dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 101 z 148
Pokaż wyniki od 2.001 do 2.020 z 2953
  1. #2001

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Czy nie ma szału nie wiem. Wiem jedno że zamiast wiać mi z kratek -12 wieje +14 i to przy wydajności 80 m3. Jak podniosę wydajność do 150 to nawiew około 16 stopni. W przybliżeniu wychodzi około 85% więc dziury w całym nie zamierzam szukać
    W rekuperatorach z grzałką wstępną nie można liczyć sprawności od -12, bo do wymiennika wpada powietrze z zewnątrz podgrzane do temperatury >0°.
    Typowe wzory działają tylko dla temperatur powyżej 0.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  2. #2002

    Domyślnie

    Cytat Napisał qrko Zobacz post
    Kolego nie obraź się ale jeżeli dla Ciebie ogrzanie powietrzem wyrzucanym o 26C powietrza czerpanego jest bez szału, to:
    A. Kupiłeś jakiś mega drogi reku za miliony monet i teraz próbujesz jakoś usprawiedliwić ten zakup szczypiąc się o każde pól stopnia
    B. Jesteś powiązany z branżą i za kilka postów się ujawnisz polecając coś niezwykłego.

    W każdym innym przypadku było by jak napisał plusfoto czyli cieszyłbyś się że nie wpuszczasz -12 tylko coś cieplejszego, a czy jest to +10 czy +13 czy może +13,4 to już bez znaczenia dla przeciętnego Kowalskiego.

    Po pierwsze nie jestem z branży rekuperatorów po drugie kupiłem Thesslagreen airpack (nie za milion monet) a po trzecie gdyby myśląc Twoim tokiem to nie można by było się spytać o cokolwiek bo przecież wszędzie można mieć podejrzenia o powiązanie z branżą. Spytałem o parametry i o nie poprosiłem innych użytkowników więc jeśli nie masz nic do powiedzenia to nie komentuj bo nic nie wnosisz do tematu. Poza tym jestem w kontakcie z wsparciem Thesslagreen i oni również uważają że coś jest nie tak ze względu na dużą różnice nawiew/wywiew i kombinujemy ze zmianami napięć wentylatorów, gdy to nie pomoże mają kogoś przysłać.

  3. #2003

    Domyślnie

    Przeczytałem garśc postów i nie wiem czy faktycznie chcę airpacka pasuje mi boczne podłączenie na strych, planuję ggwc a nawet chodzi mi po głowie kolejna nagrzewnica wodna na nawiewie za reku podłączona do ogrzewania...
    Jakie rekuperatory są godne polecenia? Na pewno nie chce dac więcej jak jak 10kzł, 8tys to i tak strasznie duzo wg mnie. Do tego kazda plytka warta 40z kosztuje 240 czy tam panel lcd ponad 1000. Sam sobie dorobię! Ale na centralę nie mam czasu, muszę kupić. Polecicie coś? Min 350, może być 400m3/h, podłączenie fi200.

    Pozdrawiam
    Karol

  4. #2004
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    Frapol Onyx dream 400. Póki co super, pierwszy sezon dopiero więc za dużego doświadczenia nie mam, wcześniej były problemy ze sterownikami teraz są nowe sterowniki i ponoć ok, czas pokaze

  5. #2005
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Fleszu1
    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-243
    Posty
    451

    Domyślnie

    od miesiąca chodzi u mnie airpack 400.
    nie mieszkam jeszcze, ale niepokoją mnie słabe sprawności temperaturowe.

    kilka dni temu przy dodatnich temperaturach wyglądało to tak:
    czerpnia +8,4
    wywiew 15,6
    nawiew 13,5
    czyli sprawność 71%. wentylacja chodziła na funkcji pusty dom czyli 20%

    wyjąłem dziś wymiennik, i wylało się z niego mnóstwo wody, myślę ze jakieś 1,5-2 litrów. woda wylała się dopiero gdy niosłem wymiennik do łazienki i nieco go przechyliłem. w rekuperatorze tacka ociekowa była miejscami wilgotna. z jakiego powodu woda zostaje w wymienniku a nie spływa na tackę? w syfonie była woda, syfon jest z kulką.
    sprawdziłem teraz własnie poziomicą nachylenie reku, było nieznacznie w złą stronę nachylone, poprawiłem to podkładając styropianowe podkładki i teraz jest zdecydowanie nachylony w stronę odpływu.

    teraz po pół godzinie od ponownego uruchomienia, gdy w wymienniku nie zdążyło nazbierać się tyle wody i chodzi na 50% wyniki wyglądają tak:
    czerpnia +5,5
    wywiew 16,7
    nawiew 14,2
    czyli sprawność 78%. nieco lepiej ale daleko mu do tego co mają inni czyli 88-90% na tych samych reku.

    dodam że mam wersję z modułem CF.

  6. #2006
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Strasznie słabo jak na airpaca wszem polecanego ... za ponad 8 k ... czytałem , że jak jest kondensat to powinno być lepiej ale jak widać w nadmiarze też nie dobrze
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  7. #2007
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Fleszu1
    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-243
    Posty
    451

    Domyślnie

    Nic nie wniosłeś do tematu. Jakies inne pomysły?

  8. #2008
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fleszu1 Zobacz post
    Nic nie wniosłeś do tematu. Jakies inne pomysły?
    Jak nic nie wniosłem ? zasugerowałem , że jak masz centrale za grube pieniądze to wzywasz serwis bo nie spełnia swojego zadania ( deklarowana sprawność ) to chyba zrozumiałe ..
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  9. #2009
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Fleszu1
    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-243
    Posty
    451

    Domyślnie

    Żaden producent nie deklaruje sprawności. to byłby strzał w kolano. Sprawność zależy od wielu czynników, dlatego napisałem ten post by wspólnie może dojść jakie czynniki powodują niższą u mnie sprawność, a może ktoś miał podobnie i wie co było przyczyną.

  10. #2010
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    a masz WM wyregulowaną ciśnieniowo ? wlot/wylot ?
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  11. #2011
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Fleszu1
    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-243
    Posty
    451

    Domyślnie

    ten reku ma moduł CF który ma wyrównywać przepływy. ale czy to robi to nie wiem, jak to sprawdzić?

  12. #2012
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    wklejam z innego tematu:

    ale nie wiem jak zweryfikować poprawność wykonania pomiarów i ich wiarygodność.
    Prosta sprawa. Należy być przy tym i patrzyć jak robią. Inna kwestia, to czy chcesz mieć to zmierzone raz, czy chcesz poobserwować i coś poregulować. Jeśli to drugie, to polecam kupić anemometr/wiatromierz cyfrowy (do nabycia na znanym portalu aukcyjnym za 60-80zł) oraz wykonać z kartonu/folii i taśmy klejącej lejek o średnicy szerszej koło 30-50cm, a węższej koło 10-15cm. Następnie przykładasz lejek szerszym końcem do sufitu by szczelnie objąć anemostat, a wiatromierzem przy węższym końcu lejka mierzysz prędkość wylatującego powietrza. Następnie znając średnicę węższego wylotu lejka i prędkość wypływu powietrza wyliczasz wydajność punktu wentylacji. Możesz te swoje pomiary porównać z profesjonalnie wykonanymi i w ten sposób potwierdzisz wiarygodność obu.


    ale ty masz to z automatu , wiec powinno być ok ...
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  13. #2013

    Domyślnie

    Jaka masz temperature w domu? Wywiew na poziomie 16 stopni sugeruje że ok. 18 stopni. Jeżeli więcej to tutaj upatrywał bym problemu. Za duże straty na odcinku skrzynka-reku.

    Ps.
    U mnie nawiew w tym momencie to niecałe 18 stopni a reku za połowę PLN Twojego.

  14. #2014
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Fleszu1
    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-243
    Posty
    451

    Domyślnie

    nie mieszkam jeszcze, dlatego w domu jest 17-18 st.

    jutro podniose temperature w do,u do normalnych 21 st i zobaczę jakie wtedy będą wyniki, ale nie ma się chyba co spodziewać wzrostu sprawności ze wzrostem wywiewu??

  15. #2015
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Fleszu1
    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-243
    Posty
    451

    Domyślnie

    po podniesieniu temp w domu do 20,5 st jest nieco lepiej.

    wywiew 18,1
    15,3 nawiew
    czerpnia 5,0
    sprawność 79%

    zmierzyłem wilgotność w domu, jest 62% co tez obniża sprawność temperaturową rekuperatora. po wysuszeniu domu i spadku wilgotności do 40-45% powinna być wyższa sprawność.

    zauważyłem też, że po 10-minutowym wietrzeniu na 100%, gdy przedmucha się woda z wymiennika sprawność od razu skoczyła do 83-84%.

  16. #2016
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    manix76

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Polska centralna
    Posty
    147

    Domyślnie

    Chciałbym zaktualizować panel air++ , czy koniecznie trzeba wysłać go do serwisu czy może można taką aktualizacje zrobić przez internet ?

  17. #2017
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    qrko

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    255

    Domyślnie

    U mnie na 20% sprawność też wyraźnie spada. Sprawdź jak to wygląda np. przy 40%.

    Pytanie z innej beczki - serwisujecie jakoś syfon odpływowy? Jakieś 3 tygodnie temu zauważyłem na podłodze pod rekuperatorem plamkę kondensatu, rozkręciłem na szybko syfon, przegrzebałem paluchem i 3 tygodnie było ok. Dziś zauważyłem już większą plamę, wczoraj miałem w domu 15 osób więc szedł manualnie na 70% + kilka wietrzeń 10 minutowych na 100%.

    Jedyne co mi na szybko przychodzi do głowy to "glon" osadzony w syfonie który powoduje że kulka nieszczelnie go domyka i wysokie obroty zasysają wodę z syfonu. Możliwe? Reku wisi na ścianie na dedykowanych konsolach, patrzyłem czy się nie poluzowały i nie opadł - wszystko jest ok. W zeszłym sezonie nie było takiego zjawiska. Przez lato czyściłem wymiennik ale zamontowałem go identycznie jak był bo sobie zrobiłem oznaczenia markerem. Czerpnia drożna, czyszczę regularnie.

  18. #2018
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Fleszu1
    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-243
    Posty
    451

    Domyślnie

    od 2 dni chodzi na 35% i sprawność 76% a po przedmuchaniu wymiennika na 100% wzrasta chwilowo do 81-82 i powoli wraca na 76.
    wietrzenie na 100% powoduje nagły spływ skroplin (około co najmniej 0,5 litra wylatuje ciurkiem w kilkanaście sekund) co potwierdza, że w wymienniku zbiera się woda. Czy to jest normalne? MOże ktoś sprawdzić u siebie czy w wymienniku zbiera się woda?

  19. #2019

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fleszu1 Zobacz post
    MOże ktoś sprawdzić u siebie czy w wymienniku zbiera się woda?
    Zbiera się . U mnie jest podobnie. Jak dam na 100%, to słyszę spływającą wodę i sprawność fajnie wzrasta. Po czasie znowu wraca do normy. Dom też jeszcze nie zamieszkały, ale ogrzewany i WM hula już od ok roku. Ostatnio przed wizytą instalatora, zajrzałam do wymiennika i zauważyłam pod nim wodę. Wspomniałam o tym instalatorowi i po oględzinach, stwierdził, że tej wody nie powinno tam być. Sprawdził poziom jednostki i trzeba było dać podkładki od przodu, bo jednak nie była wypoziomowana. Teraz jest minimalnie przechylona do tyłu, w stronę odpływu i wody już nie ma. I nawet przy uruchomieniu opcji "Wietrzenie", nie słychać już spływającej wody. Fakt, że temperatura cały czas na plusie, to i kondensatu mniej, niż w czasie mrozów. Zobaczymy, jak będzie przy minusowych temperaturach.
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  20. #2020
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Wekto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    786

    Domyślnie

    AirPack 650V z CF.
    Wraz z serwisem dość długo walczyliśmy o znośną sprawność rekuperatora. Kilkukrotnie aktualizowany był soft. Przy okazji wyszło, że w jakiejś ważnej aktualizacji były błędy dla większych central. Później błąd naprawiono ale nie pomogło to w niczym sprawności centrali.
    W ostateczności miałem mieć wymieniony wymiennik. Przy najnowszym sofcie obliczeniowa sprawność centrali powinna być w okolicach 85%. U mnie nie udało się przekroczyć 80% przy czym często były to okolice 75%.
    Kilka dni temu serwisant dla pewności sprawdził jeszcze wszystkie ustawienia. Okazało się, że prawdopodobnie problemem były współczynniki korygujące przy kalibracji CF. Te współczynniki to wartości tabelaryczne zależne od konkretnego typu centrali. U mnie były one nieprawidłowe. Po takiej w sumie drobnej ale istotnej edycji centrala pracuje aktualnie tak jak w tabeli poniżej. Może komuś się ta wiedza przyda przy szukaniu powodu niskiej sprawności centrali. Tyle, że te wartości tabelaryczne współczynników korekcji CF zna pewnie tylko producent.




    Aktualne ustawienia dla kalibracji CF:
    współczynnik korekcji - nawiew 124%
    współczynnik korekcji - wywiew 96%

    PS. Minimalna temperatura by-passu na razie dalej zostaje na 10oC. Wkrótce (?) ma być zmniejszona na 5oC. To przynajmniej dla mnie bardzo istotne w okresach przejściowych.







    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sprawnosc.jpg
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	88,7 KB
ID:	424162  

Strona 101 z 148

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony