie
    Czemu degradację paneli liczysz względem stanu pierwotnego, a nie z zeszłego roku? I czemu ma służyć coroczne dyskontowanie wartości instalacji?

    I takie liczenie jest tendencyjne. Rozumiem, że jak ktoś produkuje więcej uwzględniając rozlicznie przez ZE to nie ma sensu inna taryfa, niż G11.
    Ale jak chcesz policzyć opłacalność rozważając montaż PV, to trzeba policzyć porównując z taką taryfą, jaką byś wybrał nie montując paneli - a przy grzaniu prądem to najprawdopodobniej będzie G12(w).


    Czyli w tym przykładzie z 3MWh po 0,32zł/kWh i 1,25MWh po 0,61zł/kWh co daje 1722,5zł/rok. I taką wartość ma te 4250kWh z punktu widzenia osoby wybierającej czy kupować prąd, czy instalować PV.

    Na tym poziomie bym się nie bawił już w szczegóły, typu przewidywany wzrost cen prądu czy spadku wydajności paneli, bo równie dobrze cena prądu może spaść a nasłonecznienie wzrosnąć - a najbliżej pewnie będzie takiej sytuacji, gdzie te czynniki się zniosą (czyli cena prądu nieznacznie wzrośnie, a sprawność paneli będzie nieznacznie spadać). Czyli te 1722,5zł pomniejszone o roczne koszty obsługi (konserwacja, drobne naprawy, ubezpieczenie itp) można rozliczyć z kosztem budowy instalacji. A dalej zostaje ryzyko uszkodzenia, dewastacji czy poważniejszej awarii np. falownika

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał miroszach Zobacz post
    Dlaczego koszty instalacji założyłeś w pierwszym roku 618zł, a nie te 200zł?

    Dlaczego prowadzisz kalkulację dla okresu 25 lat? Przecież ustawa mówi o upustach jedynie przez 15 lat, po tym okresie oddaje się energię za frajer.

    A dużo tej energii zużywasz w tańszej taryfie?
    Gdzie masz te 618 zł, bo nie widzę?
    Liczę do 25 lat, bo taka jest gwarancja producenta. Jak opusty się skończą po 15 latach to wtedy przepisze się umowę na żonę, itd. Po co w ogóle gdybać, co będzie za 15 lat?!
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerad85 Zobacz post
    Gdzie masz te 618 zł, bo nie widzę?
    Koszt instalacji w drugim roku 21544 i to jest o 619zł więcej, niż w pierwszym roku. To zabytek, że zyskuje z każdym rokiem na wartości?

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Koszt instalacji w drugim roku 21544 i to jest o 619zł więcej, niż w pierwszym roku. To zabytek, że zyskuje z każdym rokiem na wartości?
    Oprócz kosztów serwisowych dodaję 2% wydanych środków, które normalnie bym uzyskał trzymając te pieniądze na lokacie.

    Zauważyłem jednak błąd w cenach energii. Po poprawieniu sytuacja wygląda nieco korzystniej!

    W dwóch taryfach to nadal będzie słaby biznes.
    Ostatnio edytowane przez kerad85 ; 22-10-2017 o 11:25
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerad85 Zobacz post
    Oprócz kosztów serwisowych dodaję 2% wydanych środków, które normalnie bym uzyskał trzymając te pieniądze na lokacie.

    Zauważyłem jednak błąd w cenach energii. Po poprawieniu sytuacja wygląda nieco korzystniej!

    W dwóch taryfach to nadal będzie słaby biznes.
    Widać,że tymi wyliczeniami na siłę szukasz usprawiedliwienia swojej ostatecznej decyzji albo już ją podjąłeś i świadomie/podświadomie brniesz w nonsensowne arkusze.
    Pieniądze na lokacie ?? Jesteś pewny żebyś ich nie ruszył przez ten czas? Nie wykorzystał na inne cele? Już masz zaplanowane całe swoje życie na kolejne 25 lat??

    Sam mam złożone papiery na 5kWp z dofinansowaniem 60% z RPO (btw .czy sie uda? nie wiem) ale jakbym nie liczył to się mi to zwróci po max 5 latach. A wg Ciebie to po ilu mi się to zwróci? 10?
    edit.
    Gdyby każdy robił takie wyliczenia to nie było by żadnego postępu technologicznego bo nikt by w nic nie inwestował!
    Ostatnio edytowane przez rk80 ; 22-10-2017 o 12:41

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał miroszach Zobacz post
    Przecież ustawa mówi o upustach jedynie przez 15 lat, po tym okresie oddaje się energię za frajer.
    Za 15 lat to większość instalacji będzie off-grid z powodu większej liczby tanich domowych magazynów energii. Użytkownicy on-grid będą je wtedy przerabiać na wyspowe a z racji zaoszczędzonych pieniędzy (przez 15 lat upustów) będą mieli na to fundusze.

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał rk80 Zobacz post
    Gdyby każdy robił takie wyliczenia to nie było by żadnego postępu technologicznego bo nikt by w nic nie inwestował!
    Gdyby każdy robił takie wyliczenia (tylko dokładniej) to firmy dopracowywałyby swoją ofertę i byłoby w ofertach mniej ściemy marketingowej, a więcej ekonomicznych argumentów.
    Innymi słowy - więcej target costing i kaizen costing, a mniej psychomanipulacji.

    Cytat Napisał rk80 Zobacz post
    Za 15 lat to większość instalacji będzie off-grid z powodu większej liczby tanich domowych magazynów energii
    Wątpię. Nawet jeżeli będą potrafiły działać z taką sprawnością (80% całego procesu ładowanie-rozładowanie) to nie będą za darmo. On-grid będzie nie do pobicia o ile ZE będą to robiły na podobnych zasadach. Wyjątkiem będą jedynie instalacje bez dostępu do sieci elektrycznej.

    @kerad85 Co do obliczeń - to teraz rentowność lokat po Belce i uwzględniając inflację jest raczej ujemna, więc powinieneś co roku dyskontować ujemną wartością, bo na lokacie tracisz. Do tego jak już chcesz takie rzeczy uwzględniać, to należy wyciągnąć z tego NPV.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 22-10-2017 o 16:07

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony