dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 111 z 148
Pokaż wyniki od 2.201 do 2.220 z 2953
  1. #2201

    Domyślnie

    Cytat Napisał annatulipanna Zobacz post
    Filtry G4 nie są bardzo drogie i mogę je wymieniać częściej (myślę, że raz na rok - w międzyczasie odkurzam je ze 3 razy).
    Jak mój instalator zobaczył moje filtry po ponad 0,5 roku użytkowania reku, stwierdził, że jak przyjdzie na serwis za rok, to pewnie nadal nie będą wymagały wymiany . Takich czystych filtrów nie spotyka.
    Nie chcę cię martwić - ale filtr, który się nie brudzi, to kiepski filtr.
    Filtr F7 stawia tak duże opory, bo ma bardzo dużą skuteczność filtracji.

    G4 to tak naprawdę filtr na muchy.
    M5 w wentylacji to minimum.
    F7 to optimum.

    Twój instalator miał racje.
    Rekuperatory w 99% mają filtry o zbyt małej powierzchni, dlatego nie nadają się do stosowania filtrów F7.
    Jak ktoś ma słaby rekuperator to trzeba zainwestować w dodatkową skrzynie filtracyjną, z dużym filtrem o niewielkich oporach.

  2. #2202
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Zastanawia mnie kiedy w końcy Thessla ma zamiar przedstawić na stronie opis nowego rekuperatora skoro już nawet w cenniku od miesiąca jest...

  3. #2203
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    Prawie całe lato miałem ustawiony rekuperator na opcję " otwarte okno ", czyli pracował głównie wywiew a powietrze z zewnątrz nie było filtrowane.
    To masz odpowiedź. Nie dość, że wpuszczałeś ppmy oknami i filtrowal je filtr wywiewny, to jeszcze filtr nawiewny nie pracował.

    Cytat Napisał annatulipanna Zobacz post
    Filtr nawiewu znośny, a na wywiewie syf.
    Jak pracował normalnie, to masz coś nie tak. W wątku Pochwalcie się swoimi filtrami wentylacji mechanicznej masz trochę fotek. I tak wyglądają filtry. Wywiewny pełen drobnego, szarego pyłu jak worek w odkurzaczu, nawiewny czarny z grubszym i drobniejszym syfem.

  4. #2204

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak pracował normalnie, to masz coś nie tak. W wątku Pochwalcie się swoimi filtrami wentylacji mechanicznej masz trochę fotek. I tak wyglądają filtry. Wywiewny pełen drobnego, szarego pyłu jak worek w odkurzaczu, nawiewny czarny z grubszym i drobniejszym syfem.
    No popatrzyłam na filtry użytkowników z wątku podanego przez Ciebie. Masakra! Właśnie o tym mówił mój instalator. U mnie nie ma czarnego pyłu, bo nie ma palaczy wokół mojego domu. W ogóle nie mam sąsiadów póki co, a i od najbliższej, zasiedlonej ulicy, dzieli mnie pas sosnowego lasu. I chyba tu jest wyjaśnienie, względnej czystości moich filtrów, które wyglądają tak, po kilku m-cach użytkowania:



    Tak, jak piszecie, filtr wywiewny, wygląda podobnie, jak worek w odkurzaczu, a filtr nawiewny, jest szary.

    Ja na widok moich filtrów, lekko się zdziwiłam, że takie zasyfione, a instalator stwierdził, że to są czyste filtry. Wystarczy odkurzyć i jeszcze trochę pochodzą.

    Nie wyobrażam sobie mieszkania w mieście. Zdecydowanie wolę swój las Choć w czasie pylenia sosny, chwilę trzeba się przemęczyć z wszechobecnym zielono-żółtym pyłem. Jednak to nic, w porównaniu z czarnym dziadostwem na waszych filtrach
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC04098a.jpg
Wyświetleń:	1207
Rozmiar:	71,9 KB
ID:	435068  
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  5. #2205
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał annatulipanna Zobacz post
    No popatrzyłam na filtry użytkowników z wątku podanego przez Ciebie. Masakra! Właśnie o tym mówił mój instalator. U mnie nie ma czarnego pyłu, bo nie ma palaczy wokół mojego domu. W ogóle nie mam sąsiadów póki co, a i od najbliższej, zasiedlonej ulicy, dzieli mnie pas sosnowego lasu.
    Nie tylko kominy syfią. Pył podrywany przez wiatr, pyłki, komary i wiele innych rzeczy ląduje w filtrze. Zasięg pyły mają ogromny - pogooglaj fotki "pył znad Sahary w Polsce".
    Poświeć w ciemności wąskim snopem mocnej latarki - widać wtedy, jaki syf lata w powietrzu również latem (w rolniczych rejonach w czasie żniw jest masakra jak w zimie, albo i gorzej).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 24-09-2019 o 09:29

  6. #2206

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie tylko kominy syfią. Pył podrywany przez wiatr, pyłki, komary i wiele innych rzeczy ląduje w filtrze. Zasięg pyły mają ogromny - pogooglaj fotki "pył znad Sahary w Polsce".
    Poświeć w ciemności wąskim snopem mocnej latarki - widać wtedy, jaki syf lata w powietrzu również latem (w rolniczych rejonach w czasie żniw jest masakra jak w zimie, albo i gorzej).
    U nas kurzy się bardzo. Mieszkam prawie w lesie Owadów też jest cała masa (wiele z nich, pierwszy raz widziałam na oczy, po zamieszkaniu w nowym domu, choć ponad 10 lat mieszkam w tej okolicy). Mamy też mnóstwo piachu, nie tylko na wycieraczkach, ale i na elewacji, dachu, oknach (nie ma jeszcze żadnych utwardzeń, nawet droga dojazdowa leśna). Ale czarny osad na filtrach, to jednak głównie kominy i spaliny samochodowe, których u mnie nie ma. Stąd filtr nawiewu szary, a nie czarny. Zmierzam do tego, że chyba z reku wszystko w porządku, mimo braku czarnych pyłków na filtrze. Po prostu użytkowany w innym klimacie.
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  7. #2207
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał annatulipanna Zobacz post
    Ale czarny osad na filtrach, to jednak głównie kominy i spaliny samochodowe, których u mnie nie ma.
    U mnie latem też nie ma, a filtr czarny.

  8. #2208
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie tylko kominy syfią. Pył podrywany przez wiatr, pyłki, komary i wiele innych rzeczy ląduje w filtrze. Zasięg pyły mają ogromny - pogooglaj fotki "pył znad Sahary w Polsce".
    Poświeć w ciemności wąskim snopem mocnej latarki - widać wtedy, jaki syf lata w powietrzu również latem (w rolniczych rejonach w czasie żniw jest masakra jak w zimie, albo i gorzej).
    Tylko pył, który widać nie jest tak szkodliwy jak ten, którego nie widać. W domu my sami produkujemy mnóstwo pyłu co widać na filtrach wywiewu przed rekuperatorem. Po 3 miesiącach z filtra robi się filcowy kocyk.

  9. #2209
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Tylko pył, który widać nie jest tak szkodliwy jak ten, którego nie widać. W domu my sami produkujemy mnóstwo pyłu co widać na filtrach wywiewu przed rekuperatorem. Po 3 miesiącach z filtra robi się filcowy kocyk.
    Którego niby nie widać? To nie widoczność świadczy o szkodliwości, a skład.

  10. #2210
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Którego niby nie widać? To nie widoczność świadczy o szkodliwości, a skład.
    Rozchodzi się o to, że ten, który widać, prościej odfiltrować.

  11. #2211
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Rozchodzi się o to, że ten, który widać, prościej odfiltrować.
    Znaczy smog łatwiej odfiltrować niż co?

  12. #2212
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Znaczy smog łatwiej odfiltrować niż co?
    Powiem tak. Czepialski jesteś i udajesz, że nie rozumiesz o czym piszę.

  13. #2213
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Powiem tak. Czepialski jesteś i udajesz, że nie rozumiesz o czym piszę.
    Nie rozumiem, jakich pyłów nie widać. Wszystkie widać.

  14. #2214
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jakub.d

    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Skąd
    Pułtusk
    Kod pocztowy
    06-100
    Posty
    19

    Domyślnie

    Witam. Mam Airpaka 400v chodzi na 20% i w tej chwili mam takie wartości na air++:
    Wywiew 22.8
    Nawiew 22.1
    Czerpnia 13.3
    Wyrzutnia 16.4
    Czy dobrze obliczam że sprawność wychodzi około 92%.Czy się mylę?

  15. #2215
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    skot200

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Kod pocztowy
    88-400
    Posty
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał jakub.d Zobacz post
    Witam. Mam Airpaka 400v chodzi na 20% i w tej chwili mam takie wartości na air++:
    Wywiew 22.8
    Nawiew 22.1
    Czerpnia 13.3
    Wyrzutnia 16.4
    Czy dobrze obliczam że sprawność wychodzi około 92%.Czy się mylę?
    Troche póżno ,ale odpowiem
    Dobrze liczysz,jakieś 92,6%,czy masz CF zamontowany czy bez ?
    Dom-pow.143m2(22,5℃)+poddasze 33m2(16℃), garaż+stryszek 50m2(12℃).Ściany Solbet 24cm.+20cm. grafit.Skosy poddasze 35 cm, reszta stropu 70 cm mata 0,039.Posadzka-25cm. styro+5cm. Perlit,OP 100% ,wylewka 10-12 cm, płytki i panele,okna 3 szyby U=0.7 +rolety,fundamenty styro 13 cm. PC Villant Geotherm 7,3 kW,Zbiornik 300 L. Chełchowski,max. wężownica,DZ 6X100 FI 32+2x20 FI 40,GZ 19x85 mb,rotametry, reku AirPack4(400) Euroster Q7TX i LK3,brak dodatkowych żródeł ciepła

  16. #2216

    Domyślnie

    Podłączę się, Panowie jak to liczycie?
    Jaka wychodzi tutaj? 76%?
    Reku mam na poddaszu, gdzie jest 14 stopni.Zamontowany CF
    Jakubd, w jakich warunkach masz zamontowany reku?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0446.jpg
Wyświetleń:	122
Rozmiar:	97,5 KB
ID:	438523
    Ostatnio edytowane przez mestrekamcio ; 26-12-2019 o 23:16

  17. #2217

  18. #2218

    Domyślnie

    Dziś już sprawność wychodzi na poziomie 84%. Od czego jest to zależne i jak można to poprawić?

  19. #2219
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mestrekamcio Zobacz post
    Dziś już sprawność wychodzi na poziomie 84%. Od czego jest to zależne i jak można to poprawić?
    Oficjalne wykresy uzależniają sprawność temperaturową wyłącznie od przepływu (im mniej powierrza przelatuje, tym wyższa sprawność).
    Co nieco zależy też od odzysku ciepła ze skraplania (jak w kotle kondensacyjnym).
    Tylko założenie jest takie, że przepływy w obydwie strony są równe.
    W praktyce wystarczy zrobić większy wywiew niż nawiew, żeby klient był uszczęśliwiony wysoką sprawnością reku (ale do wszelkimi nieszczelnosciami uzupełnia sobie brakującą ilość lodowaty powietrzem z zewnątrz). Podobny efekt dają z czasem filtry, bo na czerpni szybciej się zapychają i stawiają większy opór.
    I w drugą stronę - sprawność spada, jak wywiew jest słabszy. Np. przez zapchanie wymiennika skroplinami przy małym przepływie. Dlatego często puszczenie na chwilę wentylacji na maksa, żeby wydmuchać wodę z wymiennika poprawia zazwyczaj sprawność (również przy CF co jest trochę dziwne, jeżeli działa on skutecznie).

  20. #2220
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar pyton79
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Pabianice-Dłutów
    Posty
    399

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Oficjalne wykresy uzależniają sprawność temperaturową wyłącznie od przepływu (im mniej powierrza przelatuje, tym wyższa sprawność).
    Co nieco zależy też od odzysku ciepła ze skraplania (jak w kotle kondensacyjnym).
    Tylko założenie jest takie, że przepływy w obydwie strony są równe.
    W praktyce wystarczy zrobić większy wywiew niż nawiew, żeby klient był uszczęśliwiony wysoką sprawnością reku (ale do wszelkimi nieszczelnosciami uzupełnia sobie brakującą ilość lodowaty powietrzem z zewnątrz). Podobny efekt dają z czasem filtry, bo na czerpni szybciej się zapychają i stawiają większy opór.
    I w drugą stronę - sprawność spada, jak wywiew jest słabszy. Np. przez zapchanie wymiennika skroplinami przy małym przepływie. Dlatego często puszczenie na chwilę wentylacji na maksa, żeby wydmuchać wodę z wymiennika poprawia zazwyczaj sprawność (również przy CF co jest trochę dziwne, jeżeli działa on skutecznie).
    Czyli według Ciebie,jak najlepiej ustawić?
    Zrôwnowazona czy więcej żeby wywierało?

Strona 111 z 148

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony