dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 57 z 148
Pokaż wyniki od 1.121 do 1.140 z 2953
  1. #1121

    Domyślnie

    Wytłumaczysz laikowi co to CF?
    Czy te rekuperatory mają wbudowany jakiś sterownik w urządzeniu czy trzeba dokupić zewnętrzny?

  2. #1122
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Wchodzisz na stronę thesla grin i wszystko jasne.

  3. #1123
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Janek795

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    279

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Wytłumaczysz laikowi co to CF?
    Czy te rekuperatory mają wbudowany jakiś sterownik w urządzeniu czy trzeba dokupić zewnętrzny?
    http://thesslagreen.com/products/modul-cf

    To rozumiem, że jak będzie w standardzie to aktualni posiadacze Teslii dostaną w promocyjnej cenie

  4. #1124
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janek795 Zobacz post
    http://thesslagreen.com/products/modul-cf

    To rozumiem, że jak będzie w standardzie to aktualni posiadacze Teslii dostaną w promocyjnej cenie
    Jedyna odpowiedź jaka mi się nasuwa to -
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  5. #1125

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janek795 Zobacz post
    http://thesslagreen.com/products/modul-cf

    To rozumiem, że jak będzie w standardzie to aktualni posiadacze Teslii dostaną w promocyjnej cenie
    Szczerze to prawa wygląda tak, że akurat ceny poszły w górę znów w tym roku o czym informowałem. Na specjalne ceny nie ma co liczyć Moduł CF teraz to 695 zł. Jak wcześniej twierdziłem że jest on zbędny tak ta zima zweryfikowała że w wielu przypadkach warto go mieć. Sugerowałem thessli wrzucenie CF do tych nowych central w standardzie. I tak większość osób bierze go teraz w pakiecie.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  6. #1126
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Instaltechnic
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Żabia Wola (biuro)
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    470

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Szczerze to prawa wygląda tak, że akurat ceny poszły w górę znów w tym roku o czym informowałem. Na specjalne ceny nie ma co liczyć Moduł CF teraz to 695 zł. Jak wcześniej twierdziłem że jest on zbędny tak ta zima zweryfikowała że w wielu przypadkach warto go mieć. Sugerowałem thessli wrzucenie CF do tych nowych central w standardzie. I tak większość osób bierze go teraz w pakiecie.
    To znaczy - najpierw twierdziłeś że jest zbędny a potem sugerowałeś producentowi wrzucenie go w standardzie? Zima zweryfikowała twoje poglądy o 180 stopni? Bardzo łatwo zmieniasz poglądy na całkiem odwrotne. A teraz masz pewność tego co piszesz? Czy może za pół roku znowu zwrot?

    Ja osobiście nie widzę jego minusów, a jedynie plusy i to całoroczne...
    Warto mieć rozeznanie w technologiach i świadomie wybierać potrzebne i wygodne rozwiązania. Trzeba starać się o tym myśleć już na etapie projektu. Potem też się da prawie wszystko "uratować", ale nakład finansowy będzie większy.

  7. #1127

    Domyślnie

    Cytat Napisał Instaltechnic Zobacz post
    To znaczy - najpierw twierdziłeś że jest zbędny a potem sugerowałeś producentowi wrzucenie go w standardzie? Zima zweryfikowała twoje poglądy o 180 stopni? Bardzo łatwo zmieniasz poglądy na całkiem odwrotne. A teraz masz pewność tego co piszesz? Czy może za pół roku znowu zwrot?

    Ja osobiście nie widzę jego minusów, a jedynie plusy i to całoroczne...
    Dawniej centrale z wymiennikiem heatexa typu L nie miały zimą większych problemów z zamarzaniem a i nie było żadnych CF'ów. Podobnie centrale thessli gdy zimy były łagodne problemów nie sprawiały. Teraz ta zima pokazała w REALNYCH a nie laboratoryjnych warunkach, że CF się przydaje. I nigdzie nie pisałem że CF ma minusy. A życie wiele weryfikuje o czym przekonują się nie tylko konstruktorzy central ale i bardziej skomplikowanych urządzeń. Ale skoro kolega taki wszechwiedzący i zawsze wszystko wiedzący to przepraszam...
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  8. #1128
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Instaltechnic
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Żabia Wola (biuro)
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    470

    Domyślnie

    To nie zima ma pokazać że CF się przydaje.

    Centralę bez CF można tak skalibrować, żeby bez CF miała niby wysoką sprawność i używała grzałki mniej niż powinna. Straty będą gdzie indzie i w razie czego właściciel będzie myślał, że np. układ grzewczy jest energożerny. Nie stosując CF przerzucamy problem strat na sprawności gdzie indziej - na szczelność domu i układ grzewczy. CF to same plusy, czy dom szczelny czy nie i czy filtry zabrudzone mniej czy bardziej, a tak samo równomiernie oba się nie brudzą u nikogo. To nie jest wiedza tajemna, a na szkoleniach mówił o tym Pan Marek dość łopatologicznie, dlatego minusów na razie nie widzę. Oczywiście cena, ale najtaniej nie mieć domu i wentylacji. Dawniej mieszkali w jaskiniach i większych problemów...
    Ostatnio edytowane przez Instaltechnic ; 07-04-2017 o 08:30
    Warto mieć rozeznanie w technologiach i świadomie wybierać potrzebne i wygodne rozwiązania. Trzeba starać się o tym myśleć już na etapie projektu. Potem też się da prawie wszystko "uratować", ale nakład finansowy będzie większy.

  9. #1129

    Domyślnie

    Cytat Napisał Instaltechnic Zobacz post
    To nie zima ma pokazać że CF się przydaje.

    Centralę bez CF można tak skalibrować, żeby bez CF miała niby wysoką sprawność i używała grzałki mniej niż powinna. Straty będą gdzie indzie i w razie czego właściciel będzie myślał, że np. układ grzewczy jest energożerny. Nie stosując CF przerzucamy problem strat na sprawności gdzie indziej - na szczelność domu i układ grzewczy. CF to same plusy, czy dom szczelny czy nie i czy filtry zabrudzone mniej czy bardziej, a tak samo równomiernie oba się nie brudzą u nikogo. To nie jest wiedza tajemna, a na szkoleniach mówił o tym Pan Marek dość łopatologicznie, dlatego minusów na razie nie widzę. Oczywiście cena, ale najtaniej nie mieć domu i wentylacji. Dawniej mieszkali w jaskiniach i większych problemów...
    Skalibrować można ale w praktyce okazywało się że trzeba by było kalibrować ją przynajmniej 2 razy w roku. I oczywiście zgodzę CF to plus. Tylko czasem jak ktoś chciał przyoszczędzić to zawsze te parę stówek mniej. Wniosek taki że raczej się nie opłaca.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  10. #1130
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mibas

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    216

    Domyślnie

    biorąc pod uwagę tempo zapychania filtrów w (pod-) krakowskim smogu, zwłaszcza jak jest założone coś lepsze niż G4, to kalibracji trzeba by dokonywać zimą czasami i dwa razy w tygodniu..
    Problem tylko z CF taki, że w serwisie twierdzą, że modułu CF (centrala jest przystosowana do niego), nie chcą sprzedać końcowemu użytkownikowi (a tylko instalatorom).

  11. #1131

    Domyślnie

    Cytat Napisał mibas Zobacz post
    biorąc pod uwagę tempo zapychania filtrów w (pod-) krakowskim smogu, zwłaszcza jak jest założone coś lepsze niż G4, to kalibracji trzeba by dokonywać zimą czasami i dwa razy w tygodniu..
    Problem tylko z CF taki, że w serwisie twierdzą, że modułu CF (centrala jest przystosowana do niego), nie chcą sprzedać końcowemu użytkownikowi (a tylko instalatorom).
    Przynajmniej.... dlatego o tym pisałem. Czy problem... taka polityka.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  12. #1132

    Domyślnie

    Witam,
    Od paru miesięcy użytkuję AirPacka 400 z panelem Air++ i modułem FC. Dom przez zimę nie był zamieszany, więc mogłem tylko w niektórych momentach będąc na budowie obserwować zachowanie wentylacji. Dodatkowo mamy rurowy GWC i tej zimy miałem dużo satysfakcji z „zasysania” kilkustopniuwego powietrza przy solidnych mrozach.
    Przez ten okres FC pokazał też swoje niedoskonałości. Po pierwsze wężyki doprowadzające powietrze do modułu były w kilku miejscach załamane i przez to moduł odbierał błędne dane. Serwis Thessli dostarczył nam wężyki do wymiany, zmieniliśmy, ale teraz widzę, że czasami są widoczne objętościowe szybkości przepływu (m3/h) na wejściu i wyjściu, a czasami nie są wyświetlane. Zgłosiliśmy to do Thessli i powiedziano nam, że ktoś podjedzie upgrateować nam soft w sterowniku. OK, rozumiem, że produkt jest udoskonalany. Jak tylko będziemy mieli nowy soft, to będę się dalej przyglądał działaniu tej centrali i modułowi FC.
    Mam jednak pewne wątpliwości. Np. w ostatnim okresie, kiedy prędkości przepływu były wyświetlane (wtedy też powietrze szło przez GWC), widziałem np. 54 m3/h nawiewu i 37 m3/h wywiewu przy 15% intensywności. Trochę mnie to zaskakuje – nawiew wg tego dmucha w czasie każdej godz. o 50% więcej objętości powietrza. Jeśli dobrze zrozumiałem rolą FC miało być utrzymywanie stałego ciśnienia względem ciśnienia zewnętrznego. Czyli globalnie objętość powietrza wchodzącego powinna być taka sama jak objętość wychodzącego. Przy czym należy uwzględnić nieszczelności. Tyle, że mieliśmy robiony test szczelności i wyszedł na poziomie 0,7-0,8, czyli domek w miarę dobrze uszczelniony. Może ja mylę ciśnienie z objętością, ale tak czy inaczej to, co pokazuje sterownik z modułu FC, to dla mnie bardziej informacja „jak bardzo musi się namęczyć wentylator na wejściu w porównaniu z tym na wyjściu” niż bezwzględnie wydajności. Wydaje mi się, że te wydajności są raczej miarą chwilowej mocy/napięcia wentylatora a wynikają jedynie z jakiś standardowych pomiarów przy znormalizowanym ciśnieniu.
    Czy ktoś może mi to wyjaśnić, potwierdzić lub wyprowadzić mnie z błędu?

  13. #1133

    Domyślnie

    Witam wszystkich forumowiczów. Aktualnie jestem na etapie poszukiwania wykonawcy do instalacji reku Airpacka 400 z CF i modułem Air++. Dom parterowy, 160 użytkowej, bez poddasza. 4 osoby (+pies)
    Czy jest na Podkarpaciu polecany przez Was instalator? Jeżeli tak to prośba o namiary.

  14. #1134
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Lisciasty
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Zadupie Leszna
    Posty
    156

    Domyślnie

    To że masz nawiewu więcej niż wywiewu przy CF to znaczy że przy kalibracji ktoś ustawił większy przepływ dla 100%.
    Robiłeś kalibrację czy ktoś Ci robił?
    Parterówka 300m2 (230m2 podłogówka, 70m2 garaż i kotłownia bez ogrzewania).
    Ściany porotherm + 20cm taniego styro, sufit z GK 30cm wełny (wciąż dziurawej),
    pod podłogą 12cm styro z rozbiórki chłodni, okna dwuszybowe. WM z Airpack 400, pompa Ecopol 10kW.

  15. #1135

    Domyślnie

    Czy ktoś wie jaki będzie układ króćców przyłączeniowych w nowych centralach?
    Już nie długo murarze będą stawiali ściany i chciałbym przemyśleć sprawę przepustów.

  16. #1136

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lisciasty Zobacz post
    To że masz nawiewu więcej niż wywiewu przy CF to znaczy że przy kalibracji ktoś ustawił większy przepływ dla 100%.
    Robiłeś kalibrację czy ktoś Ci robił?
    Kalibrację robił (chyba robił?) wykonawca-instalator. Tylko pytanie czy to co jest wyświetlane, to faktycznie objętościowe prędkości przepływu odpowiednich strumieni? Spróbuję dopytać serwis Thessli jak się u nas pojawi.

  17. #1137
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    899

    Domyślnie

    Cytat Napisał alter2000 Zobacz post
    Tymczasem spotkałem na swojej drodze nawet takiego speca od reku z Trójmiasta, który nie dość, że na 2 osoby wciskał mi 450-kę Aeris to jeszcze licząc od kubatury doszedł do wniosku, że 250 m3 na godzinę jest OK. a zimą jak będę bardzo chciał to mogę zmniejszyć wydajność do 120 m3/h. Pod niczym innym nie chciał się podpisać Pochwalił się też, że u siebie w domu ma w pokojach nawilżacze, bo rekuperacja za bardzo zimą wysusza powietrze. Tacy to "fachowcy" zajmują się reku w Polsce. Dobrze, że są jeszcze fora i zdarzają się wyjątki w postaci autentycznego specjalisty jakiego ostatecznie wybrałem do wykonania instalacji. Jedyny spośród 5-ciu z jakimi rozmawiałem, który myślał o komforcie mieszkania z rekuperacją.
    W trakcie budowy rozmawiałem z pi*drzwi dziesięcioma firmami od wentylacji. Ogólna zasada była taka: im większa firma i im bardziej zajmuje się wyłącznie wentylacją, tym bardziej zafiksowana na liczenie współczynnikiem kubatury, a nie parametrami zamieszkiwania. Proponowali mi rekuperatory o wydajności "minimum 600m3" do 200m2 domu. Rury fi200 aż do anemostatów. Kupa problemów z rozprowadzeniem tak zaprojektowanej instalacji. Narzekania, że powinienem sobie zrobić zawczasu szachty instalacyjne 30x50cm do przeprowadzenia tych rur. Koszt instalacji z reguły 25-30k zł. Na szczęście w końcu znalazłem człowieka (przy okazji zrobił resztę instalacji kompleksowo), który wlał w miód w moje serce mówiąc, że 20m3/osobę w zupełności wystarcza, a bywa i zbyt wiele. A instalacja kosztowała u niego połowę tego, co najdroższa wycena.

    Ciekawe też, że w dzisiejszych domach instalacja WM jest już w zasadzie koniecznością, a połowa instalatorów nie dotyka się WM, natomiast większość z tej drugiej połowy niby to robi, gdzieś tam słyszało, kiedyś coś tam takiego robili, ale w praktyce się na tym zupełnie nie zna.

  18. #1138

    Domyślnie

    Czyli mam rozumieć że masz reku 60-80 m3/ h ?

  19. #1139

    Domyślnie

    Witam,

    Reku chodzi u mnie od jesieni, teraz na wiosnę obserwuję drastyczny spadek odzysku ciepła. Dla przykładu podam dane, temp. na czepni 8,5 st. C, temp. wywiewu 19 st. C, temp. nawiewu 13 st. C. Mój instalator twierdzi że mam zawalony filtr wymiennika, filtr na wejściu został wymieniony. Miał przyjechać rozeznać dokładnie temat ale jakoś nie dotarł. I teraz pytanie, Ile filtrów posiada Green Pack 400V ? Czy rzeczywiście jakiś dodatkowy filtr w środku siedzi ? Jak poprawić wydajność odzysku ciepła ? Dodam że np. na jesień przy takich warunkach jak napisałem wyżej odzysk był na lepszym poziomie.

  20. #1140
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Sprawdź wlot do czerpni to jedno a drugie to filtry są dwa. Jeden tam gdzie wchodzi rura od czerpni i drugi tam gdzie wchodzi rura od skrzynki z wyciągu powietrza z domu (nie ta do wyrzutni). Instrukcja do ręki i dasz radę. Bardzo dokładnie opisane jak to zrobić nawet są obrazki. A swoją drogą to dupa nie instalator jak nie zrobił instruktarzu
    Ostatnio edytowane przez plusfoto ; 22-04-2017 o 13:46
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

Strona 57 z 148

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony