dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 103 z 148
Pokaż wyniki od 2.041 do 2.060 z 2953
  1. #2041
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post


    I wg. Ciebie te wartości które się tam wyświetlają mają sens?
    Grzałka 0% i podgrzanie powietrza z -6*C, na 1,1*C.
    W/g mojej wiedzy ta wartość nie ma nic wspólnego z grzałką. O tym informuje symbol na górze ekranu FPX1 lub FPX2. Przy FPX2 powinna się tutaj pokazać wartość o jaką został zredukowany nawiew.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  2. #2042
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał karster Zobacz post
    _John

    Wiele źródeł raczej głosi, że to moc nawet do 3 kW a to już moc, która latem pomoże nie przegrzać domu i chociażby wieczorem/ nocą poczuć miłą bryzę.
    Bynajmniej nie jest to po to by mi wymiennik nie zamarzł. Może wtórnie tak ale przede wszystkim jest to po to by było taniej ogrzewać (wentylować) dom zimą i łatwiej zachować przyjemnie niższą temperaturę latem względem zewnętrznej.

    https://forum.muratordom.pl/showthre...i-quot-robiony

    Koszty? Strzelam, nagrzewnica 1000, obiegówka 400, naczynie, rury, glikol ~200. Do tego DZ, może dam radę je upakować gratis z DZ PC gruntowej albo wykorzystać te od PC (propozycja instalatora, koszt wymiennika).

    Pozdrawiam
    Karol
    Jak kupisz reku takie minimum 600 - 800 m3 to może i to coś da ale pod warunkiem że będzie chodzić na maksa przez cały czas
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  3. #2043

    Domyślnie

    Cytat Napisał karster Zobacz post
    _John
    Wiele źródeł raczej głosi, że to moc nawet do 3 kW a to już moc
    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Dla wymiany rzędu 1 kubatury – powiedzmy 500-600m3/godz (bo takich domów jest najwięcej) możemy do wnętrz przenieść (tu raczej wynieść z wnętrz, bo tylko LATEM) moc rzędu 3kW.
    Adam głosi, czy wiele źródeł?
    Spójrz na założenia teoretyczne.
    Praca ciągła - 600 m3/h !!!
    Aby ta instalacja była cicha, na dzień dobry dokładasz do układu w zakupie materiału 3 tys PLN.
    Wszystkiego musi być więcej lub większych rozmiarów.
    Centrala droższa, tłumiki droższe itd.
    Zakup glikolu policzyłeś?

    Jestem w stanie zaryzykować stwierdzenie, że koszt wykonania tej instalacji (wliczając koszt robocizny)
    Będzie porównywalny z zakupem droższej centrali z rotorem i klimatyzacji na poddasze.

    Łącząc funkcje chłodzenia z wentylacją, zawsze wychodzi przewymiarowany system, który za mocno wentyluje i za słabo chłodzi.
    Wielu już próbowało i skutek tego był dyskusyjny.
    Są tu forum odważni użytkownicy GGWC, którzy przyznali że drugi raz by go nie zrobili.
    Za 3k PLN się tego sensownie nie zrobi.
    Ostatnio edytowane przez _John ; 23-01-2019 o 08:45

  4. #2044
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Wygląda to pięknie.


    I wg. Ciebie te wartości które się tam wyświetlają mają sens?
    Grzałka 0% i podgrzanie powietrza z -6*C, na 1,1*C.
    Chwile wcześniej było 10% i w chwili zrobienia zdjęcia grzałka się wyłączyła i wskoczyło na 0%
    Pozdrawiam
    Adam


    Parterówka na wąską działkę - dziennik budowy

    Parterówka 150m2, PF na 10cm XPSm + 10cm EPS, grzane 114m2, sciany 23cm styro 032 , strop 30cm styro, okna 3szyb z wysunięciem w styro. PC PW Panasonic SDC 9kw 3f H , bufor 100l, 100% podłogowka, sunex fish 300l, Thessla Green 300v

  5. #2045
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał uciu Zobacz post
    Chwile wcześniej było 10% i w chwili zrobienia zdjęcia grzałka się wyłączyła i wskoczyło na 0%
    Jeśli grzałka się wyłączy to symbol FPX1 zniknie.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  6. #2046
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Beskidziak

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Kod pocztowy
    43-330
    Posty
    507

    Domyślnie

    Cytat Napisał uciu Zobacz post
    Chwile wcześniej było 10% i w chwili zrobienia zdjęcia grzałka się wyłączyła i wskoczyło na 0%
    W moim jest grzałka pulsacyjna, w Tessli przypuszczam również.
    Ja bym to interpretował w ten sposób, symbol FPX1 świeci -funkcja grzałki działa, natomiast procenty z jaką sumaryczną mocą.....
    117m2 powierzchni użytkowej +42m2 garażu (nieogrzewane), fundament 10 cm Xps, ściany 20 cm 0,038, podłoga 14 cm 0,035, strop terriva 45cm wełna, WM, gaz 100%podłogówka

  7. #2047
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    qrko

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    255

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Łącząc funkcje chłodzenia z wentylacją, zawsze wychodzi przewymiarowany system, który za mocno wentyluje i za słabo chłodzi.
    Wielu już próbowało i skutek tego był dyskusyjny.
    Są tu forum odważni użytkownicy GGWC, którzy przyznali że drugi raz by go nie zrobili.
    Za 3k PLN się tego sensownie nie zrobi.
    Dokładnie to samo mówił mój sprzedawca/instalator gdy zapytałem go czy by nie dopłacić do jakiegoś modułu Cool/Heat Box czy jak to się tam u Thessli nazywa. Odparł, że każda złotówka wydana na to będzie zmarnowana i lepiej dopłacić do lepszej klimy.

  8. #2048

    Domyślnie

    Sokri za OT, który rozpocząłem ale może ktoś będzie znał jakiś patent na dochłodzenie domu za pomocą WM? O ile mi wiadomo, nie jest dobrą metodą podłączenie normalnie klimy przed centralą (klimatyzacja kanałowa czy coś takiego) no bo np na zasadzie samochodu, raz na jakiś czas należy odgrzybiać taką instalację. Tu, przy niemal setkach metrów przewodów (samych flexów poszło u mnie 150 a do tego wiele metrów sztywnych spiro). Ja nie chcę klimy, wystarczy mi te te kilka kW aby powiało przyjemnym chłodem.

    Pozdrawiam
    Karol

  9. #2049
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    karster zapomnij o skutecznym chłodzeniu lub ogrzewaniu przy pomocy WM. To są zbyt małe wydajności aby to miało sens. Musiał byś "przewymiarować" przynajmniej 4-ro krotnie urządzenie i całą wentylację.
    P.S. Celem WM jest dostarczanie w sposób kontrolowany (w przeciwieństwie do WG) świeżego powietrza do pomieszczeń a reku ma za zadanie ograniczyć zbytne wychładzanie (straty) lub latem przegrzewanie pomieszczeń. Ale tylko OGRANICZYĆ a nie wyeliminować.
    Ostatnio edytowane przez plusfoto ; 24-01-2019 o 12:49
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  10. #2050
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał karster Zobacz post
    Sokri za OT, który rozpocząłem ale może ktoś będzie znał jakiś patent na dochłodzenie domu za pomocą WM? O ile mi wiadomo, nie jest dobrą metodą podłączenie normalnie klimy przed centralą (klimatyzacja kanałowa czy coś takiego) no bo np na zasadzie samochodu, raz na jakiś czas należy odgrzybiać taką instalację. Tu, przy niemal setkach metrów przewodów (samych flexów poszło u mnie 150 a do tego wiele metrów sztywnych spiro). Ja nie chcę klimy, wystarczy mi te te kilka kW aby powiało przyjemnym chłodem.

    Pozdrawiam
    Karol
    Zrobiłem takie coś w specjalnej szafie za rekuperatorem. Zamontowany jest tam filtr węglowy i domontowałem jeszcze klimę typu split. Moc chłodnicza 2-3kW. Teraz żałuję, że nie zamontowałem trochę większej. W lecie dmuchało z nawiewów 10 - 15*C. Nie schłodzisz tym domu. Mnie udaje się jedynie utrzymać temperaturę na zadowalającym poziomie. Do tego spadek wilgotności w domu bezcenny. Załączałem tylko w dzień, w nocy nie włączałem bo domownicy narzekali, że im zimno wieje. Mam tą dogodną sytuację, że nie mam dużego uzysku w lecie przez okna. W południe do żadnego okna nie świeci bezpośrednio słońce. Balkon od południa i dużo wysunięty dach nad tym balkonem załatwiają sprawę. Na trzy okna dachowe, bo takie zostały w ostatnim czasie dorobione założyłem płyty poliwęglanowe z folią przeciwsłoneczną i zdaje to egzamin. Na zimę zostały zdemontowane a na lato pewnie zięciunio sobie założy ponownie .
    Co do czyszczenia i odkażania, czyścisz tylko klimę jak się tam coś zbierze. Po filtrach F7 czy F9 niewiele tego jest a właściwie nic. Kurzu nie widać, no ale sprawdzę na wiosnę.

  11. #2051
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    qrko

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    255

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Do tego spadek wilgotności w domu bezcenny.
    Orłem z fizyki nie byłem, ale jakim cudem chłodzenie powoduje spadek wilgotności?
    No chyba, że zamontowałeś tę chłodnicę równocześnie z uruchomieniem centrali i to co obserwujesz to zasługa wietrzenia, a nie chłodzenia.

  12. #2052

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Moc chłodnicza 2-3kW. Teraz żałuję, że nie zamontowałem trochę większej. W lecie dmuchało z nawiewów 10 - 15*C. Nie schłodzisz tym domu. Mnie udaje się jedynie utrzymać temperaturę na zadowalającym poziomie[/B]. Do tego spadek wilgotności w domu bezcenny. Załączałem tylko w dzień, w nocy nie włączałem bo domownicy narzekali, że im zimno wieje. Mam tą dogodną sytuację, że nie mam dużego uzysku w lecie przez okna. W południe do żadnego okna nie świeci bezpośrednio słońce. Balkon od południa i dużo wysunięty dach nad tym balkonem załatwiają sprawę. Na trzy okna dachowe, bo takie zostały w ostatnim czasie dorobione założyłem płyty poliwęglanowe z folią przeciwsłoneczną i zdaje to egzamin.
    Nie masz czego żałować, nawet gdybyś wstawił tam 5 kW to co miało by tą moc chłodniczą odebrać?
    Jakie latem utrzymujesz przepływy?
    Jaką temperaturą jest zasilana "szafa"?

    Cytat Napisał qrko Zobacz post
    Orłem z fizyki nie byłem, ale jakim cudem chłodzenie powoduje spadek wilgotności?
    No chyba, że zamontowałeś tę chłodnicę równocześnie z uruchomieniem centrali i to co obserwujesz to zasługa wietrzenia, a nie chłodzenia.
    Żadne cuda.
    Nie zastanowiło cię nigdy dlaczego late z samochodów z klimatyzacją kapie woda?
    Lub po co klimatyzatory mają odpływy?
    Może warto wrócić pamięcią do szkoły i co nieco sobie odświeżyć.
    Ostatnio edytowane przez _John ; 24-01-2019 o 18:37

  13. #2053
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Nie masz czego żałować, nawet gdybyś wstawił tam 5 kW to co miało by tą moc chłodniczą odebrać?
    Jakie latem utrzymujesz przepływy?
    Jaką temperaturą jest zasilana "szafa"?
    Mówię to na podstawie doświadczenia, Gdy zwiększyłem przepływ na max temperatura rosła więc wnioskuję, że można by trochę większą zamontować. Klima chodziła też na maksa. Nie będę się spierał o moc, może ta klima nie ma deklarowanej mocy chłodzącej To najtańsza jaka mi spasowała. Sterowana jest z telefonu przez wifi.

  14. #2054

    Domyślnie

    Z fizyką spierać się nie będziemy
    delta t * przepływ = moc
    Inaczej nie będzie.

    Sterowanie wifi to można dokupić za 50 PLN, do każdego urządzenia wpinanego do gniazda
    Ostatnio edytowane przez _John ; 25-01-2019 o 00:15

  15. #2055
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Z fizyką spierać się nie będziemy
    delta t * przepływ = moc
    Inaczej nie będzie.

    Sterowanie wifi to można dokupić za 50 PLN, do każdego urządzenia wpinanego do gniazda
    Przy przepływie 500m3/h (tyle mogę "wyciągnąć") i różnicy temperatur 18*C wychodzi 3kW i taką dobrałem 1 - 3,2kW ale jeszcze dochodzi skraplanie, które też zabiera moc więc tak ze 4kw by było w sam raz a i różnica temperatur może być większa przy dużych upałach.
    Co do sterowania za 50PLNów to nie masz możliwości ustawiania temperatury, zmiany funkcji (chłodzenie, grzanie, osuszanie) i innych parametrów jak obroty wentylatora. Widzę jakie są parametry na klimie, która jest na strychu w pomieszczeniu technicznym rekuperatora i dodatkowo zamknięta w "szafie".

  16. #2056

    Domyślnie

    Witam od dziś pracuje u mnie airpack Home 500, jak oceniacie jego pracę?Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190131_211252.jpg
Wyświetleń:	209
Rozmiar:	113,6 KB
ID:	425905

  17. #2057
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ile ty masz w domu że wywiew masz 25 stopni?
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  18. #2058

    Domyślnie

    Pokoje 23, łazienki 25. W łazienkach są same wyciągi więc może one zawyzaja

  19. #2059

    Domyślnie

    Zauważyłem ciekawą rzeczn.
    Na sterowniku:
    40% wentylacji
    Nawiew 5.5v wywiew 6.7v
    Czerpnia +2
    Wywiew 21
    Nawiew 18
    Otoczenie reku 13
    Na anemostatach na parterze 19,5 na górze 15.
    Z czego może wynikać taka strata na temperaturze na piętrze?
    Na piętrze anemostaty podłączone kawałkiem thermoflexa a dalej do reku spiro sztywne izolowane 160 i przy samym reku znowu thermoflex.
    Anemostaty na parterze podłączone przez skrzynki rozprezne peflexem w wylewce piętra do skrzynki rozdzielczej. Dalej spiro izolowane do reku i kawalek thermoflexa przy reku. Strych gdzie jest reku i rury spiro ocieplony wełną 20cm między krokwiami.

  20. #2060
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    polwielki

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-914
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam,
    Zastanawiam się mocno nad zakupem AirPack 400V. Mam mały dom o powierzchni użytkowej 130 m2.

    Chciałem dołożyć również CoolBox 200 52 6R. Widziałem, że taka opcja ma wielu przeciwników w tym wątku.
    Osobiście nie lubię klimatyzacji, nawet w samochodzie a jeśli obniżę temperaturę latem o 2-3 stopnie i osuszę powietrze to mi już wystarczy.
    Ponieważ mam zaplanowane ogrzewanie z pompy ciepła to będę miał latem do dyspozycji zimny glikol z DZ (2x80m + po 20 metrów dobiegu) .

    Ciekawe czy ktoś ma podobne rozwiązanie. Będę wdzięczny za opinie.

    Dodatkowo zastanawia mnie kwestia odzysku wilgoci w powietrzu. Ostatnio dowiedziałem się, że są rekuperatory z tą funkcją.
    Thessla Green mi się ogólnie podoba i chciałbym wybrać właśnie tę firmę ale wiem, że takich rozwiązań nie posiada.

    Chciałem się więc zapytać użytkowników jak to jest z tą wilgotnością powietrza zimą. Czy dokucza Wam za suche powietrze?
    Czy w ogóle nie ma takiej kwestii i nie wnikać dalej w temat.
    Z góry dziękuję za merytoryczne odpowiedzi.

Strona 103 z 148

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony