dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 87 z 148
Pokaż wyniki od 1.721 do 1.740 z 2953
  1. #1721
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Są różne klasy filtrów. Jedne sieją mało co inne bardzo dokładnie a im dokładniej tym bardziej podatny na zapchanie. Dlatego przed takimi solidnymi filtrami dajemy prefiltr. A filtry być muszą dlaczego to już chyba nie trzeba dyskutować.
    Że są różne klasy to wiem. Na wlocie mam G4 potem F7. G4 mało zatrzymuje "syfu" smogowego, dopiero F7 filtruje i to on przejmuje na siebie ten "syf". Wczoraj wieczorem miałem na zewnątrz MP10 500 mikrogramów/ m3 w domu było jeszcze w normie około 40-50. Wnioskuję z tego, że skuteczność F7 dla PM10 jest jakieś 90%. Mam jeszcze filtr węglowy za rekuperatorem, ale jak wnioskuję on tylko wyłapuje gazy a pyłem się zapycha.

  2. #1722

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    Dziś okazało się, że moja centrala nie trzyma wody, rano pod rekuperatorem kałuża. ....
    Bardzo jestem ciekaw co u Ciebie jest przyczyną bo ostatnio zauważyłem ze u mnie podobnie. Mała ilość wycieka od strony filtra wywiewnego. W komorze filtra na ściankach są kropelki wody.
    Czy przyczyną może być niedocieplony rekuperator stojący obecnie w temp. +10 stopni (w nocy pewnie mniej)?

  3. #1723

    Domyślnie

    Cytat Napisał drizzt02 Zobacz post
    Bardzo jestem ciekaw co u Ciebie jest przyczyną bo ostatnio zauważyłem ze u mnie podobnie. Mała ilość wycieka od strony filtra wywiewnego. W komorze filtra na ściankach są kropelki wody.
    Czy przyczyną może być niedocieplony rekuperator stojący obecnie w temp. +10 stopni (w nocy pewnie mniej)?
    Różnica temperatur i wilgotności. Obecnie pracują nad "ubrankiem" aby rekuperatory, które stoją w niższych temperaturach nie miały tego problemu. Możesz spróbować docieplić czymś tymczasowo tę komorę od zewnątrz.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  4. #1724

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Że są różne klasy to wiem. Na wlocie mam G4 potem F7. G4 mało zatrzymuje "syfu" smogowego, dopiero F7 filtruje i to on przejmuje na siebie ten "syf". Wczoraj wieczorem miałem na zewnątrz MP10 500 mikrogramów/ m3 w domu było jeszcze w normie około 40-50. Wnioskuję z tego, że skuteczność F7 dla PM10 jest jakieś 90%. Mam jeszcze filtr węglowy za rekuperatorem, ale jak wnioskuję on tylko wyłapuje gazy a pyłem się zapycha.
    Ostatnio "zrobiłem" dodatkowy filtr u znajomego za reku na nawiewie klasy F9 zrobił znaczącą różnicę. U siebie też chyba coś takiego wrzucę.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  5. #1725

    Domyślnie

    czyli żadna wada, tylko fizyka. No już dawno powinienem zrobić to docieplenie bo szkoda ciepła i rekuperatora.

  6. #1726

    Domyślnie

    A mnie zastanawia jedna rzecz - w instrukcji pisze że reku powinien być w miejscu gdzie temperatura jest wyższa od 5 stopni. Mój reku traci sprawność a serwis twierdzi aby sprawność była dobra reku musi być w pomieszczeniu w którym jest od 16 stopni wzwyż Magia

  7. #1727

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marty0000 Zobacz post
    A mnie zastanawia jedna rzecz - w instrukcji pisze że reku powinien być w miejscu gdzie temperatura jest wyższa od 5 stopni. Mój reku traci sprawność a serwis twierdzi aby sprawność była dobra reku musi być w pomieszczeniu w którym jest od 16 stopni wzwyż Magia
    Jest to zakres możliwy a nie optymalny. No niestety różnica będzie jak będziemy mieć centralę w pomieszczeniu gdzie jest +20 a 5'C. Przypomnę, że sprawności rekuperatorów podawane są zgodnie z normami. dla przykładu w przypadku nowych Airpacków Home sprawa wygląda takL

    Powietrze wewnętrzne T=20oC, RH=38%
    Powietrze zewnętrzne T=7oC, RH=20%

    I na tej podstawie mamy określone osiągi tych central oczywiście przy temperaturze otoczenia również w okolicach 20'C.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  8. #1728
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał drizzt02 Zobacz post
    Bardzo jestem ciekaw co u Ciebie jest przyczyną bo ostatnio zauważyłem ze u mnie podobnie. Mała ilość wycieka od strony filtra wywiewnego. W komorze filtra na ściankach są kropelki wody.
    Czy przyczyną może być niedocieplony rekuperator stojący obecnie w temp. +10 stopni (w nocy pewnie mniej)?
    U mnie zamontowany jest w pomieszczeniu ogrzewanym, tem około 20 stopni.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  9. #1729
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ja mam na strychu. Temp. spada tam czasem i poniżej zera. Sprawność powyżej 80% a w reku sucho i nic się nie wykrapla.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  10. #1730

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Ja mam na strychu. Temp. spada tam czasem i poniżej zera. Sprawność powyżej 80% a w reku sucho i nic się nie wykrapla.
    I bądź tu mądry.... U mnie też na strychu i nic się nie dzieje. Chociaż sprawność niższa.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  11. #1731

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Ja mam na strychu. Temp. spada tam czasem i poniżej zera. Sprawność powyżej 80% a w reku sucho i nic się nie wykrapla.
    ale stoi nieocieplony?
    jeśli tak to może kwestia długości kanałów do czerpni i wyrzutni? U mnie są dość krótkie ok. 2-2.5m każdy.

  12. #1732
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20160626_09_58_16_Pro.jpg
Wyświetleń:	200
Rozmiar:	52,5 KB
ID:	406889
    Do czerpni mam z 5 m a do wyrzutni z 3.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  13. #1733
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kaja12M2

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Powiat Kłodzki
    Kod pocztowy
    57-300
    Posty
    52

    Domyślnie

    Witam,

    Czy któryś z zacnych forumowiczów wykonuje projekty rekuperacji do domków jednorodzinnych i jest godny polecenia?.

  14. #1734
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Pisz do oszczędnegoGrzesia, ale ogólnie mówiąc to nawiew w pokojach, wywiew w łazienkach i mały w kuchni.
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  15. #1735
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Krzy2iek

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Dalków
    Kod pocztowy
    59-180
    Posty
    61

    Domyślnie

    Mój reku stoi na strychu nieogrzewanym ale ocieplonym, temperatura przy mrozach spada do ok 8 stopni, wyrzutnie od reku mam w ścianie szczytowej ale planuje ją przenieść do nieużywanego komina wentylacyjnego. I tu moje pytanie czy kanał od wyrzutni izolować wełną czy zostawić nieocieplony, żeby dogrzewał strych? Nie wiem jak to będzie ze skraplaniem wody na kanele.
    Dom apolloniusz 2. 205m po podłodze, ogrzewanie-całość z garażem podłogówka + jedna drabinka w łaziene, okna veka alphaline 90 trzy szyby U 0,9+rolety nadstawne, drzwi drewniane Barański z dostawką, ściana ytong 24cm + 20cm styro 0,32 , skosy wełna skalna rockwool U 0,35- 30cm (strych 15cm) posadzka 15cm styro U 0,31, Pc Buderus Wpl8ar-e zbiornik cwu 300l buderus, rekuperator airpack 300h, klimakonwektor hewalex w salonie-tylko do klimatyzacji.

  16. #1736

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    I bądź tu mądry.... U mnie też na strychu i nic się nie dzieje. Chociaż sprawność niższa.
    U mnie też na nieogrzewanym strychu, gdzie temperatura obecnie jest koło 10 oC i też sprawnośc sporo niższa.
    Wspomagam się dodatkową nagrzewnicą (nieoryginalną) juz po wyjściu z airpaka na dom. Ustawiłem sobie kaganiec temperatury w nagrzewnicy na 18,5 oC i sterownik sobie sam moduluje nagrzewnicą 24h bez względu na taryfę.

  17. #1737

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lisciasty Zobacz post
    Czyli ten sam filtr na tym samym wentylatorze umieszczony przed powoduje straszliwe opory a umieszczony za już nie powoduje?
    To jakaś alternatywna fizyka się pojawia. Zamiast wymyślać na poczekaniu bzdury zapytaj się producenta dlaczego tak robią,
    więcej będziesz mieć z tego pożytku, a przy okazji i my też skorzystamy.
    Chodzi o to że powietrze wg producenta idzie najpierw przez filtr M5 (G4 w starszych modelach) i jest wstępnie oczyszczone z grubszych zanieczyszczeń.
    Dopiero wtedy idzie przez rekuperator do F8.

    Dlaczego umieszczono go za rekuperatorem?
    Rekuperator i wymiennik nie potrzebuje oczyszczania lepszego niż M5 i nie ma miejsca dla F8.

    Jeżeli ktoś samemu kombinuje to może umieścić Cleanbox przed rekuperatorem, na czerpni, ale obowiązkowo przed nim musi dodatkowo filtrować powietrze filtrem klasy 4 czy 5. Wtedy można usunąć filtr z rekuperatora.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  18. #1738
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mandelbrot
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    48-210
    Posty
    149

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzy2iek Zobacz post
    Mój reku stoi na strychu nieogrzewanym ale ocieplonym, temperatura przy mrozach spada do ok 8 stopni, wyrzutnie od reku mam w ścianie szczytowej ale planuje ją przenieść do nieużywanego komina wentylacyjnego. I tu moje pytanie czy kanał od wyrzutni izolować wełną czy zostawić nieocieplony, żeby dogrzewał strych? Nie wiem jak to będzie ze skraplaniem wody na kanele.
    Też mam czerpnię i wyrzutnię na przeciwległych ścianach szczytowych i zacieki o dziwo pojawiły się tylko na czerpni. Spadki mam w stronę ściany, Sonodec izolowany.

  19. #1739

    Domyślnie

    Zaciek na czerpni z zewnątrz może być spowodowany wodą z opadów, która spływa po czerpni na ścianę. Zrób spadek na zewnątrz lub przerwij spływ kropli montując odciek np. z trytytki.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  20. #1740
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie

    Doradzcie...
    Zrobiłem instalacje na termoflehach 160 pod inny reku. Jednak prawdopodobnie kupię thessle, która ma przyłącze 200:-/
    Czy założenie redukcji z 200 na 160 będzie błędem...?
    Pozdrawiam
    Adam


    Parterówka na wąską działkę - dziennik budowy

    Parterówka 150m2, PF na 10cm XPSm + 10cm EPS, grzane 114m2, sciany 23cm styro 032 , strop 30cm styro, okna 3szyb z wysunięciem w styro. PC PW Panasonic SDC 9kw 3f H , bufor 100l, 100% podłogowka, sunex fish 300l, Thessla Green 300v

Strona 87 z 148

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony