dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 114 z 148
Pokaż wyniki od 2.261 do 2.280 z 2953
  1. #2261

    Domyślnie

    Tak, dane po modbusie, a prędkość i sprawność wyliczam.

  2. #2262
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Fajnie zrobione. To na jakimś pc czy sterowanie automatyki?

  3. #2263

    Domyślnie

    Home assistant, którym wszystko spinam razem. Stoi na dockerze na serwerze. Thesslę spiąłem próbnie dopiero wczoraj, więc póki co wygląda jak wygląda.

  4. #2264
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    klew

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-110
    Posty
    96

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Home assistant, którym wszystko spinam razem. Stoi na dockerze na serwerze. Thesslę spiąłem próbnie dopiero wczoraj, więc póki co wygląda jak wygląda.
    Czy mógłbyś opisać w jaki sposób dobrać się do tych danych? Czym i gdzie się wpiąłeś? Jakim oprogramowaniem czytasz te dane z reku?

  5. #2265
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Wekto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    786

    Domyślnie

    Cytat Napisał klew Zobacz post
    Czy mógłbyś opisać w jaki sposób dobrać się do tych danych? Czym i gdzie się wpiąłeś? Jakim oprogramowaniem czytasz te dane z reku?
    Agb, podbijam. Opisz proszę bardziej szczegółowo jak wyciągasz te dane.

  6. #2266
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Przez modbus. Producent udostępnia takie dane na prośbę. Wtedy poprzez port komunikacyjny można sobie pobrać czy wysłać dane.

    Jest tylko jedno ale - ograniczona liczba portów komunikacyjnych.
    Np mając moduł CF oraz Air++ albo AirMobile nie zostaje wolny slot.

    Nowe modele central mają już inaczej to zrobione. Jest też opcja modbus dividera, ale nie wiem czy już jest w sprzedaży.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  7. #2267
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Wekto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    786

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Np mając moduł CF oraz Air++ albo AirMobile nie zostaje wolny slot.
    No to d*a

  8. #2268
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Pitrekkk
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    337

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    U mnie część rur (bez izolacji) z dolnej łazienkie biegnie przez garaż - strata na którą się godzę, a na poddaszu mam rury cześciowo nie przykryte wełną, bo ciągle czasu brak. W domu 21-22 stopnie.

    Na wyciągu temperatura waha się od 19,5 do 20 stopni. W tej chwili mam tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	84249532_787600271735848_3108657604692279296_n.jpg
Wyświetleń:	183
Rozmiar:	114,8 KB
ID:	440483

    To jakie masz tam temperatury w tym nieogrzewanym pomieszczeniu?

    To u mnie teraz średnio w domu z 20 stopni.
    Na ile macie otwarte anemostaty?

    Nie wiem, czy tego ocieplenia faktycznie aż tak mało, ale ludzie mają podobnie jak u mnie, a wyniki dużo lepsze.

    2x10 cm, na mijanke, lambda 35... nie wiem, za małe przepływy, bo lewego powietrza raczej nie zaciąga.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	84180455_2426808074090738_2473259932468641792_n.jpg
Wyświetleń:	146
Rozmiar:	89,7 KB
ID:	440484

    ps. po odpaleniu reku. instalator sprawdzał wam anemometrem ciagi, temperatury.
    W sumie mnie po 1,5 tyg. pracy kazał czekać to przyszłego sezonu, aż sie wszystko wygrzeje i tyle.
    Ostatnio edytowane przez Pitrekkk ; 06-02-2020 o 11:34

  9. #2269

    Domyślnie

    Tak pokrótce, bo wszystkiego nie da się opisać.
    Trzeba mieć :
    - moduł Expansion
    - wolny slot (patrz post Owczara) Ja mam CF i AirL+, bo od razu planowałem wyciągać dane po ModBusie.
    - Konwerter RS485-USB. Wystarczy zwykły najtańszy za kilka zł z allegro.
    - Wykaz rejestrów i schemat podłączenia od Thessli (nie robią problemów z wysłaniem)
    - Klienta(komputer), który te dane będzie odczytywać. Najprościej jakiegoś linuksa, bo są od razu sterowniki i łatwo coś doinstalować.

    Lączymy kablem sieciowym kowerter z reku(odpowiedni port rj45) wg schematu. ModBus to 2 dwie żyły. Następnie na kliencie odpytujemy(i ewentualnie zapisujemy rejestry). Ustawienia połączenia są w dokumentacji.
    Można to robić przez HA (Home Assistant), który ma gotowe integracje dla modbusa, lub przez gotowe biblioteki, np minimalmodbus (https://minimalmodbus.readthedocs.io...ble/usage.html).

  10. #2270
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jak sobie zrobisz własną wizualizację ze sterowaniem, to nic nie stoi na przeszkodzie żeby coś odpiąć.

    Ja mam airl+ oraz air mobile. Ale szczerze mowiac to 2 dziala slabo i wcale bym nie plakal gdybym mial to odpiac.

    Jeden obrazek od AGB zawiera w sumie wszystko co potrzebuje wiedziec, a juz na pewno wiecej niz panele od reku, ktore sprawnosci nie licza.

    Swoja droga, to na jakiej procentowej mocy pedzicie swoje centrale tak by nie bylo degradacji wydajnosci przez wode?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  11. #2271
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pitrekkk Zobacz post
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	84249532_787600271735848_3108657604692279296_n.jpg
Wyświetleń:	183
Rozmiar:	114,8 KB
ID:	440483

    To jakie masz tam temperatury w tym nieogrzewanym pomieszczeniu?

    To u mnie teraz średnio w domu z 20 stopni.
    Na ile macie otwarte anemostaty?

    Nie wiem, czy tego ocieplenia faktycznie aż tak mało, ale ludzie mają podobnie jak u mnie, a wyniki dużo lepsze.

    2x10 cm, na mijanke, lambda 35... nie wiem, za małe przepływy, bo lewego powietrza raczej nie zaciąga.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	84180455_2426808074090738_2473259932468641792_n.jpg
Wyświetleń:	146
Rozmiar:	89,7 KB
ID:	440484

    ps. po odpaleniu reku. instalator sprawdzał wam anemometrem ciagi, temperatury.
    W sumie mnie po 1,5 tyg. pracy kazał czekać to przyszłego sezonu, aż sie wszystko wygrzeje i tyle.
    W garażu mam 13-15 stopni. Na poddaszu nie mierzyłem. Ale widzę pewną zależność. Im mniejsza wymiana, tym temperatura wywiewu niższa - zatem te straty na nieizolowanych odcinkach są. Porównaj sobie np temperatury między 100% mocy i 25%. Jeśli będą duże różnice na wywiewie, to znaczy że gdzieś ta izolacja słaba.
    Na obu zakresach daj popracować tak z 15 min.

    Po instalacji pomiaru temperatur nie robiłem, ale nawiew, wywiew jak najbardziej. Było to niezbędne do kalibracji modułu CF.
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 06-02-2020 o 11:41
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  12. #2272
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post

    Swoja droga, to na jakiej procentowej mocy pedzicie swoje centrale tak by nie bylo degradacji wydajnosci przez wode?
    Na jak najmniejszej (ja 35% maks ale chyba zmniejsze ) bo wysusza powietrze Nie każdy ma urządzenia do nawilżania za miliony
    U mnie między temperaturą w pomieszczeniu a temp. wywiewu jest różnica maks 1 stopnia (a zazwyczaj koło 0,7), natomiast coś ze sprawnością kuleje bo teraz np mam wywiew 21,1 a nawiew 16,3... przy temperaturze zewn. 7 stopni. Bardzo słabo , facet z thessli mówił wcześniej jak zgłaszałem ten problem że to przez niską temperaturę ustawioną w domu (wtedy miałem 16 stopni) i niby miało się znacznie poprawić - jak widać nic się nie poprawiło.

  13. #2273

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Jak sobie zrobisz własną wizualizację ze sterowaniem, to nic nie stoi na przeszkodzie żeby coś odpiąć.

    Ja mam airl+ oraz air mobile. Ale szczerze mowiac to 2 dziala slabo i wcale bym nie plakal gdybym mial to odpiac.

    Jeden obrazek od AGB zawiera w sumie wszystko co potrzebuje wiedziec, a juz na pewno wiecej niz panele od reku, ktore sprawnosci nie licza.

    Swoja droga, to na jakiej procentowej mocy pedzicie swoje centrale tak by nie bylo degradacji wydajnosci przez wode?
    Jest jeszcze trochę danych do wyciągnięcia, np napięcie nagrzewnicy. Np w trybie automatycznym nie ma chyba wydajności podanej. Muszę zadzwonić do thessli, bo wygląda na to, że trzeba to na około robić. I daty, np wymiany filtrów, które są w jakimś dziwacznym dla mnie formacie.

    Dodatkowo można zapisywać do rejestrów, co pozwala całkowicie zastąpić panel.

  14. #2274
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Na jak najmniejszej (ja 35% maks ale chyba zmniejsze ) bo wysusza powietrze Nie każdy ma urządzenia do nawilżania za miliony
    U mnie między temperaturą w pomieszczeniu a temp. wywiewu jest różnica maks 1 stopnia (a zazwyczaj koło 0,7), natomiast coś ze sprawnością kuleje bo teraz np mam wywiew 21,1 a nawiew 16,3... przy temperaturze zewn. 7 stopni. Bardzo słabo , facet z thessli mówił wcześniej jak zgłaszałem ten problem że to przez niską temperaturę ustawioną w domu (wtedy miałem 16 stopni) i niby miało się znacznie poprawić - jak widać nic się nie poprawiło.
    To jest właśnie ten problem - im mniejsza wymiana zimą, tym sprawność bardziej spada. Początkowo też miałem na 35% ale przed wietrzeniem sprawność była bardzo słaba, Po wskakiwała wyżej i było dużo lepiej, ale krótko.

    Na 38% było trochę lepiej, ale widzę, że nawet dając 50% ta degradacja wciąż występuje. Jak dam wietrzenie to słyszę przy centrali jak woda się leje z wymiennika. Z tego, co czytałem, ta woda powoduje spadek sprawności.

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Jest jeszcze trochę danych do wyciągnięcia, np napięcie nagrzewnicy. Np w trybie automatycznym nie ma chyba wydajności podanej. Muszę zadzwonić do thessli, bo wygląda na to, że trzeba to na około robić. I daty, np wymiany filtrów, które są w jakimś dziwacznym dla mnie formacie.

    Dodatkowo można zapisywać do rejestrów, co pozwala całkowicie zastąpić panel.
    Mnie aż takie detale w sumie nie interesują Nawet nie wiedziałem, że gdzieś się daje datę wymiany filtrów. U mnie póki co od 23 pazdziernika te same filtry. Wentylacja przepuszcza od 150 do 200m3/h. Poki co anemostaty nie krzycza, ze wymiana konieczna Ale sa juz brudne jesli chodzi o wizualna inspekcje.
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 06-02-2020 o 12:01
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  15. #2275

    Domyślnie

    U mnie przy wietrzeniu to samo (słyszę jak woda spływa odpływem. A sprawność jak widać wyżej.

    Nie miałbym nic przeciwko większej prędkości gdyby nie to, że zaraz będę miał 20% wilgotności w domu... Do tej pory bez nawilżaczy udawało się utrzymać znośne 40-50 (głównie 40-45) procent.

  16. #2276
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Tak naprawdę to nie mielismy jeszcze w tym roku prawdziwej zimy problemy z wilgotnoscia zaczynaja sie glownie ponizej 0. No i dom pierwszy sezon grzania tez troche tej wilgoci pewnie oddaje.

    U mnie bez nawilzacza, przy 0 stopni i wymianei 150m3 mialem jakies 30-35%.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  17. #2277

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    To jest właśnie ten problem - im mniejsza wymiana zimą, tym sprawność bardziej spada. Początkowo też miałem na 35% ale przed wietrzeniem sprawność była bardzo słaba, Po wskakiwała wyżej i było dużo lepiej, ale krótko.

    Na 38% było trochę lepiej, ale widzę, że nawet dając 50% ta degradacja wciąż występuje. Jak dam wietrzenie to słyszę przy centrali jak woda się leje z wymiennika. Z tego, co czytałem, ta woda powoduje spadek sprawności.
    Obawiam się, że zmiana o kilka procent niewiele pomoże, a wilgotność będzie spadać. Poobserwuję i może spróbuję z kilkoma, myślę, że 4-6, wietrzeniami dziennie. Docelowo myślę żeby uruchamiać automatycznie jak sprawność spadnie poniżej jakiegoś progu w celu "przedmuchania" wymiennika. Tylko z jakimś ograniczeniem żeby nie wietrzyło się w kółko


    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Mnie aż takie detale w sumie nie interesują Nawet nie wiedziałem, że gdzieś się daje datę wymiany filtrów. U mnie póki co od 23 pazdziernika te same filtry. Wentylacja przepuszcza od 150 do 200m3/h. Poki co anemostaty nie krzycza, ze wymiana konieczna Ale sa juz brudne jesli chodzi o wizualna inspekcje.
    Mnie samo napięcie nagrzewnicy też nie interesuje, ale sobie wyświetlać status WŁ/WYŁ na jego podstawie


    Przy okazji pytanie: czy sterownik Air++ czy też AirMobile pokazuje wydajność w procentach w trybie automatycznym? Czy tylko w manualnym?

  18. #2278
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Też właśnie myślałem nad częstszym wietrzeniem tego, ale domyślnie w sterowniku jest tylko 1 na dobe

    Docelowo bede zwiekszal wentylacje gdy ktos bedzie w lazience i podczas gotowania.

    A air mobile pokazuje sprawność odzysku? Czy tylko temp?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  19. #2279

    Domyślnie

    W sterowniku tak. Po modbusie, ile razy chcesz

    Moje pytanie dotyczyło tego czy Air++ lub AirMobile pokazuje moc/prędkość w procentach z jaką aktualnie chodzi centrala w trybie automatycznym. Bo w rejestrach jest tylko wartość dla trybu manualnego.

  20. #2280
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Tak, pokazuje w procentach. Wczoraj przełączyłem właśnie na tryb auto.

    Myślałem że pytasz czy pokazuje sprawność.

Strona 114 z 148

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony